Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1251  
Vechi 05.03.2017, 22:33:43
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Normal...ca aia de la A3 apara ortodoxia.
Comportament tipic de sectar. Vezi ca nu prea ai succes cu zelotismul si atunci musti cu ce dinti gasesti.
Reply With Quote
  #1252  
Vechi 05.03.2017, 23:04:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu inteleg ce confund. Am spus doar ca unii te acuza de ecumenism imediat cum nu esti de acord cu toate prostiile lor. Si am dat exemplul a doi mitropoliti care au fost clar impotriva sinodului dar care sunt pusi la zid pentru ca nu au luat-o pe panta asta a intreruperii pomenirii celorlalti.
I-ai bagat pe toti in aceeasi oala, de aceea am spus de confuzie. E adevarat, sunt unii mai zeloti, care fac cum spui tu.
Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dar treaba cu ingenuncheatul in Biserica e simplu de rezolvat, nu trebuie nu stiu ce reforma si ar aduce doar ordine in Biserica. Si in plus am respecta si un canon vechi. Nu inteleg care e problema, e asa de greu sa le spui oamenilor sa faca toti la fel ?
In niciun caz nu ar trebui sa se intample asta si nici n-o sa se intample, doar ca unii s-au gandit peste noapte la ceva. Daca ai inteles, canoanele acelea spun altceva decat ce sustin reformistii, de aceea e citata doar prima parte din canon, nu si cea in care spune ca in celelalte zile sa se ingenuncheze.
Probabil s-a adoptat practica ingenuncherii acum mai bine de o mie de ani, pentur ca tot timpul Biserica a modificat si imbunatatit practicile si Liturghia. Cei care doresc o reintoarcere la origini s-au luat dupa reformele catolice (asa cum se arata si in link-ul dat de mine), iar ideile acestea sunt de tip protestant. Uite ce se plang cei din Grecia ca se intampla la ei cu spovedania, probabil au avut si ei o reforma de la parintii colivari. Stii ce spun de fapt acesti reformatori, inclusiv parintele Pruteanu, reintoarcerea la impartasirea deasa si eliminarea spovedirii obligatorie inainte de impartasire. Afirmand ca dupa primele secole s-a adoptat, din greseala si nebagare de seama, o alta practica. O gandire protestanta. Cei care spun asta ascund alte fapte, ca in acea perioada postul era negru sau cu paine si apa, Biserica a adoptat apoi si acest post pe care il avem azi, mai usor.
Reply With Quote
  #1253  
Vechi 05.03.2017, 23:18:14
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cei care spun asta ascund alte fapte, ca in acea perioada postul era negru sau cu paine si apa, Biserica a adoptat apoi si acest post pe care il avem azi, mai usor.
fals, se ascunde faptul ca majoritatea populatiei oricum asta manca, paine si apa, postul a fost "inventat" pentru cei bogati.
Reply With Quote
  #1254  
Vechi 05.03.2017, 23:20:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Aha, luăm numai ce ne convine din acel răspuns, dar afirmațiile fără nici un argument nu le vedem.
Am dat mesajul cu argumente, ce parere personala are fiecare ce importanta are?
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Păcat că nu pricepi ce vor să spună oamenii ăștia. Ei încearcă să scoată în evidență inovațiile de tot felul și cer să se insiste mai mult pe esența Liturghiei, pe o mai bună cunoaștere, atât din partea clericilor, cât și din din partea credincioșilor.
Orice ortodox intelege, chiar si fara sa citeasca ce spune Parintele Serafim si alti parinti, ca aceasta sunt exact conceptiile pe care le au si protestantii. Nu exista inovatii, decat cele pe care vor sa le aduca acesti reformatori, care folosesc si argumente false. Nu intamplator toti acestia au si conceptii ecumeniste. Ei prind la cei ce sunt influentati, la randul lor, de invatatura ecumenista sau la cei ce nu au prea multe cunostinte si nu cerceteaza adevarul.
Reply With Quote
  #1255  
Vechi 05.03.2017, 23:27:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
fals, se ascunde faptul ca majoritatea populatiei oricum asta manca, paine si apa, postul a fost "inventat" pentru cei bogati.
In post de manca doar o data pe zi paine si se bea apa, in caz ca acela nu tinea postul negru.
Reply With Quote
  #1256  
Vechi 06.03.2017, 00:00:45
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am dat mesajul cu argumente
Mesaj care conținea și afirmații fără argumente, dar tu ai luat numai ce-ți convin de acolo.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Orice ortodox intelege, chiar si fara sa citeasca ce spune Parintele Serafim si alti parinti, ca aceasta sunt exact conceptiile pe care le au si protestantii. Nu exista inovatii, decat cele pe care vor sa le aduca acesti reformatori, care folosesc si argumente false. Nu intamplator toti acestia au si conceptii ecumeniste. Ei prind la cei ce sunt influentati, la randul lor, de invatatura ecumenista sau la cei ce nu au prea multe cunostinte si nu cerceteaza adevarul.
...:)) Păi tu cu canonul în față vii și-mi spui că argumentul este unul fals, ba mai mult, ecumenist? Tocmai, ideea de genul lasă că merge și așa, nu e lucru însemnat, este un curent ecumenist, pe care din nou îl aperi.

Poate ți-a scăpat ce explicație ne-a lăsat Sfântul Vasile cel Mare:
"Starea în picioare și rugăciunea spre răsărit sunt condițiile principale ale poziției creștine a rugăciunii, căci prin Învierea lui Hristos omul a fost "ridicat" și așteaptă de acum reîntoarcerea sa întru slavă. Canoanele și tradiția bisericească opresc plecarea genunchilor duminica și în inervalul dintre Paște și Cincizecime nu numai pentru a comemora "trupește" Invierea, ci și pentru a evidenția restabilirea dimamismului originar al naturii umane și elanul minții renăscute spre veșnicie. "

Ce zici Cătă, Părinți precum Ică, Pruteanu sunt ecumeniști?
Reply With Quote
  #1257  
Vechi 06.03.2017, 00:18:20
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Eu as reformula altfel, Ovidiu: "Ce zici, Cata, toti care "au schimbat ceva in Biserica", incepind de pilda cu Sf. Hrisostom sau Vasile, care au reformat Liturghia din timpurile lor, sint protestanti/ecumenisti?"
Catalin, Biserica se reinnoieste. Trebuie sa se reinnoiasca in interfata cu lumea. Paradoxal, Biserica e in razboi permanent cu Stapinul Lumii, si ofera vesnic asistenta spre libertatea vesnica sclavilor nefericiti ai Lumii. Ei bin, poate face asta, fara sa schimbe modul de infatisare a mesajului care insa e in sine neschimbator?!
Of. Tie, o icoana expusa la muzeu, in o cusca incasabila, ti se pare mai putin incoana decit in altar?! Sint cai diiferite de a vorbi inimii cuiva care trebuie chemat la Hristos.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1258  
Vechi 06.03.2017, 00:30:50
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Anatemele date de cuplul de comici amatori Serafim Leul fara Dinti al Ortodoxiei de Debara & Matei Zelotul cu Burta, sint redundante si de tot hazul, cel putin in traducerea romineasca. Faza cu "inchinatorii la Zamolxe" mi se pare mai infantil de 1000 de ori decit glumele si figurile mele de stil cu teme si aluzii din Star Wars the Old Republic. Adica, hodoronc-tronc: Biserica e amenintata de un suvoi de dacopati cu lupul infipt in coada de matura, marsaluind furiosi ca tefelistii spre biserici. Sau chestia ca anatemizeaza catolicii, (neo)protestantii si miafizitii de mai multe ori...
Cred ca cel putin o parte din ele au fost scrise de Primul Teolog dintre Hamsterii Greciei, eventual dupa o masa generoasa intr-o taverna, inainte de post. Se recunosc locurile comune, era sa scriu obsesiile, si se vede si stilul. Vorbind serios, am auzit multe de Grasunila; ca pastor, e un om cald si atent, si ca teolog, nu e prost deloc, dimpotriva, e talentat si cult. De ce s-a bagat in jocul asta josnic si periculos, care aproape sigur il va duce in Iad ca schismatic/instigator la schisma, nu inteleg. Doar razbunarea ca aia din mitropolia Munteniei il matrasira acum multa vreme? Atit de marunt/meschin este? Deci, daca e marunt, atuncic cei ce il urmeaza sint si mai varza.
Ca sa citez pe un parinte drag lui Ovidiu, desi nu am deloc evlavie la respectivul, dar cind o idee e justa, e justa, nu conteaza de la cine vine, poate fi orice sau oricine: "doar putregaiul cade din Biserica Ortodoxa".
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1259  
Vechi 06.03.2017, 00:51:35
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Sunt scrise de ai nostri, nici nu cred eu ca ala a vorbit azi asa sau daca a vorbit nu cred ca a amintit despre daci.
Am vazut pe un site ca unul scrisese si Anatema karatistilor. Practicantii de kung fu si lupte greco romane, au scapat. :)
Reply With Quote
  #1260  
Vechi 06.03.2017, 00:57:17
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Sunt scrise de ai nostri, nici nu cred eu ca ala a vorbit azi asa sau daca a vorbit nu cred ca a amintit despre daci.
Am vazut pe un site ca unul scrisese si Anatema karatistilor. Practicantii de kung fu si lupte greco romane, au scapat. :)
Cine face din anateme prilej de a ataca categorii sociale, e dus cu capul la propriu, si isi ride de ale Bisericii. Pe bune, ma intreb daca astia sint cu creierul undamaged.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde