Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 23.12.2014, 01:44:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Subscriu intru totul! A trebuit sa-mi retrag copiii de la ora de religie in clipa cand mi-am dat seama ca ei sunt victime ale propagandei ortodoxe. Ei invatau la ora de religie ca se scrie "Hristos" si nu "Cristos", ca se scrie "Iisus" si nu "Isus" si ca a face altfel inseamna a-L jigni pe Domnul, facandu-L magar.
Cand va exista o limba ortodoxa obligatorie in loc de limba romana, am sa fiu de acord cu astfel de lucruri. Pana atunci, alaturandu-ma ASUR-ului, le calific drept idiotenii si propaganda de doi bani, care imi aminteste de cum ne invatau comunistii rusofili ca trebuie sa scriem cu â din i, in speranta ca ne vom rusifica. Decat asemenea "religie" la scoala, mult mai bine lipsa.
Eu mi-am dat seama ca de aceea nu erati convins de necesitatea religie in scoli. Pe principiul daca nu merg ai mei sa se nenoroceasca si ceilalti.
In al doilea rand banuiesc ca nu doar acea asociere a fost motivul ( o asociere gresita), ci toata invatatura ortodoxa si dorinta de a nu invata o credinta ratacita, din punct de vedere catolic. Probabil si un ortodox adevarat ar avea aceeasi retinere fata de orele altor culte dar sunt doua particularitati: fiind o tara majoritar ortodoxa e firesc ca majoritatea copiilor sa ortodocsi si sa invete despre credinta lor. In al doilea rand credinta ortodoxa chiar este cea adevarata.
Reply With Quote
  #352  
Vechi 23.12.2014, 01:49:09
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
fiind o tara majoritar ortodoxa e firesc ca majoritatea copiilor sa ortodocsi si sa invete despre credinta lor.
Suntem majoritari ortodocși după botez, însă nu și practicanți. Dureros, dar adevărat.
Reply With Quote
  #353  
Vechi 23.12.2014, 01:51:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Suntem majoritari ortodocși după botez, însă nu și practicanți. Dureros, dar adevărat.
Tocmai de aceea copiii pot afla la scoala ce nu afla acasa de la parinti.
Reply With Quote
  #354  
Vechi 23.12.2014, 01:54:06
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tocmai de aceea copiii pot afla la scoala ce nu afla acasa de la parinti.
De acord cu tine. Rămân la părerea că rolul primordial îl au părintii.
Reply With Quote
  #355  
Vechi 23.12.2014, 06:21:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
fiind o tara majoritar ortodoxa e firesc ca majoritatea copiilor sa ortodocsi si sa invete despre credinta lor.
De acord. Pe de alta parte, nu este la fel de normal ca ceilalti copii, care nu sunt ortodocsi, sa invete despre credinta lor ? Cum, insa, lucrul e dificil de realizat in practica, mai ales dupa ce in anii de comunism statul a spoliat invatamantul confesional, iar statul post-comunist nu a repus in drepturi asezamintele confesionale, atunci nu e mai normal ca religia sa fie optionala ? Astfel, majoritatea copiilor ortodocsi, care spuneti ca nu vor sa se nenoroceasca, vor face optiunea pentru religie ortodoxa, iar minoritatea copiilor de alte confesiuni nu vor opta pentru religie ortodoxa. Desigur, spre nenorocirea lor. Mie, unuia, mi se pare OK.

De fapt, care este obiectia dv la caracterul optional al religiei ? Banuiesc ca nu va temeti ca cei 5 la suta catolici vor lua optiunea de a nu face religia ortodoxa si ca, de fapt, va temeti ca doar o parte din cei 85.6 la suta copii ortodocsi vor lua optiunea de a face religie. Familiile care raspund la sondaje ca sunt ortodoxe, dar nu merg la biserica, nu vor merge nici la scola sa faca religie. Dar asta nu ar insemna altceva decat ca va iesi adevarul la suprafata. Mitul celor 86 la suta ortodocsi, mitul "Romaniei ortodoxe" se va prabusi. De ce sa ne temem de adevar ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 23.12.2014 at 06:34:13.
Reply With Quote
  #356  
Vechi 23.12.2014, 08:50:26
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Sau, ca sa fiu mai dura, le e teama de influentele copiilor minoritari confesional asupra copilului lor ortodox. Probabil le e teama ca, copilul, va fi distrus de credintele minoritatilor confesionale sau ateilor. Alta explicatie pentru care vor ca religia ortodoxa sa ramna obligatorie in scoli nu vad.


Daca totusi e optionala, care e problema sa va incrieti copilul la acea ora? Poate intr-o clasa de 25 de elevi 10 nu vor sa faca religie, 4 sunt ...reformati, si 6 catolici. De ce sa fie obligti toti sa faca religia ortodoxa?

Catalin, se face "pe hartie" religia pentru fiecare cult; in practica se face DOAR religia ortodoxa la majoritatea scolilor. Ca iti convine ca nu iti convine. Iar daca, ca parinte de alta confesiune, vreica, copilul tau sa fac religia lui, trebuie sa isi plateasca profesor sau sa il plateasca pe preot pentru asta, pentru ca, copilul sa poata si dovedi la scoala, cu note, ca face religia. Cel putin asa era la noi in oras. Se facea religia reformata la sectiile maghiare, iar acolo, daca existau ortodocsi (cazuri raaare), erau frumos trimisi in alta clasa, la ora de religie ortodoxa. La ei se poate, nu?! La noi nu; sa faca toti copiii religia ortodoxa fie ca le covnine, fie ca nu le convine. Asa era acum cativa ani si tare mi-e greu sa cred ca s-a schimbat ceva intre timp.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #357  
Vechi 23.12.2014, 10:27:52
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu sustin un invatamant religios diferentiat,este normal in raport de prevederile Constitutiei.Nu as avea nici o problema daca religia ortodoxa ar fi obligatorie pt ortodocsi si facultativa pentru cei de alte confesiuni cu obligatia statului de a ne asigura macar jumatate din numarul de ore de religie pt confesiunea noastra in raport de numarul de ore alocat religiei majoritare.Adica daca un copil ortodox ar avea,sa spunem,patru ore de religie ortodoxa pe luna noi sa avem macar doua.Asta insa ar genera probleme de organizare in raport de care statul roman nu este capabil la ora actuala sa le faca fata.Insa as dori sa precizez ca sunt ferm impotriva scoaterii religiei,excludere completa,din scoli,chiar daca ar fi vorba doar de cea ortodoxa.Nu vad nici o problema in prevederea actuala,cine va dori cu adevarat va opta cu siguranta,este o proba a realismului.
Reply With Quote
  #358  
Vechi 23.12.2014, 11:01:09
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

e o proba a realismului.... si as completa cu proba luptei cu lipsa de timp si/sau lenea de a merge la scoala cu cererea sa ne inscriem in fiecare an copilul la ora respectiva.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #359  
Vechi 23.12.2014, 11:05:06
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mihnea, Pelerinul și Corinusha: aveți mare dreptate. Cum există minorități religioase și/sau ideologice, trebuie să fie respectate.
Să ne uităm la evrei: la ei învățămîntul religios (inițierea în Torah și Talmud) începe de foarte devreme (Ana Pauker în tinerețe lucrase pentru un fel de grădiniță) pînă la plinirea vieții acelui fiu/acelei fiice a lui Israel.
Pe de altă parte, pe vremea războaielor religioase, în primul rînd al celui de 30 de ani, cuius regio, ejus religio era dusă deseori la extrem. Mă îndoiesc că sub principii luterani germani sau sub ocupația suedeză înfloreau școlile confesionale catolice.
Excepțiile erau Transilvania, condusă de principi calvini, unitarieni, și catolici. Sau Lituania reformatului Radziwill, Polonia catolică a dinastiei Vasa, și, de ce nu, Moldova, unde cel puțin jumătate din populația din nord și vest era catolică. Toleranța religioasă e, trebuie să o recunosc, unul din puținele lucruri foarte bune ale democrației burgheze; practic, e anularea în faptă a infamului edict de la Salonic.
Reply With Quote
  #360  
Vechi 23.12.2014, 11:56:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Excepțiile erau Transilvania, condusă de principi calvini, unitarieni, și catolici.
Transilvania era provincie a unui mare imperiu. Ca si Lituania si, in anumite perioade, Polonia. In acest imperiu, toate religiile recepte aveau deplina libertate sa infloreasca. Imparatul era catolic, iar diversi regi, principi si nobili locali puteau apartine oricarei religii recepte. Coexistau scoli catolice, luterane, calvine si unitariene. Fara a fi religii recepte, erau tolerate si: religia ortodoxa, mozaica, anabaptista, fiecare avand scolile ei. Toate scolile erau confesionale, incepand cu Universitatea de la Cluj (care era colegiu iezuit). Elevii/studentii apartineau diverselor nationalitati si confesiuni si, in aceste conditii, e normal ca se preda religia in confesiunea respectiva. Lucru care nu a impiedicat de loc prezenta unor elevi sau studenti de alta confesiune, era deplina egalitate. De exemplu, faptul ca Universitatea de la Cluj era catolica nu a impiedicat ca intre studentii ei sa se numere studentul ortodox Iancu Avram, fiu de iobagi ortodocsi relativ bogati, care isi permiteau plata unor taxe universitare. Era un spatiu si un timp binecuvantat de Dumnezeu, in care iobagii ortodocsi puteau deveni avocati in mari barouri transilvane.

Nu altfel, in fond, au stat lucrurile dincolo de munti. Toate scolile erau confesionale, in marea lor majoritate ortodoxe. In "Amintiri din copilarie", scriitorul, preot ortodox, vorbeste despre un invatamant confesional ortodox dinainte de etatizarea invatamantului sub Cuza. Doar ca textul trebuie recitit cu ochiul atent al celui pasionat de istoria tarii noastre. In episodul amuzant cu omorarea mustelor cu ceaslovul merita retinut faptul, care ar fi halucinant azi, ca se preda ceaslovul la religie, ceea ce arata un nivel de pregatire religioasa MULT mai avansat decat azi, cand la scoala primara se face "Inger, ingerasul meu", nu Ceaslovul (=in limbaj catolic: Orologhionul). Ca multi dintre elevii de atunci erau interesati de Ceaslov cam cat sunt interesati elevii de azi de "Inger, ingerasul meu", asta e cu totul alta discutie.

Dar, in conditiile de azi, in care sistemul e gandid asa cum e gandit, cu statul care a preluat educatia de la familie si de la Biserica, stat care se pretinde neutru religios, nu mai e normal ca religia ortodoxa sa fie obligatorie, acolo unde nu exista posibilitatea ca micutii sa studieze religia lor. Parerea mea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 23.12.2014 at 11:59:14.
Reply With Quote
Răspunde