Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.01.2017, 00:10:28
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Si eu când v-am spus ca Copacel e o mini trompeta a penalilor ajunși la guvernare gratie prostiei romanilor, nu m-ați crezut ?
Tu visezi trompete, proababil ca in copilarie n-ai avut trompeta si esti marcat.
Ia-ti trompeta http://trumpdonald.org/ si du-te in nisipar si joaca-te.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.01.2017, 00:11:25
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Dupa care bineinteles ca tinerii frumosi si liberi ar fi vorbit despre penalul Ponta. Mare noroc am avut ca nu a fost el PM ci a fost Ciolos care nu doar ca nu e penal ca Ponta dar probabil ca nici nu a vrut sa fardeze cifrele, in cel mai bun caz a gresit careva de prin Ministerul Finantelor. :)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.01.2017, 00:55:33
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 17:35:28.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.01.2017, 01:39:51
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Alea pot intra la infractiuni savarsite din culpa, nu e nevoie sa lasi loc de abuzuri ca sa-l condamni pe unul ca moare un om din cauza lui. Dar noi am avut situatii absurde in care s-a spus ca unii au beneficiat de "foloase patrimoniale electorale" sau chestii de genul asta. Am avut situatii in care martorii au declarat in fata instantei ca au fost fortati de catre procurori sa declare anumite lucruri. Avem frecvent situatii in care oameni condamnati fac targuri cu procurorii si ii denunta pe altii. Vrei sa-i deschizi un dosar unui politician ? Nimic mai simplu. Il iei pe unul din parnaie, ii promiti ceva si ala face un denunt si gata dosarul. Nu e normal asa ceva. De asta o asemenea lege e binevenita - denunt intr-un interval de timp de la comiterea unei infractiuni. E foarte bine gandita dupa parerea mea.

Din pacate foarte multi dintre noi au fost educati in felul asta, sa aiba "incredere in organe". Eu nu inteleg de ce trebuie sa am mai multa incredere intr-un buton ales de o persoana votata ( daca o alege si aia si nu vin numirile in plic de pe la vreo ambasada ), decat in persoana votata.

Nu-i normal ce se intampla nici un politician cinstit nu va mai ramane in politica. Pentru ca stie ca "organele" ii pot face dosar la orice ora. Eu daca as fi fost politician, plecam de mult sau oricum, refuzam orice functie. Si atunci votul nostru nu va mai valora niciodata nimic, vom fi condusi in permanenta de "tehnocrati" pe care nu-i alege nimeni. :)

Asta e modelul italian pe care l-am importat si noi. Si acolo in numele luptei cu un flagel real ( mafia ) s-a distrus clasa politica. Si sunt impuse guverne din afara.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.01.2017, 03:22:56
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

M-am uitat pe net la inregistrarea unei emisiuni de la B1 TV in care era invitata Alina Mungiu.

E incredibil cum pana si ea care este o persoana cu apucaturi staliniste, explica ca s-a creat un monstru ( si poate ca intentia a fost buna ) cu puteri prea mari, ca nu e normal amestecul serviciilor secrete in justitie si in presa si ca sunt distruse partidele politice.

In schimb oameni mai tineri, oameni care te-ai astepta sa iubeasca libertatea, fac apologia catuselor si a serviciilor secrete. Ni se servesc citate din Tapalaga de parca ar fi al 5 lea evanghelist, nu un tablagiu trist al nu stiu carui serviciu secret. :)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.01.2017, 07:27:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Parchetul General face noi precizări privind ordonanțele de urgeță privind justiția, precizând că modificarea textului referitor la conflictul de interese ar dezincrimina infracțiunea pragul de prejudiciu pentru abuz în serviciu "ar scoate din sfera ilicitului penal multe încălcări ale legii".

"Modificarea textului privind infracțiunea de conflict de interese echivalează în practică cu dezincrimnarea acestei infracțiuni. Pentru a ilustra această potențială consecință, arătăm că mențiunea suplimentară privind foloase patrimoniale ”necuvenite” nu este necesară pentru a atrage aplicarea legii. Folosul patrimonial este însă cuvenit/justificat ori de câte ori, printr-un contract încheiat, există drepturi și obligații corelative. În mod concret, un folos ar putea fi cuvenit/justificat având ca rezultat eludarea completă a legii. Spre exemplu, parlamentarul care și-a angajat soția sau fiii la cabinetul său, iar aceștia au prestat efectiv activitatea pentru care au fost angajați, remunerarea lor fiind cuvenită, sau primarul care a încheiat un contract cu firma de dezăpezire a fiului său, iar aceasta a desfășurat activitatea de dezăpezire pe străzile comunei. Introducând în proiect elementul „necuvenit”, textul constituie în fapt a doua incriminare a infracțiunii de abuz în serviciu. Ori legiuitorul nu a urmărit să reglementeze a doua oară conduita abuzivă, ci lipsa de moralitate la luarea deciziei de către funcționar în gestionarea banului public, respectiv drenarea fondurilor către firmele dedicate aparținând soțului/soției, rudelor și celorlalte categorii de persoane prohibite de lege. Actuala incriminare a conflictului de interese este inspirată din legislația franceză, care nu prevede condiția folosului patrimonial „necuvenit”", explică Parchetul General printr-un comunicat de presă.

Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție (PÎCCJ) arată că în cursul anului 2016, la nivelul Ministerului Public, au fost trimise în judecată 48 de dosare privind conflictul de interese, în care sunt cercetate 54 de persoane, printre care s-au numărat un senator, un deputat, 17 primari, 6 consilieri locali, 4 viceprimari.

"Demne de remarcat sunt și aspectele legate de tipologia acestora. Spre exemplu: un primar și un viceprimar ce au încheiat contracte cu asociații comunale ai căror membri obțineau subvenții; deputați ce angajau rude apropiate la propriile cabinete parlamentare ori consilieri locali și alți funcționari publici ce derulau achiziții publice prin încredințare directă către firme controlate de aceștia", spun procurorii.

Cu privire la modificarea legii privind abuzul în serviciu, "prin stabilirea în mod arbitrar a unui prag minim de 200.000 lei al prejudiciului cauzat prin infracțiune, s-ar produce practic o dezincriminare cu consecințe grave, care ar scoate din sfera ilicitului penal o multitudine de încălcări ale legii. O altă vulnerabilitate în cazul infracțiunii de abuz în serviciu este și aceea că acțiunea penală se pune în mișcare doar la plângerea prealabilă a persoanei vătămate, situație care ar arunca în derizoriu incriminarea faptei întrucât de multe ori autorul este chiar reprezentantul legal al persoanei juridice vătămate prin infracțiune. Mai mult decât atât, instituția plângerii prealabile vizează în esența ei situația persoanelor fizice vătămate, nu a celor juridice", se arată în comunicatul de presă.


În ceea ce privește ordonanța privind grațierea, Parchetul General susține că limita de pedeapsă până la care se grațiază anumite pedepse, cinci ani, este prea mare.

"Printre infracțiunile vizate de proiectul de grațiere se regăsesc infracțiuni cu un grad ridicat de pericol social cum ar fi evaziunea fiscală în forma cea mai gravă (prevăzută de dispozițiile art. 9 din Legea 241 din 2005) sau abuzul în serviciu sub toate formele sale, precum și infracțiunile asimilate celor de corupție. De asemenea, prin proiectul de lege ar urma să fie grațiate și infracțiuni precum uciderea din culpă sau vătămarea corporală din culpă, ceea ce ar implica nesocotirea vieții ca valoare socială fundamentală. Cel mai elocvent exemplu în acest sens îl constituie cauza denumită generic Colectiv", mai arată Parchetul.

Ministerul Justiției: Supraaglomerarea penitenciarelor și condițiile de detenție, problemă majoră

Ministerul Justiției face noi precizări referitoare la ordonanțele de urgență privind grațierea și modificarea codurilor, susținând că necesitatea ordonanțelor de urgență privind modificarea codurilor și grațierea este dată de supraaglomerarea penitenciarelor și condițiile de detenție.

"Pentru o corectă informare a opiniei publice, reamintim că supra-aglomerarea penitenciarelor și condițiile inumane de detenție sunt o problemă majoră a României. Lipsa unor măsuri imediate, dar și a unui plan pe termen mediu, conduce deja la plata unor despăgubiri considerabile către persoanele condamnate, despăgubiri impuse prin decizii ale Curții Europene, dar și la o foarte posibilă emitere a unei Decizii Pilot. Totodată, reamintim că deciziile Curții Constituționale sunt obligatorii, iar nepunerea lor în aplicare conduce la lipsa de previzibilitate și calitate a normelor penale aflate în vigoare", transmite Ministerul Justiției printr-un comunicat de presă.

Proiectul de ordonanță de urgență privind modificarea Codului Penal și a Codului de Procedură Penală prevede dezincriminarea abuzului în serviciu sub 200.000 lei, infracțiunea fiind investigată doar ca urmare a unei plângeri. De asemenea, denunțul se poate face la cel mult șase luni de la comiterea faptelor iar neglijența în serviciu a fost abrogată.

Ordonanța privind grațierea prevede grațierea în întregime a pedepselor cu închisoarea de până la cinci ani și înjumătățirea pedepsei pentru deținuții care au 60 de ani, femei însărcinate și a celor care au copii de până în 5 ani în întreținere.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.01.2017, 09:37:48
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
M-am uitat pe net la inregistrarea unei emisiuni de la B1 TV in care era invitata Alina Mungiu.

E incredibil cum pana si ea care este o persoana cu apucaturi staliniste, explica ca s-a creat un monstru ( si poate ca intentia a fost buna ) cu puteri prea mari, ca nu e normal amestecul serviciilor secrete in justitie si in presa si ca sunt distruse partidele politice.

In schimb oameni mai tineri, oameni care te-ai astepta sa iubeasca libertatea, fac apologia catuselor si a serviciilor secrete. Ni se servesc citate din Tapalaga de parca ar fi al 5 lea evanghelist, nu un tablagiu trist al nu stiu carui serviciu secret. :)
De fapt Mungiu mai spunea ca ei ii ia foarte greu sa stranga 1000 de oameni, iar atunci cand se intampla jandarmii ii amendeaza cu amenzi maxime.
De aceea avocatii ONG-ului condus de ea , platesc in instanta toate amenzile
(de unde are bani acel ONG pt a plati toate amenzile ?)

Mungiu suspcteaza ca in spatele acestor proteste stau unele servicii de informatii.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.01.2017, 15:30:26
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
De fapt Mungiu mai spunea ca ei ii ia foarte greu sa stranga 1000 de oameni, iar atunci cand se intampla jandarmii ii amendeaza cu amenzi maxime.
De aceea avocatii ONG-ului condus de ea , platesc in instanta toate amenzile
(de unde are bani acel ONG pt a plati toate amenzile ?)

Mungiu suspcteaza ca in spatele acestor proteste stau unele servicii de informatii.
Se prea poate ca toti participantii sa fie agenti acoperiti, ce pot fi descoperiti, prin inregistrare cu ajutorul programelor digitale speciale, daca participa mereu la tot felul de proteste.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.01.2017, 16:04:10
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ei... nu-s toti agenti. Or fi cativa care stiu pe ce butoane sa apese ca sa ii scoata pe unii in strada. In plus iata ca a prins glas si ambasadorul ala mare dupa ce o vreme tacuse malc. Si cand e voie de la ambasada, se aduna mai multi.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.01.2017, 16:44:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Si eu când v-am spus ca Copacel e o mini trompeta a penalilor ajunși la guvernare gratie prostiei romanilor, nu m-ați crezut ?
E clar acum :)

Desi PSD -ul n-a ajus de asta la guvernare ci din faptul ca nu exista optiuni in clasa politica romaneasca.
Si probabil nu doar la noi. Diferentele sunt probabil minore.

Daca erau coruptii PNL -ului si astia castigau alegerile, probabil faceau acelasi lucru.

Cand conduci o turma de hoti pe care ii pui sa fure pentru tine, trebuie sa le oferi niste garantii, altfel..desi plata e buna, tentatia mare, incep sa se vada si riscurile si s-ar putea sa nu prea gasesti "yes-men" pentru treaba asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde