Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 07.11.2009, 17:12:39
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adimirea Vezi mesajul
Vrei sa spui ca muzica care il blesteama pe Dumnezeu ne aseamana cu Dumnezeu si este inspirata de Duhul Sfant? [o parte din black metal] Muzica cu videoclipuri cu femei semi-dezbracate, facuta doar pentru a face bani, de anumite persoane 'talentate' ce devin 'vedete', este 'inspirata de Duhul Sfant'? [mai tot ce e la televizor, comercial]
Trebuie ales ce e bun din ce e rau, si raul domina arta in proportie covarsitoare; sub 1% este macar decent.

In Vechiul Testament, vorbim de legea veche a evreilor, si doi la mana ce am zis mai sus; ei cantau lauda lui Dumnezeu si nu lauda desfraului cum face mai toata muzica de azi!



Nu stiu la ce 'biserica' ai fost tu, dar nu cred ca era Ortodoxa. Suna mai curand a sectanti.
Care-i problema? Problema este ca exista acum un asa numit 'spirit de innoire', de 'aducere la zi' a credintei; la catolici se numeste 'aggiornamento' si exista chiar si premii pentru preoti, care reusesc cel mai bine sa atraga 'credinciosi' prin modernism; rezultate?
"Credinta" din vest este pervertita, asta este adevarul. Imi e teama sa nu vina si peste noi... Biserica lui Hristos nu este spectacol, nu se cheama vedete sa cante muzica moderna, nu este o unealta de a face bani...


De calugari ai auzit?
Mie mi se pare foarte grava mentalitatea asta conform careia totul este bun!
Si spiritul de toleranta, intelegere, pace si armonie.. bunatate... vai ce ma supara genul asta de 'credinta'



Daca imi gasesti tu un film in care sa nu se injure, sa nu fie batai, impuscaturi sau alte lucruri din astea, poate ma duc sa ma uit la el. Desi chiar si asa, probabil ca nu ma voi duce, pentru ca NU IMI AJUTA la nimic!
Literatura la fel, este plina de violenta, uneori mai rau ca filmele.
La mare, nudisti sau nu, femeile tot umbla goale.
Ce ma obositi...



Stii tu bine ce stii. Ortodoxia se remarca prin simplitate, prin intimitatea Bisericilor noastre micute dar pline de har, prin faptul ca de 2000 de ani tine aceeasi Liturghie. Asta nu o zic eu un amarat fanatic si nebun ci preotii nostrii in predici:
"marea minune este Liturghia; marea minune este cand ne intoarcem la Dumnezeu
marea minune este ca asistam la aceeasi slujba de 2000 de ani"
Pai eu vreau sa cant la pian nu black metal. Si nu vreau sa aoar dezbracata pe scena ci intr-o rochie alba la un pian frumos...
__________________
Faca-se voia Ta!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 07.11.2009, 18:40:49
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Pai eu vreau sa cant la pian nu black metal. Si nu vreau sa aoar dezbracata pe scena ci intr-o rochie alba la un pian frumos...
Pai cel mai bine intrebi pe un preot, si nu pe forum... si eu voi face asta, ca asa nu ajung nicaieri;
In mine nu am incredere, caci imi place sa cant la chitara clasica [ inainte electrica ]. Si cred ca orice ar spune altii aici, tot nu ma vor convinge.

Cel mai bine este sa intreb pe duhovnic. :)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 07.11.2009, 19:13:45
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adimirea Vezi mesajul
Vrei sa spui ca muzica care il blesteama pe Dumnezeu ne aseamana cu Dumnezeu si este inspirata de Duhul Sfant? [o parte din black metal] Muzica cu videoclipuri cu femei semi-dezbracate, facuta doar pentru a face bani, de anumite persoane 'talentate' ce devin 'vedete', este 'inspirata de Duhul Sfant'? [mai tot ce e la televizor, comercial]
Trebuie ales ce e bun din ce e rau, si raul domina arta in proportie covarsitoare; sub 1% este macar decent.

In Vechiul Testament, vorbim de legea veche a evreilor, si doi la mana ce am zis mai sus; ei cantau lauda lui Dumnezeu si nu lauda desfraului cum face mai toata muzica de azi!



Nu stiu la ce 'biserica' ai fost tu, dar nu cred ca era Ortodoxa. Suna mai curand a sectanti.
Care-i problema? Problema este ca exista acum un asa numit 'spirit de innoire', de 'aducere la zi' a credintei; la catolici se numeste 'aggiornamento' si exista chiar si premii pentru preoti, care reusesc cel mai bine sa atraga 'credinciosi' prin modernism; rezultate?
"Credinta" din vest este pervertita, asta este adevarul. Imi e teama sa nu vina si peste noi... Biserica lui Hristos nu este spectacol, nu se cheama vedete sa cante muzica moderna, nu este o unealta de a face bani...


De calugari ai auzit?
Mie mi se pare foarte grava mentalitatea asta conform careia totul este bun!
Si spiritul de toleranta, intelegere, pace si armonie.. bunatate... vai ce ma supara genul asta de 'credinta'



Daca imi gasesti tu un film in care sa nu se injure, sa nu fie batai, impuscaturi sau alte lucruri din astea, poate ma duc sa ma uit la el. Desi chiar si asa, probabil ca nu ma voi duce, pentru ca NU IMI AJUTA la nimic!
Literatura la fel, este plina de violenta, uneori mai rau ca filmele.
La mare, nudisti sau nu, femeile tot umbla goale.
Ce ma obositi...



Stii tu bine ce stii. Ortodoxia se remarca prin simplitate, prin intimitatea Bisericilor noastre micute dar pline de har, prin faptul ca de 2000 de ani tine aceeasi Liturghie. Asta nu o zic eu un amarat fanatic si nebun ci preotii nostrii in predici:
"marea minune este Liturghia; marea minune este cand ne intoarcem la Dumnezeu
marea minune este ca asistam la aceeasi slujba de 2000 de ani"
Adimirea, eu iti inteleg ravna, dar ia-o incetisor, cu masura! Nu poti arde etapele, progresul duhovnicesc se face cu pasi mici, nu iute, dintr-o data, pentru ca stii bine ca cel care se inalta repede poate cobori la fel de repede. Ia aminte la patania cu metaniile multe! :)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 07.11.2009 at 19:17:04.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.02.2010, 23:27:33
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Prietene, n-o sa ai ocazia sa intalnesti asa o biserica ortodoxa ca cea despre care-ti povesteam si nici eu n-o sa mai gasesc in alta parte. Aia sunt, vorba parintelui, "prea-ortodocsi", nu ortodocsi... Oameni cu mintile destupate, draga domnule, care traiau si traiesc credinta!

Acum sa nu-ti imaginezi ca era cineva care venea la cateheze sa cante la chitara clasica de amorul artei sau eventual trash la chitara bass pe boxele date tare. :) Se cantau melodiile ortodoxe pe care presupun ca le cunosti si tu, acompaniate de chitara si uneori de orga.

Dar sa te intreb si eu ceva: la tine in parohie se fac cateheze? Se face studiu biblic? Exista activitate extra-liturgica? Se intereseaza preotul vostru de voi si in afara programului obisnuit?

Si eu cunosc o astfel de biserica si chiar am participat de cateva ori la seri catehetice unde se folosea orga si chitara, asa cum ai spus si tu, sa nu-si imagineze cineva ca eram cu mainile in aer pe ritmuri saltarete
nu, se canta pricesnele ortodoxe specifice zonei ardealului
preotul nu vede o problema in folosirea instrumentelor deoarece nu se folosesc in timpul sfintelor slujbe ci la intruniri de tineret cu caracter religios
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 21.07.2011, 12:59:58
AnaOprea AnaOprea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2011
Mesaje: 1
Implicit

In cazul in care te hotarasti sa iti insusesti tainele pianului, iti recomand cu multa caldura cursurile de la Boem Club. Cu calm si multa disciplina, cu siguranta poti sa incanti multe urechi cu acordurile melodioase ale pianului. O zi buna!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 21.07.2011, 13:31:21
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vioara este un instrument absolut minunat! E o binecuvîntare divină ca ea există! În general ador tînguirea arcușului în plimbarea peste corzi .
Tchaikovsky , Bach,Paganini, Mozart,Sibelius și mulți alții au creat partituri nemuritoare.
o mostră de frumos cu un interpret de renume


http://www.youtube.com/watch?v=3SvAf-QbuvQ
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Buchet muzical athonit danutz.gabitza Muzica Bisericeasca 0 01.07.2010 02:43:55