Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.02.2011, 19:59:43
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Nu stiu ce varsta aveti,insa eu ma bucur ca am fost nascut inainte de caderea comunismului,altfel nu as fi avut incredere in ce ne dau occidentalii! Oricum inca am o "teama" de vaccinurile care le-am facut in scoala generala (de vreo doua sau trei ori).
Am 23 de ani inca.
Nici eu nu am incredere, de asta le-am si evitat si i-am sfatuit pe toti apropiatii mei sa nu le faca.
Cititi link-ul dat de domnul Mihnea, e foarte clar si la obiect.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.02.2011, 20:31:01
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

ideea de vaccin o consider in regula

pentru boli grave: de exemplu anti-tetanos, hepatita B etc.


daca ajungi sa faci tetanos ... adios; nici cu hepatita B nu e de glumit


in schimb vaccinul pentru gripa porcina ... e o afacere; ar trebui vaccinate doar persoanele la risc, dar atunci unde ar mai fi profitul companiilor de medicamente?
(singurele 2 industrii rentabile in 2010: industria de armament si industria farmaceutica)



despre obligativitate; vaccinurile nu sunt obligatorii, cred ca nicaieri in lume ...dar:

1. le interzic copiilor nevaccinati sa intre in colectivitati

2. acum vor sa interzica medicilor sa practice daca nu au toate vaccinurile; adica ... nu te obligam sa te vaccinezi ... dar daca nu te vaccinezi nu poti sa iti castigi painea
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.02.2011, 21:11:40
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit De ce?

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Un lucru puțin cunoscut: știați că dacă vaccinurile nu sunt date, statul Român plătește o amendă către nimeni alții, decât firmele producătoare?!

Cum poti neutraliza o vaccinare facută (în cazul vaccinării forțate) vom avea la îndemână un tub cu pastă de argilă, tifon și bandă autoadezivă. Mergeți repede la baie dupa injecție și întindeți argila pe locul vaccinului, puneti tifonul și bandajați. Țineți pentru 2 ore cel puțin bandajul și vaccinul va fi absorbit în proporție de aproape 100% de argilă. Procedura a fost testată pe copii, câini și pisici fiind eficace cu un procent de aproape 100% fără apariția de erupții ale pielii, febră, oboseală.
(Preot Ghenadie Boldișor, de vorbă cu un medic ortodox din România), http://ortodoxia.md
Ar fi bine sa existe o solutie asa simpla.

Intrebarea mea este: in ce fel/ de ce functioneaza?
Ce substante sunt absorbite prin piele.. mercurul, virusii inactivi.. despre ce fel de "neutralizare" este vorba?

Are cineva detalii suplimentare?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.02.2011, 21:15:48
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ar fi bine sa existe o solutie asa simpla.

Intrebarea mea este: in ce fel/ de ce functioneaza?
Ce substante sunt absorbite prin piele.. mercurul, virusii inactivi.. despre ce fel de "neutralizare" este vorba?

Are cineva detalii suplimentare?
http://www.ortodoxia.md/despre-vacci...aliza-o-vaccin

Aici este un pic mai detaliat.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.02.2011, 21:18:05
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
despre obligativitate; vaccinurile nu sunt obligatorii, cred ca nicaieri in lume ...dar:

1. le interzic copiilor nevaccinati sa intre in colectivitati

2. acum vor sa interzica medicilor sa practice daca nu au toate vaccinurile; adica ... nu te obligam sa te vaccinezi ... dar daca nu te vaccinezi nu poti sa iti castigi painea
Cu foarte mare intarziere am aflat ca exista legi care-ti permit sa eviti vaccinarea din motive de.. credinte.
Eu nu traiesc in tara, dar precis exista si in Rom, ca nu are nimeni curajul sa declare vaccinarea obligatorie deoarece ar trebui sa-si asume responsabilitatea pt efectele secundare ale vaccinarii. Care sunt multe si grave.

Desi pt inscrierea in scoala este necesar dosar medical care atesta vaccinarea, eu cunosc o femeie care NU si-a vaccinat copiii si totusi i-a inscris la scoala. A obtinut o "scutire" din motive religioase (in sua, ea este ortodoxa). Deci se poate, dar implica sa-ti sustii tare convingerile in fata altora, sa renunti la "demnitate", sa fii pregatit sa fi considerat "tampit", "iresponsabil", "bigot" etc.. ca asta-i societatea in care traim: daca nu innebunesti cu ei, atunci se vor scula impotriva ta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.02.2011, 21:19:54
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Multumesc.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.02.2011, 21:30:51
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cu foarte mare intarziere am aflat ca exista legi care-ti permit sa eviti vaccinarea din motive de.. credinte
...
e mult mai simplu si nu e implica credinta

cadrul medical care iti va efectua vaccinul este obligat prin lege sa aiba consimtamantul tau scris inainte de a iti face "injectia"

fara acea hartie scrisa ... nu te poate vaccina nici daca vrea


sau daca te vaccineaza fara a avea hartia scrisa ... abia il astepta avocatii
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.02.2011, 21:36:26
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
e mult mai simplu si nu e implica credinta

cadrul medical care iti va efectua vaccinul este obligat prin lege sa aiba consimtamantul tau scris inainte de a iti face "injectia"

fara acea hartie scrisa ... nu te poate vaccina nici daca vrea


sau daca te vaccineaza fara a avea hartia scrisa ... abia il astepta avocatii
Cred ca am mai scris pe alte threaduri: copilul meiu a fost vaccinat dupa nastere imp hepatitei b si nici nu am fost informata (nu mai vorbesc de consimtamant).
Exista un consimtamant general cand esti admis in spital pt acceptarea tratamentului.. dar nu scrie separat de vaccinare. Or eu stiu ca sunt spitale in care se practica vaccinarea antigripala din oficiu pt cei admisi (din nou: eu nu traiesc in Rom).
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.02.2011, 21:41:55
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cred ca am mai scris pe alte threaduri: copilul meiu a fost vaccinat dupa nastere imp hepatitei b si nici nu am fost informata (nu mai vorbesc de consimtamant).
Exista un consimtamant general cand esti admis in spital pt acceptarea tratamentului.. dar nu scrie separat de vaccinare. Or eu stiu ca sunt spitale in care se practica vaccinarea antigripala din oficiu pt cei admisi (din nou: eu nu traiesc in Rom).
trebuie citit consimtamantul, sunt tratate separat analizele, recoltarea de produse biologice, tratatmentul etc.

in mod normal ar trebui sa iti poti da acceptul individual pentru fiecare

chiar si in Romania au fost introduse formulare separate pentru investigatii rutina, anestezie, operatie ... in USA sunt standard de mult timp
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.02.2011, 21:45:43
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
trebuie citit consimtamantul, sunt tratate separat analizele, recoltarea de produse biologice, tratatmentul etc.

in mod normal ar trebui sa iti poti da acceptul individual pentru fiecare

chiar si in Romania au fost introduse formulare separate pentru investigatii rutina, anestezie, operatie ... in USA sunt standard de mult timp
NOPE... Nu pot sa dau detalii ca nu-s de forum ,dar crede-ma ca nu e de bine.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42