Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.05.2008, 14:56:37
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Dragii mei,

Soacra mea m-a auzit ca iau niste pastile homeopate si mi-a spus ca a citit dumneaiei in nu stiu ce carte, ca biserica nu este de acord cu o astfel de terapie.Voi tot asa stiti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.05.2008, 16:13:45
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Asa am citit si eu ca intemeiatorul homeopatiei era francmason plus multe altele???
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.05.2008, 17:05:20
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Homeopatia nu presupune vreo credinta, ca biserica sa nu fie de acord. Cunosc pe cineva care prescrie si e o persoana credincioasa, ortodoxa. Homeopatia e stiinta. Se prescriu doze f mici de substante, asemanatoare cu cele nocive, care ne produc boala, ca organismul nostru sa poata lupta.
Anamneza e specifica, si se intereseaza nu numai de semnele omului, dar si de ceea ce gandeste, de problemele pe care le are. De fapt, il asculta, nu-l ajuta, nu-i face psihoterapie, sau ceva de genul asta. Nu se aminteste de vreo credinta, religie, magie, putere. Nu incalca in niciun fel credinta. Nici nu functioneaza decat in simptomele usoare.
Pentru linistea ta, intreaba preotul, dupa Liturghie.
Parinte Negroponte, te rog, da-ne mai multe amanunte. Eu nu am mai auzit pana acum ca biserica nu e de acord cu homeopatia. Si am citit cate ceva despre homeopatie, din curiozitate.
Tot ce am scris mai sus e din memorie, imi cer scuze celor care stiu mai multe.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.05.2008, 19:20:12
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)Asa am citit si eu ca intemeiatorul homeopatiei era francmason plus multe altele???
Homeopatia din cite stiu foloseste multe ingrediente naturale, deci care ar fi motivul pentru care un om rau, francmason sa intemeieze pentru oameni ceva bun, in mare parte fara efecte secundare, care ajuta in mod naturist si natural neputintelor noastre nenumarate?...si din care nici macar nu se fac prea multi bani.

Atunci farmaceuticele care in mare parte sunt chimicale /otravuri care ajuta la ceva dar imbolnavesc altceva de ce sunt acceptate de Biserica, ca ar fi de la Dumnezeu?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.05.2008, 19:56:56
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Va multumesc, pentru raspunsuri ...mai astept pareri vreau sa ma lamuresc...:)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.05.2008, 20:27:36
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)Asa am citit si eu ca intemeiatorul homeopatiei era francmason plus multe altele???
:) cred ca n-ai idee cati medici din Romania sunt masoni..
n-ar fi primul mason care a inventat ceva de care toti, inclusiv noi, crestinii, ne folosim de el...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.05.2008, 20:35:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)Asa am citit si eu ca intemeiatorul homeopatiei era francmason plus multe altele???
:) cred ca n-ai idee cati medici din Romania sunt masoni..
n-ar fi primul mason care a inventat ceva de care toti, inclusiv noi, crestinii, ne folosim de el...
Da. Daca am folosi un astfel de criteriu, multe din ce le folosim , ar trebui "interzise" . Sa fim totusi logici, cerebrali si selectivi si nu in ultimul rand obiectivi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.05.2008, 01:16:15
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Asa am gandit si eu cristiboss56 si i-am spus soacrei mele lucrul asta, insa am vrut sa ma consult si cu voi...ca poate gresesc...si am vrut sa mi explice cineva de ce homeopatia ar fi interzisa de biserica...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.05.2008, 01:27:19
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Din cate stiu , homeopatia este pe "lista neagra " pentru ca nu se foloseste doar de efectul binefacator al plantelor, dar se considera ca regleaza energiile si nu mai stiu ce minuni de genul asta ...

si eu am luat remedii homeopate , fara sa stiu despre aceasta teorie..nici medicul care mi-a recomandat nu mi-a zis nimic despre energii si bla bla, decat ca este cea mai buna alternativa medicinei alopate.

Am luat si a avut efect, poate ca nu efectul placebo :rolleyes:
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.05.2008, 09:27:52
esox esox is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

Substantele folosite in homeopatie sint (uneori) in dilutii asa de mari incit PRACTIC nu mai exista in acea solutie.
Acum daca nu exista substanta activa, de ce sa le mai luam?
Iar daca totusi "vindeca" ce vindeca? Sau cine?
Explicatiile sint multiple, in aceste explicatii apar adesea, "forte" , "unde", "rezonatii" samd.
Acum eu cred ca biserica face f. bine ca ne atrage atentia. Daca medicul care foloseste remediu o face pur farmaceutic si ne vindeca cu nimic e in ordine. Daca o face cu "hocus-pocus" nu mai este in ordine. Vindecare cu orice pret? Nu pentru crestini!
Sa fim asa dar logici, cerebrali si obiectivi!
Logic: ne tratam in cel mai bun caz cu nimic. Ca atare rezultatul este 0 sau poate fi de 30% (efect placebo) Pentru ultimul nu trebuie homeopatie ajunde o bomboana de menta.
Cerebrali: daca cineva care nu-i medic poate decide cit de buna e homeopatia nu prea semne ca are multa masa cenusie. Iar daca se opune bisericii intr-un domeniu ce nu are finalizare in pierderea sufletului, nici atit.
Obiectiv: fara remediu nu exista vindecare. Daca remediu este o "forta" sa o cautam pe cea BUNA!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Homeopatia, o noua inselare Anastasia7 Intrebari utilizatori 61 10.03.2013 11:00:59
Ce este si ce NU este Biserica Cincizecimii ? leonte Despre Biserica Ortodoxa in general 26 22.01.2013 10:24:23
sunteti de acord sa cititi pentru mine Paraclisul Sfntului Nicolae? andrutza151 Umanitare 1 23.09.2011 23:40:30
Aparent patriarhia nu este de acord cu pomenlicele online horatiu.miron Generalitati 26 15.06.2011 08:08:51
Sunteti de acord cu noua lege data ? MIRELAMM Preotul 21 19.03.2010 19:48:58