Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.12.2014, 04:26:44
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Asta am observat si eu,ca prefera sa traiasca in singuratate cu problemele lor decat sa accepte socializare cu alti oameni sau mai ales sprijin.

Dar ce spun eu...de parca nu as face la fel?
Asta si deoarece oamenii nu accepta sa-ti ofere doar sprijin si atat,se simt datori sa-ti puna si viata la punct asa cum vad din unghiul lor,ori eu(si altii) nu am nevoie de moderatori de destine.

Ajutorul nu trebuie sa vina la pachet cu obligatia,cu sfortarea omului sa joace dupa cum ii canti tu;pt ca atunci ajutorul capata o nuanta bolnavicioasa dupa care unii isi ascund hibe de manipulare.
Cauta sa-i atraga pe unii cu ajutoare si foloase ca mai apoi sa-i subjuge ,sa-i manipuleze cum le place .
Bag seama ca din pct asta de vedere,oamenii sunt precauti si mai bine refuza decat sa riste un ajutor,o interventie.
Nu m-am gandit la asta, ci la ajutorul dat cu bunatate si din mila. Daca oamenii te ajuta doar ca sa te aiba la mana, mai bine zici pas. Dar vezi, cum stii daca omul te ajuta din bunatate sau din rautate daca nu deschizi putin usa? Precautia e bine, dar si putina deschidere. :)
Reply With Quote