Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #8  
Vechi 11.05.2013, 09:42:28
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Serban353 Vezi mesajul
Și a zis Domnul Dumnezeu: "Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele și răul. Și acum nu cumva să-și întindă mâna și să ia roade din pomul vieții, să mănânce și să trăiască în veci!..." Facerea 3:22

Pe langa pomul Cunoasterii Binelui si Raului, din care au luat si au muscat, mai este vorba si despre Pomul Vietii, din care daca ar fi luat ar fi trait vesnic? Exprimarea este un pic neclara pentru mine. Stiu ca în Bliblie sunt o serie de exprimari arhaice de care profita din plin ereticii (cum ar fi cazul "fratilor" lui Iisus sau "obarsia îngereasca" a Nephilimilor).

Tot planuiesc sa imi intreb duhovnicul cu privire la acest pasaj dar uit de fiecare data.
Ma puteti lamuri?

Multumesc
Doamne Ajuta.
”Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele și răul” vrea să spună că Adam tocmai a evoluat de la stadiul de animal biped(homo erectus) la stadiul de ființă rațională, inteligentă(homo sapiens), devenind (așa cum a fost proiectat) primul om cu chipul lui Dumnezeu; ca să dobândească și asemănarea cu Dumnezeu, ar fi trebuit ca [b]”acum nu cumva să-și întindă mâna și să ia roade din pomul vieții(ca să mănânce-nn) și să trăiască în veci”, adică să nu guste din plăcerile vieții pământești ca să dobândească în schimb viața de veci, căci amândouă nu le poate avea.
La fel a făcut Iisus Hristos, El având viața de veci și nemaiavând atracții pământești:
42. Dar nu voia Mea, ci voia Ta să se facă.(Lc22,42b)

Dar care este pomul vieții din mijlocul raiului?
Pomul vieții este uterul care-și are rădăcinile(trompele uterine) de-o parte și de alta a râului vieții (binecuvântarea divină), ce intră în trup (pe traiectul coloanei vertebrale) ca să optimizeze funcționarea organismului în general și a organelor interne în special:
1. Și mi-a arătat, apoi, râul și apa vieții, limpede cum e cristalul și care izvorăște din tronul lui Dumnezeu și al Mielului,
2. Și în mijlocul pieței din cetate, de o parte și de alta a râului, crește pomul vieții, făcând rod de douăsprezece ori pe an, în fiecare lună dându-și rodul; și frunzele pomului sunt spre tămăduirea neamurilor.(Apoc22,1-2)


Deci porunca lui Dumnezeu către Adam a fost ca nu cumva, după ce acum a devenit asemenea Nouă, deci capabil de transcendență, el să se dedea la aceleași obiceiuri animalice, trupești, instinctuale ca mai inainte, căci, fără transcendență, Adam nu poate accede la viața de veci.

Călugării, pustnicii, se retrag din fața patimilor trupești(pământești) ca să spere la viața de veci, pe când aproape toți oamenii fac la fel:

28. Tot așa precum a fost în zilele lui Lot: mâncau, beau, cumpărau, vindeau, sădeau, și zideau,(Lc17,28)

Last edited by Demetrius; 11.05.2013 at 09:50:08.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare