Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.11.2011, 16:07:28
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit In familie

Mama mea nu suporta sa-i bata la usa cersetori. Ii este frica. Ma cearta urat cand vede ca bat la usa, zice ca eu ii adun si se isca certuri fara sfarsit. Le vorbeste foarte, foarte urat si mie-mi vine sa ma duc pe paduri.

Dupa repetarea de mai multe ori a certurilor, nu mai deschid usa cersetorilor.
Tot imi vine gandul: exact la fel se va comporta si Dumnezeu fata de tine.

Nu stiu cum ar fi mai bine sa procedez: daca locuiesc in casa ei si imi este mama, sa-i respect dorintele sau sa o confrunt? (adevarul e si ca nu am putere sa confrunt oamenii in general, pt ca nu am incredere ca gandesc bine). De certat ma pot certa, dar nu cred ca vom ajunge la un consens.

Ce ati face in locul meu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.11.2011, 16:35:46
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Depinde deca esti fata,baiat,in ce relatii te afli cu mama ta,cat "tupeu" au,care e situatia ta materiala etc. Poti sa le dai ceva unor oameni,sa le faci un bine,si fara sa iti bata la usa,e plina lumea de amarati. Deci poti astfel sa si aplanezi conflictul cu ceilalti membri ai familiei.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.11.2011, 16:38:10
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

solutionare e simpla.
Nu ii mai aduce acasa. Milostenie poti face in multe feluri: fie sa faci pachetele si dai oamenilor saraci(e lumea plina de ei), fie sa daruiesti niste fructe unor copilasi ai strazii. Sau poate o preche de manusi sau o geaca pe care nu o mai folosesti: de multe ori oamenii nevoiasi sunt asa de dezbracati.
atitudinea mamei tale e oarecum justificata: nu in ordine sa primesti oameni straini, mai ales oameni ai strazii ,cersetori in casa. De cele mai multe ori un astfel de bine ti se poate intoarce in rau. Ei pot veni in bande si sa atace locuinta, sau alte lucruri asemenea.
E minunat ca vrei sa faci o fapta buna, dar un pic de prudenta te poate feri de multe necazuri.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.11.2011, 20:12:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

E casa ei, nu a ta, ea are dreptul sa faca regulile, ea va da socoteala.

Si sunt sigur ca are probleme cu credinta mai mari decat aceea ca nu vede care e rostul sa dea de pomana la cei care ii bat la usa.

Poate acolo ar trebui sa insisti mai mult dar evitand certurile.
Certurile nu au sens, poti sa faci milostenie in alt context, la cei de pe strada, etc.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.11.2011, 20:17:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Ce ati face in locul meu?
În locul dv mi-aș aminti de porunca a 4-a și aș asculta de mama. Așa cum foarte bine a spus antevorbitoarea mea, puteți face fapte de milostenie în multe alte feluri și este preferabil să vă alegeți o modalitate în care darul dăruit să ajungă la cel care are cu adevărat nevoie. Nici eu, de regulă, nu dau nimic cerșetorilor, deși dau 2 la sută din venit Bisericii și contravaloarea unui prânz pe săptămână săracilor. Dar, în acest scop, dăruiesc fie pacienților mei despre care știu în mod sigur că sunt în nevoie, fie programului diaconal al parohiei mele, administrat de oameni în care eu și preotul paroh avem multă încredere. Asta, fiindcă cerșetorii nu sunt întotdeauna ceea ce par a fi: în privința asta vă recomand un film excepțional al lui Nae Caranfil: Filantropica. Mama probabil că judecă a fi imprudență a deschide persoanelor necunoscute, iar a le primi în casă cu atât mai mult. Și bine face. Îmi face impresia că nu sunteți departe de vârsta adolescenței, care e o vârstă a oscilației: lumea ba e minunată, ba e o hazna. În realitate, trăim într-o lume pestriță, în care coexistă, alături, grâul cu neghina. Sunt și răi pe lume, există chiar oameni capabili să spargă case. Ei acționează în baza unor ponturi, iar ponturile chiar se vând și se cumpără.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.11.2011, 20:18:59
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Sunt trei filme duhovnicesti. Ultimul se refera la problema ta, pune-le sa le vada mama ta poate isi schimba parerea... daca nu si-o schimba atunci incearca sa eviti certurile si faci milostenie fara sa stie ea.

http://www.youtube.com/watch?v=_p5tv-KURdQ
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.11.2011, 10:52:25
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

mmm ... si eu zic la fel, ca nu este bine de adus straini in casa ... la cate nenorociri se intampla in ziua de azi, chiar mi se pare inconstienta foarte mare sa aduci staini in casa... Doamne fereste !!! si eu daca vad straini la usa, nu le vb urat, ca nu e stilul meu, dar le inchid imediat usa in nas, nici nu stau la discutii sa vad ce vor ... rar cand imi par mai acatarii le mai dau cate ceva, la cei care bat la usa din senin ... cel mai bine e de dat pe strada pachetele, sau na fiecare ce vrea si ce poate ...

o mama isi pazeste copiii de orice ... sunt atatea nenorociri care se intampla ... intra oamenii in casele altora, sunt batrani, femei sau copii batuti, violati, omorati doar pt 10 15 lei ... mi se pare ingrozitor ... ia si asculta-ti mama ca in acest caz cu siguranta procedeaza fffff bine ca nu ii primeste in casa .... eventual ii poti zice sa nu le ai vb urat, sa le dea ceva si gata ... si nu te mai du tu "pe paduri", ca poti fi sigura ca o mama nu vrea niciodata raul copilului ei.

Last edited by Mirela0110; 21.11.2011 at 15:23:09.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau o familie anonim30 Intrebari utilizatori 57 27.03.2014 11:00:27
Familie vs Cariera Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 19 25.11.2013 19:52:31
Familie VS Servici Mirela0110 Generalitati 16 19.06.2010 19:52:00
Familie sau Celibat colaps Generalitati 19 14.05.2010 18:33:59
deces in familie mirelat Umanitare 10 02.10.2007 21:00:27