Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.08.2009, 23:32:21
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit Intrebare?!

Stiam ca de anul trecut in cadrul manastirilor nu se mai oficiaza cununii,botezuri,inmormantari.
Trupul neinsufletit al cantaretei Tatiana Stepa,Dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca,va fi depus la Manastirea Radu-Voda din Bucuresti.
Acolo se gasesc moastele Sfantului Nectarie tamaduitor de cancer.
Va intreb deoarece mi se pare descurajant,dezolant sa ma duc sa ma rog pentru cineva bolnav de cancer ,alaturi de trupul celei rapusa de aceasta boala...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.08.2009, 00:02:22
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Oh, tu nu stii cat s-a luptat ea cu cancerul. Medicul ei spunea ca Tatiana e pacienta lui Dumnezeu. A primit ani buni de viata in mod miraculos.

Pana la urma fiecare om trebuie sa moara de ceva, asa e. Ei i s-au dat ani buni peste cele mai optimiste prognosticuri ale medicilor.
Nu stim noi ce e mai bine pentru un om. Dumnezeu s-o odihneasca dincolo de tot zbuciumul sufletesc din viata aceasta!

Am o prietena care era prietena cu Tatiana Stepa, de al ea stiu despre boala ei. De sfarsitul ei aflu insa de la tine.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.08.2009, 00:05:37
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Dumnezeu s-o ierte!Doar ca in situatia mea,acum ma descurajeaza decesele astea............
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.08.2009, 00:32:51
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
Dumnezeu s-o ierte!Doar ca in situatia mea,acum ma descurajeaza decesele astea............
Nu te descuraja, nu te lasa ! Tu roaga-te si mai mult pentru sanatatea surorii tale! Ea are alta cale de urmat! Semnele sunt bune, deci nu deznadajdui!

CURAJ!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.08.2009, 00:40:01
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Nu te descuraja, nu te lasa ! Tu roaga-te si mai mult pentru sanatatea surorii tale! Ea are alta cale de urmat! Semnele sunt bune, deci nu deznadajdui!

CURAJ!
MULTUMESC!

Dar stiti,ma intrebam daca nu cumva e descurajator s-o aduca chiar la Sf.Nectarie...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.08.2009, 00:43:07
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
MULTUMESC!

Dar stiti,ma intrebam daca nu cumva e descurajator s-o aduca chiar la Sf.Nectarie...
Nu!!!!! DELOC !!!! Dimpotriva, Sfantul Nectarie este cel care i-a prelungit viata ... Bucura-te!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.08.2009, 00:44:46
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Este vorba de sf. Nectarie din Egina?
Ma intereseaza si pe mine sfintii care sunt tamaduitori de cancer.
Casandrasa, inteleg ce simti.
Dar cristina are dreptate, daca Dumnezeu i-a dat ani buni peste prognosticurile medicilor, asta este o minune si poate si sf. Nectarie a ajutat. Noi nu ne rugam pentru viata vesnica pe acest pamant. Important este sa-i dea omului atata timp cat ii trebuie ca sa se mantuie si sa fie alaturi de cei dragi cat este bine pentru ei.
Stiu ca noi nu simtim intotdeauna asa cand pericolul mortii il priveste pe cineva foarte drag noua.
Doamne ajuta!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.08.2009, 00:48:31
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Nu!!!!! DELOC !!!! Dimpotriva, Sfantul Nectarie este cel care i-a prelungit viata ... Bucura-te!
Da!!!La asta nu m-am gandit!Eu am vazut doar aspectul negativ!Nici nu cunosc situatia!Nici nu stiu,de ce nu a avut sanse?nu a fost operata?nu a facut chimioterapie?nu se scapa de boala asta???Eu vreau ca sa invingem boala asta!Si toate bolile!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.08.2009, 00:52:57
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Este vorba de sf. Nectarie din Egina?
Ma intereseaza si pe mine sfintii care sunt tamaduitori de cancer.
Casandrasa, inteleg ce simti.
Dar cristina are dreptate, daca Dumnezeu i-a dat ani buni peste prognosticurile medicilor, asta este o minune si poate si sf. Nectarie a ajutat. Noi nu ne rugam pentru viata vesnica pe acest pamant. Important este sa-i dea omului atata timp cat ii trebuie ca sa se mantuie si sa fie alaturi de cei dragi cat este bine pentru ei.
Stiu ca noi nu simtim intotdeauna asa cand pericolul mortii il priveste pe cineva foarte drag noua.
Doamne ajuta!
Da!Dar avem si noi Sfintele moaste in Bucuresti.La manastirea Radu-Voda!Si Sfantul Nectarie a tamaduit-o pe sora mea,intr-o situatie aproape inoperabila!De aceea ma doare!Si ma deznadajduieste!Ce inseamna prognosticurile doctorilor???De ce nu fac ceva???
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.08.2009, 01:01:24
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
Da!Dar avem si noi Sfintele moaste in Bucuresti.La manastirea Radu-Voda!Si Sfantul Nectarie a tamaduit-o pe sora mea,intr-o situatie aproape inoperabila!De aceea ma doare!Si ma deznadajduieste!Ce inseamna prognosticurile doctorilor???De ce nu fac ceva???
Medicii nu sunt Dumnezeu, nu pot da viata, ei dau pronosticuri, ca pentru starea vremii... Nadejdea vindecarii nu in medici ne-o punem. Doar in Domnul prin rugaciune. ATAT!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare