Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.03.2009, 18:26:03
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Agkelos Vezi mesajul
Lasa deoparte visele si tot ce tine de imaginatie. Roaga-te. E singurul lucru care trebuie sa il faci. Diavolul nu iti face nimic daca te rogi pentru ca Dumnezeu nu ii permite. Orice iti vine in cap in timp ce te rogi sau orice visezi e un potential atac din partea diavolului. Ignora-l si vezi-ti de rugaciune. E tot ce conteaza.

Daca te ajuta cu ceva, gandeste-te la un diavol ca la un copil prost care atunci cand vede ca nu iti poate face nimic iti scoate limba si se stramba la tine.
sau,poti intinde mana spre ei,fara nici un fel de teama,cu multa dragoste si cerandu-le sa te insoteasca in rugaciunea ta catre Domnul...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.03.2009, 18:37:00
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
sau,poti intinde mana spre ei,fara nici un fel de teama,cu multa dragoste si cerandu-le sa te insoteasca in rugaciunea ta catre Domnul...
sa nu-ti fie niciodata teama de ei ; cheama-i la rugaciune,la smerenie,la intoarcerea catre Domnul...

si nu trebuie sa uiti ceea ce spune Sf.Apostol Pavel :
“Nu v-a cuprins ispită care să fi fost peste puterea omenească. Dar credincios este Dumnezeu; El nu va îngădui să fiți ispitiți mai mult decât puteți, ci odată cu ispita va aduce și scăparea din ea, ca să puteți răbda”.

Doamne,ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.03.2009, 03:43:26
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

ceea ce am scris a fost ultima solutie la care am apelat dupa o perioada de "hartuire" de cateva saptamani in care ma simteam urmarita continuu,inclusiv in biserica,dar niciodata la Sf.Liturghie;insa cel mai mult ma deranja in momentele de rugaciune,stiam deja,se facea simtita prezenta prin sentimentul de teama,frigul si curentii de aer reci dimprejur.
si,da,era vorba de perioada de inceput a rugaciunii isihaste.
stiam din lecturile Sfintilor Parinti ca nu trebuie sa incerci sa provoci si nici sa infrunti;am incercat sa ignor,dar fara rezultat iar de fuga continua nu se punea problema.
atunci,la rugaciune fiind,i-am chemat sa mi se alature;fireste,am fost lasata in pace.
rugaciunea este si va ramane intotdeauna cea mai buna arma a crestinului.
nici o rugaciune nu ramane fara raspuns.

"Pentru aceasta alergam spre a Ta bunatate, care covarseste toata mintea si cuvantul, rugandu-ne Tie: gresit-am, curateste-ne pe noi, Doamne; nelegiuit-am, iarta-ne, Stapane, maniatu-Te-am, milostiveste-Te, indelung-Rabdatorule.
Si pazeste mai ales mintea, stiinta si inima noastra de rautatile lumii; izbaveste-ne pe noi si ne mantuieste de viforul cel mult invaluitor al patimilor si al caderilor in pacatele cele stiute si nestiute; ne indrepteaza pe noi la limanul cel lin al credintei, al dragostei si al nadejdii vietii celei vesnice."
Doamne,ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.03.2009, 06:30:36
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Buna!
Acum doua zile am hotarat sa zic Paraclisul Maicii Domnului in fiecare zi pt. un anume motiv. Si de atunci am avut doua cosmaruri tare urate, nici nu pot sa le explic, foarte urate in care parca simteam prezente rele. Intr-unul am visat chiar iadul, aproape imi vine sa plang cand imi amintesc. Era pur si simplu un tunel intunecat si rece care cobora tot mai adanc si locasurile erau morminte. Era cu atat mai sinistru cu cat nu existau lucruri concrete, flacari, serpi, draci ci pur si simplu un sentiment groaznic si o groaza in acel loc. Oare de ce am aceste cosmaruri acum? Imi ramane senzatia de groaza chiar si in timpul zilei. E pentru ca am incercat sa ma rog mai mult sau nu are legatura?

Este legt de motivul pentru care tu te-ai decis sa te rogi in felul asta, adica Paraclisul Maicii Domnului.
In vise este cel mai potrivit, sa nu crezi, sint inselaciuni.
Orce ispita vei ave, este lupta ta personala cu cel rau, pentru motivul stiut doar de tine.
Multa tamaie, rugaciune mai intensa, apoi va trece. Spovednia si cuminecatura te vor ajuta mult.

Daca tu ai ispitele astea, atunci s afii fericita, deoarece la sfarsit vei invinge!!!!
Nu-te fie teama, doar nu intrerupe rugaciunea.

Citat:
În prealabil postat de alinutzica Vezi mesajul
Ca sa nu mai zic, ca am inceput sa spun Tatal nostru, si niciodata nu a avut nici un efect. Cu toate astea nu m-am gandit niciodata ca Dumnezeu nu ma ajuta, ci m-am gandit mai degraba ca e un semn, sa-mi arate ca m-am indepartat de el
Asta nu este asa, Tatal Nostru te-a ajutat mult, deoarece ai scapat de rele......

Rugaciunea bate pe cel rau - deci nu te opri, nu crede in vise, doar fa rugaciunea inceputa.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.04.2009, 17:28:01
oana_maria oana_maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.03.2009
Locație: Targu Neamt,Humulesti,judetul Neamt,o frumoasa zona depresionara plina de obiective turistice
Mesaje: 49
Implicit

poate din faptul ca te-ai rugat cu motiv anume si in timpul rugaciunii ai ramas cu cererea in minte..cand te rogi lasa orice grija,dorinta,aspiratie spre care tinzi si citeste pentru sufletul tau.Dumnezeu stie ce doresti si iti va indeplini ruga.dar sa nu te rogi numai cand vrei ceva.rugaciunile sunt,dupa continutul lor,de lauda,de multumire si de cerere,iar lui Dumnezeu cele placute ii sunt cele de multumire si de lauda.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.04.2011, 17:09:46
Mikala Mikala is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2010
Mesaje: 9
Implicit

Mie mi se intampla cand ma rugam si spuneam Tatal Nostru sa simt prezente in jurul meu si de fiecare data trebuia sa fie cate un zgomot care sa ma derute, sa nu mai imi continui eu rugaciunea.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.04.2011, 20:44:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mikala Vezi mesajul
Mie mi se intampla cand ma rugam si spuneam Tatal Nostru sa simt prezente in jurul meu si de fiecare data trebuia sa fie cate un zgomot care sa ma derute, sa nu mai imi continui eu rugaciunea.
Daca se mai intampla asa, da cu tamaie si cu agheazma prin casa inainte sa te rogi.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.04.2011, 20:58:24
Mikala Mikala is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2010
Mesaje: 9
Implicit

O sa deviez un pic de la subiect si o sa zic ca eu dorm la sora mea in camera acum si mereu am impresia si mereu mi'a fost frica de camera asta nu stiu de ce. Ma simt in siguranta la mine in camera.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.04.2011, 22:01:09
Un_trecator Un_trecator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana_maria Vezi mesajul
poate din faptul ca te-ai rugat cu motiv anume si in timpul rugaciunii ai ramas cu cererea in minte..cand te rogi lasa orice grija,dorinta,aspiratie spre care tinzi si citeste pentru sufletul tau.Dumnezeu stie ce doresti si iti va indeplini ruga.dar sa nu te rogi numai cand vrei ceva.rugaciunile sunt,dupa continutul lor,de lauda,de multumire si de cerere,iar lui Dumnezeu cele placute ii sunt cele de multumire si de lauda.
Dupa o perioada in care ma apropiasem mult de Dumnezeu, in care nu exista zii sa nu aprind candela si sa ma rog , o serie de vesti bune si de lucruri bune nu au intarziat sa apara. Asa de bune incat m-am pierdut iar pe drum...Totul e bine, ce se poate intampla? Si incet incet m-am indepartat iar...Si am ajuns fix in punctul din care am plecat...Totul s-a naruit...

Mi-am cumparat un acatist de multumire si imi propusesem sa-i si multumesc Bunului Dumnezeu pentru cate ne-a dat si pentru cate face pentru noi, insa tentatiile de a face altceva au luat-o inainte...Si acum ma simt rau...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.04.2011, 22:11:31
camilB camilB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.04.2011
Locație: in mai multe locuri
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Un_trecator Vezi mesajul
Dupa o perioada in care ma apropiasem mult de Dumnezeu, in care nu exista zii sa nu aprind candela si sa ma rog , o serie de vesti bune si de lucruri bune nu au intarziat sa apara. Asa de bune incat m-am pierdut iar pe drum...Totul e bine, ce se poate intampla? Si incet incet m-am indepartat iar...Si am ajuns fix in punctul din care am plecat...Totul s-a naruit...

Mi-am cumparat un acatist de multumire si imi propusesem sa-i si multumesc Bunului Dumnezeu pentru cate ne-a dat si pentru cate face pentru noi, insa tentatiile de a face altceva au luat-o inainte...Si acum ma simt rau...
Nu deznadajdui, ci te roaga si meri la biserica si te spovedeste si vorbeste cu duhovnicul tau!
Reply With Quote
Răspunde