Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 11.12.2010, 12:40:28
oanaelena oanaelena is offline
Junior Member

Data înregistrării: 11.12.2010
Buna ziua! Sunt noua pe acest forum si sper sa ma primiti alaturi de voi.
Am o mica suparare pe suflet...ca in orice an, am mers la biserica sa ma spovedesc. Anul acest am vrut din toata inima sa merg la un alt preot din parohia mea sa ma spovedesc, un parinte caruia ii ascultam cu mare drag invataturile de la Sfanta Liturghie. Insa in momentul cand am ajuns la spovedanie, am avut marea surprindere sa fiu refuzata de acest preot, pe motiv ca e pacat daca nu am binecuvantarea preotului la care am mers inainte. Sincer va zic ca m-am simtit atat de prost si inca am sufletul suparat din acest motiv
Am mers in cele din urma la preotul la care mergeam si pana acum, insa nu am mai patit niciodata asa, sa fiu refuzata de la Sfanta Spovedanie

Preotul la care ma spovedesc imi da tot timpul dezlegare pentru Sfanta Impartasanie, desi i-am spus ca am un prieten si ca nu suntem casatoriti, ca traim cum se zice in pacat...si mi-a motivat ca nu e nicio problema, uneori preotul isi ia asupra lui toate pacatele noastre. Voi ce ma sfatuiti sa ma impartasesc sau nu?

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Vechi 11.12.2010, 13:39:19
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member

Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oanaelena Vezi mesajul
Am o mica suparare pe suflet...ca in orice an, am mers la biserica sa ma spovedesc. Anul acest am vrut din toata inima sa merg la un alt preot din parohia mea sa ma spovedesc, un parinte caruia ii ascultam cu mare drag invataturile de la Sfanta Liturghie. Insa in momentul cand am ajuns la spovedanie, am avut marea surprindere sa fiu refuzata de acest preot, pe motiv ca e pacat daca nu am binecuvantarea preotului la care am mers inainte. Sincer va zic ca m-am simtit atat de prost si inca am sufletul suparat din acest motiv
Am mers in cele din urma la preotul la care mergeam si pana acum, insa nu am mai patit niciodata asa, sa fiu refuzata de la Sfanta Spovedanie

Preotul la care ma spovedesc imi da tot timpul dezlegare pentru Sfanta Impartasanie, desi i-am spus ca am un prieten si ca nu suntem casatoriti, ca traim cum se zice in pacat...si mi-a motivat ca nu e nicio problema, uneori preotul isi ia asupra lui toate pacatele noastre. Voi ce ma sfatuiti sa ma impartasesc sau nu?

Doamne ajuta!
Mai cunosc si eu preoti care au refuzat spovedania ca li s-au parut ca "nu stiu ce" si acest lucru nu e corect si bine .In ceea ce priveste dezlegarea data de preot ingaduinta lui crede-ma ca stie ce face si iti mai spun un lucru nu cauta ceea ce nu vei putea duce daca preotul iti da invoire la sf impartasine e ok nu cauta oprirea de la cele sfinte caci nu stiu daca vei putea suporta canonul.Exista posibilitati de infranare nu numai oprirea de la impartasanie.
Vechi 11.12.2010, 14:19:45
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member

Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Implicit

Citat:

Doamne ajuta!
Ce spune preotul respectiv este un lucru, dar ce spune Sf. Pavel este alta: ca Sf Impartasanie luata cu nevrednicie este foc care arde. Una dintre conditiile pentru o spovedanie buna este ca iti pare rau de pacatele pe care le-ai facut si ca iei hotararea sa faci tot posibilul sa nu le mai repeti. Daca aceasta hotarare nu exista in realitate, nici dezlegarea nu ar trebui data.

Deci da, impartaseste-te, dar mai intai rezolva situatia cu prietenul. Poti sa iti dai seama si tu ca este o contradictie intre a trai in pacat si a primi ceea ce Biserica are mai ca cel mai sfant si mai pretios din toate cate exista.
Vechi 11.12.2010, 14:32:26
irina82 irina82 is offline
Junior Member

Data înregistrării: 12.11.2010
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misionarul Vezi mesajul
Cum ar trebui sa fie un preot model?
Astept respunsurile voastre.
Intai ar trebui sa ne intrebam pe noi ce fel de crestini suntem si dupa sa ne intrebam daca avem cunostinta a ceea ce este drept in fata Domnului(?). Sa fim noi un exemplu, noi sa ne indreptam, nu sa asteptam indreptarea altora!
Reply With Quote
Vechi 11.12.2010, 20:16:41
oanaelena oanaelena is offline
Junior Member

Implicit

Va multumesc mult ca ati avut rabdare cu mine si ca m-ati ascultat.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Vechi 11.12.2010, 21:07:43
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 03.05.2010
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina82 Vezi mesajul
Intai ar trebui sa ne intrebam pe noi ce fel de crestini suntem si dupa sa ne intrebam daca avem cunostinta a ceea ce este drept in fata Domnului(?). Sa fim noi un exemplu, noi sa ne indreptam, nu sa asteptam indreptarea altora!
Asa este, subscriu la aceasta idee. Intai noi sa facem voia Domnului si apoi sa cerem celorlalti. Sa ne straduim.
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Vechi 12.12.2010, 09:13:58
medusa medusa is offline
Banned

Implicit

Citat:

Doamne ajuta!
se numeste pacatul curviei, sa ai relatii trupesti nefiind casatoriti.
Reply With Quote
Vechi 12.12.2010, 10:08:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member

Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Smile

Citat:
Nu am auzit de asemenea prevedere canonică. În mod normal, orice credincios se poate spovedi la orice preot (care a primit abilitatea de a spovedi în mod licit de la episcopul lui). S-ar putea să se fi întâmplat o chestie foarte omenească: al doilea preot să se teamă că primul i-ar putea purta pică. Medicii sunt foarte invidioși și suspicioși unul cu altul, de ce ar fi preoții altfel ?

Citat:

Doamne ajuta!
Dacă ați auzit cu urechile dv formula de dezlegare, atunci fără doar și poate că vă puteți împărtăși, iar a pune la îndoială validitatea dezlegării este păcat. Preotul are dreptate: pentru dezlegări prea ușoare, el va fi cel judecat.
Pe de altă parte, așa cum observa și dra Noesiaa, dezlegarea este validă dacă spovada însăși este validă. Iar, pentru ca spovada să fie bună (validă) este necesar să existe căința, care, în linii mari, înseamnă următoarele două lucruri:
-părerea de rău pentru păcatele comise deja
-hotărârea de a nu mai păcătui (cel puțin prin păcate de aceeași specie).
Dacă aveți sau nu căință, numai dv și Dumnezeu știe. Un preot bun își dă și el seama, din anumită atitudine față de păcat.

Veți înțelege mai bine printr-un exemplu. Să presupunem că am furat o săniuță de la vecini. Mă spovedesc și spun: "În numele Tatălui, al Fiului, al Spiritului Sfânt, mărturisesc lui Dumnezeu păcatele mele. Nu m-am spovedit de trei luni și în acest interval am făcut o dată următorul păcat grav: am furat săniuța vecinilor, ca să aibă și copilașii mei săniuță, că și vecinii bogați precis din bani furați au cumpărat-o. Mă căiesc pentru păcatul meu și mă învinuiesc și pentru alte păcate pe care le voi fi făcut, de care nu îmi amintesc. Cer iertare de la Dumnezeu, iar de la dumneata, părinte, dezlegare și canon de îndreptare". Ei bine, un preot bun își dă seama imediat, din modul cum prezint problema, că eu mă căiesc cu buzele, dar nu cu inima. Deci, caut să îmi justific păcatul. Nu sesizez suficient că e vorba de o încălcare a poruncii "să nu furi", îmi învinuiesc vecinul și nu pe mine și am o astfel de atitudine încât, pus în fața acelorași circumstanțe, tot așa aș face. Un preot bun nu ar trebui să îmi dea dezlegare. Iar dacă ar face-o, nu ar fi validă, chiar dacă ar folosi formula corectă canonic. Așa cum Sfânta Formulă a Euharistiei, spusă ca la carte de un preot valid hirotonit nu reușește să facă Sfânta Prefacere dacă în loc de pâine și vin avem pe altar orez și țuică, tot așa o dezlegare canonic dată vizavi de o căință inexistentă nu are efect spiritual, fiind ca și când nu ne-am spovedit. Așa cum, după o astfel de "Liturghie", pe Sf Masă nu aș avea Trupul și Sângele Domnului, ci, în continuare, orez și țuică, tot așa în al doilea caz sufletul meu nu ar fi transformat în Cristos și curățit spiritual, ci ar rămânea în continurare legat de păcate.

Recitind, mă tem că am fost alambicat și confuz. Dacă a rămas ceva neînțeles, am să reiau cu alte cuvinte.

www.catehism.ro
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Vechi 12.12.2010, 12:20:20
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member

Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Implicit

In primul rand ar trebui sa fie Preot cu "P" de la tona, si in al doilea rand, Om cu "O" de la...aceasi tona. Cam atat, ar fi ,mai mult decat de ajuns...
Vechi 12.12.2010, 14:24:35
medusa medusa is offline
Banned

Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
In primul rand ar trebui sa fie Preot cu "P" de la tona, si in al doilea rand, Om cu "O" de la...aceasi tona. Cam atat, ar fi ,mai mult decat de ajuns...
dar nu credeti ca acel preot trebuia sa-i spuna Oanei sa intrerupa o relatie nelegitima condamnata de Biserica, sau sa se casatoreasca, pentru a nu trai in pacat?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ar trebui sa fie o preoteasa model a sec. XXI v_oana2006 Preotul 40 21.02.2014 21:56:31
Ioachim si Ana - model pentru parinti costel Diverse Sarbatori 13 12.09.2012 03:50:36
Adam-model de pocainta Ana-Maria N Pocainta 6 27.07.2012 13:10:40
Model cerere botez sorinescu Botezul 5 01.02.2011 13:55:05
Model de vesta o_tzaranca Intrebari utilizatori 0 02.12.2010 17:25:31