Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.04.2010, 21:33:49
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit Hristos a inviat .

Cum vi s-a parut comportamentul credinciosilor in aceste zile, comparativ cu ani precedenti . Pt mine in parohia din care fac parte V. Aurie oamenii au fost mult mai evlaviosi si mult mai civilizati decat in anii anteriori .
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.04.2010, 21:51:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cojanete Vezi mesajul
Cum vi s-a parut comportamentul credinciosilor in aceste zile, comparativ cu ani precedenti . Pt mine in parohia din care fac parte V. Aurie oamenii au fost mult mai evlaviosi si mult mai civilizati decat in anii anteriori .
Adevarat a inviat. Si mie mi s-a parut la fel.
Sau poate eram noi mai putin atenti la ei sau poate ni s-a parut noua in anii trecuti ca sunt mai putin evlaviosi si civilizati.
Sa primim cu totii Invierea Domnului, straduindu-ne sa fim mai buni!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.04.2010, 21:58:20
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Smile

Mie s-a parut muuult mai bine decat in anii trecuti- liniste, fara mistouri, fara imbranceli, dar e adevarat ca si eu am avut o alta pozitie in spatiu! Separat de asta insa este clar ca parohia la merg este din ce in ce mai bine organizata, toate au decurs, privind din punctul meu de vedere (care nu sunt nici din afara, dar nici nu am participat la organizare) deci toate au decurs foarte bine. poate si oamenii isi schimba incet- incet atitudinea!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.04.2010, 22:37:27
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Biserica ortodoxa greceasca

Asta-noapte Biserica era neincapatoare. Calm, traire in taina a Invierii, "Hristos anesti!". Decoruri in alb si rosu splendide, ramuri de maslin, mir , tamaie, lumanari rosii. Chipuri calde, luminoase care inspirau pace.

Parintele, intr-un spirit mucalit ce unge sufletul, le-a amintit crestinilor greci, romani, bulgari, rusi prezenti ca, de fapt, in fiecare Duminica a anului este Liturghie, nu doar de Pasti si de Craciun.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.04.2010, 22:46:04
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Adevarat a inviat!
Mie mi-a placut ca la inceput,era galagie ca in orice adunare ,si apoi,cum s-au auzit preotii,s-a asternut linistea,si asa a ramas.Fara mistouri,fara discutii exagerate in grupuri.
S-a simtit emotia,dar apoi interesul a scazut treptat.Apoi,ca de obicei,s-a plecat in masa,dupa ce s-a dat lumina.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.04.2010, 00:57:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Multumiri lui Dumnezeu

Este titlul dat unui topic de pe forumul Bisericii Sf. Mare Mucenic Mercurie , unde in cateva cuvinte stangace imi exprim entuziasmul fata de tot ce s-a intamplat in noaptea de Inviere si nu numai . Slava Lui Dumnezeu Pentru Toate !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.04.2010, 12:26:08
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cojanete Vezi mesajul
Cum vi s-a parut comportamentul credinciosilor in aceste zile, comparativ cu ani precedenti . Pt mine in parohia din care fac parte V. Aurie oamenii au fost mult mai evlaviosi si mult mai civilizati decat in anii anteriori .
La mine-n parohie cred ca au fost de doua ori mai multi ca anul trecut sa ia lumina, insa la slujba nu s-a inghesuit lumea.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.04.2010, 13:32:04
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

La noi a fost plin si frumos.
Si nu contenesc sa-mi pun aceleasi cateva intrebari:
1. De ce este asa plin numai de Pasti? Eventual, uneori, de Craciun? De ce nu-i vad pe oamenii aia si la alte slujbe peste an?
Stiu Invierea este cea mai importanta slujba si e bine ca vin si la ea.
Si totusi?
2. Pentru ca atunci ii vad pe multi, am prilejul sa vad cam ce oameni mai circula peste granitele tarii si clatin din cap. Lucrul, banii...
E un lucru bun totusi ca mai ajung macar de Inviere la biserica.

Revenind la subiect: a fost frumos si deosebit anul acesta.
Din cauza ploii torentiale nu s-a iesit afara cu slujba. Si a fost bine, liniste, ordine, fara imbulzire.
Iar momentul in care se sting toate luminile si iese preotul cu lumanarea aprinsa, este emotionant pentru mine.

Altceva frumos si pozitiv, ceea ce eu nu am intalnit in Bucuresti cel putin: multe cosuri aduse la biserica, pline cu bunatati.
Nici nu cunosc obiceiul si nu mi-e clar daca se imparte pentru vii sau morti.
Poate ma lamuriti voi.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.04.2010, 13:50:33
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Altceva frumos si pozitiv, ceea ce eu nu am intalnit in Bucuresti cel putin: multe cosuri aduse la biserica, pline cu bunatati.
Nici nu cunosc obiceiul si nu mi-e clar daca se imparte pentru vii sau morti.
Poate ma lamuriti voi.
Obiceiul este de a duce la Biserica, in cos, cate putin din bucatele preparate acasa pentru masa de Pasti pentru a fi sfintite. O parte din ele se consuma la agapa comuna, in Biserica, la finalul slujbei, iar celelalte se duc acasa si se amesteca cu restul bucatelor pentru ca astfel toate cele pregatita in casa sa fie sfintite.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.04.2010, 22:48:04
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

la mine(in Bucuresti) a fost ca in fiecare an,nimic special
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos a inviat! Neagu Andrei Sfintele Pasti - Invierea Domnului 66 25.05.2023 17:05:04
Hristos a inviat! florin7 Intrebari utilizatori 12 02.05.2012 12:44:58
Hristos a inviat! bmd Biserici Protestante 8 28.05.2009 17:22:39
Hristos a Inviat! amatyyy Generalitati 2 10.05.2009 22:20:53
Hristos a inviat! princess Calugarul 0 29.05.2008 23:18:35