Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.10.2016, 17:57:02
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
41 - Dacă avem de exemplu 200 sau 20.000 de hectare de pământ, nu suntem de acord să rămânem cu 10, dacă avem 2 copii și să lucrăm pentru familia noastră acele 10 hectare și restul de 190 sau 190.000 să le donăm la 19 sau 19.000 de familii, câte 10 hectare la fiecare familie cu 2 copii, sau 15 la 3 copii, 20 la 4 copii, cu hotărârea prin notarul public să nu le vândă niciodată, ci să le lase moștenire copiilor ce se vor căsători și cu verificarea eventual amendarea familiei, care nu-și lucrează pământul. E o soluție a scăpării din sărăcia lucie, în care trăiesc peste 5 miliarde de oameni.

42 - Suntem ca în timpul comunismului: pe-atunci erau doar două opțiuni la votare, azi, spre exemplu în America, sunt tot două opțiuni. E firesc? Libertatea adevărată nu este asta, ci doar cea în Hristos. De ce nu există pe listele de vot și monarhia? Și orice sistem politic care construiește și întărește omenirea, nu care-o consumă și-o ucide. Unde sunt filosofii, gânditorii, intelectualii? Care să schimbe politica de azi? Atâtea emisiuni la televizor, arată problemele, dar nu arată soluțiile. Nu sunt capabili? Nu vor? Ce se întâmplă, Doamne, cu omenirea și cu pământul pentru care ai deschis Ușa, și-ai arătat Calea, ai spus Adevărul și ți-ai dat Viața?
Scuze, dar nu am putut sa observ cat de multa ironie se afla in aceste doua motive.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.10.2016, 18:01:03
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Dragul meu Emmilian,

Și eu sunt un fel de călugăr... pentru că îl iubesc pe Dumnezeu și pe Maica Domnului, pe Hristos, Creația, sfinții, drepții, îngerașii, iubita-nevastă, toate făpturile necăjite sau fericite, familia, frații și surorile în Dumnezeu și tot Cuvîntul Duhului Sfînt, de la început și pînă la sfîrșit și toată creația afară de păcat. Păcatul nu-l iubim ci în contra lui, a păcatului viclean și cu mîndria lui luptăm!

Deci mă bucur că vrei și tu însfîrșit să-ți călugărești viața. Mă bucur pentru tine și pentru Dumnezeu. Cu răbdarea treci ''marea'', cu răbdările treci ''averile''!

Atîtea griji reale și atîtea dureri ai luat asupra ta și ai scris atît de mult și de frumos și de corect gramatical, n-am reușit să citesc tot decît pe diagonală și cu toate astea crincrin bagă înainte cu bolile psihice, cu falsul înduhovnicit și cu alte psihologisme psihiatrologico-''duhovnicești''... iart-o, iart-o iară.

Îmi dau seama că nu ești bolnav psihic și nici păcălit de satana fiindcă satana nu vrea să se facă călugăr ci un acoperit din serv-vicii sau om mare de tot, om de mare lucs... lucsiferic.

Nu te lua după cei ce te consideră nebun fiindcă tu nu ești nebun ci ai citit foarte multe lucruri Duhovnicești care sunt foarte bune și Adevărate... însă nu întotdeauna le știi aplica spre folosul și mîntuirea ta și a altora. Trebuie să perseverezi dacă vrei să cîștigi pe cineva de partea sfințeniei.

Deci mă bucur că ești pentru fecioria duhovnicească a rugăciunii și trupească a comuniunii, pentru ascultarea dreaptă de duhovnicul Dumnezeu direct sau prin sfinți și pentru sărăcia curată de orice averi păcătoase și deșarte.

Piatra cea mai de temelie a oricărui călugăr este nepăcătuirea ce vine de la Dumnezeu prin Domnul Iisus Hristos și Cuvîntul lui Dumnezeu.

Iar această nepăcătuire se continuă prin Har pe tărîmurile cele fericite ale Virtuților.

Deci dragă Emiliane te cred că ești deja un creștin ortodox cu viață călugărită foarte mult și care vrei și mai multă înduhovnicire... iar această extrem de multă duhovnicie este foarte bună și pentru tine și pentru cei din jur... așa că nu te sfătuiesc și nu te îndemn la altceva decît ca, odată ajuns călugăr, să studiezi tu viața celor 7 Trîmbițe Apocaliptice și să le pricepi mesajul Dumnezeiesc și astfel călugăria ta va putea să înceapă să se lămurească... să se limpezească și să se desăvîrșească.

Mă bucur deci că Dumnezeu este și cu tine! Ești pe drumul cel bun, pe Calea cea strîmtă care duce la Mîntuire și în Rai încă de aici!

Dacă-ți mai amintești de mine vreodată, mă iartă și roagă-te pentru mine ca să fie Voia Domnului cu noi toți!

Sper că nu te superi iară ca să începi să arunci iar josnicii despre unii sau despre alții. Eu te-am iertat.
Mie mi-ești drag din pricina Domnului Iisus așa că îți doresc binele și-ți mulțumesc pentru încercarea ta de a ne transmite și nouă din multa duhovnicie cu care te-ai însuflețit.

Greu însă îi este unui bogat care se auto-îndreptățește băgîndu-se în seamă ca să urmeze Mie.... adică Lui Dumnezeu. Trebuie multă lepădare de sine și de necredeință! E posibil și toți sfinții stau mărturie Vie că Viu e Domnul!
Întîi de toate hai să încercăm să lepădăm grijile deșarte, pe grijile cele multe ale mîntuirii hai să le lăsăm în seama Domnului și mai ales hai să încercăm să nu mai păcătuim, să nu mai greșim și să nu mai facem niciun rău.

Deci hai să facem primul lucru, să respectem pancarta pusă de Dumnezeu în RAI pe care scrie: Interzis păcatului!

Hai să nu mai păcătuim! Hai să ne rugăm, să ne respectăm și să nu mai păcătuim. Atît! Iubire Curată... ce vine din Credință... ce vine din Iubire Sfîntă. Hai să fim drepți!

Last edited by vsovi; 18.10.2016 at 18:04:55.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.10.2016, 18:13:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

O lunga lista de motive care nu prea au legatura cu calugarie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.10.2016, 18:14:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Întîi de toate hai să încercăm să lepădăm grijile deșarte, pe grijile cele multe ale mîntuirii hai să le lăsăm în seama Domnului și mai ales hai să încercăm să nu mai păcătuim, să nu mai greșim și să nu mai facem niciun rău.

Deci hai să facem primul lucru, să respectem pancarta pusă de Dumnezeu în RAI pe care scrie: Interzis păcatului!

Hai să nu mai păcătuim! Hai să ne rugăm, să ne respectăm și să nu mai păcătuim. Atît! Iubire Curată... ce vine din Credință... ce vine din Iubire Sfîntă. Hai să fim drepți!
sectarismul e pacat vsovele.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.10.2016, 18:31:24
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crincrin Vezi mesajul
3. Tipuri de persoane pseudo-duhovnicești

3.1. Tipul patologic

Tipul patologic, psihopatul, a cărui vocație mistică apare datorită unor deranjamente psihice personale, este un tip de obicei activ, având numeroase „convorbiri cu Dumnezeu” și „vedenii de sus”, prin care își alimentează mândria cu învestirea unor misiuni importante chiar pentru omenirea întreagă.

Între acești autointitulați „prooroci”, unii sunt psihopați confirmați de știința medicală, iar tratarea lor necesită și o intervenție clinică (tratament, internare în spital). Alții însă, a căror boală nu e întotdeauna și pentru toți evidentă, se dau drept reprezentanți ai unei spiritualități autentice, cucerindu-și adepții prin convingerea puternică în ceea ce spun, convingere susținută și prin manifestări exterioare agresive, uneori chiar ridicole și prin „rețete” proprii de spiritualitate.

Totdeauna se dau pe sine drept mari personalități[1] și țin neapărat să fie considerați ca atare, mergând uneori până la sacralizarea propriilor persoane și obiecte (delir de grandoare). Au adesea „vedenii în duh” sau „convorbiri cu îngeri”, despre a căror importanță nu se consultă niciodată cu Biserica și pe care niciodată nu le raportează la reperele dumnezeiești ale Sfintei Scripturi și ale Sfintei Tradiții. Duhurile cu care comunică le dau un fel de autonomie în cele spirituale, întărindu-le convingerea propriei infailibilități astfel încât ajung să se propovăduiască pe ei înșiși și nu pe Dumnezeu[2]. Unii ca aceștia nu cunosc nimic despre smerenia adevărată, despre dreapta socotință, despre deosebirea duhurilor, virtuți absolut necesare oricărui creștin drept-măritor.

Toți acești „prooroci”, având „comunicări directe cu Dumnezeu”, se cred mai presus chiar și de Sfânta Scriptură, pe care o folosesc ca să-și argumenteze „misiunea”, făcând de obicei, propagandă de grup, sacrificând orice pentru grup, chiar logica, bunul simț și omenia, provocând mari crize sufletești în ascultătorii naivi și nepregătiți și aproape terorizându-i cu propriile lor obsesii și neliniști. Lângă ei nu ai sentimentul seninătății, al odihnei și al bucuriei pe care-l trăiești la întâlnirea cu un om îmbunătățit, ci o teribilă încrâncenare și teamă; sunt făcători nu de pace, ci de panică. Apogeul dezechilibrului îl ating fanaticii, manevrați clar din umbră de duhurile viclene, care-i aruncă în excese și exagerări cu totul străine de viața Bisericii.

https://unsufletortodox.wordpress.co...sul-misticism/
Acestea sunt acuzațiile tale, surioară "Crincrin" ? Minunat... (sau poate spui că nu sunt acuzații, atunci de ce le-ai scris?)

Hai să vedem dacă sunt minciuni cele scrise mai sus:

Hristos a fost patologic ?
Avea vedenii de sus și convorbiri cu Dumnezeu ! Și Ilie Tesviteanul, Moise și toți proorocii. Deci au fost ei patologici? Erau psihopați, așa-i ?

Sfinții Sfinții Apostoli, Sfinții Părinți, Sfinții Mucenici, mulțimea de Sfinți Episcopi, Sfinți Preoți, Sfinți Diaconi, în toate secolele, au fost patologici ?

Asta-i prima. A doua:

Am spus eu că am primit "convorbiri cu Dumnezeu" ? (care este defapt definiția rugăciunii și Teologia) Sau am spus că am primit "vedenii de sus" și "vedenii în duh"? Am spus eu că sunt investit întro misiune importantă pentru omenirea întreagă? M-am numit eu prooroc ? M-am dat drept reprezentant a unei spiritualități autentice ? Am căutat eu să cuceresc adepți ? Am avut manifestări exterioare agresive sau ridicole ? Am dat rețete proprii de spiritualitate ? (iar Sfintele Canoane nu sunt rețete? Tâlcuirea Scripturii de Sfinții Părinți, nu sunt rețete? deci sunt psihopați Sfinții Părinți de la Sfintele Sinoade și tâlcuitorii?)

M-am dat vreo mare personalitate ? Am ținut neparat să fiu considerat ca atare ? M-am sacralizat ? (Doamne ferește) Am avut vedenii în duh ? Convorbiri cu îngerii ? Am comunicat cu duhuri care mi-au dat autonomie în cele spirituale ? (apropo, studiile teologice nu sunt autonomie) M-am declarat eu infailibil ? (mai bine moarte de mii de ori decât să fiu ca Patriarhul eretic de la Roma "papa" care s-a declarat infailibil). M-am propovăduit pe mine însumi ? M-am considerat eu mai presus de Sfânta Scriptură ? Am sacrificat orice pentru grup ? Am sacrificat ceva, cât de mic ? Crize sufletești ? Pardon ? Am terorizat pe cineva cu ceva ? S-au lipsit oamenii de seninătate, odihnă, bucurie, lângă mine ? Am cerut eu să se lipsească cineva, de ceva lângă mine, viermele ?

Am fost încrâncenat și cu teamă ? Am fost făcător de panică ? Am încălcat libertatea unui om ? Am fost fanatic ? Apropo, Hristos era fanatic ? Sfinții Apostoli și toți marii Sfinți, erau fanatici, așa-i ? Am fost manevrat clar din umbră de duhurile viclene care m-au aruncat în excese și exagerări, cu totul străine de viața Bisericii ?

Soră... ești cel puțin puerilă și, iartă-mă, dar ai mințit...

Acuzații nefondate, lipsă de respect, de bun simț, nu față de mine, ci față de tine însuți.

Dumnezeu să te ierte, față de mine nu ai greșit cu nimic...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.10.2016, 18:33:17
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
sectarismul e pacat vsovele.
Absolut bineînțeles că e păcat... mai ales cînd ai o astfel de credință eretică și greșită prin care necinstești pe maica Domnului... susținînd tot felul de lucruri rele despre Ea.

Deci asta susțin și eu mult mai mult ca tine că sectarismul e păcat stigător la cer, e păcat mare, e un fel de satanizare...

Dar și cine face confuzii așa ca în vechime susținînd cu viclenie că Domnul Iisus e sectă sau că NIP e sectă se face părtaș unei mai mari batjocuri și necinstiri a preasfintei Maria și a lui Dumnezeu!

Deci întăresc că sectarismul este foarte mare păcat dar nu așa cum ai vrea tu ci așa cum este Adevărul: sectele sunt secte dar NIP nu e sectă!

Însă Dumnezeu nu-i condamnă pe sectanți ci sectele și credințele lor greșite dar îi iubește și pe ei cu milă chiar dacă ei sunt doar trupești spre deosebire de voi care vă credeți mari înduhovniciți dar urîți sectanții și prin asta făcîndu-vă voi judecători în locul lui Dumnezeu în timp ce sunteți mai rău ca sectanții fiind în fiecare clipă în gură cu toate relele și minciunile și judecățile la adresa apropiaților... deci eu sunt contra sectanarismelor de tip Iehoviști, Mormoni, Penticostali și împotrivă la ideile tuturor neoprotestanților care vorbesc de Isus și care cîntă despre Isus în timp ce necinstesc pe Maica Lui și pe Dumnezeu... răstălmăcind scripturile mai rău ca ortodocșii sau ca și catolicii. :)

Milă voiesc și nu jertfe... deci Dumnezeu îi iubește pe toți dar păcatele și mîndriile și eresurile nu le iubește deloc fiindcă alea toate sunt rele și au ieșit din om și întră în om și strică pe om și nu sunt de la Dumnezeu... ci sunt căi păgîne și păcăleli lucsiferice care duc în groapă pe oricine care le primește.

Last edited by vsovi; 18.10.2016 at 18:46:46.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.10.2016, 18:43:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Absolut bineînțeles că e păcat... mai ales cînd ai o astfel de credință eretică și greșită prin care necinstești pe maica Domnului... susținînd tot felul de lucruri rele despre Ea.
Adica tu?

Citat:
Dar și cine face confuzii așa ca în vechime susținînd cu viclenie că Domnul Iisus e sectă sau că NIP e sectă se face părtaș unei mai mari batjocuri și necinstiri a preasfintei Maria și a lui Dumnezeu!
Deocamdata vad ca tu sustii ca "Domnul Iisus" = NIP, altfel nu vad cine/cum.

Citat:
Însă Dumnezeu nu-i condamnă ci îi iubește și pe ei cu milă chiar dacă ei sunt doar trupești spre deosebire de voi care vă credeți înduhovniciți dar urîți sectanții și prin asta făcîndu-vă voi judecători în locul lui Dumnezeu
Discernamantul nu e pacat, poate candva ai sa-l inveti si tu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.10.2016, 18:52:19
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crincrin Vezi mesajul
2.1. Cauzele falsului misticism

Cauzele falsului misticism sunt multiple. De cele mai multe ori ele se conjugă în proporții diferite de la caz la caz, nuanțând într-un fel specific fiecare deviere mistică. Le putem totuși prezenta în felul următor:

a) Unele sunt cauze ivite dintr-o viață spirituală degenerată în superstiții și practici oculte, „Mulți dintre cei care practică formele magiei și ale superstiției socotesc că nu păcătuiesc față de Dumnezeu, ci chiar Îl servesc. Ceea ce dă practicilor magice un caracter de fals misticism este convingerea celor ce recurg la ele că intră oarecum în contact cu lumea de dincolo, supranaturală.”[1] Tocmai această ofertă a contactului și a ajutorului imediat ce vine din lumea nevăzută atrage mulți oameni spre respectivul domeniu. Superstiția împreună cu erezia și ateismul formează triada infernală cu care diavolul amețește mințile oamenilor, deviindu-i de la dreapta credință în Dumnezeu spre căile pierzării veșnice.

b) Alte cauze sunt cele patologice, bolile și deranjamentele psihice, care produc și alimentează deseori falsul misticism. Unele tulburări și stări de boală se datorează multora dintre așa-numitele viziuni și comunicări cu ființe din alte lumi. „Ele sunt susținute însăși de o frământare religioasă în cei ce le produc, ca și în cei care le acceptă, spre deosebire de manifestările ocultismului, care sunt lipsite de o frământare religioasă, deși sunt însoțite și ele de un fior al întâlnirii cu nevăzutul. Dar, dacă privim atent, observăm că și frământarea religioasă la subiectele producătoare de false viziuni este bolnăvicioasă.”[2]

c) Între cauzele morale ale evlaviei false amintim ignoranța, lăcomia și prezumția (închipuirea de sine). Deseori azi, mentalitatea magică, lăcomia și prezumția se întâlnesc în unul și același impostor, care, exploatând ignoranța creștinilor, devine promotorul pe scară largă al unor experiențe și fenomene paranormale.[3] Însă „formele epidemice ale falsului misticism sunt un semn trist de înapoiere religioasă generală și un certificat rușinos pentru păstorii sufletești ai unui popor. (…)

https://unsufletortodox.wordpress.co...lui-misticism/
Știi tu că am o viață spirituală degenerată ? Că sunt superstițios și fac practici oculte ?
Doamne ferește... soră, cum mă poți acuza de așa ceva ? Adaogă tristețe sufletului meu, că-mi este întărire... oricum acestea sunt printre ultimele mesaje care le schimbăm...

Am practicat forme ale magiei ? Am considerat că nu păcătuiesc față de Dumnezeu ? Arată-mi te rog unde am fost superstițios ? Unde-i erezia și ateismul ce le-am săvârșit ? Te rog mult să mi le arăți, ca să le îndrept.

Și apoi din patologie, de care am vorbit mai sus... Am spus în alte posturi că am mers la psiholog destul de des, pentru serviciul mamei mele de asistent maternal, ce se întâmplă cu tine, soră, ai uitat ? De ce faci acuzații așa puternice, din nimic și nefondat ?

Am avut evlavie falsă, am fost ignorant, lacom, cu închipuire de sine ?

Of, scumpii de voi, frățiorii mei, vă rog să mă iertați dacă vi-am greșit cu ceva în postările mele, dacă v-am smintit, nu ăsta a fost scopul, ci vindecarea, cu tot ce înseamnă ea...

Pomeniți...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.10.2016, 19:14:04
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crincrin Vezi mesajul
4. Demascarea și combaterea „falșilor mistici”

Omul cu adevărat duhovnicesc nu-și face și nici nu încurajează la alții reclama propriilor virtuți; „poziția sigură în spiritualitatea ortodoxă este cea din smerenie; aceasta este, de fapt, criteriul ei absolut. Cei care au fost și au rămas în smerenie au putut să se bucure de daruri duhovnicești reale, au putut să le păstreze și au putut folosi și pe alții cu ele. Pe aceștia îi impune însuși Duhul Adevărului, Duhul Bisericii întregi Care lucrează printr-înșii. Duh care respiră nevăzut și discret prin toată lucrarea lor, iar sentimentele pe care le angajează în credincioși nu cad sub cenzura îndoielii. Dacă un asemenea om are și o vocație misionară, el o întreprinde cu sfat, fără grabă, desfășurând-o progresiv, în timp, fără publicitate, fără „eu” la orice pas și fără adunare de „partizani”[1].

De aceea, din momentul apariției unui nou „prooroc”, se cuvine ca Biserica, prin preoții și învățătorii ei, să-l cerceteze și să-l caracterizeze în public imediat, după criteriile următoare:

1) în legătură cu persoana lui: dacă este sau nu sănătos la minte, smerit, evlavios, bun cunoscător al Ortodoxiei, lipsit de patimi;

2) în legătură cu mesajul lui: dacă nu e în contradicție cu datele Revelației dumnezeiești, dacă nu are contradicții interne, dacă nu inovează, dacă e moral, dacă e serios și limpede;

3) în legătură cu urmările prezente sau eventuale pe care le-ar putea avea promovarea și propovăduirea lui.

Biserica nu trebuie să tolereze sau să aștepte maturizarea cazurilor de fals misticism; extinderea unor asemenea cazuri poate genera secte și chiar erezii. Nu trebuie îngăduit (atenție!) ca turma lui Hristos să fie dezbinată!

Primul lucru care trebuie făcut după identificarea falsului este contracararea lui cu toate mijloacele misionare pe care rânduiala bisericească le prescrie. Tratativele politicoase și așteptarea ca acești „prooroci” să dea singuri faliment nu sunt indicate, întrucât le prelungesc autorizația de a înșela. Dialogul și cateheza cu cei căzuți în rătăcire sunt metodele principale pentru aducerea lor în perimetrul Ortodoxiei, metode trăite și explicitate de Sfinți. În general, într-o formă de fals misticism, inspirată sigur nu de Duhul Adevărului, oamenilor li se oferă noutatea, senzaționalul, mirajul unor experiențe deosebite, accesul la unele „taine” descoperite doar câtorva „aleși”, aflarea unor profeții și chiar exersarea unor „semne și minuni paranormale”. Aceste experiențe, precum vedem, nu intră în viața normală a unui bun creștin ortodox, luminat, care-și păzește sufletul pe drumul lin și drept al sfințeniei. Ele, de fapt, nu sunt cuprinse în cele nouă Fericiri ale Mântuitorului.

https://unsufletortodox.wordpress.co...silor-mistici/
Unde mi-am făcut eu reclamă propriilor virtuți ?Și da, am fost lipsit de smerenie, însă doar astăzi, prin anunțarea în public a motivelor călugăriei mele, cu scopul de a fi de folos și a ajuta pe alții care vor să se călugărească. Vreau însă, prin călugărie să mă smeresc, cât mai mult, nu există măsură de creștere din slavă-n slavă a virtuțiilor.

Am spus eu că m-a impus Însuși Duhul Sfânt ? Mi-am făcut publicitate ? Am folosit "eu" la fiecare pas și am cerut și am adunat partizani ?
A fost mesajul meu în contradicție cu revelația dumnezeiască ? În cele afirmate: am fost sau nu am fost moral, serios și limpede ? Am generat vreo erezie ?

Deci am fost fals ? Am avut fals misticism ? Unde ? Arată-mi, ca să mă pot îndrepta. Am avut tratative, am cerut ceva de la cineva ? Deci dacă am căzut în rătăcire, te rog iată, cum spui, prin dialog, arată-mi rătăcirea și hai să ne întărim unul pe altul spre mântuire. Iar nu am căzut în rătăcire, de ce minți turma lui Hristos, ponegrindu-mă și înjosindu-mă, total fără niciun verset Scripturistic și fără niciun citat al Sfinților Părinți?

Deci ce noutăți, senzațional și miraje prin experiențe deosebit am adus eu ? Am spus eu că am primit accesul la câteva taine, descoperite doar câtorva aleși ? Sau că am exersat semne și minuni paranormale ?

Soră, soră... de aceea ți-e greu, că nu iubești. Nu iubești cu adevărat, ortodox, precum Hristos, Sfinții Apostoli, Sfinții Părinți, Sfinții Mucenici. Dar iartă-mă pe mine, păcătosul, cel plin de puroi și patimi...

Și te rog pomenește-mă...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.10.2016, 19:15:47
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Și da, am fost lipsit de smerenie, însă doar astăzi, prin anunțarea în public a motivelor călugăriei mele, cu scopul de a fi de folos și a ajuta pe alții care vor să se călugărească. Vreau însă, prin călugărie să mă smeresc, cât mai mult, nu există măsură de creștere din slavă-n slavă a virtuțiilor.
..
De unde stii ca esti bun de calugarie ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare