Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.04.2010, 00:59:08
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
nu am vazut sa aveti semnul crucii pe Biblii,de exemplu.Daca o pretuiti,de ce o evitati?


Au semnu Crucii pe unele Biblii, dar alea le folosesc doar pentru sminteala prostimii...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.12.2010, 10:33:21
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Biserica apostolică nu a interzis folosirea simbolurilor, nici nu le-a încurajat, pentru ca să nu se alunece pe panta accentuării simbolului, iar importanța Domnului și Salvatorului Iisus Hristos să scadă, așa cum s-a întîmplat cu simbolul crucii sau mai bine zis cu obiceiul de-a face semnul crucii. Exagerarea este evidentă, dacă ne gândim că a face sau nu semnul crucii e atît de important, încât însuși faptul de a fi sau nu creștin este condiționat de aceasta. Realitatea este totuși alta. Domnul Hristos te face creștin, iar trăirea în ascultare de El dovedește dacă ești sau nu.

Se pare că folosirea semnului crucii a început prin sec. II, iar semnul crucii a început treptat să fie făcut în anumite situații, cum ar fi: intrarea și ieșirea în și din locul de adunare, situații de teamă sau necunoscut. Se considera chiar că protejează împotriva relelor, a înțepăturilor de scorpioni. În fapt, așa a început îmbrăcarea creștinismului cu superstiții păgâne, după cum avertizează sf. apostol Petru, care scrie că pe nesimțite se vor strecura erezii nimicitoare (2 Petru 2,1), deschizînd ușa pentru intrarea în creștinismul apostolic a superstițiilor, misticismului și practicilor păgâne.

În zilele noastre, semnul crucii a ajuns o practică atît de obișnuită, încît a devenit un gest mașinal al omului de a-l face ori de cîte ori se miră de ceva! Ba mai mult, semnul crucii este considerat ca fiind închinarea veritabilă înaintea lui Dumnezeu. De multe ori, omul îl face din reflex când trece pe lingă o biserică, chiar și atunci când se duce la furat sau la alte nelegiuiri...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.12.2010, 14:58:57
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Dupa cum ati spus ca semnul Crucii se facea inca din sec 2,vedem faptul ca nu este o inventie a Bisericii ci un fapt concret si practicat inca pe pe vremea apostolilor si are radacini scripturistice,iar faptul ca a intrat instictual viata crediciosilor este un fapt incurajator dar totusi uneori exagerat,nu prin repetarea continua a acestuia ci prin desacralizarea lui.Insa Crucea si seamnul crucii reprezinta izbanda asupra satanei si este o arma impotriva acestuia.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.12.2010, 21:43:34
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Dupa cum ati spus ca semnul Crucii se facea inca din sec 2,vedem faptul ca nu este o inventie a Bisericii ci un fapt concret si practicat inca pe pe vremea apostolilor si are radacini scripturistice
Pe vremea apostolilor nu-și făcea nimeni cruce, iar în secolul II, sfinții apostoli erau toți morți.
Datorită textelor biblice, atît vechitestamentale (leremia 16:16; Iezechiel 17:20; 32:3; Amos 4:2), cât și celor din Noul Testament (Matei 13:47), în care deseori Împărăția Cerurilor este asemănată cu un năvod, peștele a fost unul dintre primele simboluri populare folosite în simbolistica creștină. Folosirea lui a fost argumentată și cu faptul că Mântuitorul l-a chemat pe Petru să fie „pescar de oameni". Un alt argument al folosirii peștelui ca simbol este dat de literele cuvîntului grecesc: ichthys, adică: „Iisus Christos, al lui Dumnezeu Fiu, Salvatorul". Bineînțeles în perioada apostolică nimănui nu i-a trăznit prin cap să-și facă semnul peștelui.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.12.2010, 18:52:13
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Am spus un ,,un fapt concret si practicat inca pe pe vremea apostolilor'' nu am spus ca se utiliza forma actuala a facerii semnului sfintei cruci,ci a inceput sa fie adoptat ca simbol de pe vremea apostolior.Si nu am spus ca apostolii au existat in sec.2 Sf. Apostoli,ci asa cum dvs ati spus ,,Se pare că folosirea semnului crucii a început prin sec. II'',am sustinut argumentul dvs.Totusi Crucea este simbolul major al Crestinismului,pestele a fost ,,exploatat'' mai mult de cultele neoprotestante pt a se deosebi de Bisericile Ortodoxa repectic Catolica,care adopta Crucea ca simbol central .
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.12.2010, 10:09:14
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Am spus un ,,un fapt concret si practicat inca pe pe vremea apostolilor'' nu am spus ca se utiliza forma actuala a facerii semnului sfintei cruci,ci a inceput sa fie adoptat ca simbol de pe vremea apostolior.Si nu am spus ca apostolii au existat in sec.2 Sf. Apostoli,ci asa cum dvs ati spus ,,Se pare că folosirea semnului crucii a început prin sec. II'',am sustinut argumentul dvs.Totusi Crucea este simbolul major al Crestinismului,pestele a fost ,,exploatat'' mai mult de cultele neoprotestante pt a se deosebi de Bisericile Ortodoxa repectic Catolica,care adopta Crucea ca simbol central .
daca nu l-ar frige si dracu si-ar face cruce dar asa se lupta cu crestinii sa nu-si faca nici ei ca sa-i poata stapani m-ai usor
Reply With Quote
  #37  
Vechi 10.12.2010, 22:42:57
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
daca nu l-ar frige si dracu si-ar face cruce dar asa se lupta cu crestinii sa nu-si faca nici ei ca sa-i poata stapani m-ai usor
În seara asta la biserică s-a cântat imnul "O poartă-n ceruri s-a deschis", redau aici două versuri care o să vă bucure:

1. O poartă-n ceruri s-a deschis,
Prin ea străbate-o rază,
E raza crucii lui Isus
Ce-n lume luminează.

3. De frică plin, pe goană pus,
Chiar diavolul cedează,
Căci sfânta cruce-a lui Isus
În mers, ne luminează.

Mulțumiți?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.12.2010, 19:13:49
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
În seara asta la biserică s-a cântat imnul "O poartă-n ceruri s-a deschis", redau aici două versuri care o să vă bucure:

1. O poartă-n ceruri s-a deschis,
Prin ea străbate-o rază,
E raza crucii lui Isus
Ce-n lume luminează.

3. De frică plin, pe goană pus,
Chiar diavolul cedează,
Căci sfânta cruce-a lui Isus
În mers, ne luminează.

Mulțumiți?

Blamarea crucii nu mai este unul dintre obiceiurile neo-protestantilor, decat a unora ramasi cu o practica anacronica de afurisire a tot ceea ce tine de ortodoxie

Din discutiile cu neo-protestantii de pe forum si nu numai, am inteles ca nu s-ar tulbura chiar asa mult de semnul crucii, mai nou o pun chiar pe biserici,prin reviste, chiar in biserici, nu demult un renumit predicator neo-protestant isi facea semnul crucii la o predica tinuta la ortodocsi

intrebarea mea este, de ce se tulbura atat de mult unii casnd vad ca ortodocsii isi fac semnul crucii, daca si ei propovaduiesc crucea? credeti ca invocarea Numelui Sfintei Treimi in timp ce iti faci cruce , nu este o inchinare veritabila inaintea lui Dumnezeu?
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)

Last edited by danyel; 11.12.2010 at 19:21:47.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.12.2010, 23:11:44
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Blamarea crucii nu mai este unul dintre obiceiurile neo-protestantilor, decat a unora ramasi cu o practica anacronica de afurisire a tot ceea ce tine de ortodoxie
Fratele meu, neoprotestanții nu prea au avut niciodată obiceiul de a blama crucea, de a huli, de a blestema, de a afurisi, ori de a blasfemia. Aceste metehne fac parte din alte zone ale societății românești...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 14.12.2010, 15:34:53
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Fratele meu, neoprotestanții nu prea au avut niciodată obiceiul de a blama crucea, de a huli, de a blestema, de a afurisi, ori de a blasfemia. Aceste metehne fac parte din alte zone ale societății românești...
de pe ce lume esti?chiar ne crezi tampiti?sau cazuti in cap?sau nu am vazut niciodata un sectar sau nu am vorbit cu unul?credema nu esti primul si nici ultimul care se baga in seama.crucea este cea mai atacata de fratii tai .ori va puneti de acord cu totii ori ....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crucea de la gat colaps Generalitati 14 03.03.2014 00:59:31
Crucea Sf. Apostol Petru vs. crucea satanica camy_d Sfintii Apostoli Petru si Pavel 19 14.04.2011 05:23:25
Crucea catolica Dia20_diana Biserica Romano-Catolica 135 07.12.2010 00:45:33
crucea celtica oncioiu Generalitati 4 14.10.2010 12:11:57
Crucea Lui - comoara mea Ioan_Ciobota Generalitati 0 30.03.2007 12:24:39