Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 05.06.2022, 23:36:11
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Implicit

Sergiu8 am rugamintea sa te opresti din vanzare este usor sa vinzi la un pret mic si dupa sa te trezesti ca nu poti cumpara decat cu camere mai putine sau conditii mai proaste, ultimul etaj etc.
Sa fiu in locul tau as da cu vopsea fonoizolanta si m-as informa cate straturi maxim pot fi date cu vopsea diansta. Dupa as instala cateva straturi de vata minerala m-as informa care este cea mai buna ca izolatie fonica(te va ajuta mult si la caldura iarna). Eu am sa montez vata bazaltica de stilul asta:
https://www.dedeman.ro/ro/vata-miner...=0&osa=1&upf=1

Ma rog eu pun un singur strat imi trebuie laceva gen mansarda. Tu poti pune 2 ,3 sau cate straturi vrei.
Nu e mare lucru si ca sa iti faci o idee chiar daca nu ai sa faci singur sa ai o idee despre ce e vorba:
Ai nevoie de o piesa dinasta daca pui doua straturi de vata minerala:
https://www.bricopoint.ro/knauf-brid...SABEgKQgvD_BwE

Dar cea mai sigura e varianta e asta:
https://www.emag.ro/set-100-tije-de-.../pd/D3VYCTMBM/
merge pana la coborarea tavanului vreo 70 cm. Deci poti pune straturi multe, sa te tina buzunarul numai.:-)
Iti mai pun un link ca sa stii despre ce este vorba cand va venii meseriasul sa stii ce sqa ii ceri. Dar eu ca sa fiu sigur m-as duce pe 3 x10 cm vata minerala.
https://www.youtube.com/watch?v=At7PXL349W4
Deci eu zic sa te gandesti pe varianta asta si sa te opresti la a te gandi cu vanzarea. Dumnezeu sa iti ajute!
Vechi 06.06.2022, 02:14:28
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Sergiu8 am rugamintea sa te opresti din vanzare este usor sa vinzi la un pret mic si dupa sa te trezesti ca nu poti cumpara decat cu camere mai putine sau conditii mai proaste, ultimul etaj etc.
Sa fiu in locul tau as da cu vopsea fonoizolanta si m-as informa cate straturi maxim pot fi date cu vopsea diansta. Dupa as instala cateva straturi de vata minerala m-as informa care este cea mai buna ca izolatie fonica(te va ajuta mult si la caldura iarna). Eu am sa montez vata bazaltica de stilul asta:
https://www.dedeman.ro/ro/vata-miner...=0&osa=1&upf=1

Ma rog eu pun un singur strat imi trebuie laceva gen mansarda. Tu poti pune 2 ,3 sau cate straturi vrei.
Nu e mare lucru si ca sa iti faci o idee chiar daca nu ai sa faci singur sa ai o idee despre ce e vorba:
Ai nevoie de o piesa dinasta daca pui doua straturi de vata minerala:
https://www.bricopoint.ro/knauf-brid...SABEgKQgvD_BwE

Dar cea mai sigura e varianta e asta:
https://www.emag.ro/set-100-tije-de-.../pd/D3VYCTMBM/
merge pana la coborarea tavanului vreo 70 cm. Deci poti pune straturi multe, sa te tina buzunarul numai.:-)
Iti mai pun un link ca sa stii despre ce este vorba cand va venii meseriasul sa stii ce sqa ii ceri. Dar eu ca sa fiu sigur m-as duce pe 3 x10 cm vata minerala.
https://www.youtube.com/watch?v=At7PXL349W4
Deci eu zic sa te gandesti pe varianta asta si sa te opresti la a te gandi cu vanzarea. Dumnezeu sa iti ajute!
Ceva de genul i-am zis și eu să facă printre primele postări, a zis că dă un mail la firmă și se interesează, de atunci s-au mai triplat prețurile materialelor la construcție și cresc în fiecare lună, nici muncitori nu mai prea găsești ușor.

Ce te faci dacă te inundă vecinul, zicea într-o postare că auzea electrocasnicele lor, ciudată treabă să fie bucătăria lor deasupra camerei lui de zi.

Cu vânzarea clar nu merită poate da de un cartier cu și mai multe probleme unde nu doar vecinul de la 4 e problema ci cam 50% din locuitorii zonei.
Vechi 06.06.2022, 09:30:34
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 13.08.2017
Implicit

Da,mai ales ca am avut probleme cu inundație. Coloana de golire de la bucătărie s-a înfundat la un cot și a început să curgă apa pe la o mufa de la etajul 3.Iar vecina de acolo nu a reparat, doar a fost curățat cotul.
E adevărat ca de atunci nu am mai avut probleme, dar nu poți știi dacă se repeta și când. Mai ales ca bolboroseste mereu chiuveta la bucătărie deși instalatorul a băgat șarpele sa desfunde.
Cum nișa de la bucătărie e lângă dormitor m-am trezit prima data cu apa curgând prin întrerupătorul de curent din dormitor. Apoi pe perete,apoi in hol și bucătărie. De luni de zile se simțea un miros ciudat în perete.

Mulțumesc lui Dumnezeu ca nu s-a ars instalația electrică din casa si nu mi-a căzut deocamdată din perete.Am dat cu var și asta a fost tot.
Mi-am făcut asigurare.

Pentru zgomote am comandat niște căști antifoane reglabile, care ar trebui sa atenueze zgomotele.
Va trebui să mă obișnuiesc sa dorm pe spate,nu pe o parte cum sunt obișnuit de o viață.
Reply With Quote
Vechi 06.06.2022, 23:51:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Pentru zgomote am comandat niște căști antifoane reglabile, care ar trebui sa atenueze zgomotele.
Va trebui să mă obișnuiesc sa dorm pe spate,nu pe o parte cum sunt obișnuit de o viață.
Nu există risc să faci o infecție a urechii dacă dormi cu căști antifoane, parcă ai zis că ai mai avut probleme din cauza asta.

Nu poți să dormi la socrii când e o săptămână stresantă la lucru sau la rude apropiate ?

De ce nu faci sport ca să vii epuizat acasă și să dormi, dacă ai fi epuizat fizic ar face zgomote langa tine și tot ai dormi.
Vechi 07.06.2022, 00:06:33
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 12.02.2015
Implicit

Parerea mea ca dormitor ar trebui sa devina cea mai indepartata camera de baie sau bucatarie, deci unde nu poate ajunge apa in camera respectiva, ca sa poti realiza o izolare fonica cum am zis.
Vechi 07.06.2022, 14:04:19
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu există risc să faci o infecție a urechii dacă dormi cu căști antifoane, parcă ai zis că ai mai avut probleme din cauza asta.

Nu poți să dormi la socrii când e o săptămână stresantă la lucru sau la rude apropiate ?

De ce nu faci sport ca să vii epuizat acasă și să dormi, dacă ai fi epuizat fizic ar face zgomote langa tine și tot ai dormi.
Am mai încercat și varianta să dormim toți la socrii,dar le este destul de greu și lor.Toti grămadă în 2 camere.
Epuizat vin de la munca. Mai fac mișcare,dar când e zgomot tot ma trezesc sau nu adorm.

Am încercat căștile, nu cred ca faci infecție ca la dopuri,dar ma apasă tare pe cap,deși sunt cu banda reglabila.
E adevărat nu mai auzi nici un sunet,poate sa tragă cu pușca lângă tine,dar nici nu poți dormi din cauza presiunii pe cap și urechi.
Ele sunt indicate pentru cei care lucrează în mediu foarte zgomotos sau care trag în poligon.
Oricum am încercat și asta.
Poate cu timpul ma obișnuiesc cu presiunea pe cap și urechi și să dorm pe spate. Ar fi soluția ideala. Zero zgomote !
Reply With Quote
Vechi 15.06.2022, 06:03:36
Senior Member

Implicit Petiția online pentru vecinii zgomotoși și agresivi

Există o petiție online pe subiect despre înăsprirea legislației în România pentru vecinii zgomotoși și agresivi.

Puteți trimite link-ul cu petiția la rude,prieteni, cunoștințe etc. pe mail,sms,whatsup, Facebook etc.

https://www.petitieonline.com/inspri...toi_i_agresivi
Reply With Quote
Vechi 16.06.2022, 01:47:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Există o petiție online pe subiect despre înăsprirea legislației în România pentru vecinii zgomotoși și agresivi.
Nicio petiție online format românesc nu s-a transformat până acum în lege, sau nu știu să fi fost, eventual s-a oprit o lege în curs.

Trebuie să fim atenți și cu legile legate de conviețuire și vecinătate, unii ar fi în stare să bage o lege a mirosurilor, că deranjezi vecinii dacă frigi cârnați și poate un vecin n-are ce mânca și e invidios și te reclamă, sau că gătești acasă și vine la el mirosul, nu trebuie să dăm puteri absolute prin lege.

Pe un vecin îl poate roade invidia că ai amenajat mai frumos în casă și el n-a zugrăvit de zeci de ani, că ai mașină, că ai o ușă de apartament mai faină, că ai o soție și el nu are, că-ți faci concedii și el nu șamd, grijă ce puteri dăm la vecini să exagereze cu reclamații pt că-l roade ceva.

Last edited by Iorest; 16.06.2022 at 01:50:10.
Reply With Quote
Vechi 16.06.2022, 10:31:30
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nicio petiție online format românesc nu s-a transformat până acum în lege, sau nu știu să fi fost, eventual s-a oprit o lege în curs.

Trebuie să fim atenți și cu legile legate de conviețuire și vecinătate, unii ar fi în stare să bage o lege a mirosurilor, că deranjezi vecinii dacă frigi cârnați și poate un vecin n-are ce mânca și e invidios și te reclamă, sau că gătești acasă și vine la el mirosul, nu trebuie să dăm puteri absolute prin lege.

Pe un vecin îl poate roade invidia că ai amenajat mai frumos în casă și el n-a zugrăvit de zeci de ani, că ai mașină, că ai o ușă de apartament mai faină, că ai o soție și el nu are, că-ți faci concedii și el nu șamd, grijă ce puteri dăm la vecini să exagereze cu reclamații pt că-l roade ceva.
În petiție era vorba de zgomote și amenințări din partea vecinilor.
Însă ai dreptate, toți vrem să se rezolve probleme,dar puțini sunt dispuși să facă ceva. Nici măcar să aloce cateva minute să semneze o petiție,care nu se știe dacă va avea succes.
Nu mai avem disponibilitate nici măcar de a încerca.
Reply With Quote
Vechi 16.06.2022, 22:32:55
Senior Member

Implicit

La îndemnul repetat și cu binecuvântarea Părintelui duhovnic, ca să fac ascultare, am facut sesizare scrisă la poliție în care am menționat zgomotele în orele de liniște noaptea, cât și jignirile, amenințările cu acte de agresiune.
De mai bine de un an mă terorizează cu zgomote, amenințări, șicane.

Am ascultare să nu vând apartamentul.

Legat de sesizarea scrisă pe care am facut-o vor urma audieri.Ma vor chema sa dau declarație. Îl vor chema și pe el.
Au termen legal de soluționare 30 de zile,dar tot în condițiile legii se poate prelungi cu încă 15 zile.

Dacă nu se rezolva așa voi suna și chema patrula de poliție la 112 când mai face zgomote noaptea sau imediat la orice amenințare.

Apoi voi merge în instanță cu răspunsul primit la sesizarea scrisă și voi cere Procesele Verbale de la intervențiile patrulei.

Acum să vedem ce rezolva și cum răspund cei de la poliție la sesizare.

Va rog sa ma pomeniți în rugăciuni să am izbândă, să se rezolve și să fie bine!
Să auzim numai de bine!

Vă mulțumesc!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare