Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.11.2011, 19:39:49
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu nu pledez pentru preotul in cauza, eu pledez pentru obiectivism.
Hai c-ai sfeclit-o! Probabil vroiai să pledezi pentru obiectivitate... dar așa se întâmplă când aperi pe cine nu trebuie, ajungi să pledezi pentru falsa obiectivitate (vezi DEX). Oricum ar fi fost trunchiate și mixate secvențele reportajului, preotul acela în ciuda doctoratului în teologie habar n-are de trăirea unei vieți creștine, având atitudini ce n-ar trebui să se găsească la mirenii de rând darămite la un slujitor al altarului! Bine că nu toți preoții sunt asemenea lui...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.11.2011, 20:11:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cred că s-a ajuns la asemenea simonie și din cauza faptului că Biserica Ortodoxă (ca și cea Greco-Catolică, de altfel) permite hirotonirea celor căsătoriți. Când preotul are o familie numeroasă și urmași după trup cărora să le lase averea, cedează mai ușor ispitei banului. Îmi amintes ce contrariați au fost ai mei (eu eram copil atunci) când, la înmormântarea bunicului meu, preot profesor la seminarul din Roman, preotul care oficia a cerut bani... Și era chiar fostul lui elev. Dar a ajutat Dumnezeu și, nemulțumiți de felul cum acela rasolea slujba specială care se face la înmormântarea unui preot, s-au găsit trei preoți mai tineri din public, și aceia foști elevi ai lui, care, auzind că a mai luat și bani, au preluat controlul lucrurilor, au ținut o slujbă ca la carte, au cântat dumnezeiește și au refuzat să ia ceva pentru asta. Din acest lucru, ca și din atâtea altele, înțelegem mai bine că, până la sfârșit, grâul și neghina vor crește împreună. Asta nu înseamnă că nu ar trebui o pliveală, din când când când, făcută de cei cărora le-a lăsat Domnul să supravegheze (să "episcopească") via Sa.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.11.2011, 20:28:45
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Este o exagerare,majoritatea preotilor nu cer niciun ban.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.11.2011, 20:40:01
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Este o exagerare,majoritatea preotilor nu cer niciun ban.
eu nu am intalnit preot care sa nu aiba un tarif pana acum.... e drept, preotul de la parohia mea, de la tara, are niste tarife foarte mici, dar ele exista...... banii pentru inmormantare ii primeste abia dupa 40 de zile de la inmormantare.... prin aceste vorbe nu vreau sa incriminez preotii... e doar realitatea.. am fost la o nunta acum cateva saptamani la o vecina.... tariful la o biserica aflata in oras a ajuns in jurul sumei de 1000 ron, cu tot cu cor..... e si vina oamenilor pentru ca i-au invatat cu bani multi... daca ar lua cativa atitudine, alta ar fi situatia... nu spun ca nu trebuie sa platim deloc, dar unii exagereaza cu preturile..... acum patru ani, la inmormantarea bunicii mele. dupa patruzeci de zile, preotul mi-a luat 60 de lei..... acum nu stiu cat costa.... cred ca nu e mai mult de 100 ron, cu toate pomenile si parastasele.
Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.11.2011, 20:41:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cred că s-a ajuns la asemenea simonie și din cauza faptului că Biserica Ortodoxă (ca și cea Greco-Catolică, de altfel) permite hirotonirea celor căsătoriți.
Din fericire asa este, pentru ca asa a fost de la inceputul crestinismului (la inceput chiar si pentru episcopi, dar s-a schimbat la un sinod ecumenic). Celibatul preotilor este o inovatie a BC si stim ce efecte dezastroase a avut. Chiar azi citeam ceva despre Kenneth Klaus ca l-am vazut la tv si care spunea ca a avut "norocul" sa dea peste un preot romano-catolic cand era mic.
Ca sunt casatoriti arata si faptul ca sunt la fel ca toti oamenii, chiar si cu pacate.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.11.2011, 20:45:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Hai c-ai sfeclit-o! Probabil vroiai să pledezi pentru obiectivitate... dar așa se întâmplă când aperi pe cine nu trebuie, ajungi să pledezi pentru falsa obiectivitate (vezi DEX). Oricum ar fi fost trunchiate și mixate secvențele reportajului, preotul acela în ciuda doctoratului în teologie habar n-are de trăirea unei vieți creștine, având atitudini ce n-ar trebui să se găsească la mirenii de rând darămite la un slujitor al altarului! Bine că nu toți preoții sunt asemenea lui...
Cum am spus si eu, din articol reiese ca erau mai multe cheltuieli, nu doar tariful preotului, cheluieli care ar fi trebuit sa le faca preotul sau biserica. Dar oricum parerea ta nu e obiectiva, degeaba ii spui asta lui Alin.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.11.2011, 20:45:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cred că s-a ajuns la asemenea simonie și din cauza faptului că Biserica Ortodoxă (ca și cea Greco-Catolică, de altfel) permite hirotonirea celor căsătoriți. Când preotul are o familie numeroasă și urmași după trup cărora să le lase averea, cedează mai ușor ispitei banului. Îmi amintes ce contrariați au fost ai mei (eu eram copil atunci) când, la înmormântarea bunicului meu, preot profesor la seminarul din Roman, preotul care oficia a cerut bani... Și era chiar fostul lui elev. Dar a ajutat Dumnezeu și, nemulțumiți de felul cum acela rasolea slujba specială care se face la înmormântarea unui preot, s-au găsit trei preoți mai tineri din public, și aceia foști elevi ai lui, care, auzind că a mai luat și bani, au preluat controlul lucrurilor, au ținut o slujbă ca la carte, au cântat dumnezeiește și au refuzat să ia ceva pentru asta. Din acest lucru, ca și din atâtea altele, înțelegem mai bine că, până la sfârșit, grâul și neghina vor crește împreună. Asta nu înseamnă că nu ar trebui o pliveală, din când când când, făcută de cei cărora le-a lăsat Domnul să supravegheze (să "episcopească") via Sa.
Generalizezi nepermis si neinspirat domnule, ajungeti sa faceti din fantezia unor jurnalisti o problema confesionala.

Sa nu fim ipocriti ca ajungem sa ne certam si sa ne intrebam apropo de statutul marital al preotilor, ce e de preferat, simonia sau pedofilia?

Poate nu stiti dar lacomia are prea putin de a face cu instinctul de supravietuire si mai degraba cu aplecarea spre lux.

Last edited by AlinB; 08.11.2011 at 20:48:48.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.11.2011, 20:49:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din fericire asa este, pentru ca asa a fost de la inceputul crestinismului (la inceput chiar si pentru episcopi, dar s-a schimbat la un sinod ecumenic). Celibatul preotilor este o inovatie a BC si stim ce efecte dezastroase a avut. Chiar azi citeam ceva despre Kenneth Klaus ca l-am vazut la tv si care spunea ca a avut "norocul" sa dea peste un preot romano-catolic cand era mic.
Ca sunt casatoriti arata si faptul ca sunt la fel ca toti oamenii, chiar si cu pacate.
Din ceea ce am observat eu, căsătoria nu te protejează în contra curviei. Cauza curviei este o rea dispoziție înlăuntrul tău sufletesc și nu împrejurarea că nu ai nevastă acasă. Rar am auzit de curvie la ieromonahi, dar des am auzit de preacurvie la cei căsătoriți. În schimb, lăcomia și simonia sunt în legătură cu starea căsătorită. Ar fi suficient să comparați greutățile corporale medii ale unui lot aleatoriu de 10 ieromonahi cu un același lot de 10 mireni, ca să vă convingeți.

În același sens pledează și observația că, la preoții romano-catolici (care sunt toți precum ieromonahii) curăția este regula, iar curvia este excepția. Dimpotrivă, la preoții mireni ortodocși, din ce am constatat eu însumi în mod nemijlocit, simonia este regula, iar detașarea de bani este excepția. Sau, de fapt, susțineți că nu știați aceste lucruri și că acuma le auziți prima dată ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.11.2011, 20:50:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Hai c-ai sfeclit-o! Probabil vroiai să pledezi pentru obiectivitate... dar așa se întâmplă când aperi pe cine nu trebuie, ajungi să pledezi pentru falsa obiectivitate (vezi DEX). Oricum ar fi fost trunchiate și mixate secvențele reportajului, preotul acela în ciuda doctoratului în teologie habar n-are de trăirea unei vieți creștine, având atitudini ce n-ar trebui să se găsească la mirenii de rând darămite la un slujitor al altarului! Bine că nu toți preoții sunt asemenea lui...
Lasa-l pe Dumnezeu sa judece cat habar are sau nu.
Sau printre iluziile cu care traiesti se afla si aceea ca te crezi Dumnezeu?
Nu m-ar mira, la neoprotestanti nu e ceva foarte rar, chiar daca nu o zic cu voce tare.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.11.2011, 20:54:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din ceea ce am observat eu, căsătoria nu te protejează în contra curviei. Cauza curviei este o rea dispoziție înlăuntrul tău sufletesc și nu împrejurarea că nu ai nevastă acasă. Rar am auzit de curvie la ieromonahi, dar des am auzit de preacurvie la cei căsătoriți.
Oare sa fie asta si din cauza ca sunteti casatorit si nu monah?
Daca lucrurile ar fi stat invers, probabil statistica s-ar fi schimbat substantial.
Probabil.

Citat:
În schimb, lăcomia și simonia sunt în legătură cu starea căsătorită. Ar fi suficient să comparați greutățile corporale medii ale unui lot aleatoriu de 10 ieromonahi cu un același lot de 10 mireni, ca să vă convingeți.
Serios acum. Si dvs. ati reusit sa faceti comparatia asta.
Cum ati facut selectia aleatorie? Si cum de vi s-au confesat cu atata sinceritate?

Citat:
În același sens pledează și observația că, la preoții romano-catolici (care sunt toți precum ieromonahii) curăția este regula, iar curvia este excepția. Dimpotrivă, la preoții mireni ortodocși, din ce am constatat eu însumi în mod nemijlocit, simonia este regula, iar detașarea de bani este excepția.
Ati facut aceasta constatare facand selectia aleatoare sus pomenita?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Procesiune de 9 milioane de oameni Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 5 15.01.2013 08:32:15
Cea mai scumpă Evanghelie: 14 milioane Mihnea Dragomir Generalitati 2 06.08.2011 08:29:26
Inmormantarea la evrei. Evreulcelales Iudaismul 9 17.12.2009 18:44:18
TARIF FIX PTR UN LOC IN RAI MarinaAlca Generalitati 94 04.08.2008 15:24:23