Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 09.12.2014, 09:42:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Ai zis foarte bine aici. Numai ca Mosh-Neagu nu cred ca se referea la aspectul asta ci la ce-i transmite persoana respectiva dincolo de imaginea aceea de om sarman.
Fata si ochii omului spun multe,bine ar fi sa ne ascultam instinctele!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 09.12.2014, 10:48:25
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Pai chiar tu zici ca doar prin repetitie,vazandu-l duminica de duminica pe unul tanar ,ajungi la concluzia ca nu are vreo boala. Dar daca il vezi pe strada prima oara si nu l-ai mai vazut?
De unde stii ca tanar fiind nu are vreo boala psihica sau cine stie3 ce alt handicap ?
Vederea nu e mereu suficienta.
Sau de unde stii ca cel batran ,nu e cersetor de profesie? Caci pe aceasta se bazeaza si dealerii de cersetori : sa aiba un aspect cat mai garbov si bolnav , ca sa fie cat mai productiv in a insela oamenii .
Cel mai rational e sa dai tutror putin,asa cum a facut amicul tau ,nu degeaba a sustinut el ca avut o revelatie prin asta ! Normal,excluzi pe unul care stii clar ca insala, desi Evanghelia ne spune ca celui care iti fura haina ,lasa-i si camasa....
Oare de ce? Tocmai pt a vedea ca inselatorul nu e doar in ceilalti ,ci mai ales in noi.
Pe batran trebuie sa il miluiesti pt ca nu are putere sa munceasca.
Sunt destui tineri cersetori de meserie.Nu stii ca lenea poate deveni un viciu ?
Cel mai bine sa cumperi mancare ,un covrig ,o chifla si sa o daruiesti .E cel mai bun test.Chiar si unii tigani mici ma refuza daca le dau de mancare iar cei care nu au cu adevarat se multumesc cu acel putin.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 09.12.2014, 12:00:05
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Fata si ochii omului spun multe,bine ar fi sa ne ascultam instinctele!
Sa ne ascultam instinctele, da... Numai ca am vazut ca nu intotdeauna instinctele functioneaza bine. Facem multe aprecieri gresite, doar uitandu-ne la fata si la ochii omului.

Nu cred ca ati uitat cum ma plangeam ca mi se vede rautatea in priviri. Iar acum, sunt detasata pentru ca, asa cum a spus Mihailc, rautatea e rareori innascuta iar cauzele pot fi undeva ingropate adanc, provocate poate de lipsa de iubire si nu numai ... multe pot fi cauzele care ne fac sa parem niste oameni rai, fara sa fim nici mai buni, nici mai rai decat restul.

Asa ca eu, "negruta cea cu priviri de gheata", ii sfatuiesc pe toti cei care sunt inclinati sa judece omul la prima vedere sa n-o mai faca.

Si cum spunea iustin10 - sa miluim pe cine intalnim in cale! Ca nu stim noi cine e cel din fata noastra, poate e tocmai Hristos care a luat chipul celui pe care suntem cel foarte tentati sa-l catalogam gresit.

Last edited by crinrin; 09.12.2014 at 12:02:54.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 09.12.2014, 12:28:23
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Este trist când nu reușim să trecem peste durerile, frustrările, neajunsurile trecutului sau ale vieții în general, protejându-ne, în schimb, răutatea din priviri.

Ar fi minunat să ne vindecăm inima de aceste dureri. Dacă ne-am îndreptat, la un moment dat în viață, nădejdea către Dumnezeu, vom primi tot ajutorul necesar. De la Domnul, dar și prin oamenii din jur.

Știu că nu e ușor să fi trăit momente dure, triste șamd. Dar să nu căutăm în ele scuze pentru o posibilă împietrire, ci șanse pentru mai multă înțelegere, înțelepciune...

Nu am scris asta cu gândul de a judeca, sper deci să nu provoc/ redeschid răni. Chiar cred că anumite greutăți ne ajută la maturizare și la debarasarea de lucruri mai puțin importante, spre folosul esențialului.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 09.12.2014, 12:55:36
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Este trist când nu reușim să trecem peste durerile, frustrările, neajunsurile trecutului sau ale vieții în general, protejându-ne, în schimb, răutatea din priviri.

Ar fi minunat să ne vindecăm inima de aceste dureri. Dacă ne-am îndreptat, la un moment dat în viață, nădejdea către Dumnezeu, vom primi tot ajutorul necesar. De la Domnul, dar și prin oamenii din jur.

Știu că nu e ușor să fi trăit momente dure, triste șamd. Dar să nu căutăm în ele scuze pentru o posibilă împietrire, ci șanse pentru mai multă înțelegere, înțelepciune...

Nu am scris asta cu gândul de a judeca, sper deci să nu provoc/ redeschid răni. Chiar cred că anumite greutăți ne ajută la maturizare și la debarasarea de lucruri mai puțin importante, spre folosul esențialului.
Spre folos am postat, nu pentru altceva ci ca sa intelegem cu totii ca aparentele pot fi inselatoare, ca nu tot ce pare la prima vedere reprezinta si realitatea in sine, ca nu e bine sa judecam si ca ar trebui sa cautam sa implinim indemnul:

"Miluieste pe cine gasesti in cale, nu-ti intoarce fata de la cel care iti cere, ba inca si renunta din ceea ce ai nevoie pentru cei mai oropsiti decat tine. Banutul dat insoteste-l de un cuvant cald iar fiecare merinda pe care o dai saracilor da-o in numele unui raposat din familie sau dintre prieteni. Nu te sfii si pune mana ta in mana saracului atunci cand ii daruiesti ceva, sa-i simti frigul din oase iarna si mana nespalata vara, sa simti cum ne iubeste Domnul pe noi atunci cand ne impartasim cu Preacuratele Sale Taine.

Cand nu ai nici bani si nici mancare cu care sa miluiesti, atunci ai cuvantul cald, o incurajare si mai ales rugaciunea fata de sarman, orice chip ar lua el. Roaga-te pentru orice sarman pe care il vezi in cale si vei capata inima de mama cu dragoste fierbinte pentru toti oamenii."


Despre priviri, in doua randuri Dumnezeu a vrut sa ma ajute sa devin constienta de ele, ceea ce am si facut, iar pana in prezent, am primit de la Dumnezeu un prim semn ca nu le mai am. Dar eu il astept si pe al doilea, ca pe o confirmare ca nu ma insel. Am adus in fata sintagma "negruta cea cu priviri de gheata" deoarece am constatat ca si de la distanta oamenii sunt tentati sa judece.

Last edited by crinrin; 09.12.2014 at 13:07:07.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 09.12.2014, 14:11:15
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Este imposibil să-i ajuți pe toți cei care îți ies în cale. Ba uneori putem chiar greși, încurajând cerșetoria.
Până la urmă facem tot cum ne lasă inima, mai mult sau mai puțin, Domnul știe cel mai bine...
Este important ca omul să nu se simtă singur, exclus, abandonat. Asta contează poate mai mult decât banul în sine. Din păcate unele cazuri par fără rezolvare și ajungi să te întrebi dacă nu ajungi să încurajezi/ susții o stare de lucruri bolnăvicioasă, un cerc vicios...
Reply With Quote
  #117  
Vechi 09.12.2014, 18:16:40
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

E bine sa faci fapte bune si milostenie, din buzunarul tau, cat te lasa inima...atata doar sa nu ii prejudiciezi pe cei de acasa.... nu stiu cat de corect este sa faci milostenie din banii altcuiva ( chiar daca consideri tu ca persoana respectiva ar putea face mai mult, nu face indeajuns). Iar faptele bune pe care le faci, ar trebui sa fie in limita legalitatii ( chiar daca unora li se pare ca legea e nedreapta), si nici sa nu contravina, pe cat posibil, politicilor firmei la care lucrezi ( chiar daca, de asemeni, ti se pare tie...). Am vorbit chiar ieri cu baiatul de la firma care " intretine" casa de marcat si mi-a spus clar ca pe nici o casa nu se poate fac stornare ( retur), dcat pe cele care sunt integrate intr-un sistem informatic si se numesc " imprimante fiscale". Eu pot cel mult sa fac factura de retur ( de mana).

A, si referitor la cine ajuti..mi-a intrat odata un baietas, nu avea nici 14 ani, care mi-a spus direct ca a furat ceva din hipermarket...si daca nu ma intereseazasa cumpar...iar dupa prima fraza, temerea mea cea mai mare a fost ca-l urmareste politia si vrea sa il ascund...

Asadar, cred ca nu putem niciodata sti daca facm bine ajutand un necunoscut, sau nu..

Last edited by fallen; 09.12.2014 at 18:20:18.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 09.12.2014, 19:46:20
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
E bine sa faci fapte bune si milostenie, din buzunarul tau, cat te lasa inima...atata doar sa nu ii prejudiciezi pe cei de acasa.... nu stiu cat de corect este sa faci milostenie din banii altcuiva ( chiar daca consideri tu ca persoana respectiva ar putea face mai mult, nu face indeajuns). Iar faptele bune pe care le faci, ar trebui sa fie in limita legalitatii ( chiar daca unora li se pare ca legea e nedreapta), si nici sa nu contravina, pe cat posibil, politicilor firmei la care lucrezi ( chiar daca, de asemeni, ti se pare tie...). Am vorbit chiar ieri cu baiatul de la firma care " intretine" casa de marcat si mi-a spus clar ca pe nici o casa nu se poate fac stornare ( retur), dcat pe cele care sunt integrate intr-un sistem informatic si se numesc " imprimante fiscale". Eu pot cel mult sa fac factura de retur ( de mana).

A, si referitor la cine ajuti..mi-a intrat odata un baietas, nu avea nici 14 ani, care mi-a spus direct ca a furat ceva din hipermarket...si daca nu ma intereseazasa cumpar...iar dupa prima fraza, temerea mea cea mai mare a fost ca-l urmareste politia si vrea sa il ascund...

Asadar, cred ca nu putem niciodata sti daca facm bine ajutand un necunoscut, sau nu..
Asa este tatal meu...
Face milostenie(adica intretine luxul rudelor) cu banii lui iar cand trebuie sa plateasca facturi de intretinere,lumina sau mancare se zgarceste cu mama,incat ea trebuie sa sustina toata casa cu venitul ei.Nici nu se ajung,asa ca imi cer bani mie milogindu-se ca nu mai au de paine,ca sunt in urma cu nu stiu ce facturi sau nu si-au cumparat medicamente.Toamna nu au bani de muraturi,de varza,etc...
In timp ce nepoatele lor rad cu gura pana la urechi ca i-au mai pacalit si de data asta sau in cazul de fata,m-au pacalit pt ca deficitul trebuie sa-l acoper eu pana la urma...

Nu stiu ce sa fac cu el,nu ar face milostenie unei familii nevoiase sau unor cersetori ci el intelege prin milostenie doar sa"ajute"niste rude hoate care profita si mint mereu ca nu au resurse,deoarece ei pun luxul pe primul plan si apoi indatoririle.

Milostenie trebuie sa faci din banii tai,care-ti raman dupa ce acoperi facturile in comun cu familia ta;a nu se intelege ca alegi sa-ti donezi toti banii ca mai apoi sa traiesti pe spatele altora vrand-nevrand.

Ma rog,frustarile mele referitor la aceste aspect nu vin din faptul ca banii se duc pe milostenii indreptatite ci ca tatal meu este fara minte si considera ca face milostenie cu niste rude mincinoase care au patima luxului.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 10.12.2014, 01:15:27
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Este imposibil să-i ajuți pe toți cei care îți ies în cale. Ba uneori putem chiar greși, încurajând cerșetoria.
Până la urmă facem tot cum ne lasă inima, mai mult sau mai puțin, Domnul știe cel mai bine...
Este important ca omul să nu se simtă singur, exclus, abandonat. Asta contează poate mai mult decât banul în sine. Din păcate unele cazuri par fără rezolvare și ajungi să te întrebi dacă nu ajungi să încurajezi/ susții o stare de lucruri bolnăvicioasă, un cerc vicios...
Avem de ales intre a incuraja cersetoria si a ne sufoca sufletul.
Daca judecam prea des pe cei ce ne ies in cale,o sa ajungem sa extindem judecata si la cei care nu merita, si au nevoie reala de ajutor.
Nu uitati ca cersetorii de profesie s-au perfectionat si nu ii mai recunosti asa usor. Pot adopta exact infatisarea unuia care sa crezi ca merita bani.
Dar cel mai rau este ca ne vom impovara sufletul cu judecati si indoieli , ca nu vom putea simti liber fiorul darniciei.
Intre 2 rele, prefer sa incurajez cersetoria decat sa imi omor sufletul .
Caci si Domnul spune : "Celui ce iti cere,da-i !"
Simplu.
Nu spune sa dai celui ce iti cere conditionat , daca consideri ca merita .
Ce nu se intelege este ca nu chiar asa des ne cere cineva ceva. Cei care au avut curajul sa ne ceara,si-au calcat cumva pe suflet, ne-au vazut pe noi binefacatorii lor, acelora trebuie sa le dam,macar pentru simplu fapt ca au cerut.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 10.12.2014, 09:09:56
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.233
Implicit

Deși sunt pentru discernământ, cu atât mai mult cu cât nu ai mulți bani și este important ca ceea ce dai să ajungă la cei cu adevărat nevoiași, vreau să observ că în cazul în care, totuși, ceea ce oferi ajunge la un cerșetor mincinos, tu tot în câștig vei fi. Jertfa ta, pe care ai făcut-o din dragoste de Hristos, pentru că așa te-a învățat El, rămâne adevărată și te unește cu Cel pe care L-ai ascultat și urmat. Ai rupt ceva din rodul muncii tale și El a primit dovada dragostei tale.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare