Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.12.2011, 10:51:10
steliana-steli steliana-steli is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2011
Mesaje: 37
Post cum sa fac sa il indrept?

buna,,,am si eu o durere mare in suflet,,,nu stiu ce pot face ca sotul meu sa se indrepte si sa nu mai fia asa de rau si de naintelegator cu mine si cu cei din jur,,,mai ales cu parintii mei cu toate ca ei nu i-au facut nimic.......m-ar ajuta foarte mult un sfat din partea voastra.va multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.12.2011, 11:14:39
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E trist că e așa, dar nu îl poți îndrepta. Ajuns la bătrânețe înaintată, părintele Galeriu spunea mereu: „Nu-l poți schimba pe celălalt; numai pe tine te poți schimba”.

Nu poți să schimbi decât felul în care te raportezi tu la relele pe care ți le face. Nu poți decât să te rogi din toată inima, cu toată durerea, să vă ajute Dumnezeu, pe tine să rabzi iar pe el să se îmblânzească.

S-ar putea să fie nevoie de mulți ani de răbdare; poate și până la sfârșit.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.12.2011, 11:44:45
anonim30 anonim30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de steliana-steli Vezi mesajul
buna,,,am si eu o durere mare in suflet,,,nu stiu ce pot face ca sotul meu sa se indrepte si sa nu mai fia asa de rau si de naintelegator cu mine si cu cei din jur,,,mai ales cu parintii mei cu toate ca ei nu i-au facut nimic.......m-ar ajuta foarte mult un sfat din partea voastra.va multumesc
Incearca sa-i vezi neputinta si nu rautatea din el. Nu tu il poti schimba, doar Domnul poate face asta. Roaga-te Celui ce pe toate le poate face!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.12.2011, 17:24:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de steliana-steli Vezi mesajul
buna,,,am si eu o durere mare in suflet,,,nu stiu ce pot face ca sotul meu sa se indrepte si sa nu mai fia asa de rau si de naintelegator cu mine si cu cei din jur,,,mai ales cu parintii mei cu toate ca ei nu i-au facut nimic.......m-ar ajuta foarte mult un sfat din partea voastra.va multumesc
În esență, sfatul meu este același cu al pr. Galeriu, citat de dl N. Priceputu. Îndreptați-vă, mai întâi, dv. Schimbați cu 180 de grade atitudinea "cât de mult greșește celălalt !" și cercetați cât de mult greșiți dv.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.12.2011, 19:18:48
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În esență, sfatul meu este același cu al pr. Galeriu, citat de dl N. Priceputu. Îndreptați-vă, mai întâi, dv. Schimbați cu 180 de grade atitudinea "cât de mult greșește celălalt !" și cercetați cât de mult greșiți dv.
Steliana,
in acord cu ce doi colegi de forum te intreb: ai facut mai intai o cercetatre obiectiva asupra propriei persoane?
nu spun ca vina iti apartine.
dar uneori avem impresia ca ne luptam cu morile de vant, nereusind nimic. iar noi suntem de fapt alti Don Quijote, ce avem impresia ca luptam cu balauri inspaimantatori.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.12.2011, 19:37:04
steliana-steli steliana-steli is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2011
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Steliana,
in acord cu ce doi colegi de forum te intreb: ai facut mai intai o cercetatre obiectiva asupra propriei persoane?
nu spun ca vina iti apartine.
dar uneori avem impresia ca ne luptam cu morile de vant, nereusind nimic. iar noi suntem de fapt alti Don Quijote, ce avem impresia ca luptam cu balauri inspaimantatori.
e adevarat ca nimeni nu este fara de pacat....dar el este exagerat,,,,,nu numai ca nu ne intelegem noi,dar el nu se intelege cu absolut nimeni nimeni,,,,,,,nu imi vine sa cred ca poate fi asa ca poate avea asa suflet sa injure si sa urasca pe toata lumea si nu imi vine sa cred ca nu sa saturat..................
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.12.2011, 19:48:01
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de steliana-steli Vezi mesajul
e adevarat ca nimeni nu este fara de pacat....dar el este exagerat,,,,,nu numai ca nu ne intelegem noi,dar el nu se intelege cu absolut nimeni nimeni,,,,,,,nu imi vine sa cred ca poate fi asa ca poate avea asa suflet sa injure si sa urasca pe toata lumea si nu imi vine sa cred ca nu sa saturat..................
probabil ca la final a intervenit o greseala decscriere.
intrebarea este: de ce s-ar satura?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.12.2011, 19:51:10
steliana-steli steliana-steli is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2011
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
probabil ca la final a intervenit o greseala decscriere.
intrebarea este: de ce s-ar satura?
de ce s-ar satura???????sa fie clipa de clipa rau si barfitor si cu sufletul rece,,,,,,sa se sature psihic.........
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.12.2011, 19:54:02
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de steliana-steli Vezi mesajul
de ce s-ar satura???????sa fie clipa de clipa rau si barfitor si cu sufletul rece,,,,,,sa se sature psihic.........
?!?!?!
alta intrebare ar fi: de astepti sa se sature el?
de ce nu te saturi tu?!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.12.2011, 20:00:21
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Din exemplul meu personal cu multe persoane rautacioase si puse pe harta,singurul lucru care m-a ajutat a fost o atitudine prietenoasa,intelegatoare.
Atitudinea asta a venit din faptul ca am inteles ca persoanele respective se comporta asa in urma unor probleme,nefericiri,neimpliniri.
Un om rau este foarte nefericit,are si el nevoie de mult ajutor si sprijin.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde