Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.05.2008, 13:02:56
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

nu stiam nici eu...daca e bine sa apelam la homeopatie...sau nu...aveam nevoie de un tratament de acest gen candva,deoarece un alt tratament ce mi se propusese era mult mai impotriva ortodoxiei..in fine...l-am intrebat pe P Iustin Parvu de la Man Petru Voda ce sa fac,si mi-a spus ca nu tot ce tine de homeopatie este neortodox,mi-a vorbit despre un medic din Bucuresti,homeopat,dar care se ocupa numai cu ceaiuri,tincturi,siropuri din plante si produse apicole,nu umbla cu mai stiu eu ce alte prostii.Intre timp am aflat ca medicul respectiv este un adevarat ortodox,si ca este chiar fiul duhovnicesc al P Iustin...deci...m-am gandit eu...ar trebui sa am incredere
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.05.2008, 13:17:43
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Confundati tipurile de medicina alternativa! Homeopatia nu regleaza energia.
Clasifica tipurile de personalitate, si recomanda tratament tinand cont de acestea.
Foloseste intr-adevar dilutii foarte mari.
Dar este dovedita ca stiinta. Este practicata doar de medici, care pot recunoaste daca e cazul sa prescrie asa ceva, sau sa trimita pacientul la alte analize, sau alt tratament.
Am vazut ca ajuta in cazul astmului usor, alergii, infectii repetate.
Mie mi se pare mai mult decat placebo.
Intrebare: biserica chiar nu e de acord? Sunteti siguri? Esox foloseste aceasta afirmatie ca fiind adevarata. Dar eu nu sunt convinsa.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.05.2008, 14:18:43
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

homeopatia inseamna pur si simplu medicamente naturale, pe baza de plante, de ceaiuri, nu mi se pare nimic neortodox in asta, daca ar fi sa ne gandim pana la aparitia medicamentelor de fabrica, tot pe cele naturale le consumau crestinii
eu am urmat multe tratamente homeopate in momente in care medicina reglementata nu a putut face nimic, iar doctorii isi puneau mainele in cap pentru ca nu stiau ce am si ma trimiteau de la unul la altul
de asemenea, doctorul bunicii mele, care este homeopat, pe langa medicamentele pe care i le administreaza, a invatat-o de-a lungul timpului si ce plante ar fi bune, sau cum sa si le prepare, de exemplu sa puna ceaiul intr-o cana de plastic, dupa ce il face, isi pastreaza mai bine calitatile
nu as vedea logica de ce sa fie condamnata de biserica, daca ar fi asa atunci ar trebuie sa condamne si medicamentele obisnuite, multe dintre ele au fost experimentate in laboratoare, pe animale cine stie in ce conditii
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.05.2008, 14:30:50
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Mai bine ca nu stii din ce sunt facute tratamentele homeopate! Pot fi facute si din plante, dar cu plante si ceaiuri se ocupa fitoterapia, care e cu totul altceva.
Tratamentele homeopate sunt de obicei acele bilute mici, se iau pe stomacul gol, se tin in gura pana se topesc, uneori se recomanda sa nu se manance carne in timpul tratamentului, ca interfera cu anume substante. (adica explicatie chimica,nu religioasa!)
Am luat un tratament homeopat acum multi ani, pentru o conjunctivita recidivanta, dupa ce am fost la 5 doctori oftalmologi (chiar i-am numarat) si dupa ce medicul cu competenta in homeopatie a incercat sa ma trateze si el cu picaturi obisnuite, cu succes, pentru vreo 2 luni, dupa care am facut iar infectie. Dupa ce am repetat de 2 ori tratamentul, nu am mai avut probleme, pana azi, de vreo 7 ani de zile. Nu am auzit pe medic vorbind de vreo alta credinta, nu m-a pus sa fac altceva decat sa iau acele pastile. In plus, am aflat ca este bun crestin ortodox.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.05.2008, 14:32:02
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

si chiar daca ar conta religia doctorului, nu putem acum sa-l intrebam " scuzati-ma sunteti ortodox practicant? mergeti la biserica? tineti post? sau credeti in forte si energii?" care este sansa sa ne zica? si daca ar fi asa atunci respectivul om s-ar numi expert in magia alba si nu ar spune ca este homeopat, doar ies mai multi bani din aceasta practica si nici e asa mare bataie de cap, in schimb un doctor homeopat este absolvent de o facultate de medicina, merge la seminarii, citeste, se informeaza tot timpul si spun asta pentru ca eu am in familie un doctor homeopat si stiu cat efort depune pentru a fi tot timpul la curent cu ultimele noutati; a si este ortodox
dar daca totusi apelam la un doctor homeopat, care cum spuneti crede in forte si energii, dar o facem in necunostiinta de cauza, unde ar fi pacatul nostru? noi am luat acele medicamente fara sa ne gandim la aceste lucruri; nu putem compara de ex cu produsele de post? de unde avem siguranta ca respectivul corn nu are lapte sau oua in el? chiar daca vanzatorul ne spune acest lucru
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.05.2008, 21:53:14
esox esox is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

http://www.credinta-ortodoxa.ro/spip.php?article218
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.05.2008, 21:55:28
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

yo nush de homeopatie sau de asa ceva..:-?...:)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.05.2008, 22:17:15
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Am gasit articolul, desi nu functioneaza link-ul.
Consider ca argumentele sunt nefondate.
Legatura dintre fizic si psihic este cunoscuta si in medicina clasica. In psihologie s-au facut clasificari ale personalitatii oamenilor, deci se stie ca suntem diferiti.
E adevarat ca nu se explica modul de functionare, ca in cazul medicamentelor clasice, asta si din cauza ca dilutiile sunt prea mari.
Referitor la alergie, si medicina clasica foloseste desensibilizarea, adica administrarea de doze repetate de alergen, in cazul alergiilor, daca acel alergen nu poate fi evitat. Citisem odata despre proprietarii de serpi veninosi, care luau cate putin din veninul lor si ajungeau sa suporte doze mari, fara sa moara. E o reactie a organismului, nu o religie (ma refer la alergii).
Cui i se pare ca greseste Domnului cu ceva daca ia Oscilococcinum de la farmacie cand e racit?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.05.2008, 07:03:56
esox esox is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

Daca n-ati fi stiut, vina n-ati fi avut!???
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.05.2008, 10:35:14
Ioan_Ciobota Ioan_Ciobota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2005
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa
Dragii mei,

Soacra mea m-a auzit ca iau niste pastile homeopate si mi-a spus ca a citit dumneaiei in nu stiu ce carte, ca biserica nu este de acord cu o astfel de terapie.Voi tot asa stiti?
Homeopatie, Acupunctura, Bioenergie, Radiestezie, etc. - duhul si puterea... cui?

ACUPUNCTURA, HOMEOPATIA, RADIESTEZIA, BIOENERGIA, CRISTALOTERAPIA, TEHNICA REIKI DE PUNERE A MAINILOR, etc. functioneaza in "duhul si puterea Satanei".
Asta atunci cand au rezultate. Cand nici macar n-au rezultate, raman la stadiul de minciuni.

Pretinse adevaruri pe care ei le afirma si cateva principii ale acestor tehnici:

1. Exista o "BANCA DE DATE UNIVERSALA", din care orice om se poate servi dupa bunul plac cu orice informatie, despre orice, din toate timpurile, doar cu conditia sa treaca in starea de inconstienta "alfa", adica transa, asa cum pretind radiestezistii cand pun un diagnostic.
- Dincolo de faptul ca este o minciuna, aceasta este vrajitorie curata, credem noi.

2. Afirma ca OMUL ESTE ALCATUIT DIN MAI MULTE CORPURI (noesic, biosic, fizic) care sunt suprapuse si paralele, conform antropozofiei lui Rudolf Steiner.
- Acesta este un principiu contrar definitiei biblice a omului.

3. Se bazeaza pe paradigma / MODELUL ENERGETIC AL OMULUI, DESCRIS DE TAOISM, RELIGIA VECHILOR CHINEZI, "care spune ca adevarul ultim al lumii noastre este Tao, sau eterna cale a Universului.

Toate lucrurile isi gasesc radacina in acest Tao, care este un principiu impersonal, care a creat lumea sau mai bine zis a "manifestat" lumea, si rezultat al caruia suntem si noi oamenii.

Iar legatura intre acest adevar ultim Tao si fiinta umana este realizata printr-o energie Qi sau Chi, care permeaza corpul nostru prin 12 canale spirituale numite meridiane.
Ideea este ca omul este o reflectare a cerului, deci lucrurile de jos sunt o imagine a lucrurilor de sus, conform proverbului: "Cum este sus, asa este si jos."

In momentul in care fluxul acesta energetic prin organismul nostru se blocheaza sau sufera o anormalitate, un dezechilibru, in momentul acela si organismul fizic sufera. Pentru ca intre corpul energetic si cel fizic exista o stransa interdependenta, spun ei.
IAR CE SE REALIZEAZA CU ACEASTA TEHNICA A ACELOR este interventia in respectivul loc unde s-a produs dezechilibrul si redistribuirea energiei."

O abordare extrem de "anticrestina" aici, este principiul echilibrului energiilor YIN si YANG care spune ca totul trebuie sa fie in echilibru, adica OMUL SA COMUNICE ECHILIBRAT SI CU BINELE SI CU RAUL !
SI CU DUMNEZEU SI CU DIAVOLUL ??

Acesta este mecanismul pretins de acupunctura, care se spune ca regleaza dezechilibrele energetice din trupul uman, dirijand "energiile universului" prin acele ace, care sunt pe post de "antene" de captare a energiilor cosmice, dirijandu-le inspre interiorul trupului uman !

4. Principiul de baza al HOMEOPATIEI este "Similia similibus curantur" sau "Cui pe cui se scoate", cu alte cuvinte, asa cum afirma homeopatii "CAUTA IZBAVIREA IN TINE INSUTI".
Din nou anticrestin.

NOI AVEM NEVOIE DE ALTCINEVA, DIN AFARA, DE CRISTOS !

Este absolut clar ca daca cineva cauta in el insusi, se prabuseste acolo !!
Asta in afara de modul de preparare a remediilor homeopatice (potentare, dinamizare, etc, incarcarea cu "energii"...iar vorbim despre "energii" si nu despre Cristos!!)

Ei vorbesc despre Forta vitala, Forta vietii, Energia universala a vietii, Energia cosmica.
Toate acestea sunt minciuni.

De exemplu, un japonez a observat cum se roaga crestinii, punandu-si mainile peste persoana bolnava.
Atunci el a inventat "Tehnica Reiki" de punere a mainilor, dar care nu se bazeaza pe relatia personala a omului cu Dumnezeu, ci pe puterea bioenergetica din mainile omului, spune el.

Este bine de precizat - produsele NATURALE sunt NATURALE.
Majoritatea oamenilor prefera sa bea un ceai de musetel in loc de "Furazolidon" de exemplu. Sau alte si alte plante binecuvantate, lasate de Dumnezeu pentru oameni.

Insa treapta urmatoare - NATURISMUL - face deja apropierea de NEW AGE, la fel ca ACUPUNCTURA, HOMEOPATIA, RADIESTEZIA, BIOENERGIA, CRISTALOTERAPIA, etc.

Este remarcabila afirmatia unui medic psihiatru care a observat ca de multe ori un pacient diagnosticat cu ulcer sau tulburari cardiace sau alte afectiuni, de fapt sufera in interior, psihic. Se lupta cu o depresie severa, sau cu manie, resentimente, ura, etc.

In aceste cazuri, eficacitatea rugaciunii si a asistentei sufletesti este de neinlocuit.

DAR !! Spiritualitatea crestina, adica inchinarea inaintea Tatalui, in Numele Fiului Sau Isus Cristos, prin puterea Duhului Sfant, este cu TOTUL SI CU TOTUL ALTCEVA DECAT SPIRITUALITATEA NEW AGE.
Spiritualitate NEW AGE incearca sa-l puna pe om in legatura cu puteri oculte si demonice.

Pe de alta parte, exista crestini care practica aceste tehnici, avand senzatia ca nu se implica cu nimic in partea spirituala a lucrurilor.

O inalta fatza bisericeasca afirma:
"Nu poti zice: "O practic numai pana aici si dupa aceea eu nu ma duc mai departe". Pentru ca, chiar daca eu zic: "Preiau numai tehnica" - tehnica aceea este produsul unui sistem de spirite rele.
Tehnica aceea nu poate fi neutra. Tehnica aceea a fost conceputa de acei ganditori si practicieni, carora acele duhuri le-au inspirat aceste tehnici."
Tehnica in sine ma leaga de spiritele care au inventat-o si care au introdus-o.
Asa ca mare atentie pentru cei care cred ca pot sa preia tehnicile, dar sa nu se implice cu spiritele care au inventat acele tehnici."

Romulus Campan spune:
"Din pacate am auzit pana si crestini implicandu-se in asa ceva.
Atunci cand incepem sa GASIM ALTERNATIVE DUMNEZEULUI ADEVARAT SI VIU, atunci am cazut in cea mai mare minciuna, pe care Satan este foarte bucuros ca noi o luam de buna."

Desigur ca avem nevoie in continuare de medicina si de medici, dar cand unii dintre acestia incearca in mod perfid sa ne inoculeze puteri ale intunericului, suntem datori sa cercetam lucrurile si sa ne oprim.

Scopul acestui documentar nu a fost o "vanatoare de vrajitoare", ci dorinta de etica, chiar si in medicina.
In ce sens?
Daca merg la Farmacie si vreau sa cumpar Algocalmin, am pretentia sa NU mi se dea otrava in ambalaj de Algocalmin.

Cam asa procedeaza medicii si terapeutii care folosesc Medicina Alternativa.
Pretind ca nu stiu ce este si cum functioneaza, dar ti-l vand pe Satana - culmea - pe banii tai !! - imbracat intr-un ambalaj pe care scrie "dumnezeu".
Dar este vorba despre... dumnezeul veacului acestuia, care le-a orbit ochii...

Este dezastruos sa absolutizam experienta, chiar si atunci cand da rezultate.
Este dezastruos sa cautam principii crestine chiar si pe baza experientelor "de mii de ani" a medicinei chineze, de exemplu.

Ideea "Daca ma vindeca, are dreptate!" este falsa !
Si vrajitorii Egiptului au putut imita primele cateva minuni facute de Moise. Dar ei tot VRAJITORI au ramas.

Credem ca este intelept sa "cercetam toate lucrurile" si sa luam ce este bun.

=== Intregul documentar il puteti solicita la adresa <ciobotaioan3@yahoo.com> sau ID mess ciobotaioan
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Homeopatia, o noua inselare Anastasia7 Intrebari utilizatori 61 10.03.2013 11:00:59
Ce este si ce NU este Biserica Cincizecimii ? leonte Despre Biserica Ortodoxa in general 26 22.01.2013 10:24:23
sunteti de acord sa cititi pentru mine Paraclisul Sfntului Nicolae? andrutza151 Umanitare 1 23.09.2011 23:40:30
Aparent patriarhia nu este de acord cu pomenlicele online horatiu.miron Generalitati 26 15.06.2011 08:08:51
Sunteti de acord cu noua lege data ? MIRELAMM Preotul 21 19.03.2010 19:48:58