Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.06.2015, 13:22:17
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Interesant mod de a face propaganda cultului, Remus. Totusi, ce zici, nu ar fi, pentru echilibru, necesar un topic despre parcursul invers al altora?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.06.2015, 16:18:48
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Totusi, ce zici, nu ar fi, pentru echilibru, necesar un topic despre parcursul invers al altora?
Nu. E suferinta prea mare sa vezi un topic de cinci ori mai gras.
Si ar fi in van pentru ca se stie: "numai putregaiul cade din BO". Pe cand invers...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.06.2015, 17:37:40
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu. E suferinta prea mare sa vezi un topic de cinci ori mai gras.
Si ar fi in van pentru ca se stie: "numai putregaiul cade din BO". Pe cand invers...
Nu fac propagandă nimănui, mărturisesc Adevărul, care-I Unul, nu 100, Hristos e Unu, nu sunt hristoși mincinoși.
Prefer Igor, Vitiate, (viciosule) înnoitule (înnoirea minții?) din Barsaumas, sau preferi Alin ? Iertare dacă te-am smintit.

Dacă ești înnoit, ești pentru care confesiune te-ai înnoit ? Că Barsaumas era "căldicel extra-eclesia". Tu acuma din care confesiune vrei să obții mântuirea ? Sau devii ecumenist ? Spui că toate sunt bune ? Sau rămâi extra eclesia ?

Frate rătăcit, "Penticostalul Tradițional", uite te invit pe tine să faci un topic, cât mai obiectiv cu putință, cu surse și resurse obiective, în care să arăți câți oameni au trecut la alte religii, plecând din Ortodoxie. Oameni care au cunoscut Ortodoxia, mă refer, nu baba Valentina și moșu David, că nu i-or plăcut că preotul ține predici, vorbind rar și au mers la penticostali, de exemplu. Acești oameni, sunt semidocți, cazurile astea sunt destule, ca migrație de la erezie la Ortodoxie și de la Ortodoxie la erezie. Mă refer la oameni cu studii, care au știut ce fac, au avut motive de nezdruncinat, ca să plece de la Ortodoxie la erezie, la fel cum oamenii care au venit la Ortodoxie, și o înțeleg și o trăiesc, nu sunt oameni simpli, ci ingineri, tehnicieni, IT-iști, medici, etc. La fel cum oamenii care au venit la Ortodoxie, au știut bine de unde pleacă, și unde ajung, au studiat amănunțit Ortodoxia, înainte să intre în ea.

Ești invitatul meu de onoare, și vom vorbi cât de amănunțit dorești, acolo, pe topicul tău, despre acei oameni, care au ieșit din Ortodoxie, pentru alte religii, sau alte culte.

La fel, cum desigur, vă invit, pe oricine dorește, să vorbim despre oamenii care au venit la Ortodoxie, din alte religii, sau "confesiuni".

Da, numai putregaiul cade din Ortodoxie, asta spune Biblia, nu spun eu: "Dintre noi au ieșit, dar nu erau de-ai noștri, căci de-ar fi fost de-ai noștri, ar fi rămas cu noi; ci ca să se arate că nu sunt toți de-ai noștri, de aceea au ieșit." - I Ioan 2, 19.

Mulțumesc.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 04.06.2015 at 17:55:32.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.06.2015, 20:05:50
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu fac propagandă nimănui, mărturisesc Adevărul, care-I Unul, nu 100, Hristos e Unu, nu sunt hristoși mincinoși.
Prefer Igor, Vitiate, (viciosule) înnoitule (înnoirea minții?) din Barsaumas, sau preferi Alin ? Iertare dacă te-am smintit.

Dacă ești înnoit, ești pentru care confesiune te-ai înnoit ? Că Barsaumas era "căldicel extra-eclesia". Tu acuma din care confesiune vrei să obții mântuirea ? Sau devii ecumenist ? Spui că toate sunt bune ? Sau rămâi extra eclesia ?

Frate rătăcit, "Penticostalul Tradițional", uite te invit pe tine să faci un topic, cât mai obiectiv cu putință, cu surse și resurse obiective, în care să arăți câți oameni au trecut la alte religii, plecând din Ortodoxie. Oameni care au cunoscut Ortodoxia, mă refer, nu baba Valentina și moșu David, că nu i-or plăcut că preotul ține predici, vorbind rar și au mers la penticostali, de exemplu. Acești oameni, sunt semidocți, cazurile astea sunt destule, ca migrație de la erezie la Ortodoxie și de la Ortodoxie la erezie. Mă refer la oameni cu studii, care au știut ce fac, au avut motive de nezdruncinat, ca să plece de la Ortodoxie la erezie, la fel cum oamenii care au venit la Ortodoxie, și o înțeleg și o trăiesc, nu sunt oameni simpli, ci ingineri, tehnicieni, IT-iști, medici, etc. La fel cum oamenii care au venit la Ortodoxie, au știut bine de unde pleacă, și unde ajung, au studiat amănunțit Ortodoxia, înainte să intre în ea.

Ești invitatul meu de onoare, și vom vorbi cât de amănunțit dorești, acolo, pe topicul tău, despre acei oameni, care au ieșit din Ortodoxie, pentru alte religii, sau alte culte.

La fel, cum desigur, vă invit, pe oricine dorește, să vorbim despre oamenii care au venit la Ortodoxie, din alte religii, sau "confesiuni".

Da, numai putregaiul cade din Ortodoxie, asta spune Biblia, nu spun eu: "Dintre noi au ieșit, dar nu erau de-ai noștri, căci de-ar fi fost de-ai noștri, ar fi rămas cu noi; ci ca să se arate că nu sunt toți de-ai noștri, de aceea au ieșit." - I Ioan 2, 19.

Mulțumesc.
Paslusnice, eu am incercat din greu, de multe ori, sa ma integrez in Biserica, sa imi infrang deopotrtiva orgoliul si nelinistea de a sti poate prea multe despre istoria lumeasca a religiilor, indeosebi a crestinismului. Deaceea imi stersesem contul anterior,cumva ca o luare de la capat. Nu imi foloseste la nimic.Nu pot crede ca voi, ortodocsi, catolici traditionali, modernisti,penticostali,adve, calvini,etc. Nu pot sa ma integrez ca si credincios; mereu ma intreb multe, prea multe. Nu pot crede, si gata.
Din teama de ce va aduce viitorul, cf. profetiilor Sf. Kuksa, Laurentiu al Cernigovului, si Sf. Serafim de Virita, chiar am incercat sa fac pe/devin un supus si integrat, un iregimentat speriat si netezit. Imposibil. Intotdeauna, pentru cei ce mai intai vor sa cunoasca si eventual sa creada ulterior, va fi imposibil. Ezio avea dreptate. Supusenia nu mi se potriveste. Da, cred ca toate religiile sunt bune, daca sunt traite cu sinceritate. Si cred ca exista Vesnicii, pe Care ii percepem ba ca Zei, ba ca Sf. Trinitate, ba ca Dumnezeul Unic, exact cum a sugerat acel Meggid la Medjugorje.
De ce "Vitiate"? Nu, nu are legatura cu viciul. Joci SWTOR? Ei, e vorba de personajul cu acel nume.

Last edited by Vitiate; 04.06.2015 at 20:33:39.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.06.2015, 22:55:36
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Oameni care au cunoscut Ortodoxia, mă refer, nu baba Valentina și moșu David, că nu i-or plăcut că preotul ține predici, vorbind rar și au mers la penticostali, de exemplu.
Sunt chiar si preoti si calugari, Igor.
Si sunt romani, nu adunati de prin toate tarile.
Dar nu iti voi da nici numele, nici numarul si nici marturisirile lor.
Pentru ca tu chiar ai suferi. Iar mie nu mi-ar folosi la nimic. Iarta-ma dar nu intru in acest concurs.

Dimpotriva, pentru mine, privind prin prisma Biserica Universale, e un castig faptul ca un pastor penticostal american a trecut la ortodocsi romani. Mult mai bine ar fi daca mai multi pastori romani ar face aceasta miscare. Pentru ca asta ar fi cu adevarat misiune contextualizata. Si implinirea principiului apostolic "Cu iudeii am fost ca un iudeu, ca să dobândesc pe iudei; tuturor toate m-am făcut, ca, în orice chip, să mântuiesc pe unii."

Last edited by Penticostalul Traditional; 04.06.2015 at 23:59:34.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.06.2015, 00:49:28
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Paslusnice, eu am incercat din greu, de multe ori, sa ma integrez in Biserica, sa imi infrang deopotrtiva orgoliul si nelinistea de a sti poate prea multe despre istoria lumeasca a religiilor, indeosebi a crestinismului. Deaceea imi stersesem contul anterior,cumva ca o luare de la capat. Nu imi foloseste la nimic.Nu pot crede ca voi, ortodocsi, catolici traditionali, modernisti,penticostali,adve, calvini,etc. Nu pot sa ma integrez ca si credincios; mereu ma intreb multe, prea multe. Nu pot crede, si gata.
Din teama de ce va aduce viitorul, cf. profetiilor Sf. Kuksa, Laurentiu al Cernigovului, si Sf. Serafim de Virita, chiar am incercat sa fac pe/devin un supus si integrat, un iregimentat speriat si netezit. Imposibil. Intotdeauna, pentru cei ce mai intai vor sa cunoasca si eventual sa creada ulterior, va fi imposibil. Ezio avea dreptate. Supusenia nu mi se potriveste. Da, cred ca toate religiile sunt bune, daca sunt traite cu sinceritate. Si cred ca exista Vesnicii, pe Care ii percepem ba ca Zei, ba ca Sf. Trinitate, ba ca Dumnezeul Unic, exact cum a sugerat acel Meggid la Medjugorje.
De ce "Vitiate"? Nu, nu are legatura cu viciul. Joci SWTOR? Ei, e vorba de personajul cu acel nume.
Aș vrea să-ți scriu atât de multe...

E profundă căderea ta, dar există și izbăvire, și ridicare. Sunt convins, că vei înțelege și vei dori bucuria Adevărului, măcar în ultimul ceas al vieții, ceasul morții, al trecerii în nematerie, despre care și știința vorbește și face experimente cu ea. Atunci, măcar atunci, poate te vei întoarce, în ceasul morții, Dumnezeu va primi și atunci pocăința ta, îndreptarea ta, asumarea și... iubirea ta.

Credința nu are legătură cu rațiunea. Sunt opuse. Cum să explici rațional că Preasfânta Născătoare de Dumnezeu, a luat în pântece pe Dumnezeu Fiul, Hristos, prin umbrirea lui Dumnezeu Duhul Sfânt ? Începi să te gândești la alte comparații de "zei" născuți din femei, din antichitate. Aceia sunt invetați, ca să combată creștinismul, ca să slăbească credința. Dar din iubire, îi acceptăm și pe ei. Mitologia, păgânitatea, nu urâm pe nimeni. Dar prin comparație. Dar câtă diferență ! Hristos, Dumnezeu Iubire, Iertare, Cale, Adevăr, Viață. Cea mai înaltă concepție de gândire umană, din ce a existat vreodată pe pământ. Hristos ! Omul !

Aș vrea să vorbim, despre orice nelămurire care o ai. Vreau să-ți slujesc, să-ți explic, să te ajut. Dar să știi, că nici pe Hristos nu l-au ascultat mulți și nu L-au crezut. Nici pe Sfinții Apostoli. Toți au murit uciși. Nimeni nu a murit de moarte bună, sau de bătrânețe. Nici pe Sfinții Martiri, nu i-au ascultat toți. Mulți oameni, chiar L-au urât pe Hristos și pe Sfinți. Pe Hristos, vedem din Biblie, că au vrut să-L arunce de pe stâncă, să-L ucidă, (Luca 4, 29) și chiar L-au ucis, din ură, împlinind Scripturile.

Deci, nici eu și nimeni din toți care ți-ar vorbi, nu promitem ajutorarea ta, dacă tu nu accepți ajutorul. Noi, suntem semănătorii, din pilda semănătorului. Depinde apoi de pământul sufletului tău, ca sămânța să aducă rod spre mântuire.
Oricine ți-ar explica, dacă rămâi în rațional, demonii te vor birui mereu. Dacă te ridici, în credință, prin, cu ajutorul dragostei, atunci nu vei cădea niciodată. Fiindcă "dragostea nu cade niciodată". (I Corinteni 13, 8) E singura virtute, care nu cade niciodată. Fiindcă e izvorul tuturor virtuțiilor. E Dumnezeu.

Iar apoi, când crezi, atunci, compari cu alte copilării de religii, apoi ca creștin, adâncești ce știi, cercetezi, să știi mai mult. Devi autodidact. Cum am fost și eu. Am studiat singur, m-am zbătut am cercetat. Ba chiar am avut timp și de jocuri pe computer, de care cu mila Domnului, m-am vindecat.
Poți începe și tu, să pui început bun, renunțând să mai joci jocuri la calculator. Mai bine, te uiți la filme. Mai câștigat ești. E prima treaptă spre vindecarea de jocuri.

Am vorbit destul. Uite, a venit Hristos, și prin Duhul Sfânt vrea să-ți spună câteva cuvinte. Îl primești ?

"Dacă dau ascultare și vin la supunere, ei își isprăvesc zilele lor în fericire și anii lor în desfătări; Iar dacă sunt neascultători, atunci trec prin strâmtorile morții și se sting nepricepuți și orbi." - Iov 36, 11-12.

"Unde nu este ascultare, nu cheltui vorba" - Isus Sirah 32, 5.

"De ce nu înțelegeți vorbirea Mea? Fiindcă nu puteți să dați ascultare cuvântului Meu." - Ioan 8, 43.

"nu știți că celui ce vă dați spre ascultare robi, sunteți robi aceluia căruia vă supuneți: fie ai păcatului spre moarte, fie ai ascultării spre dreptate?" - Romani 6, 16.

"Și să nu dea ascultare basmelor iudaicești și poruncilor unor oameni, care se întorc de la adevăr." - Tit 1, 14.

"Să știți, iubiții mei frați: orice om să fie grabnic la ascultare, zăbavnic la vorbire, zăbavnic la mânie" - Iacov 1, 19.

"Prin Care am primit har și apostolie, ca să aduc, în numele Său, la ascultarea credinței, toate neamurile, întru care sunteți și voi chemați ai lui Iisus Hristos" - Romani 1, 5-6.

"Căci precum prin neascultarea unui om s-au făcut păcătoși cei mulți, tot așa prin ascultarea unuia se vor face drepți cei mulți." - Romani 5, 19.

"Căci nu voi cuteza să spun ceva din cele ce n-a săvârșit Hristos prin mine, spre ascultarea neamurilor, prin cuvânt și prin faptă," - Romani 15, 18.

"Căci ascultarea voastră este cunoscută de toți. Mă bucur deci de voi și voiesc să fiți înțelepți spre bine și nevinovați la rău." - Romani 16, 19.

"Și toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos" - II Corinteni 10, 5.

"Numai aceasta voiesc să aflu de la voi: Din faptele Legii primit-ați voi Duhul, sau din ascultarea credinței?" - Galateni 3, 2.

"Bine încredințat de ascultarea ta, ți-am scris ție, știind că vei face chiar mai mult decât cele ce-ți spun." - Filimon 1, 21.

"Și deși era Fiu, a învățat ascultarea din cele ce a pătimit, și desăvârșindu-Se, S-a făcut tuturor celor ce-L ascultă pricină de mântuire veșnică." - Evrei 5, 8-9.

"Curățindu-vă sufletele prin ascultarea de adevăr, spre nefățarnică iubire de frați, iubiți-vă unul pe altul, din toată inima, cu toată stăruința" - I Petru 1, 22.


Citește, fratele meu preaiubit, cu toată dorința inimii, aceste versete de mai sus, citește-le cu "inima înfrântă și smerită, Dumnezeu nu o va urgisi" - Psalmul 50.

Te iubesc în Domnul. Hristos a înviat !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 05.06.2015 at 08:10:19.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.06.2015, 08:17:31
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nici pe Sfinții Apostoli. Toți au murit uciși. Nimeni nu a murit de moarte bună, sau de bătrânețe.
Ba să avem pardon, nu toți Apostolii au murit uciși.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.06.2015, 08:48:33
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Sunt chiar si preoti si calugari, Igor.
Si sunt romani, nu adunati de prin toate tarile.
Nu, fratele meu drag rătăcit, asta-i doar în mintea ta. Nu există decât maxim 5-6 preoți la nivelul întregii Romînii, care au trecut la secte. Și vreo 2000-3000 de familii la nivelul țării. E alegerea lor, fiindcă nu au cunoscut nimic din creștinismul adevărat, nu au fost mulțumiți cu simplitatea și bunăttea, cu discernământul și iubirea necondiționată și nepărtinitoare, care există în adevărata Biserică a lui Hristos și au ieșit. Trebuiau să iasă, spune Biblia. Iadul e soarta lor, pe care îl trăiesc încă de pe pământ, prin stările extatice, de care devin dependenți, ca de patimă, cu iubire falsă și superioară față de cei siimpli și smeriți și curați, ortodocșii.

Dar la nivel global, numai în America, în 5 ani, perioada 2009-2014, s-au botezat la creștinismul adevărat, ortodox, peste 3 milioane de americani, ajungând la aproape 2 milioane, față căteva zeci de mii, cât erau în urmă cu 10 ani.

În Mexic și Brazilia, au trecut parohii întregi de protestanți și romano-catolici, la Ortodoxie, prin misiunile Ierusalimului, Alexandriei, Antiohiei sau a Rusiei. Și peste tot în lume, la fel. Zeci de mii de protestanți, lutherani, calvini, și neo-protestanți, toate sectele, au devenit ortodocși. Au înțeles, înainte de-a simți, că asta-i casa Domnului, asta-i Biserica cea adevărată și vie, care a adus martiri, în fiecare secol, efectiv, în fiecare secol ortodocșii erau uciși, prin progoane externe sau interne, ale fiecărei țări. Ăsta-i doar un aspect.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Dar nu iti voi da nici numele, nici numarul si nici marturisirile lor.
Pentru ca tu chiar ai suferi. Iar mie nu mi-ar folosi la nimic. Iarta-ma dar nu intru in acest concurs.
Frățior rătăcit, poți pune nume și mărturisire, dar dacă îi vei întreba, ce știu despre Ortodoxie, nu îți vor spune nimic. Fiindcă nu știau nimic la momentul când au devenit eretici.
Așa lucrază necuratul. Când simte că vrei să te apropii de Biserică, îți dă sentimente și gânduri spurcate, să mergi la secte și erezii și să spui că acelea sunt Biserica, ca să nu găsească omul Casa, Adevărul și mântuirea. Și reușeșete la destui creduli și naivi, tactica asta.

Tu suferi când vezi că oamenii au descoperit Adevărul și L-au îmbrățișat? Suferă. Mai mult ca mine, nu ai suferit niciodată. Deocamdată. Nu știu ce va fi. Dar suferința mea, este inexprimabilă în cuvinte, față de credința mea, că oamenii sunt neîntăriți și față de credințele mincinoase de pe pământ, toate, multe, care seceră destule suflete, peste tot.

Da, sufăr deja de multă vreme, o suferință mică în plus sau în minus, e tot acolo. Dar aș fi curios, acei oameni, ce au mers în întunericul ereziilor, cât au cunoscut din Ortodoxie, biblic, dogmatic, patristic, istoric, canonic. Și apoi cât de mult au iubit oamenii și bisericile toate din lume, și eretici toți, cât de mult i-au iubit, în momentul când au plecat. Sunt foarte curios.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Dimpotriva, pentru mine, privind prin prisma Biserica Universale, e un castig faptul ca un pastor penticostal american a trecut la ortodocsi romani. Mult mai bine ar fi daca mai multi pastori romani ar face aceasta miscare. Pentru ca asta ar fi cu adevarat misiune contextualizata. Si implinirea principiului apostolic "Cu iudeii am fost ca un iudeu, ca să dobândesc pe iudei; tuturor toate m-am făcut, ca, în orice chip, să mântuiesc pe unii."
Da, vorbești frumos. Dar e semi-adevăr. Și semi-adevăruri nu există. E Adevărul sau neadevărul. Un adevăr mascat, parfumat, aranjat, copi fidelă a Adevărului. Dar simți, că duhul e altul, nu e al Adevărului.

Așa și tu, "prin prisma Bisericii Universale"... Biserica Universală, se luptă cu ereziile, ești de acord ? Există eretici și erezii, ști prea bine asta, nu ? Biserica Universală, nu poate fi în 5 confesiuni, sau 5 culte, etc. Da ? E imposibil. Ne spune Biblia clar, că Adevărul e Unul, Biserica e Una. Deci din alea 5, 4 mint și una spune Adevărul. Rămâne ca omul să descopere, după cât de mult iubește, care-i aia, cea adevărată, și care sunt cele care mint.

Să dea Dumnezeu, precum și tu bine spui, cât mai mulți pastori penticostali și de alte secte și culte protestante și neo-protestante, să devină preoți ortodocși. Români și nu numai. Amin. Ăsta-i scopul Bisericii, să aducă oamenilor Adevărul și Evanghelia creștinismului, să îi ferească de minciuni, de eretici și întuneric. Asta-i "misiunea contextualizată", lupta cea bună, cum spune Sfântul Apostol Pavel.

Dar măcar cu idea asta să rămâi: nimic, absolut nimic, din ce există în Ortodoxie, nu este înafara Bibliei. Totul este din Biblie. Dacă tu îmi găsești un singur aspect, oricât de mic, care să nu fie din Biblie, și să fie practicat de Ortodoxie, eu îți recunosc adunările voastre de "lingviști" bipolari, că sunteți și voi în Adevăr.

Citește-i și pe Sfinții Părinți, care, în primul mileniu, nu erau nici ortodocși, nici romano-catolici, nici vreun soi de neo-protestanți, erau creștini. Citește-i să vezi ce înseamnă azi creștinismul și unde anume mai găsești acel creștinism curat și sfânt. Răspunsul va veni de la sine.

Hristos a înviat !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.06.2015, 09:09:32
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dar la nivel global, numai în America, în 5 ani, perioada 2009-2014, s-au botezat la creștinismul adevărat, ortodox, peste 3 milioane de americani, ajungând la aproape 2 milioane, față căteva zeci de mii, cât erau în urmă cu 10 ani.
Deci s-au botezat 3 milioane și au rezutat aproape 2 milioane. Ne spui și nouă de unde ai inventat cifrele astea ?

Last edited by GMihai; 05.06.2015 at 09:11:35.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.06.2015, 19:32:22
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
nimic, absolut nimic, din ce există în Ortodoxie, nu este înafara Bibliei. Totul este din Biblie.
Ortodoxia inseamna dreapta credinta.
Iar dreapta credinta se gaseste in Biblie, aici chiar ai dreptate.
Reply With Quote
Răspunde