Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 26.07.2011, 17:18:58
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member

Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
"Iar cine se va purta așa de îndărătnic, încât să nu asculte pe preotul care stă acolo la slujbă înaintea Domnului Dumnezeului tău, sau pe judecătorul care va fi în zilele acelea, unul ca acela să moară. " Deuteronom 17:12

"Cine aduce jertfe altor dumnezei decât Domnului singur, să fie nimicit cu desăvârșire." Exod 22:20

"și oricine nu căuta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorât, fie mic fie mare, fie bărbat fie femeie." 2 Cronici 15:13

"Haidem și să slujim altor dumnezei!” – dumnezei pe care tu nu-i cunoști – ....Dacă este adevărat, dacă lucrul este întemeiat, dacă urâciunea aceasta a fost făcută în mijlocul tău ,atunci să treci prin ascuțișul sabiei pe locuitorii din cetatea aceea, s-o nimicești cu desăvârșire împreună cu tot ce va fi în ea, " Deuteronom 13:13
Da, aceste texte vechi-testamentare trebuie înțelese și interpretate în funcție de contextul istoric în care au fost scrise. În acea perioadă, omenirii i-ar fi fost imposibil să înțeleagă și să pună în practică porunca iubirii vrăjmașilor, pe care Domnul nostru Iisus Hristos avea să o propovăduiască în timpul vieții Sale pământești. "Iubiți pe vrăjmașii voștri" - Aceste cuvinte ar fi rămas fără ecou în sufletele israeliților de acum câteva milenii, obișnuiți cu războaie și crime dificil de imaginat, ducându-și viața între popoare politeiste cu obiceiuri încă primitive.
Să nu uităm că, în acea perioadă, în anumite religii exista practica sacrificării copiilor pe altarele zeilor (înșiși evreii au fost atrași, uneori, în astfel de practici păgâne primitive). Cum ar fi fost posibil ca Moise și ceilalți prooroci ai Vechiului Testament să le fi vorbit unor astfel de persoane, în împrejurările de atunci, despre iertarea dușmanilor sau despre datoria de a-L iubi în mod necondiționat pe Dumnezeu?
De aceea, în acea perioadă, pentru a-i determina pe fiii lui Israel să păstreze credința monoteistă și să evite obiceiurile păgâne ale vremii (precum sacrificarea propriilor copii pentru zei, condamnarea la moarte a celor nevinovați pentru păcatele înaintașilor lor etc. etc. etc), era absolut necesar ca persoanele însărcinate cu predicarea și consemnarea în scris a Legii divine să le insufle teama de pedeapsă, întărind astfel în sufletele lor sentimentul responsabilității și prețuirea ideii de dreptate. Principiul "ochi pentru ochi, dinte pentru dinte", anacronic și excesiv de dur pentru noi, creștinii, a constituit, în vremea respectivă, un progres moral deosebit de important. În cartea Facerii sunt consemnate cuvintele lui Lameh, rostite după comiterea unor acte de răzbunare: "Am ucis un om pentru rana mea și un tânăr pentru vânătaia mea". Din acest text, reiese faptul că, înainte de apariția Legii Talionului, spiritul de răzbunare era atât de adânc înrădăcinat în sufletele oamenilor, încât uciderea unui semen ca urmare a unui conflict neînsemnat era un fapt normal. Unor astfel de persoane Dumnezeu, desigur, nu le-ar fi putut revela legea iubirii și a iertării, înainte de a fi îndepărtat din inimile lor, treptat, setea de răzbunare și de violență. Înainte de a-i conduce către idealul desăvârșirii morale (Matei 5, 48), era necesar ca Divinitatea să le descopere credincioșilor (celor care, ca urmare a Proniei dumnezeiești, păstrau încă religia monoteistă) faptul că dreptatea este o virtute, o valoare ce se cuvine a fi prețuită și căutată de către toți cei care se tem de Creatorul lor. Înainte de a-i convinge să întoarcă și celălalt obraz pentru a fi loviți, acei răzvrătiți abia eliberați din robia egipteană aveau nevoie de o lege clară care să interzică uciderea celor nevinovați. "Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, rană pentru rană, arsură pentru arsură, vânătaie pentru vânătaie." Cu alte cuvinte: nu-i ucideți pe cei care doar v-au rănit, perpetuând astfel răul la nesfârșit, ci răspundeți-i adversarului cu măsura pe care o merită, nimic mai mult. După ce israeliții de atunci au înțeles (în câteva secole) că doar cei vinovați merită să fie pedepsiți, iar cei inocenți trebuie cruțați, Mântuitorul Hristos, în Predica de pe Munte, a desăvârșit Legea lui Moise, arătând că omenirea, ajunsă deja la un nivel superior de maturizare spirituală, poate face pasul hotărâtor de la dreptatea oarbă la iubire: "Ați auzit că s-a zis celor de demult: "ochi pentru ochi și dinte pentru dinte". Eu, însă, vă spun vouă: nu vă împotriviți celui rău... iubiți pe vrăjmașii voștri, faceți bine celor ce vă urăsc pe voi, binecuvântați pe cei ce vă blesteamă, rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc".
Astfel, regulile aparent dure din Vechiul Testament au constituit o etapă necesară trecerii din starea de ființe primitive și dornice de răzbunare, la demnitatea de fii ai lui Dumnezeu și frați ai lui Hristos prin har, persoane capabile de a înțelege valoarea dragostei și a iertării - virtuți ce ne aseamănă cu Tatăl Cel ceresc, Care este, potrivit cuvintelor Mântuitorului, "milostiv cu cei nemulțumitori și răi".
De ce toți cei care se opuneau voii divine erau condamnați la moarte? Pentru că evreii de acum câteva mii de ani, abia ieșiți din preistorie, ar fi fost incapabili să înțeleagă faptul că uciderea copilașilor nevinovați pentru zeii inexistenți este o crimă strigătoare la cer! Pentru că un discurs teologico-filosofic ar fi rămas fără efect pentru acei nefericiți, obișnuiți doar să tremure de frica pedepselor și să muncească doar pentru a fi lăsați în viață de către stăpânii lor. Pentru că, dacă ar fi fost lăsați în credințele politeiste de atunci, credința creștină - religia iubirii și a adevărului - n-ar mai fi putut aduce roade în sufletele oamenilor, nu ar mai fi putut exista.
Dacă am încerca să comparăm moravurile romanilor cu cele ale poporului ales, am putea observa cu ușurință faptul că evreii erau, din punct de vedere moral, mult evoluați față de romanii atât de avansați pe plan material. Astfel, în timp ce existența sclavilor, torturile fizice, sau luptele de gladiatori erau fapte obișnuite în Imperiul roman, evreii cunoșteau valoarea credinței în Dumnezeu, a milosteniei, a cinstirii datorate părinților, a fidelității conjugale etc. Ei știau (chiar dacă, influențați de mediul în care trăiau, păcătuiau adesea), că mărturia falsă, uciderea, furtul, adulterul, idolatria și alte multe fapte practicate de către popoarele politeiste constituie încălcări ale poruncilor lui Iahve.
Toate prescripțiile vetero-testamentare, pe care le-ați citat, au fost necesare într-o anumită etapă a dezvoltării spirituale a omenirii și, după ce stadiul copilăriei duhovnicești a fost depășit, Hristos Domnul ne-a putut revela, în sfârșit, porunca sfântă și supremă a iubirii, ce exclude orice formă de răzbunare față de semenii noștri.

"Creștinismul reprezintă trecerea de la dreptate, la dragoste." (Nicolae Steinhardt, Dăruind vei dobândi)

P. S. Citatele biblice ar putea fi inexacte, deoarece le-am scris din memorie, dar m-am străduit să redau corect ideile.

Doamne ajută!
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Vechi 26.07.2011, 17:32:05
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Da, aceste texte vechi-testamentare trebuie înțelese și interpretate în funcție de contextul istoric în care au fost scrise. În acea perioadă, omenirii i-ar fi fost imposibil să înțeleagă și să pună în practică porunca iubirii vrăjmașilor, pe care Domnul nostru Iisus Hristos avea să o propovăduiască în timpul vieții Sale pământești. "Iubiți pe vrăjmașii voștri" - Aceste cuvinte ar fi rămas fără ecou în sufletele israeliților de acum câteva milenii, obișnuiți cu războaie și crime dificil de imaginat, ducându-și viața între popoare politeiste cu obiceiuri încă primitive.
Să nu uităm că, în acea perioadă, în anumite religii exista practica sacrificării copiilor pe altarele zeilor (înșiși evreii au fost atrași, uneori, în astfel de practici păgâne primitive). Cum ar fi fost posibil ca Moise și ceilalți prooroci ai Vechiului Testament să le fi vorbit unor astfel de persoane, în împrejurările de atunci, despre iertarea dușmanilor sau despre datoria de a-L iubi în mod necondiționat pe Dumnezeu?
De aceea, în acea perioadă, pentru a-i determina pe fiii lui Israel să păstreze credința monoteistă și să evite obiceiurile păgâne ale vremii (precum sacrificarea propriilor copii pentru zei, condamnarea la moarte a celor nevinovați pentru păcatele înaintașilor lor etc. etc. etc), era absolut necesar ca persoanele însărcinate cu predicarea și consemnarea în scris a Legii divine să le insufle teama de pedeapsă, întărind astfel în sufletele lor sentimentul responsabilității și prețuirea ideii de dreptate. Principiul "ochi pentru ochi, dinte pentru dinte", anacronic și excesiv de dur pentru noi, creștinii, a constituit, în vremea respectivă, un progres moral deosebit de important. În cartea Facerii sunt consemnate cuvintele lui Lameh, rostite după comiterea unor acte de răzbunare: "Am ucis un om pentru rana mea și un tânăr pentru vânătaia mea". Din acest text, reiese faptul că, înainte de apariția Legii Talionului, spiritul de răzbunare era atât de adânc înrădăcinat în sufletele oamenilor, încât uciderea unui semen ca urmare a unui conflict neînsemnat era un fapt normal. Unor astfel de persoane Dumnezeu, desigur, nu le-ar fi putut revela legea iubirii și a iertării, înainte de a fi îndepărtat din inimile lor, treptat, setea de răzbunare și de violență. Înainte de a-i conduce către idealul desăvârșirii morale (Matei 5, 48), era necesar ca Divinitatea să le descopere credincioșilor (celor care, ca urmare a Proniei dumnezeiești, păstrau încă religia monoteistă) faptul că dreptatea este o virtute, o valoare ce se cuvine a fi prețuită și căutată de către toți cei care se tem de Creatorul lor. Înainte de a-i convinge să întoarcă și celălalt obraz pentru a fi loviți, acei răzvrătiți abia eliberați din robia egipteană aveau nevoie de o lege clară care să interzică uciderea celor nevinovați. "Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, rană pentru rană, arsură pentru arsură, vânătaie pentru vânătaie." Cu alte cuvinte: nu-i ucideți pe cei care doar v-au rănit, perpetuând astfel răul la nesfârșit, ci răspundeți-i adversarului cu măsura pe care o merită, nimic mai mult. După ce israeliții de atunci au înțeles (în câteva secole) că doar cei vinovați merită să fie pedepsiți, iar cei inocenți trebuie cruțați, Mântuitorul Hristos, în Predica de pe Munte, a desăvârșit Legea lui Moise, arătând că omenirea, ajunsă deja la un nivel superior de maturizare spirituală, poate face pasul hotărâtor de la dreptatea oarbă la iubire: "Ați auzit că s-a zis celor de demult: "ochi pentru ochi și dinte pentru dinte". Eu, însă, vă spun vouă: nu vă împotriviți celui rău... iubiți pe vrăjmașii voștri, faceți bine celor ce vă urăsc pe voi, binecuvântați pe cei ce vă blesteamă, rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc".
Astfel, regulile aparent dure din Vechiul Testament au constituit o etapă necesară trecerii din starea de ființe primitive și dornice de răzbunare, la demnitatea de fii ai lui Dumnezeu și frați ai lui Hristos prin har, persoane capabile de a înțelege valoarea dragostei și a iertării - virtuți ce ne aseamănă cu Tatăl Cel ceresc, Care este, potrivit cuvintelor Mântuitorului, "milostiv cu cei nemulțumitori și răi".
De ce toți cei care se opuneau voii divine erau condamnați la moarte? Pentru că evreii de acum câteva mii de ani, abia ieșiți din preistorie, ar fi fost incapabili să înțeleagă faptul că uciderea copilașilor nevinovați pentru zeii inexistenți este o crimă strigătoare la cer! Pentru că un discurs teologico-filosofic ar fi rămas fără efect pentru acei nefericiți, obișnuiți doar să tremure de frica pedepselor și să muncească doar pentru a fi lăsați în viață de către stăpânii lor. Pentru că, dacă ar fi fost lăsați în credințele politeiste de atunci, credința creștină - religia iubirii și a adevărului - n-ar mai fi putut aduce roade în sufletele oamenilor, nu ar mai fi putut exista.
Dacă am încerca să comparăm moravurile romanilor cu cele ale poporului ales, am putea observa cu ușurință faptul că evreii erau, din punct de vedere moral, mult evoluați față de romanii atât de avansați pe plan material. Astfel, în timp ce existența sclavilor, torturile fizice, sau luptele de gladiatori erau fapte obișnuite în Imperiul roman, evreii cunoșteau valoarea credinței în Dumnezeu, a milosteniei, a cinstirii datorate părinților, a fidelității conjugale etc. Ei știau (chiar dacă, influențați de mediul în care trăiau, păcătuiau adesea), că mărturia falsă, uciderea, furtul, adulterul, idolatria și alte multe fapte practicate de către popoarele politeiste constituie încălcări ale poruncilor lui Iahve.
Toate prescripțiile vetero-testamentare, pe care le-ați citat, au fost necesare într-o anumită etapă a dezvoltării spirituale a omenirii și, după ce stadiul copilăriei duhovnicești a fost depășit, Hristos Domnul ne-a putut revela, în sfârșit, porunca sfântă și supremă a iubirii, ce exclude orice formă de răzbunare față de semenii noștri.

"Creștinismul reprezintă trecerea de la dreptate, la dragoste." (Nicolae Steinhardt, Dăruind vei dobândi)

P. S. Citatele biblice ar putea fi inexacte, deoarece le-am scris din memorie, dar m-am străduit să redau corect ideile.

Doamne ajută!
Matei 5, 17-48
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Reply With Quote
Vechi 26.07.2011, 17:40:33
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member

Data înregistrării: 03.03.2009
Implicit

Laurastifter, mi-a placut foarte mult ultima ta postare in care explici chiar si pe-ntelesul meu pasajele controversate din Vechiul Testament. Multumesc!
Vechi 26.07.2011, 17:53:03
Andrei B. Andrei B. is offline
Junior Member

Data înregistrării: 26.07.2011
Implicit

cititi-i manifestul, atat de clar explica cum a pus totul la cale incat e greu sa crezi ca a fost altcumva decat un sociopat
nu se compara nebunia lucida a lui Anders cu fanatismul ignorant al unui musulman sinucigas.

unele ziare au scris ca avea probleme cu femeile, dar si altii au si nu se apuca de omorat.
altii au zis ca a avut probleme cu parintii, dar e aceeasi situatie.

problema este de fapt atasarea exagerata de o cauza militanta, oricare ar fi aceasta. iar uneori poate lua cazuri patologice cu urmari tragice, vezi exemplul de fata.

si in loc sa sara cu "masonii, masonii!" toti militantii ar trebui sa se uite in propria curte sa vada daca nu cumva exista astfel de persoane si acolo, si sa-i dea pe mana medicilor.

de fapt decat sa fii militant si sa acuzi, mai bine iti vezi de treaba ta si iti cauti hobby-uri care sa nu implice judecarea unei categorii imense de oameni pe care n-o cunosti, nu?

nu stiu ce-i cu masonii si cu evreii (ca inca e la moda sa-i bagi la inaintare) insa sunt sigur ca nici cei care se pretind a fi experti de fapt habar nu au!
Reply With Quote
Vechi 26.07.2011, 17:58:54
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Doctrinele pe care crestinii le catalogheaza drept ateiste, sunt mai degraba sisteme de tip faraonic. Oamenii se cred zei pe pamant. Fie ca e vorba de "comunisti" sau fascisti, liderii lor aveau intotdeauna dreptate. Asa cum se intampla si cu Papa. Un sistem ateu nu numai ca ar permite, dar chiar s-ar baza pe metode de corectie a propriilor idei. Aruncarea la gramada a dusmailor in lagare de exterminare seamana cu o vanatoare de vrajitoare. Ateii au nevoie de argumente, iar simplul fapt ca esti bogat sau te afli la un moment dat pe strada nu e suficient pentru a fi vinovat, asa cum se intampla in timpul "comunismului". Pun ghilimele pentru ca, evident, practica si teoria au fost lucruri destul de diferite. Ideea ca toti oamenii sunt egali este cat se poate de contrastanta cu evolutionismul care spune ca exista indivizi mai mult sau mai putin adaptati la mediu.
Uita-te putin pe forum la topicuri mai delicate. Crestinii sunt cei care adopta ideile radicale, in timp ce ateii sunt foarte liberali, ceea ce nu se poate spune despre comunisti.
Un alt argument pentru non-ateismul comunistilor (pe care nu are rost sa-i impart in stalinisti/leninisti/etc) este faptul ca genetica a fost decretata stiinta chiabura si declarata falsa. Cam cum fac crestinii cu evolutionismul. Ce motive ar fi avut un ateu care isi bazeaza multe argumente pe evolutionism sa respinga genetica, una din cele mai clare dovezi pentru evolutie? Si de ce ar fi inlocuit-o cu o pseudo-stiinta care a infometat milioane de oameni (si semana cu inteligent design)?
Comunistii au imbratisat ideologia ateista atat cat le-a convenit. Spune ateismul ca nu exista fiinta superioara? Perfect, luam noi locul zeilor! Asta nu e o atitudine ateista!
O alta manifestare religioasa era de exemplu 23 august sau echivalentul rusesc. Cuvantarile de lauda aduse conducatorului iubit sunt foarte similare in idei cu cele crestine (or fi si cu cele musulmane de exemplu dar pe acelea nu le cunosc prea bine). Conducatorul era iubit, atotputernic (sau cel putin mai puternic decat imperialismul capitalist), atotstiitor (securitatea era mereu atenta), ori asemenea manifestari nu sunt nicidecum speficice ateismului. Comunistii s-au autoproclamat zei pe pamant, avand inclusiv drept de viata si de moarte asupra "supusilor".
Eu incerc sa va convin prin argumente ca am dreptate, nu cu arma in mana, asa ca teroristul crestin despre care e vb in acest topic.
E drept ca au mai daramat si biserici comunistii dar asta ar fi facut si adeptii altor culte. Nu trebuie sa fii ateu ca sa darami biserici.
Ma opresc deocamdata aici.
O caracteristică specifică tuturor regimurilor totalitare este existența cultului personalității dictatorului. De aceea, unele practici comuniste vă par religioase.
Ateismul (a nu se confunda cu ideea de cult al personalității) este concepția potrivit căreia Dumnezeu nu există. Negarea Divinității (ateismul) constituie una dintre principalele caracteristici ale ideologiei comuniste. Astfel, așa cum v-a atras atenția și un alt creștin de pe forum, aveți tendința de a confunda credința religioasă cu manifestările tipice oricărui regim dictatorial caracterizat prin practicarea cultului personalității conducătorului. Ideea de religie - dacă ne gândim în special la credințele monoteiste - presupune credința într-o Ființă supremă transcendentă, iar cultul personalității dictatorului este doar o practică politică, total diferită de credința în Divinitate. Conducătorii partidelor politice extremiste, chiar dacă erau lingușiți și venerați prin manifestări "religioase", nu se considerau drept divinități. Ei nu pretindeau că ar deține vreunul dintre atributele specifice Divinității (atotputernicie, ubicuitate etc), ci doar cereau să fie elogiați, să li se dedice acel cult al personalității și, în primul rând, să fie recunoscuți drept conducători politici.

Așa cum am mai spus și așa cum știți prea bine, ideologia comunistă este fundamental atee, negând orice formă de credință religioasă. Potrivit acestei ideologii ilogice și antiumane, religia ar constitui doar un "opium al popoarelor" (Marx), o stare de ignoranță opusă științei.
Chiar și în școli, educația religioasă era, în perioada dictaturii comuniste, strict interzisă, iar copiilor li se inocula ideea potrivit căreia religia ar fi contrară științei. Ei erau îndoctrinați, de la cea mai fragedă vârstă, cu "ateismul științific" și cu materialismul. Propaganda ateistă și persecuția împotriva creștinilor era atât de puternică în acea perioadă, încât unii dintre părinții credincioși se temeau să le vorbească propriilor copii despre Dumnezeu, pentru ca aceștia să nu spună la școală că sunt educați în spiritul creștinismului.
Slavă lui Dumnezeu că acele vremuri s-au sfârșit!
Reply With Quote
Vechi 26.07.2011, 18:02:38
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Laurastifter, mi-a placut foarte mult ultima ta postare in care explici chiar si pe-ntelesul meu pasajele controversate din Vechiul Testament. Multumesc!
Coralina, Doamne ajută!
Mă bucur mult că-ți este de folos ceea ce am scris. :) Îți mulțumesc pentru cuvintele frumoase.
Dumnezeu să fie cu tine!
Reply With Quote
Vechi 26.07.2011, 18:07:15
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Matei 5, 17-48
Observ că n-am dus ideea până la capăt. :)
Am vrut să spun că, în Matei 5, 17-48, putem citi pasajul din Predica de pe Munte referitor la raportul dintre Vechiul Testament și Legea cea Nouă, adusă în lume de către Fiul lui Dumnezeu întrupat.
Doamne ajută!
Reply With Quote
Vechi 26.07.2011, 18:21:23
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei B. Vezi mesajul
cititi-i manifestul, atat de clar explica cum a pus totul la cale incat e greu sa crezi ca a fost altcumva decat un sociopat
nu se compara nebunia lucida a lui Anders cu fanatismul ignorant al unui musulman sinucigas.

unele ziare au scris ca avea probleme cu femeile, dar si altii au si nu se apuca de omorat.
altii au zis ca a avut probleme cu parintii, dar e aceeasi situatie.

problema este de fapt atasarea exagerata de o cauza militanta, oricare ar fi aceasta. iar uneori poate lua cazuri patologice cu urmari tragice, vezi exemplul de fata.

si in loc sa sara cu "masonii, masonii!" toti militantii ar trebui sa se uite in propria curte sa vada daca nu cumva exista astfel de persoane si acolo, si sa-i dea pe mana medicilor.

de fapt decat sa fii militant si sa acuzi, mai bine iti vezi de treaba ta si iti cauti hobby-uri care sa nu implice judecarea unei categorii imense de oameni pe care n-o cunosti, nu?

nu stiu ce-i cu masonii si cu evreii (ca inca e la moda sa-i bagi la inaintare) insa sunt sigur ca nici cei care se pretind a fi experti de fapt habar nu au!
Da... Și mai ilogic este faptul că unul dintre ateii de pe forum l-a numit pe acel criminal "terorist creștin". Deja încep să-mi pun întrebarea dacă nu cumva ei scriu intenționat astfel de sintagme... deși li s-a explicat, în nenumărate rânduri și sub diverse forme, că nu există "teroriști creștini" sau "fanatici creștini". Cei care devin teroriști și fanatici își pierd demnitatea de creștini.
Mă rog... Personal m-am plictisit să repet aceeași idee, așa că, din partea mea, pot să strige toți ateii în cor că lumea e plină de "teroriști creștini", că eu nu mă mai implic! :)
Aș dori o discuție mai inteligentă cu ateii de pe forum, ceva bazat pe argumente pertinente, nu așa. Dar cum existența lui Dumnezeu nu poate fi contestată prin argumente pertinente... dorința mea va rămâne neîmplinită. :) :)

Doamne ajută!

P. S. Apreciez mesajul tău. Bine ai venit pe forum! :)
Reply With Quote
Vechi 26.07.2011, 18:36:41
ai2 ai2 is offline
Banned

Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Plateste un meditator pentru probleme de limba natala si vei descoperi tainele gramaticii.
Ti-era greu sa explici? Daca tot esti expert, arata-ne si noua. Pozand in semidoct esti penibil si nimic mai mult. Ti-am dat argumente pentru care formularea mea este corecta.
Reply With Quote
Vechi 26.07.2011, 18:39:06
ai2 ai2 is offline
Banned

Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Logic, subiectul si contextul discutiei anterioare erau altele.

(intre pronumele relativ si pronumele interogativ sunt diferente majore de continut, chiar daca formele sunt identice)
Nu, nu erau altele! Daca erau, dadeai o explicatie argumentata, asa cum am facut si eu. Pana acum ai emis niste pareri care nu demonstreaza ca am gresit.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare