Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 10.12.2014, 09:51:44
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Deși sunt pentru discernământ, cu atât mai mult cu cât nu ai mulți bani și este important ca ceea ce dai să ajungă la cei cu adevărat nevoiași, vreau să observ că în cazul în care, totuși, ceea ce oferi ajunge la un cerșetor mincinos, tu tot în câștig vei fi. Jertfa ta, pe care ai făcut-o din dragoste de Hristos, pentru că așa te-a învățat El, rămâne adevărată și te unește cu Cel pe care L-ai ascultat și urmat. Ai rupt ceva din rodul muncii tale și El a primit dovada dragostei tale.
Da,dupa o atenta socoteala se pare ca iti dau dreptate!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 10.12.2014, 15:57:35
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Sincer, mă simt cam prost că am o atitudine mai rece față de a da/ a ajuta pe cei ce cer/ au nevoie. Poate că e și din cauza unor experiențe în care cei ce cer nu se mai opresc...

Oricum nu sunt consecventă în această atitudine, dar sunt cazuri și cazuri, stări și stări.

Uneori, când sunt îndoită dacă să dau sau nu, prefer să dau, ca să nu fiu egoistă.
Uneori îmi pare rău apoi, și știu că asta e o bilă neagră care cam șterge așa-zisă faptă bună.

Dacă a da nu mă face să mă simt mai bine, respectiv împăcată, ci păcălită sau folosită, nu văd folosul.

Iar a da nu mi se pare neapărat o jertfă. Dacă e doar o încercare de a-mi liniști conștiința de creștin, iar nu prea văd folosul. Poate doar, ca în cazul bogatului zgârcit care a aruncat cu o pâine într-un cerșetor, să am șansa ca ceea ce am dat să fie primit de cel ce are nevoie.

Întrebare: dacă ai dat cuiva care se dovedește că minte, îi mai dai și apoi, dacă îți cere? Până când? Mai sunt și voci, pare-mi-se chiar Sf Ioan Gură de Aur, care spun "să îți transpire banul în mână până găsești cui să îl dai".

În concluzie, vorbind numai și numai în numele meu, fără a da sfaturi, pot spune că am trecut prin mai multe etape, și nu am ajuns - din păcate - să am gânduri/ sentimente așa de bune și iubitoare față de semeni ca alți forumiști. Dar măcar sinceră să fiu.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 10.12.2014, 16:23:11
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Sincer, mă simt cam prost că am o atitudine mai rece față de a da/ a ajuta pe cei ce cer/ au nevoie. Poate că e și din cauza unor experiențe în care cei ce cer nu se mai opresc...

În concluzie, vorbind numai și numai în numele meu, fără a da sfaturi, pot spune că am trecut prin mai multe etape, și nu am ajuns - din păcate - să am gânduri/ sentimente așa de bune și iubitoare față de semeni ca alți forumiști. Dar măcar sinceră să fiu.
1. Trebuie sa ajuti pe cei de langa tine "care au nevoie".

2. In mod sigur cineva langa tine are nevoie.

3. Masura ajutorului: ca si cum te-ai ajuta pe tine.

4. Dar trebuie si discernamant, sa nu transformi ajutorul in comoditate pentru cel ajutat care sa se invete... ajutat.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 10.12.2014, 16:33:56
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Unuia care constat că m-a mințit în sensul că nu avea o nevoie reală de ajutor, putând să muncească, nu i-aș mai da. Nu cred că a fi bun înseamnă să te lași prostit, înșelat. O cauză fiind, cum spuneam mai sus, că nu-ți mai rămân bani să dai celor care chiar au nevoie de ajutor. Și probabil acesta este și motivul zicerii sfântului Ioan Gură de Aur.

Deci să cumpănești bine și să te judeci și pe tine, ca nici să dai ceva oricui, la întâmplare, ca să-ți adormi conștiința, nici să te folosești de argumentul cumpătării ca să-ți menajezi zgârcenia.

Cu toate acestea, nu există garanții că îi vei alege corect pe cei pe care îi ajuți. Pe de o parte nu poți cunoaște în amănunt situația lor, pe de altă parte ai propriul subiectivism în a aprecia oamenii. Dar odată ce ai ales să dai, fii liniștit pentru că ai făcut mai bine decât dacă n-ai fi dat. Nu mai este grija ta ce va face cu ajutorul primit celălalt. Ca în pilda spusă de părintele Arsenie Papacioc (cu cerșetorul bețiv, care vinde haina/paltonul dăruit/ă de un creștin) Hristos este cel care primește (în pildă El purta haina).
Reply With Quote
  #125  
Vechi 10.12.2014, 17:31:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nu stiu de ce, atunci cand vine vorba de fapte bune, toata lumea se gandeste la a da un ban saracilor.
Ce-i drept, meteahna asta nu este intalnita numai intre credinciosi. A intrat cumva si in "logica" limbajului politic. De exemplu, cand spui "ajutor social", te gandesti la ajutorarea celor mai lipsiti din punct de vedere material. Termenul de "social" a ajuns sa insemne "ceva despre saraci", in loc sa insemne "ceva legat de oameni in raport cu ceilalti oameni".
Convingerea mea este ca, asa cum banii nu aduc fericirea, nici nenorocirea nu e ceva limitat la saraci. Si bogatii plang. Si bogatii au nevoie de ajutor. Si ei pot fi instrainati, raniti, cazuti, deznadajduiti. Si ei pot fi bolnavi, insetati, flamanzi, in inchisoare. Desigur, pe bogati nu-i vom ajuta cu bani, fiindca au mai multi ca noi. Pe bogati, insa, ii putem ajuta altfel, fiindca de alt ajutor au nevoie.

Domnul nostru i-a ajutat pe oameni in general. Cu precadere pe saraci. Dar si pe cativa bogati.
Casa din Capernaum unde locuia Domnul si ucenicii Lui, in afara de desele lor calatorii, era casa femeii bogate. Si noi putem sa-l aducem pe Cristos in casele celor bogati si nu numai ale celor saraci.
Fariseul Nicodim era superbogat, ca si prietenul lui, Iosif din Arimateea. Lui Nicodim, venit noaptea pe Muntele Maslinilor, Domnul ii aduce cel mai mare ajutor: il lumineaza asupra importantei nasterii din nou. Si noi putem sa vorbim bogatilor despre acest lucru, si inca si mai bine ar fi daca le-am putea oferi exemplul nostru de eficienta a Botezului.
Putem presupune ca si Iair, celui caruia ii murise fiica, era bogat. Era mai marele sinagogii. Si Domnul nu ii spune "ntt, pe fiica-ta n-am sa o rechem la viata, ca tu esti om bogat!". Si noi putem sa-i ajutam pe bogatii care au un necaz. Nu avem capabilitati sa inviem pe cei dragi ai lor, dar putem sa-i vizitam, sa le oferim consolare, sa vada ca nu sunt singuri.

Post cu folos!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 10.12.2014 at 17:34:02.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 10.12.2014, 17:40:05
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Săracii oameni bogați. Da, este adevărat că sărac este oricine nu-L cunoaște pe Hristos. Important, însă, este să existe receptivitate. De fapt, nu Îl facem noi cunoscut nimănui, căci nici noi nu-L prea cunoaștem (oricât de bine am crede că știm să vorbim despre El). Se face El cunoscut, atunci când receptivitatea unuia dintre noi se întâlnește cu disponibilitatea altuia.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 10.12.2014, 17:41:58
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Pentru că un bogat nu îți cere... mângâiere, luminare...?

Dar într-adevăr, există și alte forme de a arăta oamenilor că ne pasă de ei, așa cum spunea și Sophia: putem să vizităm pe cei singuri/ triști, să-i invităm la o cafea, o plimbare, să petrecem timp împreună. Ceva în genul ăsta. Dar persoanele respective trebuie să își dorească și ele aceasta. Astfel chiar s-ar putea crea relații frumoase și mai sănătoase, putem să le și dăruim ceva, dar mai ales să ne cunoaștem mai bine...
Reply With Quote
  #128  
Vechi 10.12.2014, 17:59:58
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Pentru că un bogat nu îți cere... mângâiere, luminare...?

Dar într-adevăr, există și alte forme de a arăta oamenilor că ne pasă de ei, așa cum spunea și Sophia: putem să vizităm pe cei singuri/ triști, să-i invităm la o cafea, o plimbare, să petrecem timp împreună. Ceva în genul ăsta. Dar persoanele respective trebuie să își dorească și ele aceasta. Astfel chiar s-ar putea crea relații frumoase și mai sănătoase, putem să le și dăruim ceva, dar mai ales să ne cunoaștem mai bine...
Am avut o prietena la biserica,careia i-a murit mama si am dorit sa-i fiu aproape ,m-am oferit dandu-i ocazia sa ne intalnim si sa se descarce ba chiar m-am oferit sa o ajut sa se mute,cu toate ca nu ma dau in vant sa impachetez lucruri toata ziua.
La toate m-a refuzat cu gratie.
Oamenii care au nevoie de ajutor trebuie sa-l ceara altfel nu facem decat sa-i agasam cu disponibilitatea noastra.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 11.12.2014, 00:43:33
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Am avut o prietena la biserica,careia i-a murit mama si am dorit sa-i fiu aproape ,m-am oferit dandu-i ocazia sa ne intalnim si sa se descarce ba chiar m-am oferit sa o ajut sa se mute,cu toate ca nu ma dau in vant sa impachetez lucruri toata ziua.
La toate m-a refuzat cu gratie.
Oamenii care au nevoie de ajutor trebuie sa-l ceara altfel nu facem decat sa-i agasam cu disponibilitatea noastra.
Depinde de ajutor. De multe ori e bine sa fi agasant.
*
Ce am sa scriu, nu se refera la prietena ta.

Am observat ca sunt oameni care, desi au nevoie de ajutor, nu vor sa stie ca sunt ajutati din mila. Prefera sa aibe probleme, necazuri, decat sa accepte ajutorul celui de langa ei. Mila vin din iubire; esti milostiv cand iti pasa de alti oameni. Nu e nimic rau in a simti acest sentiment sau sa fie cuiva mila de tine. Se pare ca multi prefera sa fie mandri si cu orgoliu intact, decat sa primeasca milostenie de la alti oameni. Si asta e gresit.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 11.12.2014, 02:49:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Depinde de ajutor. De multe ori e bine sa fi agasant.
*
Ce am sa scriu, nu se refera la prietena ta.

Am observat ca sunt oameni care, desi au nevoie de ajutor, nu vor sa stie ca sunt ajutati din mila. Prefera sa aibe probleme, necazuri, decat sa accepte ajutorul celui de langa ei. Mila vin din iubire; esti milostiv cand iti pasa de alti oameni. Nu e nimic rau in a simti acest sentiment sau sa fie cuiva mila de tine. Se pare ca multi prefera sa fie mandri si cu orgoliu intact, decat sa primeasca milostenie de la alti oameni. Si asta e gresit.
Asta am observat si eu,ca prefera sa traiasca in singuratate cu problemele lor decat sa accepte socializare cu alti oameni sau mai ales sprijin.

Dar ce spun eu...de parca nu as face la fel?
Asta si deoarece oamenii nu accepta sa-ti ofere doar sprijin si atat,se simt datori sa-ti puna si viata la punct asa cum vad din unghiul lor,ori eu(si altii) nu am nevoie de moderatori de destine.

Ajutorul nu trebuie sa vina la pachet cu obligatia,cu sfortarea omului sa joace dupa cum ii canti tu;pt ca atunci ajutorul capata o nuanta bolnavicioasa dupa care unii isi ascund hibe de manipulare.
Cauta sa-i atraga pe unii cu ajutoare si foloase ca mai apoi sa-i subjuge ,sa-i manipuleze cum le place .
Bag seama ca din pct asta de vedere,oamenii sunt precauti si mai bine refuza decat sa riste un ajutor,o interventie.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde