Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 10.03.2011, 18:42:21
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Cum spuneau si altii, sunt bune exemplele din trecut...

Eu am crescut la bloc. Guri multe dar burti mici si nu e necesar sa fie pline.(parca motto-ul universitatii din Heidelberg este - Cu burta plina nu se poate invata)
Copii sunt in crestere, nu zic sa le dam caviar si pate de gasca in fiecare zi, dar nici cu burta goala nu-i putem trimite la scoala. Eu nu sunt de acord cu o asemenea mentalitate.

Citat:
Cipii sunt pensia - te vor ajuta sau nu la batranete. Cum ii cresti asa ii ai.
Super, si cei care nu au copii, cum procedeaza, raman la mila nepotilor?
Exact pe principiul asta fac copii indienii, pakistanezii, africanii, etc. Care traieste, traieste, care nu, duca-se. Iar cei care supravietuiesc bolilor, foametei si mizeriei trebuie sa-si inghita nefericirea si suferinta si sa puna osul la treaba pentru ai batrani... In contextul asta ma intreb care egoism e mai mare: ala de-a nu avea copii sau ala in care faci copii multi ca sa aiba cineva grija de tine la batranete...

Citat:
Bunica mea a crescut 6 copii, vaduva de la 33 de ani, si ramsa cu un singur rinichi de la 50 de ani, a murit in 2007 la 93 de ani.
Bunica ta reprezinta o exceptie, nu o lua drept etalonul clasei muncitoare actuale.

Citat:
Ce asigurare e mai puterica decat sa-ti pregatesti zilnic sufletul de moarte?
Incercati sa explicati acest lucru parintilor ai caror copii face febra de 40 de grade sau isi rup un picior. Fara asigurare medicala nu beneficiezi de nici un tratament.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 10.03.2011, 18:57:34
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit

Fara suparare Coralina, dar imi pare ca doar gaseshti motive ca sa motivezi placerea... Poate greshesc si imi cer iertare... Ce spune FiulRisipitor e ca e posibil sa fie familie cu multi copii, dar nimeni nu a spus ca e ushor.

Pot sa spun din experienta mea, suntem doar doi frati in familia, ne-a fost mai greu cand traiam in saracie, iar de cand a mai prins familia la bani, eu shi cu fratele meu cam am trecut pe tanjeala, pe lenevie, nu traim in conditii grele, si nici nu ne straduim tare sa fim independenti... Ash spune eu ca in saracie am deprins mai multe chestii folositoare decat acum...

In familiile cu multi copii care shtiu, intradevar le era mult mai greu, da se sustineau, si se ridicau toti impreuna, cam cum spunea si FiulRisipitor, bani nu aveau, dar cand cineva avea ii ajuta si pe ceilalti, si tot asa, shtiau de toate, iar noi, fiin orasheni ne faceam de ras ca nu stiam si cele mai elementare lucruri... Indraznesc sa spun ca aceasta e situatia pentru majoritatea familiilor cu copii putini.

Si copii nu apar toti 10 deodata, cam pe cand apare al 3-lea, al - 4 lea, deja primul e bun de ajutor, si sunt mai multe chestii aici, asa ca e posibil...
Reply With Quote
  #43  
Vechi 10.03.2011, 19:04:04
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Pe mine ma amuza cum cineva care sta in una dintre cele mai bogate tari din Europa de Vest se lupta sa explice cat de imposibil si nebunesc este in ziua de azi sa ai mai mult de 2 copii. Lumea nu are resurse?? Lumea are resurse sa hraneasca si dublu populatia de astazi. Nu numarul de copii este problema ci sistemul politic ateist si ne-crestinesc este. Un sistem politic care NU sustine familiile mai numeroase, un sistem politic si economic care nu incurajeaza spiritul de entrepreneur, lipsa unui partid crestin-democrat REAL...

Si da, este vorba si de egoismul, lipsa de generozitate, materialismul omului de astazi. Poti sa traiesti o viata foarte confortabila cu unul sau doi copii, sau poti sa ai 5 copii, dar o viata mai putin confortabila...ce alege omul modern de azi? Sigur, viata confortabila.

Citat:
Exact pe principiul asta fac copii indienii, pakistanezii, africanii, etc. Care traieste, traieste, care nu, duca-se. Iar cei care supravietuiesc bolilor, foametei si mizeriei trebuie sa-si inghita nefericirea si suferinta si sa puna osul la treaba pentru ai batrani...
Ma mira ca asa ceva vine de la cineva care merge la biserica in fiecare duminica? Iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti...Viata, orice viata este un dar de la Dumnezeu asa cum este ea, si este mai pretioasa decat a nu exista deloc. Apoi a ajuta pe cineva, si in special pe parintii tai nu este niciodata o corvoada. Daca esti crestin adevarat, si nu doar unul de duminica.

Sincer, Carolina, asta va invata la biserica?
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #44  
Vechi 10.03.2011, 19:31:50
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Fara suparare Coralina, dar imi pare ca doar gaseshti motive ca sa motivezi placerea... Poate greshesc si imi cer iertare... Ce spune FiulRisipitor e ca e posibil sa fie familie cu multi copii, dar nimeni nu a spus ca e ushor.

Pot sa spun din experienta mea, suntem doar doi frati in familia, ne-a fost mai greu cand traiam in saracie, iar de cand a mai prins familia la bani, eu shi cu fratele meu cam am trecut pe tanjeala, pe lenevie, nu traim in conditii grele, si nici nu ne straduim tare sa fim independenti... Ash spune eu ca in saracie am deprins mai multe chestii folositoare decat acum...

In familiile cu multi copii care shtiu, intradevar le era mult mai greu, da se sustineau, si se ridicau toti impreuna, cam cum spunea si FiulRisipitor, bani nu aveau, dar cand cineva avea ii ajuta si pe ceilalti, si tot asa, shtiau de toate, iar noi, fiin orasheni ne faceam de ras ca nu stiam si cele mai elementare lucruri... Indraznesc sa spun ca aceasta e situatia pentru majoritatea familiilor cu copii putini.

Si copii nu apar toti 10 deodata, cam pe cand apare al 3-lea, al - 4 lea, deja primul e bun de ajutor, si sunt mai multe chestii aici, asa ca e posibil...
Placere simti si la un act sexual neprotejat care nu se finalizeaza cu sarcina. Te simti vinovat retroactiv atunci cand constati ca nevasta nu e gravida?
Asta cu motivarea placerii e din acelasi registru cu 'inteligenta dauneaza mantuirii". Dar ce spui de abstinenta, de o viata de cuplu traita in cumpatare, crezi ca o asemenea alegere il nemultumeste pe Dumnezeu?

Sunt convinsa ca se poate si cu 10 copii, ba chiar si cu 30, asa cum citisem despre o rusoaica. Insa de ce trebuie sa fie asta norma / standardul? De ce sunt considerate ca fiind "deformate" famillile fara copii sau doar cu 1-2 copii?

Copiii nu apar toti deodata, asa e, insa cand se naste al treilea, ca in exemplul dat de tine, cel mai mare e la gradinita, vrea sa se joace cu ceilalti copii (asa cum e si firesc), ce responsabilitati poti sa-i dai, la ce-ti poate fi de ajutor? Nu ai auzit niciodata copii care le reproseaza parintilor ca n-au fost in stare sa creasca singuri copiii pe care i-au conceput? Nu vezi niciodata la tv sau prin ziare cate un sir indian de frati, toti amarati si subnutriti, aflati in grija unei surori de 11-12 ani pentru ca mama i-a nascut si a plecat mai apoi la crasma? Daca te uiti cu atentie prin subiectele de pe site, chiar si-aici poti gasi cateva apeluri umanitare de acest gen, copii fara copilarie, care traiesc in frig si mananca o coaja de mamaliga pe zi.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 10.03.2011, 19:57:50
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Pe mine ma amuza cum cineva care sta in una dintre cele mai bogate tari din Europa de Vest se lupta sa explice cat de imposibil si nebunesc este in ziua de azi sa ai mai mult de 2 copii. Lumea nu are resurse?? Lumea are resurse sa hraneasca si dublu populatia de astazi. Nu numarul de copii este problema ci sistemul politic ateist si ne-crestinesc este. Un sistem politic care NU sustine familiile mai numeroase, un sistem politic si economic care nu incurajeaza spiritul de entrepreneur, lipsa unui partid crestin-democrat REAL...

Si da, este vorba si de egoismul, lipsa de generozitate, materialismul omului de astazi. Poti sa traiesti o viata foarte confortabila cu unul sau doi copii, sau poti sa ai 5 copii, dar o viata mai putin confortabila...ce alege omul modern de azi? Sigur, viata confortabila. Iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti...Viata, orice viata este un dar de la Dumnezeu asa cum este ea, si este mai pretioasa decat a nu exista deloc. Apoi a ajuta pe cineva, si in special pe parintii tai nu este niciodata o corvoada. Daca esti crestin adevarat, si nu doar unul de duminica.

Sincer, Carolina, asta va invata la biserica?
N-am scris nicaieri ca e nebunesc si / sau imposibil sa ai 10 copii. Nici n-am trasat limita "dezirabilului" la 2.
Majoritatea celor de pe site locuiesc in Romania iar eu am facut referire (in mai toate postarile) despre conditiile economice de-acolo. Iar daca tara in care traiesc e bogata, crezi ca e floare la ureche sa cresti 10 copii? Stii cum e? Tara bogata - preturi mari - pretentii mari. De la multe lucruri pe care in Romania le lasi deoparte (considerandu-le lux), aici nu te poti sustrage pentru ca sunt reglementate prin lege iar legea se aplica.
Imi poti spune in ce mod NU sustine guvernul olandez familiile cu multi copii? Eu cunosc cazuri numeroase de familii mari care primesc case cu multe dormitoare, subsidii pentru energie electrica, chirie, samd. Nu inteleg la ce te referi cand spui ca guvernul nu incurajeaza familiile sa aiba multi copii.

De ce ne imbracam, de ce ne protejam de ploaie / frig, de ce mancam, de ce purtam pantofi si nu mergem desculti? Pentru comfort. De ce comfortul unei metode contraceptive ne-abortive e "mai pacat" decat cele enumerate anterior?

Pe mine ma mira ca termini fraza "Ma mira ca asa ceva vine de la cineva care merge la biserica in fiecare duminica?" cu semnul intrebarii. Am crezut ca pe acest topic discutam idei, nu persoane, m-am inselat?
La fel de ad hominem e si "Sincer, Carolina, asta va invata la biserica?" Si apropo, nickname-ul meu e Coralina.

A-ti ajuta parintii nu e o corvoada, nu am afirmat nicaieri acest lucru. Insa nu pica nimanui bine sa stie ca a fost adus pe lume doar pentru ca are doua maini cu care poate munci. Sunt convinsa de acest lucru.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 10.03.2011, 20:03:35
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Lumea are resurse sa hraneasca si dublu populatia de astazi. Nu numarul de copii este problema ci sistemul politic ateist si ne-crestinesc este. Un sistem politic care NU sustine familiile mai numeroase, un sistem politic si economic care nu incurajeaza spiritul de entrepreneur, lipsa unui partid crestin-democrat REAL...
Pune te rog linkuri cu site-uri credibile despre resursele care pot hrani 14 miliarde de oameni.
In ce mod afecteaza problema demografica presupusa descurajare a spiritului antreprenorial de catre guverne? (sper ca nu te referi la Olanda in acest context pentru ca aici sunt extrem de multi intreprinzatori particulari, zzp-erii daca-ti e cunoscut termenul).
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 10.03.2011, 20:23:46
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Imi poti spune in ce mod NU sustine guvernul olandez familiile cu multi copii? Eu cunosc cazuri numeroase de familii mari care primesc case cu multe dormitoare, subsidii pentru energie electrica, chirie, samd. Nu inteleg la ce te referi cand spui ca guvernul nu incurajeaza familiile sa aiba multi copii.
Ma refeream la Romania. :)


Citat:
De ce ne imbracam, de ce ne protejam de ploaie / frig, de ce mancam, de ce purtam pantofi si nu mergem desculti? Pentru comfort. De ce comfortul unei metode contraceptive ne-abortive e "mai pacat" decat cele enumerate anterior?
Fiind intre crestini: dragostea, fie ea trupeasca sau spirituala, este un lucru sacru. A purta pantofi sau nu, nu este un lucru sacru. A manca nu este un lucru sacru. A face dragoste este (spune Sf. Pavel despre casatorie: taina aceasta mare este, si o leaga de relatia si dragostea dintre Hristos si Biserica Sa). Avand in vedere dragostea dintre Hristos si Biserica Sa, dar si viata de zi cu zi, cred ca toata lumea este de acord ca dragostea adevarata, prin insusi sensul ei, tinde sa fie exclusivista (adica nu vrei sa imparti pe celalalt cu altineva), este permanenta (vrei sa fii cu celalalt pana la adanci batraneti si mori) si este rodnica (adica nu vrei sa fie pur si simplu ceva care s-a intamplat odata in timp, ci vrei sa lasi ceva concret care sa arate acea dragoste). De aceea din punct de vedere crestin adulterul, sexul inainte sau in afara casatoriei, avortul, contraceptia, si altele, sunt gresite, fiindca incalca cel putin unul dintre cele trei principii de mai sus. O data ce folosesti metode contraceptive, si iti pui in gand ca gata, atatia copii cati ai poti duce, si nicicum nu mai vrei mai multi, menirea rodnica a familiei s-a dus.

Citat:
Pe mine ma mira ca termini fraza "Ma mira ca asa ceva vine de la cineva care merge la biserica in fiecare duminica?" cu semnul intrebarii. Am crezut ca pe acest topic discutam idei, nu persoane, m-am inselat?
La fel de ad hominem e si "Sincer, Carolina, asta va invata la biserica?" Si apropo, nickname-ul meu e Coralina.
Scuze, n-am vrut sa fie ad hominem, dar, stiut fiind ca biserica nu este pentru contraceptie, cel putin cea ortodoxa si catolica, cum iti justifici pozitia de crestin? Si nu un crestin de Pasti si de Craciun, cum se spune...Si da, discutam idei, dar daca ideile sunt personale, atunci si explicatiile ar trebui sa fie personale...

Citat:
A-ti ajuta parintii nu e o corvoada, nu am afirmat nicaieri acest lucru. Insa nu pica nimanui bine sa stie ca a fost adus pe lume doar pentru ca are doua maini cu care poate munci. Sunt convinsa de acest lucru.
Si daca copiii sunt facuti din dragoste, da, toti cei 10, nu se va simti nici unul prost sa isi ajute parintii la batranete. Dimpotriva, am vazut copii care sunt singuri la parinti si care si-au parasit parintii la batranete...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #48  
Vechi 10.03.2011, 20:29:45
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Pune te rog linkuri cu site-uri credibile despre resursele care pot hrani 14 miliarde de oameni.
In ce mod afecteaza problema demografica presupusa descurajare a spiritului antreprenorial de catre guverne? (sper ca nu te referi la Olanda in acest context pentru ca aici sunt extrem de multi intreprinzatori particulari, zzp-erii daca-ti e cunoscut termenul).

Nu am date, dar nici nu cred in chestiile paranoice cum ca deja sunt prea multi oameni. Ceea ce stiu eu, ca si crestin, este ca trebuie sa il urmez pe Hristos si Biserica Sa. Si daca fac asa, totul va fi bine si pentru mine si pentru lume. restul nu conteaza.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #49  
Vechi 10.03.2011, 20:39:08
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
In contextul asta ma intreb care egoism e mai mare: ala de-a nu avea copii sau ala in care faci copii multi ca sa aiba cineva grija de tine la batranete...
Am putea sa ne intrebam si altfel: Oare e mai cinstit sa ne ajutam in familie (parinti pe copii si invers) sau platim azi catre stat pensiile pentru batrani si apoi alti tineri sa ne plateasca noua pensiile? Si apoi ne intrebam: Care copii? Aia de nu i-a facut nimeni?

Cred ca oricum o dai tot copii sunt pensia...
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #50  
Vechi 10.03.2011, 20:41:15
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Scuze, n-am vrut sa fie ad hominem, dar, stiut fiind ca biserica nu este pentru contraceptie, cel putin cea ortodoxa si catolica, cum iti justifici pozitia de crestin? Si nu un crestin de Pasti si de Craciun, cum se spune...Si da, discutam idei, dar daca ideile sunt personale, atunci si explicatiile ar trebui sa fie personale...
Iti voi raspunde printr-un mesaj privat.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Contraceptia cauzeaza avort!!! theosis3131 Generalitati 1 21.06.2009 21:40:37