Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #631  
Vechi 30.03.2015, 22:22:02
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Barsaumas, nu cred ca reiese din textul parintelui Staniloae vreo aluzie la ce spuneai.
Cred ca parintele incerca sa vorbeasca despre perihoreza persoanelor Treimii. Eu asa inteleg.
"...perfect interioare una alteia". Asa e citatul dat de tine din parintele, referitor la sfanta perihoreza. Hmmmmm....
Mie imi miroase a subordinationism.
Nu trebuie sa vedem pe vreun parinte ca norma, nici Vladica Hierotheus, nici parintele profesor Staniloaie.
Reply With Quote
  #632  
Vechi 30.03.2015, 23:05:43
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Adica fiecare persoana le contine intr-un fel si pe celelalte,asta cred ca vrea sa zica "perfect interioare". Ma rog, cum spuneam, termeni aproximativi. Cine poate intelege ce se intampla in sanul Treimii ?
Reply With Quote
  #633  
Vechi 31.03.2015, 02:37:55
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Capy Vezi mesajul
Scutește-mă de astfel de fraze puerile și ridicole! În concepția ta Biserica Ortodoxă se confundă cu afirmațiile pr. prof. Stăniloae dintr-o pastorală sinodală. Așadar, nimeni nu poate fi ortodox dacă nu cade de acord cu ceea ce a spus prof. Stăniloae. Fii pe pace! N-are nimeni nevoie de avizul tău pentru a fi sau a nu fi ortodox.

Toate cele bune și post ușor tuturor!
Scuze,am gresit...nimeni nu poate fi ortodox daca nu cade de acord cu Capy un ilustru necunoscut care se crede teolog.Nesimtirea nu tine loc de teologie...acum toti anonimii cu calculator si internet sunt mai tari decat parintele Staniloaie...doar pentru ca isi pot da cu parerea.
Reply With Quote
  #634  
Vechi 31.03.2015, 02:45:50
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
"...perfect interioare una alteia". Asa e citatul dat de tine din parintele, referitor la sfanta perihoreza. Hmmmmm....
Mie imi miroase a subordinationism.
Nu trebuie sa vedem pe vreun parinte ca norma, nici Vladica Hierotheus, nici parintele profesor Staniloaie.
Barsaumas,ai citit vreo carte de~a parintelui Staniloaie sau macar vre~un articol din vreo revista teologica?Eu zic sa te axezi pe ce stii,teologia nu face parte din punctele tale forte,chiar daca stii definitia...subordinationismului.Nu cumva tu esti Capy?
Reply With Quote
  #635  
Vechi 31.03.2015, 03:49:16
Capy Capy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 189
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Eu zic sa te axezi pe ce stii, teologia nu face parte din punctele tale forte, chiar daca stii definitia...subordinationismului. Nu cumva tu esti Capy?
Chiar nu ai altceva de făcut? Cum nu cade cineva de acord cu unele interpretări ale prof. Stăniloae, cum îl și bănuiești că ar fi Capy. Am înțeles că ai o obsesie pentru scrierile pr. prof Stăniloae, însă ai grijă să nu dai în paranoia.
Reply With Quote
  #636  
Vechi 16.02.2017, 13:11:23
iulius_ iulius_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2017
Mesaje: 8
Implicit

Buna ziua si bun gasit tuturor!

Am citit articolul "ENIPOSTAZIEREA" de pe site si la un moment dat se spune:
.................................................. ..................
In Hristos nu se poate vorbi de doua persoane, persoana dumnezeiasca a Fiului lui Dumnezeu luand in sine doar firea umana, intreaga si neciuntita, si fara un ipostas propriu al ei. Unitatea dintre cele doua firi in Hristos a avut loc in asa fel incat firea umana nici nu a mai avut nevoie de un alt ipostas decat cel al Fiului. "Firea omeneasca a lui Hristos il are pe Dumnezeu Cuvantul ca ipostas intr-un mod atat de intim, ca ea nu mai are un ipostas propriu, ca in ceilalti oameni."
.................................................. ...................

iar ceva mai jos:
.................................................. ...................
Daca Hristos nu a fost si persoana umana deplina, este fals sa spunem ca a luat firea umana, caci "natura exista (cu adevarat) numai ca ipostas personal".
Eroarea credintei ca in Hristos a putut fi prezenta doar natura umana, fara o persoana (un ipostas) reala a acesteia, este demonstrata de Parintele Staniloae astfel: "In fiecare om exista ipostasul si natura, sau si calitatea de subiect si cea de fond si de instrument, fara ca ipostasul sa fie un adaos din afara, ci forma necesara a naturii indata ce ea exista in mod real."
.................................................. ...................

In "TEOLOGIA DOGMATICĂ ORTODOXĂ Vol II" a Pr. Prof. Dr. Dumitru Staniloae (APOLOGETICUM 2006 - editie electronica) la pag. 19 apare urmatoarea formulare:

.................................................. ...................
Acum știm sigur că Dumnezeu Cuvântul e Persoană, sau o existență asemănătoare existenței noastre personale, prin faptul că Se face și Persoana firii omenești, fără să înceteze a fi Persoana firii dumnezeiești. Prin aceasta garantează valoarea maximă a persoanelor omenești și eternitatea lor. Dar aceasta arată în același timp că firea omenească a fost creată capabilă sa primească pe Dumnezeu Cuvântul ca ipostas.
.................................................. ...................

Va rog sa aratati daca exista vreo contradictie in citatele de mai sus.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare