Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 31.01.2010, 23:21:08
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Nu are nici o experienta serioasa de partea intunecata,dar nici in cea de lumina.Pare profilul clasic de teribilist,amator de senzatii tari si de a fi in contradictie cu cei care i se par traditionalisti in gandire.
Eretic iarasi nu poate fi numit,pentru ca ma indoiesc ca in momentul de fata are habar pe ce lume se afla dpdv spiritual.
Dar,sunt si astea cautari ale sufletului specifice anumitor varste,doar persoanele de genul ar trebui sa stie ca daca te joci cu focul risti sa te prajesti.
Ocultismul nu este o joaca de copii,ci ceva ce poate avea repercursiuni serioase asupra vietii cuiva.
Aceasta afirmatie precum si altele de pe forum ma fac sa cred ca unii membri sunt familiarizati cu ocultismul macar la nivel teoretic.:0
Am dreptate?
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.02.2010, 05:50:43
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Aceasta afirmatie precum si altele de pe forum ma fac sa cred ca unii membri sunt familiarizati cu ocultismul macar la nivel teoretic.:0
Am dreptate?

Sa spunem ca pe aceasta carare a cautarilor sufletului ne mai si ratacim din cand in cand,mai ales atunci cand mintea nu este prea coapta si dorim sa patrundem nevazutul,senzationalul,repede.
Este o capcana,o poteca atractiva,dar inselatoare,care poate duce la dezastru fara nici un fel de exagerare pentru viata si sufletul cuiva.
De multe ori,aceste lucruri nu trebuie sa le cautam,ne cauta ele pe noi pentru a fi incercati,iar daca suntem suficient de slabi si inconstienti cedam.
Un lucru trebuie sa stie cei care sunt atat de tentati de aceasta latura obscura:oricat de ademenitoare si cata senzatie de putere,de inedit ar da ea,este doar o oferta a intunericului menita sa distruga omul.Diavolul nu o sa serveasca niciodata salvarii,ci distrugerii noastre.
Nu trebuie niciodata subestimat pentru ca inteligenta sa o depaseste cu mult pe cea a muritorilor,iar formele sale sunt nenumarate,el cunoscand slabiciunile fiecaruia din noi in parte,singura posibilitate de a ne apara ramanand protectia lui Dumnezeu.
Pe mine Dumnezeu m-a pazit,m-a lasat sa vad doar atat cat trebuia ca sa stiu si sa simt puterea raului si sa inteleg ca nu exista decat o singura cale adevarata,cea a luminii,a iubirii universale a lui Iisus Hristos.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #33  
Vechi 01.02.2010, 22:27:04
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Chiar si "magia" care consta in familiarizarea cu arhanghelii, atributiile si caracteristicile lor, rugaciunea catre ei si doar folosirea unor simboluri sau denumiri ebraice (cred) in scopul atragerii atentiei acestora? Cu arderea de substante parfumate, inducerea unei stari anume si tot ce tine de un ritual (tinand cont de faptul ca ritualurile crestine sunt similare)?
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.02.2010, 22:30:34
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Nu e magie, e dragoste, ritualul fara smerenie si dragoste e mecanic si gol.
Iar scopul este mantuirea sufletului in viata viitoare. Nu are nimic in comun cu magia, ocultul, accesul la tot soiul de cunoasteri "superioare" si rezultate palpabile aici si acum: bani, putere, atractie, whatever.
E cu totul altceva.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Nestoriana sau "Asiriana a Rasaritului": o biserica a martirilor! Theodor_de_Mopsuestia Alte Religii 73 03.04.2012 19:34:08
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27