Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.05.2008, 16:09:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
pai m-am gandit ca daca le-ar face pe toate de mai sus, le-ar face din iubire, altfel care ar fi motivatia lui?
good point! nu cred ca exista barbati in stare sa faca cele de mai sus in mod constant altfel decat din iubire.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.05.2008, 16:11:08
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Poate ar trebui sa adaugi si iubirea pe lista! Altfel sotul tau nu difera cu mult de un robot de bucatarie/aspirator/dacaca (dupa caz)!
pai m-am gandit ca daca le-ar face pe toate de mai sus, le-ar face din iubire, altfel care ar fi motivatia lui?[/quote]

Pai daca nu le-ar face te-ar/l-ai iubi mai putin?[/quote]

daca nu mi-ar fi fidel, sau ar lasa toata raspunderea pe mine, nu s-ar implica in eductia copiilor si nu m-ar sprijini ce fel de casatorie ar mai fi atunci? ce rol ar mai avea el? sau de ce as mai avea nevoie de el?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.05.2008, 16:11:39
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Nu-ti descoperi gandurile tuturor, ci doar acelora care pot sa-ti vindece sufletul." ( Sf.Antonie cel Mare)

:) imi place semnatura ta, Diana-Georgiana.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.05.2008, 16:16:09
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
pai m-am gandit ca daca le-ar face pe toate de mai sus, le-ar face din iubire, altfel care ar fi motivatia lui?
good point! nu cred ca exista barbati in stare sa faca cele de mai sus in mod constant altfel decat din iubire.
De acord! Bine spus! :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.05.2008, 16:54:57
ionutanton777ro ionutanton777ro is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
in opinia mea sotul ideal este cel care:
1. ii este fidel sotiei, nu o inseala si nu o paraseste dupa ce a imbatranit
2. chiar daca femeia are ca si raspundere treburile casnice, ii da o mana de ajutor, pentru acum majoritatea femeilor lucreaza si inafara casei, deci daca intretinerea familie a devenit o slujba si pentru femei, atunci nu vad de ce nu si treburile casnice sa nu devina o raspundere si pentru barbat
3. este implicat si in educatia copiilor, un copil are nevoie si de afectiunea si atentia unui tata
4. cauta sa se implice in cat mai multe probleme ale casei
5. este un sprijin pentru sotia sa

cer prea multe? :D
Mi se par a fi lucruri de bun simt si de baza intr-o casnicie. Cu siguranta ca un sot care face toate acestea in mod constant este un om in care iti poti pune baza si de asemenea care te iubeste. Iar cum de obicei acest gen frecventeaza si biserica...
Cred ca dragostea in special prin astfel de detalii se cunoaste: prin a fi alaturi, a oferi siguranta, a te jertfi pentru celalalt... mai mult decat declaratiile "pasionale" si escapadele romantice. Este iubirea matura.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.05.2008, 19:10:21
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Adevaratul sot este cel care iubeste. Cel ce nu este vrednic sa-si iubeasca sotia in fiecare zi, nu va fi vrednic sa o faca nicio data pe an.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.05.2008, 19:33:54
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Ceea ce îi face pe oameni diferiti între ei este ori cultura (cunostintele, inclusiv cele mistice) ori patimile, ori amândoua.

Sotul ideal e cel despatimit si luptator cu patimile.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.05.2008, 19:37:51
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Adevaratul sot este cel care iubeste. Cel ce nu este vrednic sa-si iubeasca sotia in fiecare zi, nu va fi vrednic sa o faca nicio data pe an.
Ce este iubirea? Îndragostrile tinerilor (gen filmul Liceenii) sunt oare dragoste adevarata?


Parintele Sofronie Saharov spunea despre dragostea pentru Dumnezeu ca ne nastem fara ea si trebuie s-o dobândim iar dobândirea dragostei e cel mai anevoios lucru fiindca e o lupta permanenta.

E acelasi lucru cu ce spunea Mântuitorul, "Acela este care Ma iubeste, care pazeste poruncile Mele".

Deci dragostea nu e un sentiment sau ceva spontan ci ceva ce construim de-a lungul anilor, prin fapte de slujire. Atât în cazul dragostei fata de Dumnezeu si oameni în general, cât, banuiesc, si în cazul dragostei pentru jumatate.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.05.2008, 02:03:00
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Mi se pare ca apare in Talmud aceasta reflexie:

Exista 2 posibile motive pentru care poti sa iubesti pe cineva:
- [color=green]pentru ceea ce are[/color] -> Aceasta este legata de lucruri care dispar: gen masina, masuri 90:60:90, raport talie/sold=7/10 etc. Si cand dispar astea, dispare si iubirea.
- [color=green]pentru ceea ce este[/color] -> Cea mai durabila iubire este acea care este legata de ceea ce este celalalt. De exemplu aproape, sotie, credincioasa, etc.

Pana la casatorie, daca respectiva persoana nu a devenit inca sotie. Deci "nu este" sotie, atunci nu o poti iubi decat din punctele astea de vedere: ca este aproapele tau, sau ca este credincioasa. Daca un viitor sot pretinde din prima ca iubeste, exista o mare probabilitate ca el este legat de ceea ce are fata, nu de ceea ce este ea...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.03.2011, 23:30:48
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Sotul ideal trebuie sa aiba spirit de jertfa. Din iubire, sa fie gata in orice clipa sa se sacrifice pentru sotia lui. E cel ce nu ramane indiferent la bucuria si la durerea 'jumatatii' sale, ci le resimte mai intens.
As spune ca e desavarsit sotul ce reuseste sa se predea lui Dumnezeu impreuna cu sotia ce i-a fost daruita.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sotul vs familia de origine irinelu Nunta 68 30.08.2013 23:52:59
Conducatorul ideal... mihai.radulescu2003 Generalitati 226 13.12.2012 10:48:28
sotul cel neideal VLCMirela Nunta 138 12.05.2012 12:10:57
Parintele Galeriu - duhovnicul ideal sophia Mari Duhovnici si predicile lor 13 12.05.2010 17:30:51
Destin si Ideal OmuBun Generalitati 4 28.08.2009 16:44:33