Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.09.2013, 04:37:46
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit Preot român, acuzat de agresiune sexuală în Canada

Scandal în comunitatea românească din Toronto. Preotul paroh de la biserica Ortodoxă "Toți Sfinții" din Scarborough se luptă să își demonstreze nevinovăția, după ce a devenit ținta unor acuzații de agresiune sexuală.

Acuzatoarea este o femeie din parohie, tot româncă. A făcut denunț la Poliție, iar preotul a fost arestat și interogat timp de 2 ore, după care anchetatorii l-au pus în libertate. Potrivit presei canadiene, femeia care îl acuză pe părintele Ioan Pop spune că acesta a agresat-o în data de 4 septembrie, chiar în biserică, și că doi enoriași au intrat în lăcașul de cult la timp ca să o salveze.

Contactat de "Jurnalul Național", părintele Pop spune că așa-zisele acuzații sunt nefondate și că martorii despre care pomenește românca pot depune, de fapt, mărturie că el nu a avut niciun gest nepotrivit față de femeia care îl acuză.

"Sunt devastat. Nu mai am putere în mine, pur și simplu e o înscenare, cea mai dură posibilă. E șocul șocurilor. Mă simt distrus, s-a stricat bunul nume și reputația pe care le-am clăsit 14 ani aici", ne-a spus preotul de la "Toți Sfinții".

Părintele Ioan Pop spune că femeia a venit, într-adevăr, la biserică, în acea zi, ca să îi ceară un fel de scrisoare pe care avocatul ei să o poată folosi în instanță ca să își poată vedea mai des copilul în vârstă de 8 ani. Cel mic e în grija statului, pentru că, spune preotul, mama lui e instabilă emoțional. "Îl vedea doar marțea și miercurea, câte 2 ore, și voia să îl vadă și sâmbăta și duminica, să îl aducă în comunitatea românească. Tot eu i-am botezat copilul, în 2006. Ea a revenit în comunitate de ceva vreme și a venit la biserică. Noua ne-a fost milă de ea, i-am dat de mâncare, am făcut și colectă pentru haine și alte cele", explică preotul.

Între ei nu a existat absolut niciun incident. "I-am scris acea scrisoare, apoi, cum suntem noi, românii, calzi...pupi omul la venire, pupi omul la plecare, dai mâna cu el și îi urezi drum bun. Mă trezesc după 2 zile că mă cheamă poliția, să mă duc la ei că am o reclamație, la Divizia 41. M-au întrebat: <Știi de ce ai venit aici?> <Știu, dacă îmi spuneți>, am zis. Iar ei mi-au pus cătușele, m-au dus la fotografiat, la amprentat. S-au interesat cine sunt, ce sunt...Iar după vreo 2 ore mi-au dat drumul. Au zis că pot merge acasă, dar nu am voie o vreme să merg la biserică, nu am voie să ies din Ontario, niște restricții standard. Dar eu nu pot avea așa interdicții, adică nu pot să nu mă duc la biserică! Acolo e serviciul meu, e ca și cum îmi spun să nu îmi câștig pâinea" ne-a explicat părintele Ioan Pop.

Preptul a aflat cine și de ce îl acuză abia când a primit, prin avocat, documentul de eliberare din arest. "Polițiștii nu au vrut să îmi spună despre caz. Nici cine m-a acuzat, nici când, de ce și în ce formă. Am aflat când m-au eliberat din arest, pe hârtie scrie cine e acuzator și incriminarea - sexual assault."

"Ea miercuri a făcut plângerea, iar duminică a apărut la biserică. Noi ne-am purtat frumos, ca de obicei, i-am oferit cafea, am stat de vorbă. Acum mă aștept să apară la biserică și duminica aceasta, ca și cum nu s-a întâmplat nimic. M-a sunat și nașul ei, să ne spună să nu ne supărăm, că ea era foarte nervoasă când a făcut plângerea și nu mai gândea coerent. Și că o să își retragă plângerea" a spus, pentru Jurnalul Național, și soția preotului Ioan Pop.
Părintele și-a luat avocat și e implicat în două tipuri de proces: "Pe de o parte, vreau să se șteargă restricțiile, pentru că biserica e locul meu de muncă, aici am botezuri, am cununii, am slujbe. Apoi vreau să îmi dovedesc nevinovăția".

În tot acest demers, preotul spune că îi are de partea lui și pe martorii despre care acuzata a spus că au intervenit ca să o salveze. Ne-a explicat că "martorii erau acolo, în biserică. Geta și George mă așteptau de jumătate de oră, în liniște. Au rămas și ei blocați și consternați, cum e posibil să spună ea așa ceva când ei erau acolo și nu ne-au deranjat cât am făcut scrisoarea și au rămas și după ce ea a plecat, ca să discutăm problema cu care au venit ei".

Părintele Ioan Pop trebuie să se prezinte la proces în data de 15 octombrie. Chiar dacă plângerea va fi retrasă între timp. E o încercare din care preotul speră să iasă mai puternic, dar și în gardă față de oamenii cu care se vede și discută zi de zi. "O iau ispită de la Diavolul, o să treacă. Viața merge înainte și poate o să învețe și alții să nu mai fie calzi cu nimeni, și medici, și profesori, să stea la distanță, rece și protocolari și foarte atenți".

http://jurnalul.ro/stiri/externe/pre...re-651531.html

Stirea a fost data si pe psoturile TV din Canada.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.09.2013, 12:56:35
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

O mizerie printre multe altele. Va trece de la sine, dacă nu-i alimentată prea mult.
Alți preoți au fost acuzați pentru lucruri încă mai dihai. De obicei nefondat.
Duhul vicleniei și al discordiei, lucrător prin oameni.

Totuși, nu pricep de ce atâta neliniște pentru "imagine".
Găsesc că, dimpotrivă, tocmai imaginea prefabricată trebuie stârpită. Cine are duh de pocăință și cunoaște cele ale Bisericii nu se smintește din atâta lucru. Cine nu, ce a pierdut de fapt? Nimic.

Cred că dacă va renunța să mai țină teama referitoare la imagine, părintele va avea un spor de libertate sufletească și de har.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.09.2013, 15:14:01
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Orthodox priest arrested in alleged sexual assault of Scarborough parishioner

A Toronto priest was arrested Wednesday for allegedly sexually assaulting a woman in his Scarborough church.

Ioan Pop, the 54-year-old parish priest for the All Saints Romanian Orthodox Church, is charged with one count of sexual assault.
On Tuesday, Sept. 3, the Reverend is accused of sexually assaulting a woman who had entered the church, only to be surprised by a couple who “interrupted the assault,” according to Toronto Police.

“Police believe there may be more victims,” the statement added.

All Saints, located at near Birchmount and Danforth, was consecrated in 2008. The parish itself came about “as a result of the desire of the Romanian faithful and the efforts of Father Ioan Pop to create a solid Romanian and Orthodox community on Canadian soil,” read a 2008 write-up on the website of the Romanian Orthodox Archdiocese in the Americas.

Rev. Pop is scheduled to appear in the Eglinton Avenue East courthouse on Oct. 15.

http://news.nationalpost.com/2013/09...h-parishioner/


Ziarele din Canada zic cu totul altceva decat presa din Romania. Acolo spune ca s-ar parea ca ar fi si alte victime. In Canada nu este vanatoare de preoti ortodocsi ca si in Romania. Apoi, cateva enoriase au spus acelasi lucru in particular, nu in public.

Pentru cei care au Biserici la tot pasul nu este mare lucru. Pentru cei care abia dau de o Biserica romaneasca la capatul orasului si gasesc un preot cat de cat bun si care are ceva timp, este o tragedie. Nu va ganditi prin ce trece acea comunitate romaneasca ramasa fara preot? Sau e bine atata timp cat nu vi se intampla voua? E si asa destul de greu intr-o tara practic atee sa fi credincios, dapai cand ti se ia si preotul si Biserica ti se inchide?! Si da, imaginea a fost stricata. Daca este vinovat, o sa fie o problema grava ptr. comunitatea romaneasca.

Last edited by Parascheva16; 26.09.2013 at 15:16:17.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.09.2013, 02:53:00
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cand lumea o ia razna....

,,Staretul manastirii Cotmeana din judetul Arges a fost fugarit, imbrancit si lovit de doi credinciosi, sot si sotie, bunica si un unchi ai acestora, nemultumiti ca slujbele pe care sustin ca le-au platit parintelui nu au avut efectul asteptat.

Potrivit ProTV, totul a inceput in urma cu zece luni, cand staretul a tinut primele slujbe femeii insarcinate care se temea ca viitorul prunc se va naste cu o malformatie numita in popor "buza-de-iepure". Credincioasa mai are o fetita care a venit pe lume cu aceeasi afectiune.Viitoarea mamica avea sa tina posturi si sa vina si de doua ori pe luna pentru slujbe speciale, platite, insa rugile staretului nu au fost suficiente, pentru ca bebelusul s-a nascut cu aceasta afectiune. Slujitorul Domnului se apara si spune ca el i-a promis femeii ca bebelusul va fi sanatos, dar numai daca ea va respecta tot ce ii spune el.

Enoriasii nemultumiti sustin ca i-au dat preotului 2.600 de lei ca sa se roage pentru sanatatea copilului pe care il asteptau, dar baietelul a venit pe lume cu o malformatie congenitala. Revoltati, "pagubitii" au mers sa-i ceara socoteala preotului pentru "tratamentul" esuat. Preotul a povestit ca i-a fost rupta sutana si ca a fost fugarit prin altar."Nu este de calificat asa ceva, sa vina cineva sa ceara banii de la acatiste dupa 9 luni. Strigator la cer! Cine a mai vazut sa vina inapoi sa ceara banii pe acatiste?!", se plange staretul, intr-o declaratie pentru reporterii PRO TV.

In apararea staretului au sarit si cativa calugari si imediat s-au impartit pumni si picioare, in jurul bebelusului de numai 2 luni pe care mama il purta cu ea in brate, relateaza postul TV. Chemati de urgenta printr-un apel la 112, politistii au sosit cand scandalul in manastire era in toi, iar cei implicati aveau nevoie si de ingrijiri medicale.Credinciosii au facut plangere la politie.

Tabara adversa asteapta dreptatea divina. "Cu lacrimi, am sa tip la tine, Doamne, alege-s-ar praful de ei", s-a rugat staretul, cu ochii in lacrimi, in fata camerelor de filmat. "Arza-i-ar focul! Sa le dea Dumnezeu binele, cum mi-au dat ei mie linistea!", a mai spus calugarul, inchinandu-se.Potrivit Pro TV, preotul a gasit si explicatia esuarii "tratamentului": "Copilul a iesit asa pentru ca sunt nemernici, oameni de nimic".Un procuror verifica daca faptele preotului pot fi incadrate la inselaciune.(sursa hotnews)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.09.2013, 07:10:02
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
...
"O iau ispită de la Diavolul, o să treacă. Viața merge înainte și poate o să învețe și alții să nu mai fie calzi cu nimeni, și medici, și profesori, să stea la distanță, rece și protocolari și foarte atenți"....
Oare asta sugerezi(?):

29. Celui ce te lovește peste obraz, întoarce-i și pe celălalt; pe cel ce-ți ia haina, nu-l împiedica să-ți ia și cămașa;(Lc6,29)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.09.2013, 12:17:07
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
,,Staretul manastirii Cotmeana din judetul Arges a fost fugarit, imbrancit si lovit de doi credinciosi, sot si sotie, bunica si un unchi ai acestora, nemultumiti ca slujbele pe care sustin ca le-au platit parintelui nu au avut efectul asteptat.

Potrivit ProTV, totul a inceput in urma cu zece luni, cand staretul a tinut primele slujbe femeii insarcinate care se temea ca viitorul prunc se va naste cu o malformatie numita in popor "buza-de-iepure". Credincioasa mai are o fetita care a venit pe lume cu aceeasi afectiune.Viitoarea mamica avea sa tina posturi si sa vina si de doua ori pe luna pentru slujbe speciale, platite, insa rugile staretului nu au fost suficiente, pentru ca bebelusul s-a nascut cu aceasta afectiune. Slujitorul Domnului se apara si spune ca el i-a promis femeii ca bebelusul va fi sanatos, dar numai daca ea va respecta tot ce ii spune el.

Enoriasii nemultumiti sustin ca i-au dat preotului 2.600 de lei ca sa se roage pentru sanatatea copilului pe care il asteptau, dar baietelul a venit pe lume cu o malformatie congenitala. Revoltati, "pagubitii" au mers sa-i ceara socoteala preotului pentru "tratamentul" esuat. Preotul a povestit ca i-a fost rupta sutana si ca a fost fugarit prin altar."Nu este de calificat asa ceva, sa vina cineva sa ceara banii de la acatiste dupa 9 luni. Strigator la cer! Cine a mai vazut sa vina inapoi sa ceara banii pe acatiste?!", se plange staretul, intr-o declaratie pentru reporterii PRO TV.

In apararea staretului au sarit si cativa calugari si imediat s-au impartit pumni si picioare, in jurul bebelusului de numai 2 luni pe care mama il purta cu ea in brate, relateaza postul TV. Chemati de urgenta printr-un apel la 112, politistii au sosit cand scandalul in manastire era in toi, iar cei implicati aveau nevoie si de ingrijiri medicale.Credinciosii au facut plangere la politie.

Tabara adversa asteapta dreptatea divina. "Cu lacrimi, am sa tip la tine, Doamne, alege-s-ar praful de ei", s-a rugat staretul, cu ochii in lacrimi, in fata camerelor de filmat. "Arza-i-ar focul! Sa le dea Dumnezeu binele, cum mi-au dat ei mie linistea!", a mai spus calugarul, inchinandu-se.Potrivit Pro TV, preotul a gasit si explicatia esuarii "tratamentului": "Copilul a iesit asa pentru ca sunt nemernici, oameni de nimic".Un procuror verifica daca faptele preotului pot fi incadrate la inselaciune.(sursa hotnews)
Mie mi-e mai greata de preot. In primul rind nu trebuia sa ia bani. In al doilea, sa ii fi dat inapoi. Tertio, felul in care bleastema este dezgustator, parca a r fi un jeg manelist. Nu era mai bine ca familia sa fi apelat la consiliere medicala? Animale superstitioase din popor... Incep sa inteleg, cind dau de astfel de cazuri, zicatoarea spaniola, citata de Cervantes in Don Quijote: "Dupa Cruce se ascunde Necuratul".
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.09.2013, 12:41:32
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Calma te fratelo.
Singura chestie imputabilă preotului este faptul că nu și-a păstrat cumpătul în fața camerelor de luat vederi.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.09.2013, 13:09:58
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Barsaumas cum sa bati ma un preot in altar?Cat de pagan trebuie sa fii,nu puteau sa se duca direct la Politie sau la superiorii lui?Suntem animale,pagani,sa se ajunga la asa ceva?Te duci in Casa Domnului sa te iei la omor?Nu zic ca acel staret nu o fi gresit si el dar nu suntem ma animale sa se ajunga la batai cu preoti in biserici.Este deja prea mult.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.09.2013, 14:37:30
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Singura chestie imputabilă preotului este faptul că nu și-a păstrat cumpătul în fața camerelor de luat vederi.
Și dacă nu era în fața camerelor putea fi oricum? Eu aș spune altfel, păcat că avem asemenea exemple. El este ceea ce merităm, singura scuză pe care i-o găsesc.
Dumnezeu să-l miluiască!

Last edited by ovidiu b.; 27.09.2013 at 15:03:15.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.09.2013, 14:40:18
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu, normal că nu.
Dar eu acolo l-am văzut suduind.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde