Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1151  
Vechi 01.03.2017, 12:24:10
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Nu stiu cum ti-a trecut asa ceva prin cap. Am vrut sa spun ca daca exista un asemenea canon ( si se pare ca exista ) atunci ar fi bine ca preotii sa afle ei si sa spuna si celorlalti despre asta si sa-l respectam. Ca uite, toti ne uitam la canonul 15 dar cati dintre noi am stiut ca ar exista un asemenea canon ?
Reply With Quote
  #1152  
Vechi 01.03.2017, 12:33:40
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Și eu am înțeles la fel și cred că ne lipsește cateheza. În ciuda fatului că avem și preoți foarte bine pregătiți, unor oameni greu le schimbi obiceiul ("tradiția" locului), este nevoie de multă muncă și răbadare. :)
Reply With Quote
  #1153  
Vechi 01.03.2017, 12:54:55
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Și eu am înțeles la fel și cred că ne lipsește cateheza. În ciuda fatului că avem și preoți foarte bine pregătiți, unor oameni greu le schimbi obiceiul ("tradiția" locului), este nevoie de multă muncă și răbadare. :)
Ok, scuzele mele. De cind cu schismalaii, sint usor paranoic.
Bun, pai o intrebare legitima ar fi: de ce canoanele sint asa de necunoscute si minimmizate ca importanta?
Pentru ca: lipsa de interees deopotriva a mirenilor, sacerdotilor, si ierarhilor.
In ce ii priveste pe schismalai, s-au facut de ris cu timpenia lor de intiativa ("sa aducem ierarhi canonici din afara, sa ne legitimeze"): exista canon care interzice explicit ca un episcop sa se bage in eparhia altuia. Deci, radenistii mananca cacat cu camionul, ca de obicei. Partea proasta e ca rusii ar arunca canoanele, daca le aduce folos geopolitic. Sau grecii, daca mai pun iar mina pe manastirile noastre, ca in sec. XVIII.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1154  
Vechi 01.03.2017, 13:04:48
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Nu e chiar asa, din punctul lor de vedere, schismaticii gandesc corect. Problema este ca in momentul in care o alta biserica si-ar trimite aici episcopul ca sa-i organizeze, ar rupe legaturile nu doar cu BOR ci probabil cu toata lumea ortodoxa.

Nici macar bulgarii aia ( care nu iti dau anafura daca nu spui Zisis sau Longhin :) ), care nu au acceptat sinodul din Creta nu au rupt legaturile.
Reply With Quote
  #1155  
Vechi 01.03.2017, 21:22:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
unde gasim intelesul de cladire?
Pai la cladire cum ii spune?
Reply With Quote
  #1156  
Vechi 01.03.2017, 21:25:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratoon Vezi mesajul
De ce este infailibilă? Înțeleg de ce este Capul infailibil, însă de ce și trupul? Sfinții sunt infailibili?
Numai Hristos este inailibil, in ortodoxie niciun om nu e infailibil. Infailibila e Biserica, invatatura Bisericii. Cate ceva despre asta aici: https://ro.orthodoxwiki.org/Infailibilitate
Reply With Quote
  #1157  
Vechi 01.03.2017, 21:28:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
De acord că nu există o infailibilitate a sfinților, ci a Duhului Sfânt, despre care Hristos a spus: ''Acela vă va învăța toate și vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu.''
De aici derivă infailibilitatea Bisericii, care a fost întemeiată la Cincizecime, prin pogorârea Duhului peste apostoli.
Și nu a avut ca rezultat o infailibilitate a fiecăruia dintre ei luați individual, ci doar în sinodalitate.
Deci putem spune că sinoadele ecumenice ale Bisericii sunt infailibile.
Ne mai trebuie, însă, și nouă Duh Sfânt, ca să și pricepem mărturisirile lor.
Invatatura Bisericii este infailibila, Sinoadele Bisericii sunt infailibile numai daca reflecta invatatura Bisericii. Pot fi si sinoade gresite (talharesti). In catolicism sinoadele sunt infailibile dupa ce hotararile sunt aprobate de Papa.
Reply With Quote
  #1158  
Vechi 01.03.2017, 21:29:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Ai uitat de sinoade tilharesti, care la vremea lor pareau sau se voiau a parea, ortodoxe?
Nici sinoadele.
Ci invatatura Bisericii vazuta de Sf. Vincentiu de Lerini: "ceea ce pretutindeni, dintotdeauna si de catre toti s-a propovaduit".
E corect ce ai spus.
Reply With Quote
  #1159  
Vechi 01.03.2017, 21:33:23
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Sf. Ap. Petru, care înainte de pogorârea Duhului Sfânt tremura din toate fibrele neputinței sale, nu ar fi avut acel curaj extraordinar de a predica dacă nu s-ar fi pogorât Duhul Sfânt.

Last edited by simpllu; 01.03.2017 at 21:51:40.
Reply With Quote
  #1160  
Vechi 01.03.2017, 21:40:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Tocmai în acest ''de către toți'' ar sta unitatea Bisericii și într-adevăr ar fi de la Duhul Adevărului. Când va fi el atins știe numai Dumnezeu.
Citatul se refera la ceea ce s-a propovaduit de catre toti, adica nu invataturi diferite sau daca a mai spus ceva gresit vreun sfant. Pentru ca oricum credinciosii trebuie sa creada aceeasi invatatura toti, altfel nu ar avea invatatura ortodoxa.
Reply With Quote
Răspunde