Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.07.2014, 06:37:11
ciresica ciresica is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Mesaje: 50
Implicit Oare sunt prea batrana pentru manastire?

Buna ziua!
Imi cer iertare ca intervin si eu cu o intrebare personala.
Am 40 de ani, sunt necasatorita, fara obligatii, si as vrea sa intru si eu intr-o manastire.
Acum vreun an am vorbit cu o maica de la o mare manastire din Oltenia, care mi-a zis ca ”monahismul nu mai e ce-a fost”. Am mai vorbit cu o alta maica de la o manastire mai mica din Bucuresti, care mi-a zis ceva de genul: la varsta asta nu mai e cazul sa intri in manastire, ca e cam tarziu.
Nu stiu ce sa mai cred. Amandoua m-au descurajat.
As vrea sa va spun ca am fost pe la manastiri, inca din timpul facultatii, ori in tabere de munca, ori ca simplu turist sau pelerin, si stiu cum este viata de acolo, dar nu pot alege o manastire.
Ma gandesc chiar sa infiintez eu - evident, cu binecuvantare - o manastire de maici la marginea Bucurestiului (am gasit un teren bun), pentru ca este mare nevoie de o manastire mai mare de maici in Bucuresti.
Ce sfat imi puteti da?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.07.2014, 06:58:01
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciresica Vezi mesajul
Buna ziua!
Am 40 de ani, sunt necasatorita, fara obligatii, si as vrea sa intru si eu intr-o manastire.
Citat:
Ma gandesc chiar sa infiintez eu - evident, cu binecuvantare - o manastire de maici la marginea Bucurestiului (am gasit un teren bun),
Citat:
Ce sfat imi puteti da?
Uite aici manastire de maici , langa Bucuresti:
http://www.manastireapasarea.ro/contact.html
http://ro.wikipedia.org/wiki/M%C4%83...a_Pas%C4%83rea
Poti sa ajungi cu trenul la manastirea Pasarea.Trenul se ia din Bucuresti-Obor si se coboara la halta Pasarea.
Trenuri personale (regio -R) care pleaca din Bucuresti-Obor si opresc la
Pasarea:
R-8013, plecare 8:00, Pasarea=8:21
R-8015, plecare 13:00, Pasarea =13.21
R-8017, plecare 16:30, Pasarea=16:51
R-8019, plecare 20:00, Pasarea=20:21
Poti sa dai tel la manastire sa intrebi cum ajungi din Gara Pasarea la Manastire.

Last edited by oaie_cugetatoare; 26.07.2014 at 07:20:26.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.07.2014, 07:03:31
ciresica ciresica is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Mesaje: 50
Implicit

Multumesc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.07.2014, 10:28:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Uite aici manastire de maici , langa Bucuresti:
Nu uitati sa cumparati un borcan de dulceata de la Pasarea. Pe vremea dinainte de Lovilutie, eram un client constant al maicii Xenia de acolo. Ce dulceata de cirese amare facea!

Stiati ca s-a (re)activat o manastire de maici chiar in "buricul targului" ? Cititi aici: http://basilica.ro/stiri/schitul-mag...iere_3378.html
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.07.2014, 15:12:25
ciresica ciresica is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Mesaje: 50
Implicit

Multumesc!
Dar iata ce am mai gasit:
http://basilica.ro/stiri/nou-staret-...eanu_8845.html

Last edited by ciresica; 26.07.2014 at 15:24:42.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.07.2014, 18:21:29
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciresica Vezi mesajul
Buna ziua!
Imi cer iertare ca intervin si eu cu o intrebare personala.
Am 40 de ani, sunt necasatorita, fara obligatii, si as vrea sa intru si eu intr-o manastire.
Acum vreun an am vorbit cu o maica de la o mare manastire din Oltenia, care mi-a zis ca ”monahismul nu mai e ce-a fost”. Am mai vorbit cu o alta maica de la o manastire mai mica din Bucuresti, care mi-a zis ceva de genul: la varsta asta nu mai e cazul sa intri in manastire, ca e cam tarziu.
Nu stiu ce sa mai cred. Amandoua m-au descurajat.
As vrea sa va spun ca am fost pe la manastiri, inca din timpul facultatii, ori in tabere de munca, ori ca simplu turist sau pelerin, si stiu cum este viata de acolo, dar nu pot alege o manastire.
Ma gandesc chiar sa infiintez eu - evident, cu binecuvantare - o manastire de maici la marginea Bucurestiului (am gasit un teren bun), pentru ca este mare nevoie de o manastire mai mare de maici in Bucuresti.
Ce sfat imi puteti da?
Cred ca ai gresit adresa.Nu de aici poti lua un sfat pertinent.Am o banuiala ca nu ai duhovnic,sau ai mai multi .Sfatul pe care il ceri ti-l poate da numai un duhovnic
,desigur daca asculti de vre-unul si nu cumva esti o “autodidacta“ .
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.07.2014, 19:56:02
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciresica Vezi mesajul
Buna ziua!
Imi cer iertare ca intervin si eu cu o intrebare personala.
Am 40 de ani, sunt necasatorita, fara obligatii, si as vrea sa intru si eu intr-o manastire.
Acum vreun an am vorbit cu o maica de la o mare manastire din Oltenia, care mi-a zis ca ”monahismul nu mai e ce-a fost”. Am mai vorbit cu o alta maica de la o manastire mai mica din Bucuresti, care mi-a zis ceva de genul: la varsta asta nu mai e cazul sa intri in manastire, ca e cam tarziu.
Nu stiu ce sa mai cred. Amandoua m-au descurajat.
As vrea sa va spun ca am fost pe la manastiri, inca din timpul facultatii, ori in tabere de munca, ori ca simplu turist sau pelerin, si stiu cum este viata de acolo, dar nu pot alege o manastire.
Ma gandesc chiar sa infiintez eu - evident, cu binecuvantare - o manastire de maici la marginea Bucurestiului (am gasit un teren bun), pentru ca este mare nevoie de o manastire mai mare de maici in Bucuresti.
Ce sfat imi puteti da?
Ambele măicuțe ți-au dat răspunsuri oneste, chiar dacă din perspective limitate, determinate de circumstanțele vremurilor de acum.

Măicuța din Oltenia nu te-a descurajat, a încercat doar să-ți curețe vederea de idealism. Mănăstirile de astăzi nu mai sunt cele despre care citești prin cărți. Sunt multe lupte, confruntări, rupturi, resentimente în mediul monahal și ai nevoie de o mare tărie de caracter ca să reziști. Nu în puține cazuri, viața duhovnicească este sacrificată pentru urgențe de ordin material, construcții nesfârșite, renovări care o dată începute par să nu se mai termine niciodată, deficultăți organizatorice în atingerea unui echilibru acceptabil între muncă și rugăciune, obști instabile etc. Deci socoteala de-acasă s-ar putea să nu se potrivescă cu cea din târg.

Măicuța din București te-a pus în gardă asupra criteriilor reale de selecție în mănăstiri, fiindcă nu există nicio dispoziție canonică în măsură să limiteze vârsta aspiraților la viața monahală. Stareții și starețele se feresc să primească persoane cu experiență de viață lumească îndelungată, întrucât cunosc foarte bine faptul că tinerii încă aflați în perioada de formare umană și profesională, se integrează mult mai ușor în ritmul monastic neavând repere existențiale anterioare marcante la care să se raporteze tot timpul. La 40 de ani deja caracterul și mentalitățile sunt în mare parte cimentate și capacitatea de adaptare la alt stil de viață, radical diferit de cel cu care s-a obișnuit, este semnificativ diminuată. Duhovnicii mai adaugă neajunsurilor descrise sumar anterior și alte suspiciuni, cunoscând faptul că oamenii mai au puseuri de evlavie periodice determinate de necazuri, eșecuri, boli psihice și alte stimulente din categoria acestora. La care se adaugă, desigur, monahismul văzut ca o alternativă compensatorie a incapacității persoanei de a-și întemeia o familie deși are înclinații evidente pentru acest mod de viață în care se poate dobândi mântuirea. În mănăstire intri doar dacă ți-ai rezolvat conflictele interioare sau cu semenii și poți privi în trecut cu libertate și seninătate covârșitoare. Monahismul nu este sub nici o formă un refugiu pentru inadaptați. Dacă n-ai reușit să ai comuniune, atâta cât se poate în lume, cu alți oameni în calitate de mirean, în mănăstire n-ai să reușești nici atât.
Dorința de a construi o mănăstire pe o proprietate personală și după placul inimii tale, în care să viețuiești apoi ca monahie, este o capcană în care au căzut mulți, întrucât reprezintă rezistența instinctului de proprietate într-o formă de viață care-l combate radical și sistematic. Călugăria este fundamentată pe cele trei voturi (angajamente ferme, definitive) asumate fără rest: ascultarea, sărăcia și curăția. Dacă nu iei în serios aceste angajamente și lași locuri de manifestare în tine a instinctelor blocate de acestea, fie eșuezi lamentabil în aspirația spre viața monahală, fie duci o viață de struțocămilă, adică de om lumesc cu înfățișare înșelătoare și statut formal de călugăr sau călugăriță. În cea din urmă situație nu-ți faci rău doar ție, ci îi smintești și pe alții întrucât acestă impostură nu prinde la toată lumea, iar cei care văd șmecheria se poziționează apoi ca vrăsmași ai Bisericii, confundând pădurea cu uscăturile de la liziera ei.

Înainte să iei o decizie definitivă, stai o vreme pe lângă un duhovnic responsabil, căruia îi pasă cu adevărat de soarta ta vremelnică și veșnică.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.07.2014, 15:12:31
ciresica ciresica is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Mesaje: 50
Implicit

Da, multumesc pentru sfaturi.

Oricum, nu ma gandeam la mine cand am zis ca trebuie o manastire de maici mai mare in Bucuresti. Oricine isi poate da seama de aceasta necesitate. Cat despre teren, nu detin niciunul.
Intr-adevar, problema trebuie rezolvata cu ajutorul duhovnicului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.07.2014, 15:25:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciresica Vezi mesajul
Oricine isi poate da seama de aceasta necesitate.
Eu, unul, marturisesc ca nu-mi dau seama de aceasta necesitate. Manastiri apar acolo unde exista chemari (si se aud). Dintre toate colegele mele de scoala, liceu, facultate, niciuna nu s-a facut monahie. De asemenea, la cele cam 2000 de paciente cate am urmarit in ultimii ani, nu am intalnit niciun caz.

Pe urma, din articolul din "Basilica" pe care l-ati citat, eu am ramas cu ideea ca intentia Arhiepiscopiei Bucurestilor a fost sa faca la Schitu Magureanu manastire de maici, dar a renuntat la proiect din lipsa de doritoare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.07.2014, 17:51:58
ciresica ciresica is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Mesaje: 50
Implicit Va rog sa blocati subiectul

Buna ziua, d-le administrator!
Va rog sa imi spuneti cum pot sa ma sterg din baza dvs. de date si de asemenea va rog sa blocati toate subiectele deschise de mine.
Va multumesc!
Reply With Quote
Răspunde