Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.04.2012, 15:36:29
florin7 florin7 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Mesaje: 2
Lightbulb Hristos a inviat!

Vreau sa aflu raspunsul la o intrebare, va rog frumos.
Sunt un tanar necasatorit si am botezat de curand o fetita cu prietena mea!Am primit dezlegare+binecuvantare de la preot duhovnic sa botezam impreuna {ea fiind casatorita si nedespartita inca}.Preotul ei duhovnic insa i-a spus ca daca botezam impreuna devenim cumetri si nu ne putem ulterior casatori, din motiv ca suntem cumetri eu cu dansa...si implicit nasii copilului.Ea o tine una si buna ca din moment ce am botezat impreuna am devenit cumatri..si nu mai putem fi impreuna...desi eu,asa cum am mentionat mai sus...am obtinut dezlegare+binecuvantare de la duhovnic...sa increstinam copilul..cu conditia de a clarifica lucrurile pe parcurs.
Ce sfat imi dati?
Va multumesc frumos!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.04.2012, 16:25:51
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin7 Vezi mesajul
Vreau sa aflu raspunsul la o intrebare, va rog frumos.
Sunt un tanar necasatorit si am botezat de curand o fetita cu prietena mea!Am primit dezlegare+binecuvantare de la preot duhovnic sa botezam impreuna {ea fiind casatorita si nedespartita inca}.Preotul ei duhovnic insa i-a spus ca daca botezam impreuna devenim cumetri si nu ne putem ulterior casatori, din motiv ca suntem cumetri eu cu dansa...si implicit nasii copilului.Ea o tine una si buna ca din moment ce am botezat impreuna am devenit cumatri..si nu mai putem fi impreuna...desi eu,asa cum am mentionat mai sus...am obtinut dezlegare+binecuvantare de la duhovnic...sa increstinam copilul..cu conditia de a clarifica lucrurile pe parcurs.
Ce sfat imi dati?
Va multumesc frumos!
Adevărat a înviat!
Ergo: ai o prietenă măritată, deci o amantă și te interesează dacă poți să te însori cu ea după ce botezați împreună un prunc, în calitate de nași?!
Problema cu nășitul nu e așa de importantă, întrucât puteți cădea de acord care să fie ”vioara întâi” la botez, celălalt urmând să asiste din planul doi.
Mie mi se pare mai dubioasă partea cu prietena ”căsătorită și nedespărțită încă”, care, chiar dacă între voi nu s-a întâmplat mare lucru în partea intimă, pare să fie un soi de adulter pasiv. Să nu mi-o iei în nume de rău, am exprimat doar o nedumerire!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.04.2012, 17:15:17
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Adevărat a înviat!
Ergo: ai o prietenă măritată, deci o amantă și te interesează dacă poți să te însori cu ea după ce botezați împreună un prunc, în calitate de nași?!
Problema cu nășitul nu e așa de importantă, întrucât puteți cădea de acord care să fie ”vioara întâi” la botez, celălalt urmând să asiste din planul doi.
Mie mi se pare mai dubioasă partea cu prietena ”căsătorită și nedespărțită încă”, care, chiar dacă între voi nu s-a întâmplat mare lucru în partea intimă, pare să fie un soi de adulter pasiv. Să nu mi-o iei în nume de rău, am exprimat doar o nedumerire!


Botezul s-a savarsit deja.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.04.2012, 17:43:59
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Botezul s-a savarsit deja.
N-are importanță, oricum nașul, în adevăratul sens al cuvântului, este doar unul singur și anume cel de același sex cu pruncul, celălalt fiind doar așa, onorific. Rudenia spirituală se creează doar între naș și fin, iar cumetria, șogoria și alte legături artificiale între oameni nu au relevanță bisericească.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.04.2012, 18:21:40
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adevarat a inviat!

CUMẮTRU, -Ă, cumetri, -e, s. m. și f. 1. Nașul sau nașa în raport cu părinții copilului botezat ori cu alte rude.

Dar am mai intalnit si urmatoarea explicatie: daca doua perechi de nasi boteaza un copil, de exemplu, acestia -nasii- intre ei vor avea o relatie de cumetrie.

Problema este, insa, cea relevata de Mihailc.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.04.2012, 18:46:29
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
N-are importanță, oricum nașul, în adevăratul sens al cuvântului, este doar unul singur și anume cel de același sex cu pruncul, celălalt fiind doar așa, onorific. Rudenia spirituală se creează doar între naș și fin, iar cumetria, șogoria și alte legături artificiale între oameni nu au relevanță bisericească.


Eu stiu ca nas e cel care tine copilul in brate si rosteste Crezul si lepadarile iar daca acesta face parte dintr-un cuplu (logodnici sau casatoriti), perechea lui, cel care nu tine copilul, e la fel ca si ceilalti participanti la Botez, adica impreuna rugator.
Daca nas e considerat cel de acelasi sex cu copilul, (asa cum zici) cum de
s-a dat acel canon care interzice casatoria intre nas si fina sau intre nasa si fin?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.04.2012, 19:04:18
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Eu stiu ca nas e cel care tine copilul in brate si rosteste Crezul si lepadarile iar daca acesta face parte dintr-un cuplu (logodnici sau casatoriti), perechea lui, cel care nu tine copilul, e la fel ca si ceilalti participanti la Botez, adica impreuna rugator.
Daca nas e considerat cel de acelasi sex cu copilul, (asa cum zici) cum de
s-a dat acel canon care interzice casatoria intre nas si fina sau intre nasa si fin?
Biserica a emis canoane disciplinare urma unor abuzuri și practici greșite, pentru a stopa perpetuarea lor. Nu din s-a trezit nimeni din senin să producă reguli cu valoare normativă, așa, din lipsă de ocupație.

Vezi ce scrie la catehism (la aliniatul 168):

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...lui-80561.html
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.04.2012, 19:04:49
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Eu stiu ca nas e cel care tine copilul in brate si rosteste Crezul si lepadarile iar daca acesta face parte dintr-un cuplu (logodnici sau casatoriti), perechea lui, cel care nu tine copilul, e la fel ca si ceilalti participanti la Botez, adica impreuna rugator.
Daca nas e considerat cel de acelasi sex cu copilul, (asa cum zici) cum de
s-a dat acel canon care interzice casatoria intre nas si fina sau intre nasa si fin?
Prin unitatea pe care o da Sfanta Taina a Nuntii, sotul chiar daca nu e nas copilului, devine automat si el nas, datorita faptului ca el si sotia lui una sunt.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.04.2012, 19:10:45
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin7 Vezi mesajul
Vreau sa aflu raspunsul la o intrebare, va rog frumos.
Sunt un tanar necasatorit si am botezat de curand o fetita cu prietena mea!Am primit dezlegare+binecuvantare de la preot duhovnic sa botezam impreuna {ea fiind casatorita si nedespartita inca}.Preotul ei duhovnic insa i-a spus ca daca botezam impreuna devenim cumetri si nu ne putem ulterior casatori, din motiv ca suntem cumetri eu cu dansa...si implicit nasii copilului.Ea o tine una si buna ca din moment ce am botezat impreuna am devenit cumatri..si nu mai putem fi impreuna...desi eu,asa cum am mentionat mai sus...am obtinut dezlegare+binecuvantare de la duhovnic...sa increstinam copilul..cu conditia de a clarifica lucrurile pe parcurs.
Ce sfat imi dati?
Va multumesc frumos!
Exact asa e...Ati botezat impreuna, ati devenit rude spirituale. Nu va mai puteti casatori. Binecuvantarile nu au puterea de a dezlega legaturile spirituale care s-au creat.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 24.04.2012 at 20:30:29.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.04.2012, 20:04:49
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Prin unitatea pe care o da Sfanta Taina a Nuntii, sotul chiar daca nu e nas copilului, devine automat si el nas, datorita faptului ca el si sotia lui una sunt.


Da, ai dreptate, nu contest legatura tainica dintre soti.
De altceva eram nedumerita in postarea lui Mihai. Stiu ca e preferabil ca nasul sa fie de acelasi sex cu pruncul (din diverse ratiuni practice), dar nu stiu ca asta ar fi o conditie obligatorie.
N-am auzit ca un nas de sex diferit de al pruncului sa nu poata boteza pe motiv ca asta ar fi impediment canonic.
De aceea am si amintit ca exista acel Canon stabilit la Sinodul Trulan din 692 prin care se interzicea casatoria intre rude spirituale, nas si fina sau nasa si fin, care nu pot fi decat de sex diferit, nu?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos a inviat! Neagu Andrei Sfintele Pasti - Invierea Domnului 66 25.05.2023 17:05:04
Hristos a inviat . cojanete Intrebari utilizatori 30 12.04.2010 16:16:30
Hristos a inviat! bmd Biserici Protestante 8 28.05.2009 17:22:39
Hristos a Inviat! amatyyy Generalitati 2 10.05.2009 22:20:53
Hristos a inviat! princess Calugarul 0 29.05.2008 23:18:35