Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.01.2013, 08:15:44
getasotir getasotir is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.01.2013
Mesaje: 49
Implicit Acatistul sfantului nectarie

Buna dimineata!De mult ma gandesc sa ma inregistrez pe acest forum si de mult va urmaresc.Subiectele dumneavostra ma ajuta foarte mult sa gasesc raspunsuri la ceea ce ma framanta.As dori si eu cateva sfaturi de la fiecare in parte.Eu am o mare evlavie catre BUNUL SFANT NECTARIE nu sa existat nici o dorinta care sa nu mi-o implineasca chiar si gandurile mele pe care nu indrazneam sa i le mai spun,mi se parea prea mult sa ii cer atatea lucruri iar eu sa nu ii ofer nimic.Problema este ca de cate ori vreau sa ii citesc acatistul nu reusesc,imi vin in minte tot felul de motive puerile si din pacate nu pot citi aman de pe o zi pe alta.Imi pare tare rau ca fac acest lucru si nu ma pot lupta cu mine sa imi impun sa citesc acatistul.Imi e teama ca SF NECTARIE se va supara pe mine si poate ca nu ma va ajuta.Ce sa fac sa ma motivez sa pot citi?Nu inteleg aceste retineri si tot felul de ganduri aiurea care ma fac sa renunt a mai citi.Aici in italia m-am mutat de ceva timp dar mai dureaza pana sa gasesc un preot care sa ma indrume,pana atunci dvs imi sunteti speranta si sper sa ma pot lamuri.Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.01.2013, 13:21:02
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Acestea sint ispite de la cel rau ca sa iti pierzi tu pacea si sa ajungi sa crezi ca se va supara Sf Nectarie (care NU se supara! ca oricare alt sfant, dragostea cu care el ne iubeste este dragostea Lui Dumnezeu, care nu se termina niciodata, ci mereu ne iubesc sfintii si ne vin in ajutor chiar cand noi nu stim si nu cerem acest lucru, deci cu atat mai mult nu se va supara Sf Nectarie pe tine cand ai asemenea ispite). Asemenea ispite avem cu toti din cand in cand, sub diferite forme, care incearca sa ne opreasca din rugaciune, sau sa ne abata in vreun fel oarecare. Ca ala rau asta isi doreste cel mai mult: sa nu mai vorbim noi cu Dumnezeu (sa nu ne mai rugam) si nici cu prietenii Lui (caci sfintii sint prietenii Lui Dumnezeu).
Deci nu te lasa doborata de aceasta ispita, ci propune-ti sa o depasesti si sa citesti acatistul sfantului indiferent cum l-ai citi!
Chiar daca il citesti in fuga si fara nici o simtire (doar straduindu-te sa il citesti indiferent cum), ca pe un ziar prima oara, va fi prima ta izbanda asupra acestei ispite si apoi vei putea zice: gata, am trecut de sila! Nu avea tu grija, ca Sf Nectarie va vedea osteneala ta si iti va iesi grabnic in ajutor si te va ocroti si te va coplesi cu dragostea lui incat data urmatoare o sa il citesti cu drag probabil, poate chiar din reala recunostiinta.

Citeste acatistul chiar daca prima oara il citesti fara nici o simtire (poate chiar si fara sa te gandesti f mult la ceea ce citesti), doar citind sec si repede dupa cartea de rugaciuni. Sfantul va vedea osteneala ta si te va ajuta! Iar urmatoarea data, ai sa vezi ca te vei ruga, cu ajutorul sfantului, altfel! (cu drag, cu simtire)

Intotdeauna cand te apuca sila, sau scarba, sau lenea, sau somnul, sau frica, sai jena, sau plictisul fata de vreo rugaciune, constientizeaza ca este o ispita, nu te lasa doborata, nu te lasa in voia ispitei (nu te lasa sa gandesti: "astept pina imi trece", caci asta e inceputul caderii), ci sileste-te sa te rogi oricum, caci Dumnezeu si sfintii Lui vazand osteneala si dorinta ta, iti vor veni in ajutor si vor alunga ispita de la tine
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 31.01.2013 at 13:25:13.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.02.2013, 00:42:15
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

La inceput poate ti se va parea greu, sau ca nu te poti concentra, dar continua, sfantul are loc pentru toti si e de mare ajutor, nu te lasa prada ispitelor.
Curaj, sfantul nu te va lasa!:)
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.06.2013, 19:58:28
MirelF MirelF is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2013
Locație: Bihor, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getasotir Vezi mesajul
Buna dimineata!De mult ma gandesc sa ma inregistrez pe acest forum si de mult va urmaresc.Subiectele dumneavostra ma ajuta foarte mult sa gasesc raspunsuri la ceea ce ma framanta.As dori si eu cateva sfaturi de la fiecare in parte.Eu am o mare evlavie catre BUNUL SFANT NECTARIE nu sa existat nici o dorinta care sa nu mi-o implineasca chiar si gandurile mele pe care nu indrazneam sa i le mai spun,mi se parea prea mult sa ii cer atatea lucruri iar eu sa nu ii ofer nimic.Problema este ca de cate ori vreau sa ii citesc acatistul nu reusesc,imi vin in minte tot felul de motive puerile si din pacate nu pot citi aman de pe o zi pe alta.Imi pare tare rau ca fac acest lucru si nu ma pot lupta cu mine sa imi impun sa citesc acatistul.Imi e teama ca SF NECTARIE se va supara pe mine si poate ca nu ma va ajuta.Ce sa fac sa ma motivez sa pot citi?Nu inteleg aceste retineri si tot felul de ganduri aiurea care ma fac sa renunt a mai citi.Aici in italia m-am mutat de ceva timp dar mai dureaza pana sa gasesc un preot care sa ma indrume,pana atunci dvs imi sunteti speranta si sper sa ma pot lamuri.Multumesc

Am citit randurile tale cu multa compasiune. Este bine ca ai vointa, credinta si iubesti acest Ierarh minunat, Nectarie. Imi place cum credinta ta creste prin gandurile tale smerite. Sfantul Nectarie sau orice alt Sfant nu se va supara daca nu-i citesti Acatistul. Prin simplul fapt ca tu crezi asta, ii demonstrezi Sfantului cata credinta si iubire ai fata de el. Ai incercat, ai incercat si asa ai invatat sa mergi, asa ai invatat sa crezi in Hristos si asa vei reusi sa ajungi la desavarsire. De asemenea incercand vei reusi sa citesti Sfantul Acatist.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
Răspunde