Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.10.2010, 17:38:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Atat de firesc mi se pare postul, ca nevointa trupeasca, inainte de Impartasanie, incat nici nu am cautat pana acum.
Voi cauta insa, caci am mai auzit intrebarea asta.

Gandesc asa: pentru Impartasanie, trupul se pregateste prin post, iar sufletul prin rugaciune si Spovedanie.
Te-am intrebat, deoarece Canonul 66 apostolic zice asa:

66 ap.
Postul de duminică și sâmbătă

Dacă vreun cleric s-ar afla postind în zi de duminică sau sâmbătă (afară
numai de una) să se caterisească; iar de ar fi laic, să se afurisească.


51, 53 ap.;
16 sin.IV ec.;
13, 55 Trul.;
14 Anc.;
18, 21 Gang.;
29, 49, 51 Laod

http://www.canoaneortodoxe.net/pdf/1...Apostolice.pdf

Or, noi ne impartasim de obicei duminica. De asta sunt dezlegari in weekend in posturile mari.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.10.2010, 19:46:59
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Bun raspuns ai dat, mi-a placut.

Unde scrie / cine zice ca trebuie minim o zi de post inainte de Sfanta Impartasanie?
Prima intrebare de cate ori ma spovedesc este: cat ai tinut post.
Si nu numai la duhovnicul meu, dar si cand m-am spovedit in alta parte, la fel am fost intrebata. Banuiesc ca nu or fi toti duhovnicii nestiutori si ne pun sa postim aiurea!

.. si chiar duminica. Ni se cere sa nu mancam nimic inainte de Sf. Liturghie. Nu este tot o postire?

Fara suparare, eu sunt pacatoasa (evident), mi-e greu sa postesc, dar pot spune ca este o diferenta enorma intre starea mea din timpul postului si zilele in care mananc ce-mi doresc. Este foarte util postul, nu va cautati scuze sa-l dati la o parte!

Last edited by anna21; 28.10.2010 at 19:52:58.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.10.2010, 09:30:19
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Prima intrebare de cate ori ma spovedesc este: cat ai tinut post.
Si nu numai la duhovnicul meu, dar si cand m-am spovedit in alta parte, la fel am fost intrebata. Banuiesc ca nu or fi toti duhovnicii nestiutori si ne pun sa postim aiurea!

.. si chiar duminica. Ni se cere sa nu mancam nimic inainte de Sf. Liturghie. Nu este tot o postire?

Fara suparare, eu sunt pacatoasa (evident), mi-e greu sa postesc, dar pot spune ca este o diferenta enorma intre starea mea din timpul postului si zilele in care mananc ce-mi doresc. Este foarte util postul, nu va cautati scuze sa-l dati la o parte!
Cand nu mancam nimic inainte de Liturghie se numeste ajunare - care este obligatorie. Dupa ce te impartasesti, daca nu este in perioada unui post lung, atunci poti manca orice vrei in aceeasi zi. Daca o sa mergi la o manastire in afara posturilor, o sa vezi ca Duminica se impartasesc calugarii si preotii, apoi mananca la pranz mancare normala, "de frupt".

Poate o sa-mi explice atunci cineva cum se respecta Canonul 66 apostolic citat mai sus daca unii preoti sustin necesitatea catorva zile de post inainte de spovedanie si impartasanie. Ca sa inteleg si eu.

Sa nu intelegeti gresit: mie imi place postul, deoarece de un an - doi incoace mancam rar carne, afara de peste. Cand vin cele patru posturi, cand e miercuri si vineri, nu facem mari eforturi ascetice. A devenit o stare de normalitate ca uneori sa nu mancam lactate, oua si peste. Am mai renuntat la dulciuri, prajeli si orice produs care contine chimicale si toxine, pentru sanatatea atat de importanta. Este si acesta un fel de post, pe care-l recomand calduros oricui ii pasa de sanatatea sa si a familiei.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.10.2010, 13:34:47
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Canonul 66 apostolic zice asa: Dacă vreun cleric s-ar afla postind în zi de duminică sau sâmbătă (afară numai de una) să se caterisească; iar de ar fi laic, să se afurisească.
Or, noi ne impartasim de obicei duminica. De asta sunt dezlegari in weekend in posturile mari.
"Afara numai de una" ?

Dezlegarile sunt pogoraminte (mangaieri) pentru a nu micsora, prin nevointa, bucuria sarbatorii (duminica, ori alta).
Eu asa stiu. Nu as crede sa aibe legatura cu acest canon.

Revin... sa lasam topicul cu ale lui. :)
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.10.2010, 14:16:22
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
"Afara numai de una" ?

Dezlegarile sunt pogoraminte (mangaieri) pentru a nu micsora, prin nevointa, bucuria sarbatorii (duminica, ori alta).
Eu asa stiu. Nu as crede sa aibe legatura cu acest canon.

Revin... sa lasam topicul cu ale lui. :)
Se refera la sambata din saptamana patimilor.

Bine, sa revenim la topic: cum e dom'le cu lumanarile alea intoarse?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.10.2010, 15:03:22
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Bine, sa revenim la topic: cum e dom'le cu lumanarile alea intoarse?
Nu trebuie sa ne retina atentia o astfel de practica. Unirea cu Hristos trebuie sa fie preocuparea noastra. Nu mai stiu in viata carui sfant se povestea ca atat de mare era puterea acestuia asupra demonilor, incat demonii ii sapau gradina. Iata pana unde duce unirea cu Dumnezeu si noi ne oprim la nimicuri. Asadar, lucrarea diavolului nu se poate lega de cel unit cu Hristos. Si sa ne fie clar, simpla intoarcere a lumanarilor nu aduce niciun rau, raul nu vine decat prin invocarea diavolului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea lumanarilor aprins ancah Rugaciuni 27 16.06.2011 17:35:55
Aprinderea lumanarilor in biserici alikmi Sfanta Liturghie 10 15.02.2011 17:02:25
Memorialul international al lumanarilor aprinse ancah Generalitati 2 21.05.2007 18:57:31
despre aprinsul lumanarilor Annamarria Rugaciuni 8 05.01.2007 19:10:48