Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.09.2011, 12:26:19
steliana-steli steliana-steli is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2011
Mesaje: 37
Unhappy dusmania aproapelui

sunt atat de suparata si in acest moment plang de nu mai pot.exista atata dusmanie in jurul nostru..si mai grav este ca vine din partea celor apropiati,,,,am 3 cumnate si o soacra care '''mi-au mancat sufletul''' spun numai strambe sotului meu si din cauza lor ne certam foarte grav...ce sa fac?ca nu mai suporttttttttt..........
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.09.2011, 12:58:09
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Sa discuti cu sotul si sa cauti sa iesiti din acel mediu.O casnicie e bine sa fie formata din doi,nu trei,nu patru,nu cinci...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.09.2011, 14:01:41
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

da, ar trebui sa te indepartezi impreuna cu sotul de acel mediu ...

dar nu intotdeauna este o solutie ... in primul rand, sa nu ramana nimic nespus intre tine si sotul tau ... orice vorba aruncata, orice ... barfa cum s-ar zice, trebuie discutata cu sotul tau ... sa nu te iei nici tu nici el dupa spusele altora ci doar dupa spusele voastre ... sa aveti incredere unul in altul si mai ales trebuie sa fiti sinceri unu cu altul ... trebuie vazut cine are dreptate, cine infloreste, poate undeva exista vreun sambure de adevar .... trebuie vorbit cu cea mai mare sinceritate absolut orice ... si poate daca este cazul, reuntat la orgoliu propriu, acceptat si parerile si sfaturile altora, respectat ideile altora, bineinteles, cu respectul cuvenit fiecaruia ...

bunica mea de pe tata are 2 baieti, tatal meu si unchiul meu. a fost asa o soacra de rea pentru mama si matusa mea, si o mama asa de cicalitoare si posesiva, ca ambii baieti au plecat departe de ea ... unul e la constanta, tatal meu, de vreo 20 de ani si unchiul meu e in canada de vreo 10 ani cu sotiile actuale. si ea a ramas singura ...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.09.2011, 20:18:43
iRoDiOn's Avatar
iRoDiOn iRoDiOn is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2011
Locație: Romînia
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Dar soțul tău ce spune?
Nu tu ești soția lui, nu tu ești jumătatea lui? trebuie să vorbești cu el, să-i spui realitatea, voi sunteți o familie, deci sunteți un suflet.
Și nu uita, roagăte, postește, mergi la biserică, spovedeștete, fă fapte bune. Atît tu cît și soțul tău.
__________________
Eu sunt Calea, Adevărul și Viața
http://www.youtube.com/watch?v=92q1RbdMU8A
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.09.2011, 21:00:21
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Poate este o incercare pentru tine, imi dau seama ca iti este foarte greu
Eu merg tot pe discutia sincera cu sotul tau, care sper sa vada lucrurile in chip real si sa ai sustinerea lui...! Ati putea discuta cu duhovnicul!
Maica Domnului sa va binecuvinteze!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.09.2011, 21:21:01
Andy00's Avatar
Andy00 Andy00 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andy00
Implicit

Afla de ce se comporta astfel cu tine. Sunt atat de atasate de fratele respectiv baiatul lor? Oare nu suporta gandul ca a plecat din mijlocul lor alaturi de tine? Incearca sa te rogi mai mult. Crede-ma ca lumea este foarte rea, foarte invidioasa in fiecare zi lucrez cu sute de oameni (la modul propriu) si vad ca unul este mai rau decat altul.

O solutie care o vad in momentul de fata este sa discuti aceasta problema cu sotul tau. Sa ii spui ce simti si sa ajungeti amndoi la un consens. Poate doar ti se pare ca se intampla acest lucru.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.09.2011, 21:27:07
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de steliana-steli Vezi mesajul
sunt atat de suparata si in acest moment plang de nu mai pot.exista atata dusmanie in jurul nostru..si mai grav este ca vine din partea celor apropiati,,,,am 3 cumnate si o soacra care '''mi-au mancat sufletul''' spun numai strambe sotului meu si din cauza lor ne certam foarte grav...ce sa fac?ca nu mai suporttttttttt..........
sfatul cel mai potrivit il gasesti la duhovnicul tau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea aproapelui Rodica50 Intrebari utilizatori 22 24.02.2014 09:22:00
Despre judecarea aproapelui ortodox4life Generalitati 52 13.09.2012 00:35:53
iubirea aproapelui brindusa Generalitati 13 27.05.2011 11:11:15
Ajutorarea aproapelui cherub Umanitare 0 27.11.2009 22:44:54