Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.09.2010, 12:44:58
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Pui greșit problema. Trebuia să întrebi: câți pastori neoprotestanți trec la ortodocși?


Diavolul are cel mai mult grija celor ce sunt cu adevarat cu Hristos... Fiind oameni, unii preoti mai cad in capcana aceasta diavoleasca, sa-I ierte Dumnezeu...
Pastorii.... sunt deja cu cine nu trebuie. Asa ca grija celui rau e sa-i tina acolo, nicidecum sa-i indrepte spre adevar si spre Iisus cel Adevarat...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #12  
Vechi 23.09.2010, 12:50:26
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Ultimele postări pe acest subforum le-am considerat un accident nefericit, de aceea nici n-am vrut să intervin tocmai din respect pentru sfinția ta și din apreciere pentru faptul că v-am considerat până acum un factor de stabilitate și de înțelepciune duhovnicească. Se vede treaba că ați făcut o alegere greșită intrând în acest joc, ați gândit bine la început când ați vrut să vă retrageți (cel puțin de pe această secțiune a forumului). Sincer îmi pare rău că s-a întâmplat din nou și tocmai la postarea mea... Îmi cer iertare că nu m-am gândit să primesc replică tocmai din partea dvs. [color=grey]Era mai bine să răspundă doctor faustus și rămânea fără reply...[/color]
Ceea ce pentru unii sunt ``accidente nefericite`` pentru altii sunt ``accidente prea fericite``. Deci fiecare judeca dupa masura judecatii sale. (``ultimile postari le-am considerat accident nefericit``)

Ceea ce pentru unii este un ``joc`` pentru altii este un adevar existential. Cine ia adevarul drept joc si jocul drept adevar nu poate fi decat cineva care a facut o alegere gresita. (``alegere gresita intrand in acest joc``)

Nu trebuie sa fim precum oile intre oi ci precum oile intre lupi. Putin lucru sa vorbesti unui om asezat sa fie asezat, mare lucru sa vorbesti unui om agitat sa fie asezat.(``ati gandit bine la inceput cand ati zis sa va retrageti, ....de pe aceasta sectiune a forumului``)

Nu asezam noi oamenii pe trepte diferite. Noi ne asezam singuri prin faptele noastre. (``sa raspunda doctor faustus si ramane afara reply``)

Cu scuzele de rigoare pentru interventie.
Nu stati deoparte si priviti, atunci cand simtiti ca trebuie sa vorbiti, vorbiti, voi crestini ortodocsi.
  #13  
Vechi 23.09.2010, 12:52:40
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Costel, crezi ca daca un om trece de la o confesiune crestina la alta s-a despartit de Hristos?
Poate omul respectiv(vorbesc in general) se simte mai implinit intr-o anumita confesiune. Asta nu inseamna ca s-a despartit de Hristos. Fiecare confesiune are particularitatile ei si din perspectiva asta nu toti oameni sunt la fel, automat unii vor prefera ceva, altii altceva.
Important e ca Hristos sa fie inaltat si oamenii sa traiasca in ascultare de El, indiferent de confesiunea din care fac parte.
joseph_ben_iacob, crezi ca daca un om paraseste Biserica lui Hristos mai poate fi in comuniune cu Hristos? Pentru unii, se stie, ca si comuniunea cu cel rau le ofera un potential imens de implinire!
  #14  
Vechi 23.09.2010, 12:58:36
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Daca sunt astfel de cazuri, e clar ca trebuie sa ne dea de gandit. Au stat atata vreme langa "Foc" fara a simti caldura lui. Acestia nu sunt de laudat, ci de plans. Pe cel care se impartaseste cu adevarat de Hristos, nu-l mai poate desparti nimic de El, nici moartea dupa cum spune Sfantul Apostol Pavel. Sa nu uitati de versetul care aminteste de faptul ca un orb nu poate calauzi (Matei 15:14).
Sunt de acord in totalitate! Imi spunea cineva mai ieri-alaltaieri cum ca a inceput scuturatul merelor; si-mi spunea ca primele cad merele putrede. Mare adevar!
  #15  
Vechi 23.09.2010, 13:00:07
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Costel, crezi ca daca un om trece de la o confesiune crestina la alta s-a despartit de Hristos?
Poate omul respectiv(vorbesc in general) se simte mai implinit intr-o anumita confesiune. Asta nu inseamna ca s-a despartit de Hristos. Fiecare confesiune are particularitatile ei si din perspectiva asta nu toti oameni sunt la fel, automat unii vor prefera ceva, altii altceva.
Important e ca Hristos sa fie inaltat si oamenii sa traiasca in ascultare de El, indiferent de confesiunea din care fac parte.

Un om poate trece de la o confesiune la alta si sa fie despartit de Hristos. Exista una singura, adevarata, care il are pe Hristos asa cum exista una singura adevarata, calea cea stramta spre mantuire.
A te simti implinit si confortabil nu e totuna cu a fi in adevarata credinta. Credinta nu este ceva care poate fi preferata: eu prefer aici ca uite canta mai frumos, ba eu prefer aici ca uite sunt mai multi, etc, ba aici ca am scapat de canoane, etc...
Da, oamenii trebuie sa traiasca in ascultare de Hristos, dar in ascultare de Hristos cel adevarat, nu de cel fals.
  #16  
Vechi 23.09.2010, 13:01:29
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Diavolul are cel mai mult grija celor ce sunt cu adevarat cu Hristos... Fiind oameni, unii preoti mai cad in capcana aceasta diavoleasca, sa-I ierte Dumnezeu...
Pastorii.... sunt deja cu cine nu trebuie. Asa ca grija celui rau e sa-i tina acolo, nicidecum sa-i indrepte spre adevar si spre Iisus cel Adevarat...
Omiti un lucru, diavolul nu poate pacali pe cei ce sunt ai Domnului, Apostolul Petru o spune f clar in intaia sa epistola:

„Voi sunteți păziți de puterea lui Dumnezeu, prin credință, pentru mântuirea gata să fie descoperită în vremurile de apoi!
În ea voi vă bucurați mult, măcar că acum, dacă trebuie, sunteți întristați pentru puțină vreme, prin felurite încercări,
pentru ca încercarea credinței voastre, cu mult mai scumpă decât aurul care piere și care totuși este încercat prin foc, să aibă ca urmare lauda, slava și cinstea, la arătarea lui Isus Hristos,
pe care voi Îl iubiți fără să-L fi văzut, credeți în El, fără să-L vedeți, și vă bucurați cu o bucurie negrăită și strălucită,
pentru că veți dobândi, ca sfârșit al credinței voastre, mântuirea sufletelor voastre.”

Un om care e al Domnului nu poate fi pacalit sa renunte la Dumnezeu.
  #17  
Vechi 23.09.2010, 13:06:25
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De ajuns ii este unui preot ca Domnul ii ingaduie cu rabdare spre pocainta greselile pe care, ca un nemernic, le savarseste in fiecare zi in inima lui! Ce spera oare unul care fuge la alta "adunare", ca va putea deveni sfantul care in ortodoxie nu a reusit a fi? Mai, ce inselaciune! Mare este mandria si prostia unui astfel de om! As spune cum am mai spus, dealtfel: de ce nu se lasa de lucrarea preotiei si sa faca pocainta ca ortodox? Mai mare folos ar avea, caci mai bine este fara preotie in Rai, decat cu preotie in iad!
  #18  
Vechi 23.09.2010, 13:07:54
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
joseph_ben_iacob, crezi ca daca un om paraseste Biserica lui Hristos mai poate fi in comuniune cu Hristos? Pentru unii, se stie, ca si comuniunea cu cel rau le ofera un potential imens de implinire!
Parinte eu v-as intreba altceva, credeti ca biserica lui Hristos este o confesiune(in cazul de fata BO)?
Credeti ca Hristos nu poate lucra si transforma vietile oamenilor si daca apartin altor confesiuni? Ma gandesc la oameni din Africa, din triburile din America de Sud care se pocaiesc prin lucrarea unor misiuni(catolice, np). Credeti ca acei oameni sunt despartiti de Hristos,desi ei s-au pocait?
  #19  
Vechi 23.09.2010, 13:08:33
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul

Un om care e al Domnului nu poate fi pacalit sa renunte la Dumnezeu.
Ei, nu-i chiar asa! Nu te grabi! Mai citeste!
  #20  
Vechi 23.09.2010, 13:16:02
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Pui greșit problema. Trebuia să întrebi: câți pastori neoprotestanți trec la ortodocși?
Prietene ,orbit de telul tau n-ai inteles nimic din mesajul meu. Mai reciteste-l!
De ce asi intreba ce-mi propui tu? Nu ma intereseaza. Sincer nu ma intereseaza nici citi trec incolo, nici incoace nici daca-s preoti/pastori nici daca nu sint!
Faptul ca trec dintr-o parte in alta inseamna ca n-au gasit ceea ce cautau unde au fost! Eu am gasit! Ce ma priveste pe mine? Daca ai gasit si tu, de ce te agiti? In citiva ani o sa vedem cu totii daca alegerea a fost buna si cine este acela pe care l-am crezut noi a fi Dumnezeu! Regretele o sa fie tardive!
Tu mergi dupa principiu unde-s multi e adevarul, eu dupa unde-s multi e stirvul! M-asi speria de moarte sa fie ortodoxia in ascensiune sau o confesiune crestina mare, puternica!"Turma mica" o sa fie si o sa ramina.
Acum multi preoti sint doar cu numele, au facut o facultate cu gindul la bani. Daca banii nu iasa cum au crezut ei se duc intr-o secta, ajung in America sau altundeva sint sustinuti material si daca-s un pic schmecheri ajung pastori...oameni facuti! Au gasit ce au cautat! Era pacat de noi si de ei sa fi ramas! Multumim lui Dumnezeu ca s-au dus, de s-ar duce toti cei ca ei ca mai bine sa va intareasca pe voi in sminteala prin venire decit sa ne sminteasca pe noi prin raminere!
Pe mine ma bucura f. putin cind vad oameni care gasesc confesiunea ortodoxa! Ii vad pe cei mai multi dupa aceea ca nu mai lupta cu ei, nu mai incearca sa fie mai buni, vad ca au venit doar cu numele si lucru asta nu-i bun pentru biserica ortodoxa. Ma bucur desigur pentru cei care vin cu tot sufletul! Pentru cei care nu se smintesc de ce gasesc uneori la noi.
Un lucru e sigur: avantaje materiale, lumesi n-ai cu siguranta devenind ortodox!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
penticostalii sunt sectari? ingerul_pazitor Generalitati 51 16.05.2018 17:43:56
A mai trecut un suflet la Domnul mela me Slujba inmormantarii 76 26.03.2016 19:24:54
Acestea au trecut sau inca nu? Mihai36 Din Vechiul Testament 1 26.06.2011 15:05:21
mesaje din trecut Jamaica Generalitati 4 28.11.2010 01:13:55
A mai trecut o zi... laurschepsis Generalitati 8 19.09.2009 00:28:33