Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.02.2008, 19:00:39
lucyan lucyan is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.10.2007
Mesaje: 30
Implicit

E adevarat ca nu te poti impartasi dupa o spovedanie pe mess , dar nu v-ati gandit ca poate preotul il indruma pe cel caruia i-a dat sfaturi on-line sa mearga la Biserica unde apoi acesta sa se spovedeasca si apoi sa primeasca Sfanta Euharestie.:)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.02.2008, 19:05:31
lucyan lucyan is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.10.2007
Mesaje: 30
Implicit

E adevarat ca nu te poti impartasi dupa o spovedanie pe mess , dar nu v-ati gandit ca poate preotul il indruma pe cel caruia i-a dat sfaturi on-line sa mearga la Biserica unde apoi acesta sa se spovedeasca si sa primeasca Sfanta Euharestie.:)Poate ca unii credinciosi nu prea s-au spovedit la Biserica din mai multe motive si acum au posibilitatea stand in fata pc-ului sa primeasca sfaturi de la preoti care daca au har ii pot convinge sa mearga la Biserica care e casa Lui Dumnezeu . :)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.02.2008, 21:02:44
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

spovedania ,ca si impartasania sint doua din cele 7 TAINE LASATE DE Iisus Hristos in biserica si nu pot fi valabile decit in biserica,PRIN CITIREA MOLITVEI SI DEZLEGARE PRIN PUNEREA MIINILOR PE CAPUL PENITENTULUI.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.02.2008, 11:43:10
litanul litanul is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
spovedania ,ca si impartasania sint doua din cele 7 TAINE LASATE DE Iisus Hristos in biserica si nu pot fi valabile decit in biserica,PRIN CITIREA MOLITVEI SI DEZLEGARE PRIN PUNEREA MIINILOR PE CAPUL PENITENTULUI.
"Cãci eu de la Domnul am primit ceea ce v-am dat si vouã: Cã Domnul Iisus, în noaptea în care a fost vândut, a luat pâine, si, mulþumind, a frânt si a zis: Luaþi, mâncaþi; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi. Aceasta sã faceþi spre pomenirea Mea.Asemenea si paharul dupã Cinã, zicând: Acest pahar este Legea cea nouã întru sângele Meu. Aceasta sã faceþi ori de câte ori veþi bea, spre pomenirea Mea.
Cãci de câte ori veþi mânca aceastã pâine si veþi bea acest pahar, moartea Domnului vestiþi pânã când va veni.Astfel, oricine va mânca pâinea aceasta sau va bea paharul Domnului cu nevrednicie, va fi vinovat faþã de trupul si sângele Domnului. SA SE CERCETEZE INSA OMUL PE SINE si asa sã mãnânce din pâine si sã bea din pahar."(1 Corinteni cap.11:23-28). Nu a lasat Domnul Iisus Hristos nimic despre mijlocirea vre-unui preot sau tinerea vreu-unei slujbe. Spovedania isi are alte origini. "Pãcatul meu l-am cunoscut si fãrãdelegea mea n-am ascuns-o, împotriva mea. Zis-am: "Mãrturisi-voi fãrãdelegea mea Domnului"; si Tu ai iertat nelegiuirea pãcatului meu." (Psalmul 31:5-6, Biblia Sinodala). Doar pacatosul in fata lui Dumnezeu. Restul sunt adaugiri. "Veniþi sã ne judecãm, zice Domnul. De vor fi pãcatele voastre cum e cârmâzul, ca zãpada le voi albi, si de vor fi ca purpura, ca lâna albã le voi face."(Isaia cap.1:18).
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.02.2008, 16:29:01
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

litanul: si daca Domnul Iisus Hristos a vrut sa transmita dupa Inviere cele legate de spovedanie si impartasanie, ce ai tu impotriva? Noi asa credem, caci invatatura data de Apostoli prin viu grai, din motive usor de inteles, este tot de la Domnul prin Duhul Sfant catre noi oamenii.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.02.2008, 21:31:08
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de litanul
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
spovedania ,ca si impartasania sint doua din cele 7 TAINE LASATE DE Iisus Hristos in biserica si nu pot fi valabile decit in biserica,PRIN CITIREA MOLITVEI SI DEZLEGARE PRIN PUNEREA MIINILOR PE CAPUL PENITENTULUI.
"Cãci eu de la Domnul am primit ceea ce v-am dat si vouã: Cã Domnul Iisus, în noaptea în care a fost vândut, a luat pâine, si, mulþumind, a frânt si a zis: Luaþi, mâncaþi; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi. Aceasta sã faceþi spre pomenirea Mea.Asemenea si paharul dupã Cinã, zicând: Acest pahar este Legea cea nouã întru sângele Meu. Aceasta sã faceþi ori de câte ori veþi bea, spre pomenirea Mea.
Cãci de câte ori veþi mânca aceastã pâine si veþi bea acest pahar, moartea Domnului vestiþi pânã când va veni.Astfel, oricine va mânca pâinea aceasta sau va bea paharul Domnului cu nevrednicie, va fi vinovat faþã de trupul si sângele Domnului. SA SE CERCETEZE INSA OMUL PE SINE si asa sã mãnânce din pâine si sã bea din pahar."(1 Corinteni cap.11:23-28). Nu a lasat Domnul Iisus Hristos nimic despre mijlocirea vre-unui preot sau tinerea vreu-unei slujbe. Spovedania isi are alte origini. "Pãcatul meu l-am cunoscut si fãrãdelegea mea n-am ascuns-o, împotriva mea. Zis-am: "Mãrturisi-voi fãrãdelegea mea Domnului"; si Tu ai iertat nelegiuirea pãcatului meu." (Psalmul 31:5-6, Biblia Sinodala). Doar pacatosul in fata lui Dumnezeu. Restul sunt adaugiri. "Veniþi sã ne judecãm, zice Domnul. De vor fi pãcatele voastre cum e cârmâzul, ca zãpada le voi albi, si de vor fi ca purpura, ca lâna albã le voi face."(Isaia cap.1:18).
te contrazice DOMNUL IISUS HRISTOS IN N.T.Iata ce le-a spus EL apostolilor dupa inviere:"luati duh sfint ,carora veti ierta pacatele iertate vor fi si carora le veti tine ,tinute vor fi "."Tot ce veti lega pe pamint va fi legat si in ceruri si tot ce veti dezlega pe pamint ,dezlegat va fi si in ceruri"Apoi ca sa legi sau sa dezlegi pacate nu o poate face nimeni fara a le auzi inainte care sint acestea !!.Sa nu ne amagim! ca e spre pierirea noastra!Sa nu fie!Apostolii prin punerea miinilor au lasat urmasi ,caci biserica atunci a intemeiat-o HRISTOS in acest fel VOIT DE EL ,dar apostolii au fost baza piramidei ,stilpii de nadejde,care au lasat urmasi vrednici PRIN PUNEREA MIINILOR,iar filiera apostolica se poate urmari PINA IN ZILELE NOASTRE in biserica ORTODOXA.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.02.2008, 09:27:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lucyan
http://www.gardianul.ro/2007/06/02/religie-c22/la_iasi_spovedanie_prin_messenger_si_la_miezul_nop tii-s95605.html
Sunt curios sa aflu parerile voastre in legatura cu spovedania pe internet .
Aberatii si sminteala ce indeparteaza pe cei creduli, de la adevarata credinta ortodoxa.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.02.2008, 10:04:45
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Numai prin punerea mainilor pe capul penitentului, dupa spovedanie se da iertarea de pacate.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.03.2008, 18:13:46
madalinutza madalinutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2008
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
spovedania ,ca si impartasania sint doua din cele 7 TAINE LASATE DE Iisus Hristos in biserica si nu pot fi valabile decit in biserica,PRIN CITIREA MOLITVEI SI DEZLEGARE PRIN PUNEREA MIINILOR PE CAPUL PENITENTULUI.
este contra legilor lui Dumnezeu. asa ceva nu se face niciodata. dupa spovedanie normal e ca preotul sasi puna mainile pe capul celui ce se spovedeste si in urma acestei taine se ia Sfanta Impartasanie
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.03.2008, 18:51:53
lucyan lucyan is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.10.2007
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de madalinutza
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
spovedania ,ca si impartasania sint doua din cele 7 TAINE LASATE DE Iisus Hristos in biserica si nu pot fi valabile decit in biserica,PRIN CITIREA MOLITVEI SI DEZLEGARE PRIN PUNEREA MIINILOR PE CAPUL PENITENTULUI.
este contra legilor lui Dumnezeu. asa ceva nu se face niciodata. dupa spovedanie normal e ca preotul sasi puna mainile pe capul celui ce se spovedeste si in urma acestei taine se ia Sfanta Impartasanie
Dar preotul poate da celui ce s-a spovedit un canon , iar dupa ce isi indeplineste canonul acesta vine din nou sa se spovedeasca si sa se impartaseasca si cu toate acestea pacatele care le-a spus prima data i-au fost iertate deoarece Mantuitorul a spus Apostolilor : ,, Oricate ve-ti dezlega pe pamant vor fi dezlegate si in cer si oricate ve-ti lega pe pamant vor fi legate si in cer .
Dar nu v-ati gandit ca acei preoti care ii asculta pe cei care isi descarca sufletul ii pot face si pe ei sa se spovedeasca cu adevarat la Biserica ?
Datoria preotului la spovedanie nu e numai sa asculte pacatele penitentului ci sa-i dea acestuia si sfaturi , iar aceste sfaturi i le poate da si on-line , iar apoi il face pe credincios sa se apropie cu frica si cu cutremur de Sfintele Taine.:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce parere aveti cadrian79 Preotul 10 04.05.2011 21:36:49
aveti vreo parere la "poezia" aceasta? nimicbun Generalitati 2 12.12.2010 18:49:21
Ce parere aveti ? Darkanian Generalitati 7 03.02.2010 23:08:26
Ce parere aveti de aceasta initiativa lucyan Preotul 15 28.01.2008 23:11:06
Ce parere aveti de aceasta initiativa lucyan Preotul 0 22.01.2008 17:40:21