Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.05.2013, 08:42:28
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Serban353 Vezi mesajul
Și a zis Domnul Dumnezeu: "Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele și răul. Și acum nu cumva să-și întindă mâna și să ia roade din pomul vieții, să mănânce și să trăiască în veci!..." Facerea 3:22

Pe langa pomul Cunoasterii Binelui si Raului, din care au luat si au muscat, mai este vorba si despre Pomul Vietii, din care daca ar fi luat ar fi trait vesnic? Exprimarea este un pic neclara pentru mine. Stiu ca în Bliblie sunt o serie de exprimari arhaice de care profita din plin ereticii (cum ar fi cazul "fratilor" lui Iisus sau "obarsia îngereasca" a Nephilimilor).

Tot planuiesc sa imi intreb duhovnicul cu privire la acest pasaj dar uit de fiecare data.
Ma puteti lamuri?

Multumesc
Doamne Ajuta.
”Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele și răul” vrea să spună că Adam tocmai a evoluat de la stadiul de animal biped(homo erectus) la stadiul de ființă rațională, inteligentă(homo sapiens), devenind (așa cum a fost proiectat) primul om cu chipul lui Dumnezeu; ca să dobândească și asemănarea cu Dumnezeu, ar fi trebuit ca [b]”acum nu cumva să-și întindă mâna și să ia roade din pomul vieții(ca să mănânce-nn) și să trăiască în veci”, adică să nu guste din plăcerile vieții pământești ca să dobândească în schimb viața de veci, căci amândouă nu le poate avea.
La fel a făcut Iisus Hristos, El având viața de veci și nemaiavând atracții pământești:
42. Dar nu voia Mea, ci voia Ta să se facă.(Lc22,42b)

Dar care este pomul vieții din mijlocul raiului?
Pomul vieții este uterul care-și are rădăcinile(trompele uterine) de-o parte și de alta a râului vieții (binecuvântarea divină), ce intră în trup (pe traiectul coloanei vertebrale) ca să optimizeze funcționarea organismului în general și a organelor interne în special:
1. Și mi-a arătat, apoi, râul și apa vieții, limpede cum e cristalul și care izvorăște din tronul lui Dumnezeu și al Mielului,
2. Și în mijlocul pieței din cetate, de o parte și de alta a râului, crește pomul vieții, făcând rod de douăsprezece ori pe an, în fiecare lună dându-și rodul; și frunzele pomului sunt spre tămăduirea neamurilor.(Apoc22,1-2)


Deci porunca lui Dumnezeu către Adam a fost ca nu cumva, după ce acum a devenit asemenea Nouă, deci capabil de transcendență, el să se dedea la aceleași obiceiuri animalice, trupești, instinctuale ca mai inainte, căci, fără transcendență, Adam nu poate accede la viața de veci.

Călugării, pustnicii, se retrag din fața patimilor trupești(pământești) ca să spere la viața de veci, pe când aproape toți oamenii fac la fel:

28. Tot așa precum a fost în zilele lui Lot: mâncau, beau, cumpărau, vindeau, sădeau, și zideau,(Lc17,28)

Last edited by Demetrius; 11.05.2013 at 08:50:08.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.06.2013, 13:35:16
MirelF MirelF is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2013
Locație: Bihor, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Oare nu le este frica de iad atunci? Caci acolo sunt sau vor ajunge.
Prin nebunia lor, ei cred ca vor castiga Razboiul cu Dumnezeu de la Sfarsitul Veacurilor. In iad, diavolii chinuie oamenii, caci invidia lor este nemasurata fata de creatura cea mai desavarsita a Ziditorului. Si diavolul se poate mantui, dar nu vrea sa o faca.

Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.06.2013, 14:27:09
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MirelF Vezi mesajul
Asemenea Fiului Risipitor, oricine se poate mantui. Prin tot ce ii caracterizeaza diavolii s-au lepadat pentru totdeauna de Dumnezeu, nu ar mai ajunge sa se mantuiasca datorita trufiei si a urii fata de oameni. Nu ar fi in stare dupa toata lucrarea lor sa isi ceara iertare.

Doamne Ajuta!
omul a avut nevoie de un Mantuitor. Singur, cu o simpla: "te rog, iarta-ma" nu se putea mantui. Oare in cazul ingerilor cazuti, nu ar fi nevoie tot de un mantuitor, asta in cazul in care ingerii nu au avut uin ispititor asa cum a avut omul?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.06.2013, 14:29:02
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MirelF Vezi mesajul
Prin nebunia lor, ei cred ca vor castiga Razboiul cu Dumnezeu de la Sfarsitul Veacurilor. In iad, diavolii chinuie oamenii, caci invidia lor este nemasurata fata de creatura cea mai desavarsita a Ziditorului. Si diavolul se poate mantui, dar nu vrea sa o faca.

Doamne Ajuta!
unde scrie in Biblie ca in iad exista diavoli care chinuiesc sufletele oamenilor rai?
ps:unde scrie in Biblie ca diavolul se poate mantui, afara de scrierile lui Origen?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.06.2013, 06:57:36
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
unde scrie in Biblie ca in iad exista diavoli care chinuiesc sufletele oamenilor rai?
ps:unde scrie in Biblie ca diavolul se poate mantui, afara de scrierile lui Origen?
Oricine se poate mântui, numai să vrea; repet, ORICINE.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.06.2013, 09:14:41
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Oricine se poate mântui, numai să vrea; repet, ORICINE.
repet DIN NOU: UNDE scrie in Biblie ca diavolul se poate mantui, daca vrea? Crezi ca diavolul este atat de prost (un sfant parinte spunea ca diavolul este cel mai bun teolog, stiind FOARTE BINE Biblia inclusiv cartea Apocalipsa) sa riste sa fie chinuit pentru eternitate, doar pentru ca este mandru si nu vrea sa-si ceara iertare?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.06.2013, 07:50:52
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
repet DIN NOU: UNDE scrie in Biblie ca diavolul se poate mantui, daca vrea?...
Asta o ”scrie” Dumnezeu în toate inimile și în orice particulă a naturii.
6. Fiindcă făptura întreagă a fost prefăcută în alcătuirea ei, supunându-se deosebitelor Tale porunci, pentru ca robii Tăi să se păzească nevătămați.(Înțl Sol 19,6)

Și în inima diavolului scrie asta, dar el nu poate intra în propria inimă fiindcă îi este posedată de forțe întunecate.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Crezi ca diavolul este atat de prost (un sfant parinte spunea ca diavolul este cel mai bun teolog, stiind FOARTE BINE Biblia inclusiv cartea Apocalipsa) sa riste sa fie chinuit pentru eternitate, doar pentru ca este mandru si nu vrea sa-si ceara iertare?
Diavolul nu e prost, însă Dumnezeu e Bun și asta e important.
Diavolul nu are liberul arbitru(discernământ) fiindcă nu are acces la propria inimă; de aceea el nu se chinuie, ci este chinuit fără să știe, nici măcar că este mândru.

De ce cauți în Biblie(ca protestanții) litere scrise? Altfel nu crezi? Nu litera e importantă, ci Duhul.

Ca să răspund totuși întrebării tale, am să-ți răspund în Duh, nu în literă: nimeni nu se poate mântui împotriva voinței sale, fără să contribuie el însuși la mântuirea sa și asta o face Dumnezeu în Atotputernicia Lui cu toată natura; de ce altceva ar fi creat-o?.

5. Eu sunt Domnul și nimeni altul! Afară de Mine nu este Dumnezeu. Eu te-am încins fără ca tu să Mă cunoști.
6. Ca să se știe de la răsărit și până la apus că nu este nimic afară de Mine! Eu sunt Domnul și nimeni altul!
7. Eu întocmesc lumina și dau chip întunericului, Cel ce sălășluiește pacea și restriștei îi lasă cale: Eu sunt Domnul Care fac toate acestea.(Isaia45,5-7)
Reply With Quote
Răspunde