Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.10.2009, 12:42:14
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit Incalcarea poruncii a 5-a

Copiii care nu si-au respectat parintii mai au vreo sansa sa se mantuiasca?
Intreb asta deoarece e una din poruncile decalogului si Iisus spune ca daca ai incalcat o singura porunca e ca si cum le-ai fi incalcat pe toate...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.10.2009, 12:46:59
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Zori de zi, din fericire, exista părerea de rau, taina Spovedaniei, renuntarea la acest pacat, cererea iertarii celor carora le-ai gresit, rugaciunea, impacarea (nu stiu daca le-am pus bine in aceasta ordine). Sa te lumineze Dumnezeu!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.10.2009, 12:49:44
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Zori de zi, din fericire, exista părerea de rau, taina Spovedaniei, renuntarea la acest pacat, cererea iertarii celor carora le-ai gresit, rugaciunea, impacarea (nu stiu daca le-am pus bine in aceasta ordine). Sa te lumineze Dumnezeu!
Multumesc frumos pentru raspuns Sper sa fie asa
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.10.2009, 13:54:04
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Parinti

A propos de porunca aceasta ma intrebam cata dragoste, intelegere, acceptare pot avea copiii care sunt abandonati in lume - prin case de copii, sau lasati de izbeliste in seama vreunor bunici batrani si neputinciosi, sau a unor rude.

Am vazut situatii in care copiii au crescut cum au putut, au invatat, au fost ajutati de profesori in anii de scoala, si-au facut o meserie si au trait apoi pe picioarele lor. Odata ajunsi intr-o stare financiara stabila, parintii si-au amintit de existenta lor, i-au cautat sa le ceara "vama" pentru meritul de a-i fi adus pe lume.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.10.2009, 14:29:56
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
A propos de porunca aceasta ma intrebam cata dragoste, intelegere, acceptare pot avea copiii care sunt abandonati in lume - prin case de copii, sau lasati de izbeliste in seama vreunor bunici batrani si neputinciosi, sau a unor rude.

Am vazut situatii in care copiii au crescut cum au putut, au invatat, au fost ajutati de profesori in anii de scoala, si-au facut o meserie si au trait apoi pe picioarele lor. Odata ajunsi intr-o stare financiara stabila, parintii si-au amintit de existenta lor, i-au cautat sa le ceara "vama" pentru meritul de a-i fi adus pe lume.
Oho, cata dreptate aveti Dvs! Si pe mine ma cresc bunicii si ma regasesc in tot ce ati scris. Exista in tara asta atatia dascali cu spirit de jertfa, pe care nu ii stie nimeni! Numai ultimul enunt sa nu se adevereasca! Ma iubeste Dumnezeu atat de mult incat m-a facut sa intalnesc atatia si atatia oameni buni, care au avut grija de mine si care mi-au fost aproape la momentul potrivit si nu trebuie sa ii dezamagesc! Sa stiti ca acesti copii sunt mult mai buni si mai receptivi la suferintele altora si devin oameni de nadejde.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.10.2009, 14:39:10
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Oho, cata dreptate aveti Dvs! Si pe mine ma cresc bunicii si ma regasesc in tot ce ati scris. Exista in tara asta atatia dascali cu spirit de jertfa, pe care nu ii stie nimeni! Numai ultimul enunt sa nu se adevereasca! Ma iubeste Dumnezeu atat de mult incat m-a facut sa intalnesc atatia si atatia oameni buni, care au avut grija de mine si care mi-au fost aproape la momentul potrivit si nu trebuie sa ii dezamagesc! Sa stiti ca acesti copii sunt mult mai buni si mai receptivi la suferintele altora si devin oameni de nadejde.
Cunosc multe astfel de situatii, din pacate!


Ma intrebam, insa, cum se pot impaca acesti copii (odata maturizati) cu porunca a cincea...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Păcate de dreapta in contra poruncii I Mihnea Dragomir Vrajitoria 14 19.09.2010 13:17:37
incalcarea voturilor urzicuta Calugarul 111 08.10.2007 12:08:03