Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1411  
Vechi 04.03.2011, 14:45:57
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Au venit straini, de exemplu un irlandez la Parintele Profirie si fara translator, care a fost invitat sa astepte afara s-au inteles perfect, irlandezul intelegandu-se perfect cu parintele, desi acesta din urma stia foarte putina carte.

Dar Pavel cand a vorbit, fiecare a inteles in limba lui.
Astazi, daca vine un francez, german, belgian si chinez... pricepe fiecare in limba lui?
Eu cred ceea ce spuneti despre Parintele Profirie.
Asa lucreaza Dumnezeu.

Si DA, cazurile sunt nenumarate si in ziua de azi.
Sunt fara numar cazurile in care oameni straini, prezenti in adunare, au inteles in limba lor ceea ce s-a vorbit in limbi.

Alteori cineva poate vorbi in limbi si altcineva sa talmaceasca.
Sau cineva sa vorbeasca in limbi si, prin Duhul Sfant, tot el sa talmaceasca.
Si acestea sunt manifestari biblice, apostolice.

Ca se poate strecura si impostura e de asemeni foarte adevarat.
Nu zicea cineva ca "diavolul este maimuta lui Dumnezeu"?

Dar nu trebuie de frica imposturii sa respingem si adevarul.

Last edited by Iosif77; 04.03.2011 at 14:54:10.
  #1412  
Vechi 04.03.2011, 14:50:33
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Pe mine personal ma cam depaseste subiectul asta...
Poate am fost debusolata si de filmuletele alea.
Cred insasi ca aceasta "vorbire" permite o comunicare constructiva intre persoane care vorbesc limbi diferite , prin cuvinte articulate si nu sunete fara noima.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
  #1413  
Vechi 04.03.2011, 14:59:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Toate aceste manifestari nu sunt ale Duhului Sfant, sunt posedari ale unui duh. Intalnim exact acelesi manifestari la toate religiile pagane, atunci cand se invoca un spirit sau un zeu si acela vine si intra in cel posedat. Aceleasi vorbiri in limbi le intalnim si la pagani si la spiritisti. Cam asta au descoperit penticostalii, ce stiau paganii de sute de ani.
  #1414  
Vechi 04.03.2011, 15:04:01
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Nu este o aberatie dragul meu frate.

Daca Domnul Isus (care este Dumnezeu) se putea ruga lui Dumnezeu de ce crezi ca Duhul Sfant (care este Dumnezeu) nu se poate ruga lui Dumnezeu?
Desi raspunsul dat de colega dianagroza ar trebui sa fie susfiecient (si eu cred ca Hristos era si Dumnezeu si Om in acealsi timp), zic ca mai este o diferenta: Dumnezeul nostru Treimic ni s-a si revelat in forme diferite nu numai dupa infatisare dar si dupa lucrare. Asadar Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu fiind pe pamant s-a rugat ca sa ne dea noua un exemplu - aceasta a fost o parte din lucrarea lui. Aceasta nu arata ca dupa inalatarea Domnului, o alata persoana a Treimii nu mai poate sa ne dea exemple, dar asta presupune implicarea contiintei si participarea noastra integrala! Nu doar cu gura, limba, sau gesturile. De aici nelamurirea mea - cum ma pot ruga intr-o limba pe care nu o inteleg si nici nu stiu daca ma rog sau zic altceva.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
  #1415  
Vechi 04.03.2011, 15:07:13
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Pai vezi, aici intervine problema mea: asa cum l-am cunoscut eu pe Dumnezeu stiu ca nu face nimic lipsit de sens.
Iarta-ma frate, iti spun cu toata umilinta:
Nadajduiesc ca il vei cunoaste pe Dumnezeu mai mult.
El va face si lucruri complet lipsite de sens.

Nu vei intelege ce face, de ce face ceea ce face, de ce atunci, vei fi dezamagit, descurajat si perplex.
Va fi complet ilogic. Si nu va avea nici un sens.

Imi place ca esti un tip rational si logic. Dar va veni vremea cand va trebui sa-L urmezi pe Dumnezeu prin intuneric, fara sa ai o perspectiva, o privire de ansamblu.

Daca vei trece testul si il vei iubi chiar si atunci cand nu vei intelege sensul lucrarilor Lui, ai trecut un mare hop.

Dumnezeu nu face nimic lipsit de sens. Pentru EL tot ce face are sens.
Pentru noi poate fi uneori complet lipsit de sens, frustrant, neobisnuit sau chiar nedrept.
  #1416  
Vechi 04.03.2011, 15:07:32
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
De obicei da, dar nu e o regula. Nu exista un program in crestinism: intai primim darul numarul 1, apoi neaparat cel cu nr 2, samd... Fiecare persoana este diferita si primeste daruri diferite. Daca toti am fi aceeasi sora Ileana cu acelasi batic legat cu doua noduri sub barbie, in Biserica ar fi mare, mare plictiseala.
Pai daca darul vorbirii in limbi vine inaintea deosebirii duhurilor nu risc sa fiu inselat? Sa vorbeasca un alt duh folosindu-se de mine?
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
  #1417  
Vechi 04.03.2011, 15:16:59
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Pai daca darul vorbirii in limbi vine inaintea deosebirii duhurilor nu risc sa fiu inselat? Sa vorbeasca un alt duh folosindu-se de mine?
Merg pe aceiasi idee.
Ca sa ajungi sa coboare Duh Sfant care sa-ti ajute sa vorbesti in limbi este nevoie mai intai sa-L cunosti pe Dumnezeu. Sa-ti dedici viata Lui si apoi sa ai parte de o astfel de rasplata.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
  #1418  
Vechi 04.03.2011, 15:17:54
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Iarta-ma frate, iti spun cu toata umilinta:
Nadajduiesc ca il vei cunoaste pe Dumnezeu mai mult.
El va face si lucruri complet lipsite de sens.

Nu vei intelege ce face, de ce face ceea ce face, de ce atunci, vei fi dezamagit, descurajat si perplex.
Va fi complet ilogic. Si nu va avea nici un sens.

Imi place ca esti un tip rational si logic. Dar va veni vremea cand va trebui sa-L urmezi pe Dumnezeu prin intuneric, fara sa ai o perspectiva, o privire de ansamblu.

Daca vei trece testul si il vei iubi chiar si atunci cand nu vei intelege sensul lucrarilor Lui, ai trecut un mare hop.

Dumnezeu nu face nimic lipsit de sens. Pentru EL tot ce face are sens.
Pentru noi poate fi uneori complet lipsit de sens, frustrant, neobisnuit sau chiar nedrept.
Am trecut si prim momente cand nu am inteles nimic, si m-am certat cu Dumnezeu cerandu-I explicatii, au fost si cazuri cand a trebuit sa "merg (partial) orbeste" dar niciodata cand era vorba de contactul direct cu un duh a carui provenienta nu o cunosc. Iar explicatia nu s-a lasat asteptata deloc! A venit in timp util cat sa nu ma smintesc, a venit pe limba mea si pe masura mintii mele.
Sper ca si tu si eu sa trecem de incercarile acestei vieti castigand-o pe cea vesnica.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
  #1419  
Vechi 04.03.2011, 15:20:11
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
De aici nelamurirea mea - cum ma pot ruga intr-o limba pe care nu o inteleg
Ceri prea mult. Cel putin de la mine.
Eu nu pot explica cum.
Ceea ce as dori sa-ti transmit este doar atat: este posibil. Biblia o spune. Apostolul Pavel.
Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
nici nu stiu daca ma rog sau zic altceva.
Multor credinciosi le este teama.
" - Daca tu crezi ca e Duhul Sfant dar de fapt primesti un duh rau?"

Este exclus. Daca ai o motivatie buna, daca apartii lui Dumnezeu si daca ceri Duhul Sfant de la El, vei primi Duhul Sfant, nu altceva. Domnul Isus o spune.
  #1420  
Vechi 04.03.2011, 15:25:48
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Multor credinciosi le este teama.
" - Daca tu crezi ca e Duhul Sfant dar de fapt primesti un duh rau?"

Este exclus. Daca ai o motivatie buna, daca apartii lui Dumnezeu si daca ceri Duhul Sfant de la El, vei primi Duhul Sfant, nu altceva. Domnul Isus o spune.
Pai scoateti din ecuatie ca diavolul poate lua chiar si infatisarea Domnului Iisus Hristos. Multi au cazut astfel in mandrie si inselare.
Si sa ajungi sa crezi ca Duhul Sfant coboara la cerere si ca esti demn de El, miroase a mandrie, de aia diavoleasca. Trebuie facut ceva in acest sens si cu inima curata.
Unii au tinut post si rugaciuni cate 20 de ani ca Dumnezeu sa le raspunda la unele intrebari, de exemplu cum lucreaza diavolul.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10