Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: Este legea veche abrogata?
Da 15 35,71%
Nu 22 52,38%
Nu stiu 5 11,90%
Votători: 42. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 03.02.2011, 01:13:07
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
deci noi am schimbat legea veche, nu Hristos?

Deci pentru noi a fost schimbata legea si pentru evreii nu?adica Dumnezeu are standard dublu?Pentru unii a schimbat-o, pentru altii nu?Unii au nevoie de Hristos altii nu?Sau vrei sa spui ca de fapt noi am schimbat legea si ca legea veche inca ramane in picioare?
A fost o exprimare cam grabita din partea mea, cand am scris : "Cei care au schimbat legea veche in cea noua sunt crestinii"; nu ei au schimbat o lege cu alta, ci Hristos le-a dat o alta lege.

Si nu stiu de ce nu reuseste Danut7 sa inteleaga lucruri simple si pune intrebari ca gnosticii de altadata...

Legea a fost schimbata pur si simplu, numai ca, repet, nu a fost impusa cu forta !!
Cei care au urmat legea cea noua , a lui Hristos, sunt crestni. Ceilati, care au refuzat legea cea noua, au ramas cu cea veche si sunt mozaici.
Iar altora, cam doua treimi din poplatia planetei, nu le pasa de aceste legi fiindca nu au habar de ele, desi legea cea noua este si pentru ei.
Dar, repet, Dumnezeu nu e ca un dictator sef de stat care impune legi cu forta.

Vrei sa fii al lui Hristos ? Ai legea cea noua, care o completeaza si o imbunatateste pe cea veche, deci fara sa o aboleasca in totalitate.
Vrei sa fii al lui Moise ? Ai doar legea cea veche.
Nu vrei nici pe Hristos, nici pe Moise ? Ai alte cai... dar care nu te duc la Dumnezeu...
Reply With Quote
  #102  
Vechi 03.02.2011, 01:19:30
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
A fost o exprimare cam grabita din partea mea, cand am scris : "Cei care au schimbat legea veche in cea noua sunt crestinii"; nu ei au schimbat o lege cu alta, ci Hristos le-a dat o alta lege.

Si nu stiu de ce nu reuseste Danut7 sa inteleaga lucruri simple si pune intrebari ca gnosticii de altadata...

Legea a fost schimbata pur si simplu, numai ca, repet, nu a fost impusa cu forta !!
Cei care au urmat legea cea noua , a lui Hristos, sunt crestni. Ceilati, care au refuzat legea cea noua, au ramas cu cea veche si sunt mozaici.
Iar altora, cam doua treimi din poplatia planetei, nu le pasa de aceste legi fiindca nu au habar de ele, desi legea cea noua este si pentru ei.
Dar, repet, Dumnezeu nu e ca un dictator sef de stat care impune legi cu forta.

Vrei sa fii al lui Hristos ? Ai legea cea noua, care o completeaza si o imbunatateste pe cea veche, deci fara sa o aboleasca in totalitate.
Vrei sa fii al lui Moise ? Ai doar legea cea veche.
Nu vrei nici pe Hristos, nici pe Moise ? Ai alte cai... dar care nu te duc la Dumnezeu...
Apai Moise nu e al lui Hristos si al lui Dumnezeu? Stii ce le spune Hristos jidovilor?Moise in care va puneti nadejdea acela va va invinuii... Probabil ca n-ai stiut dar legea(veche) ii obliga pe jidovi sa il asculte si sa il urmeze pe cel Sfant, Adica pe Hristos, proorocul ce avea sa vina(Deut 18:18).. Deci spurcatii jidovi nu pot asculta pe Moise si tine legea atata vreme cat il reneaga pe Hristos si nu asculta de El... Deci legea una este... insa are doua asezaminte... cel al vechiului testament si cel al noului... Implicit ascultarea si supunerea fata de legea noua este instruita in legea veche..
Reply With Quote
  #103  
Vechi 03.02.2011, 01:21:18
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Nu uita ca Mesia e al lor... a evreilor.. lor le-a fost promis si din ei a venit...
Reply With Quote
  #104  
Vechi 03.02.2011, 01:23:19
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Singura neclaritate este daca legea veche mai este in vigoare... repet din legea veche singura si daca ar fi in vigoare , evreii nu se pot justifica, pentru ca implica supunerea fata de Hristos si legea noua..
Reply With Quote
  #105  
Vechi 03.02.2011, 01:24:42
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Hristos a tinut sambata dupa lege... Nu era impotriva legii sa vindeci sambata sau sa faci bine... din contra era recomandat asta... Acuzele fariseilor au fost false... Iisus a apreciat sambata corect...
UNDE scrie in Biblie ca Hristos a apreciat sambata corect ?

Dupa care lege a tinut Hristos sambata, din moment ce cunoscatorii legii au remarcat foarte clar ca el incalca sambata ??!!

Din moment ce iudeii cautau sa-l omoare pentru ca dezlega sambata, inseamna ca el NU respecta prescriptiile legii vechi cu privire la sambata !!

Daca dumneata omori un om in legitima aparare, judecatorul te va achita de acuzatia de
omor,; dar tot omor se cheama ca ai facut, indiferent de ce zice codul penal omenesc !

Daca Hristos facea cutare sau cutare fapta buna sambata, asta e mai putin relevant !
Hai sa nu judecam tinerea sambetei dupa aprecierea noastra, ci dupa "codul penal" divin, adica porunca lui Dumnezeu, deci cu cartea Exodul in fatza
(Cred ca undeva am scris Geneza.23 in loc de Exodul.23, regret eroarea si o rectific aici !)

Conform legii de atunci Hristos totusi incalca sambata, si de aceea si fost pedepsit pe drept !
Aici degeaba venim cu justificari avocatesti imprumutate din codul penal civil contemporan. Hristos nu e judecat dupa acest cod, ci dupa Biblia existenta la data mortii sale, adica dupa Vechiul testament, care spune clar ca cel ce incalca (dezleaga) sambata trebuie omorat !
Reply With Quote
  #106  
Vechi 03.02.2011, 01:32:47
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
UNDE scrie in Biblie ca Hristos a apreciat sambata corect ?

Dupa care lege a tinut Hristos sambata, din moment ce cunoscatorii legii au remarcat foarte clar ca el incalca sambata ??!!

Din moment ce iudeii cautau sa-l omoare pentru ca dezlega sambata, inseamna ca el NU respecta prescriptiile legii vechi cu privire la sambata !!

Daca dumneata omori un om in legitima aparare, judecatorul te va achita de acuzatia de
omor,; dar tot omor se cheama ca ai facut, indiferent de ce zice codul penal omenesc !

Daca Hristos facea cutare sau cutare fapta buna sambata, asta e mai putin relevant !
Hai sa nu judecam tinerea sambetei dupa aprecierea noastra, ci dupa "codul penal" divin, adica porunca lui Dumnezeu, deci cu cartea Exodul in fatza
(Cred ca undeva am scris Geneza.23 in loc de Exodul.23, regret eroarea si o rectific aici !)

Conform legii de atunci Hristos totusi incalca sambata, si de aceea si fost pedepsit pe drept !
Aici degeaba venim cu justificari avocatesti imprumutate din codul penal civil contemporan. Hristos nu e judecat dupa acest cod, ci dupa Biblia existenta la data mortii sale, adica dupa Vechiul testament, care spune clar ca cel ce incalca (dezleaga) sambata trebuie omorat !
Ce porunca cu privire la sambata a incalcat Hristos?Una din acuzele fariseilor a fost ca nu este ingaduit ca cineva sa fie vindecat sambata... Ti se pare ca scrie asa ceva in lege?Ai uitat ca Hristos ii mustra pe farisei pentru ca ei nu tin legea, ca desfiinteaza porunca lui Dumnezeu prin traditiilor lor, ca strecoara tantarul si inghit camila... ca fac faptele formale ale legii si le lasa pe cele mai importante, mila , dreptatea, s.a.m.d .. Pe asta inca nu am mai auzit-o ca fariseii or avut dreptate ca Iisus a calcat legea s.a.m.d...
Reply With Quote
  #107  
Vechi 03.02.2011, 01:44:53
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

1. Va rog sa nu faceti aprecieri jignitoare la adresa unei natiuni. Hristos nu a zis "spurcatii jidovi"...

2. Unde scrie in Vechiul testament ca iudeii trebuiau sa asculte de Iisus, fiul lui Iosif din Nazaret si al Mariei ?? ("Oare nu este acesta fiul lui Iosif ? Si nu stim noi pe tatal sau si pe mama sa ? Atunci cum spune el: m-am coborat din cer ?" - evanghelia dupa Ioan)
Iudeii nu sunt vinovati ca l-au persecutat si executat pe acest Iisus, "fiul lui Iosif"...
Ei asa il stiau, nu cum il stie crestinul de azi !

Unde scrie in legea veche ca evreii trebuiau sa se supuna unei noi legi, care nici nu exista in forma scrisa ?? Ei se supuneau legii pe care o aveau scrisa , iar legea asta ii obliga fatza de ea insasi, iar nu fata de altceva sau de altcineva.

Lor nu le-a spus nimeni , asa cum va spune dvs. azi fie bunica, fie tata, fie preotul sau pastorul dvs., ca uite, cetateanul Iisus bar-Iosif e acel Mesia despre care scrie criptic in vechiul testament si mai lamurit in noul testament !!
Noul testament nici nu existat in primul secol crestin ca scriptura, cu atat mai putin pe vremea aceea, in care Hristos umbla intre oameni !!
Despre Hristos, in vremea aceea, credea omul din ce auzea, nu din ce citea la cateva secole sau milenii dupa existenta lui terestra...

Daca erati iudeu traitor in zilele lui Hristos, va grabeati sa ziceti: "uau ! asta e Mesia ! asta e cel caruia ne spune legea noastra sa ne inchinam, pe asta ne zice legea sa-l consideram Dumnezeu !" ??
Nu prea cred. Doar scris este ca: "Eu sunt Domnul Dumnezeul tau, sa nu ai alti dumnezei in afara de mine" si ca "nu poate omul sa vada fatza mea". Din moment ce vedeati o fatza si un om care se facea pe sine la fel cu Dumnezeu, nu ati fi zis, in cor cu ceilalti, ca acesta savarseste blasfemie, caci se face pe sine dumnezeu ??
Ba da, fiindca legea veche asta va porunceste !!

3. Daca Mesia e al lor, a evreilor, si atat, atunci de ce ne mai ostenim noi aici sa discutam despre crestinism, Hristos etc. , despre lege veche si lege noua, din moment ce asta e o problema interna a evreilor ?
Daca Dumnezeu le-a dat un Mesia evreilor, e treaba lor ce au facut cu el, ce atitudine au fata de el... La fel cum e doar treaba musulmanilor ca Mahomed e profetul dat lor ...
Ce ii priveste pe crestini ce fac evreii in bucataria lor ??
Reply With Quote
  #108  
Vechi 03.02.2011, 02:06:41
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
1. Va rog sa nu faceti aprecieri jignitoare la adresa unei natiuni. Hristos nu a zis "spurcatii jidovi"...

2. Unde scrie in Vechiul testament ca iudeii trebuiau sa asculte de Iisus, fiul lui Iosif din Nazaret si al Mariei ?? ("Oare nu este acesta fiul lui Iosif ? Si nu stim noi pe tatal sau si pe mama sa ? Atunci cum spune el: m-am coborat din cer ?" - evanghelia dupa Ioan)
Iudeii nu sunt vinovati ca l-au persecutat si executat pe acest Iisus, "fiul lui Iosif"...
Ei asa il stiau, nu cum il stie crestinul de azi !

Unde scrie in legea veche ca evreii trebuiau sa se supuna unei noi legi, care nici nu exista in forma scrisa ?? Ei se supuneau legii pe care o aveau scrisa , iar legea asta ii obliga fatza de ea insasi, iar nu fata de altceva sau de altcineva.

Lor nu le-a spus nimeni , asa cum va spune dvs. azi fie bunica, fie tata, fie preotul sau pastorul dvs., ca uite, cetateanul Iisus bar-Iosif e acel Mesia despre care scrie criptic in vechiul testament si mai lamurit in noul testament !!
Noul testament nici nu existat in primul secol crestin ca scriptura, cu atat mai putin pe vremea aceea, in care Hristos umbla intre oameni !!
Despre Hristos, in vremea aceea, credea omul din ce auzea, nu din ce citea la cateva secole sau milenii dupa existenta lui terestra...

Daca erati iudeu traitor in zilele lui Hristos, va grabeati sa ziceti: "uau ! asta e Mesia ! asta e cel caruia ne spune legea noastra sa ne inchinam, pe asta ne zice legea sa-l consideram Dumnezeu !" ??
Nu prea cred. Doar scris este ca: "Eu sunt Domnul Dumnezeul tau, sa nu ai alti dumnezei in afara de mine" si ca "nu poate omul sa vada fatza mea". Din moment ce vedeati o fatza si un om care se facea pe sine la fel cu Dumnezeu, nu ati fi zis, in cor cu ceilalti, ca acesta savarseste blasfemie, caci se face pe sine dumnezeu ??
Ba da, fiindca legea veche asta va porunceste !!

3. Daca Mesia e al lor, a evreilor, si atat, atunci de ce ne mai ostenim noi aici sa discutam despre crestinism, Hristos etc. , despre lege veche si lege noua, din moment ce asta e o problema interna a evreilor ?
Daca Dumnezeu le-a dat un Mesia evreilor, e treaba lor ce au facut cu el, ce atitudine au fata de el... La fel cum e doar treaba musulmanilor ca Mahomed e profetul dat lor ...
Ce ii priveste pe crestini ce fac evreii in bucataria lor ??
In Deuteronom 18:19 , Dumnezeu ii spune lui Moise ca va ridica un prooroc ca el, pe care toti trebuie sa-l asculte... Daca evreii trebuie sa tina legea noua sau nu, nu stiu(parerea mea e ca da)... Oricum Legea lor ii obliga sa creada in Hristos... Iisus nu e fiul biologic al lui Iosif... Iisus e Mesia lor al evreilor adica cel ce le-a fost promis lor prin Scripturi si pe care ei il asteapta si azi... Cu toate astea Mesianismul lui Hristos nu se restrange doar la Israel si El a fost fagaduit intregii lumi inainte de a fi fagaduit lui Israel.. A venit insa in primul rand pentru Israel fiindca ei au fost poporul ales ..
Reply With Quote
  #109  
Vechi 03.02.2011, 08:50:22
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Hristos nu e judecat dupa acest cod, ci dupa Biblia existenta la data mortii sale, adica dupa Vechiul testament, care spune clar ca cel ce incalca (dezleaga) sambata trebuie omorat !
Ne puteți indica concret unde scrie în VT că cel ce dezleagă sâmbăta trebuie omorât? După părerea dumneavoastră e totuna a dezlega boul, ori a-l sacrifica?
Reply With Quote
  #110  
Vechi 03.02.2011, 09:04:40
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Mai este legea veche valabila?
La Sfantul Ioan Damaschin am gasit aceasta analogie- "Legea Veche se aseamna luminatorilor de noapte, iar Legea Nou luminatorului de zi, cand se iveste soarele nu inseamna ca ceilalti luminatori dispar, ei nu se mai vad din pricina stralucirii soarelui".

Last edited by georgeval; 03.02.2011 at 12:32:20.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iudeii si legea veche lore86 Iudaismul 5 19.05.2016 17:33:43
Icoana foarte veche. heyladies Pictura si Sculptura Bisericeasca 5 16.10.2010 22:35:02
icoana veche catalinabalhui Pictura si Sculptura Bisericeasca 1 15.06.2009 08:57:02
O rugaciune foarte veche ARHANGHELUL Rugaciuni 17 07.01.2007 17:28:33
Legea atractiei CM Generalitati 9 25.11.2006 15:59:58