Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.12.2011, 20:05:55
steliana-steli steliana-steli is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2011
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
?!?!?!
alta intrebare ar fi: de astepti sa se sature el?
de ce nu te saturi tu?!
pai eu m-am saturat dar ce sa fac ca avem un copil impreuna si vreau sa o crestem impreuna,nu sa o traumatizez
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.12.2011, 20:14:10
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de steliana-steli Vezi mesajul
pai eu m-am saturat dar ce sa fac ca avem un copil impreuna si vreau sa o crestem impreuna,nu sa o traumatizez
este o mare greseala cand mama nu divorteaza, crezand ca astfel evita traumatizarea copilului.
evita o traumatizare temporara, pentru una ce se intinde pe zeci de ani.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.12.2011, 20:16:20
steliana-steli steliana-steli is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2011
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
este o mare greseala cand mama nu divorteaza, crezand ca astfel evita traumatizarea copilului.
evita o traumatizare temporara, pentru una ce se intinde pe zeci de ani.
nu stiu ce sa zic,,,,nu am curajul sa pun punct,,,,,,mai am inca nadejde in Bunul Dumnezeu ca se va indura si cat decat il va mai linisti,,,,,,,,,,,,,,,,
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.12.2011, 20:21:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
este o mare greseala cand mama nu divorteaza, crezand ca astfel evita traumatizarea copilului.
evita o traumatizare temporara, pentru una ce se intinde pe zeci de ani.
Copilul va fi traumatizat si daca va creste fara tata sau cu un tata de imprumut care nu se stie cum va relationa cu un copil care nu este al lui.

Bine este sa stim de la inceput ce vrem si cu cine vrem,gandindu-ne ca vom fi cu aceea persoana toata viata.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.12.2011, 20:22:35
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de steliana-steli Vezi mesajul
nu stiu ce sa zic,,,,nu am curajul sa pun punct,,,,,,mai am inca nadejde in Bunul Dumnezeu ca se va indura si cat decat il va mai linisti,,,,,,,,,,,,,,,,
daca tu nu ai curajul sa faci asta, in primul rand pentru copil, cum de astepti ca el sa se schimbe asa peste noapte?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.12.2011, 20:28:46
steliana-steli steliana-steli is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2011
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
daca tu nu ai curajul sa faci asta, in primul rand pentru copil, cum de astepti ca el sa se schimbe asa peste noapte?
pai nu vreau sa il schimb total........eu vreau doar sa se schimbe in bine,,pt el,pt copil si pt mine
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.12.2011, 20:38:32
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Dumitru, nu cred ca e cazul sa o punem pe Steliana la zid cu astfel de intrebari "incuietoare" si nici sa ii sugeram solutii drastice, ca divortul. Pentru ce divort? Pentru ca sotul ei injura si e mai rastit/malitios din fire? Asta se poate rezolva si se poate indrepta, cu multa munca, comunicare si rabdare. Si sa nu uitam de rugaciune. Nu divortezi de un om pentru ca vorbeste urat cu cei din jur.

Steliana, cand v-ati cunoscut tot asa era? Dar cand v-ati casatorit? Incearca sa identifici o perioada in care sotul tau a devenit rautacios, s-a inchis in sine si a inceput sa vorbeasca asa urat. Pe urma, trebuie sa gasesti declansatorul. Ce anume a provocat aceasta schimbare? O intamplare neplacuta sau chiar mai multe, o perioada grea, certuri cu anumite persoane, atitudinea altora fata de el si de deciziile lui... Pot fi multe explicatii, dar trebuie sa gasesti una sau chiar mai multe, care crezi ca ar fi putut sa ii provoace aceasta schimbare, apoi sa discuti cu el despre asta. Sa il ajuti sa aiba din nou incredere in oameni, sa ii iubeasca. Numai asa va putea fi bun cu ei.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.12.2011, 20:41:26
steliana-steli steliana-steli is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2011
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Dumitru, nu cred ca e cazul sa o punem pe Steliana la zid cu astfel de intrebari "incuietoare" si nici sa ii sugeram solutii drastice, ca divortul. Pentru ce divort? Pentru ca sotul ei injura si e mai rastit/malitios din fire? Asta se poate rezolva si se poate indrepta, cu multa munca, comunicare si rabdare. Si sa nu uitam de rugaciune. Nu divortezi de un om pentru ca vorbeste urat cu cei din jur.

Steliana, cand v-ati cunoscut tot asa era? Dar cand v-ati casatorit? Incearca sa identifici o perioada in care sotul tau a devenit rautacios, s-a inchis in sine si a inceput sa vorbeasca asa urat. Pe urma, trebuie sa gasesti declansatorul. Ce anume a provocat aceasta schimbare? O intamplare neplacuta sau chiar mai multe, o perioada grea, certuri cu anumite persoane, atitudinea altora fata de el si de deciziile lui... Pot fi multe explicatii, dar trebuie sa gasesti una sau chiar mai multe, care crezi ca ar fi putut sa ii provoace aceasta schimbare, apoi sa discuti cu el despre asta. Sa aiba din nou incredere in oameni, sa ii iubeasca. Numai asa va putea fi bun cu ei.
nu era asa la inceput pt ca astfel m-as fi gandit de 2 ori inainte sa decid sa na impartim viata impreuna,,,,,,,,,,,sa schimbat de cand a a flat ca am cancer ovarian si a vazut ca nimeni nu ne ajuta cu nimic,tot greul a ramas in mainile lui..........dar ce sa facem?nu ii putem obliga pe cei din jur sa ne ajute daca nu au buna placere,,,,,,,,,,,
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.12.2011, 20:44:43
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de steliana-steli Vezi mesajul
nu era asa la inceput pt ca astfel m-as fi gandit de 2 ori inainte sa decid sa na impartim viata impreuna,,,,,,,,,,,sa schimbat de cand a a flat ca am cancer ovarian si a vazut ca nimeni nu ne ajuta cu nimic,tot greul a ramas in mainile lui..........dar ce sa facem?nu ii putem obliga pe cei din jur sa ne ajute daca nu au buna placere,,,,,,,,,,,
ciudat...... sa nu fie troll.....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.12.2011, 20:46:51
steliana-steli steliana-steli is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2011
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
ciudat...... sa nu fie troll.....
offfffffff.........nici macar nu stiu ce inseamna troll....nu va obliga nimeni sa imi raspundeti............o fac doar cei ce au placere
Reply With Quote
Răspunde