Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.11.2006, 20:23:11
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

"Pentru unii este bine manipularea altora...pentru mine nu... binele si raul sunt diferite de la caz la caz."

daca celuilalt i-ar placea sa fie manipulat tot in stilul ala, atunci poate sa manipuleze fara sa faca rau (din pct lui de vedere).
D-zeu ne judeca dupa masura noastra proprie, ca ar fi absurd sa il judece pe X dupa masura care i se potriveste lui Y.
Asa ca nu e nici o confuzie intre cum e bine si cum e rau, fiecare are constiinta si constiinta lui il va judeca. Deci se stie f bine cand faci rau, problema este ca s-a lasat-mai bine zis inventat-aceasta varianta.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 26.11.2006, 21:36:09
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Consuela

Teologia ortodoxa face o distinctie clara intre necreat si creat. Numai Dumnezeu - Unul in fiinta si intreit in Persoane - este necreat. Oamenii si ingerii fac parte dintre creaturi, au fost adusi la existenta din nimic (creatie "ex nihilo"). Facerea lumii a fost un act de bunatate divina, Dumnezeu dorind sa impartaseasca iubirea din Sfanta Treime si celorlalte fapturi rationale. Atat doar ca fapturile create, venind dinspre nimic spre existenta, pentru a capata o existenta vesnica fericita trebuie sa parcurga un drum de confirmare a stabilitatii lor in Bine (in Dumnezeu).
Sfintii Parinti spun ca "omul este vietuitorul (zoon) care a primit porunca sa se faca dumnezeu", dumnezeu dupa har (prin participare), nu dupa fiinta. Dupa fiinta numai Cel necreat (=Dumnezeu) are Binele prin Sine, in schimb creaturile trebuie sa dobandeasca acest bine. Cand noi vom dobandi acea vointa care nu se opune vointei lui Dumnezeu, ci conlucreaza cu El, atunci lucrarile lui Dumnezeu vor fi si lucrari ale noastre. Cand se va produce aceasta fericite sinergie (=conlucrare) cu Dumnezeu, atunci harul necreat ne va indumnezei, facandu-ne partasi iubirii divine si atingandu-ne astfel scopul pentru care am fost creati.

Aceasta sinergie deplina s-a savarsit in cazul Mantuitorului Hristos, Dumnezeul-Om. Ceilalti oameni se pot asemana intr-o oarecare masura cu Hristos (in grade destul de diferite), dar importanta este orientarea pe care o capatam in aceasta viata: prin alegerile noastre sa confirmam ca ne aflam pe calea binelui, sa transformam faptele bune (=alegerile singulare pentru bine) in virtuti (= savarsirea constanta a binelui; faptele bune devenite obisnuinta; statornicirea in bine). Pentru aceasta este nevoie de lucrarea lui Dumnezeu (harul) si de vointa noastra buna. Asa ne vom face "vase alese ale Duhului".

De ce este nevoie de raspunsul creaturii la chemarea Creatorului? Pentru ca Dumnezeu este Iubire si Libertate (formulare pleonastica, trebuie sa recunosc!), iar noi suntem dupa chipul Sau si suntem chemati la asemanarea cu Dumnezeu.
Ce inseamna chip al lui Dumnezeu in om? Printre altele (si nu in ultimul rand) ca suntem fiinte libere. Numai o fiinta libera este demna de iubire. De altfel, iubirea presupune libertate. Se poate vorbi de iubire in absenta libertatii? NU!

Ceea ce ceri tu, Consuela, de la Dumnezeu ( sa ne fi creat fara posibilitatea de a alege sa-L respingem) este ceva imposibil si josnic, Dumnezeu si-ar fi negat propria sa esenta. Ar fi devenit un fel de violator: am fi vrut, n-am fi vrut, ar fi trebuit sa-l iubim. Dar, asa cum am zis, asta nici n-ar mai fi fost iubire.

Ce sunt fericirea vesnica si osanda vesnica? Dupa cum primim sau respingem darul lui Dumnezeu, iubirea Sa care se revarsa catre toate creaturile, fara exceptie, putem sa fim fericiti sau chinuiti. Harul lui Dumnezeu este ca o lumina negraita care bucura vesnic pe cei drepti (cei cu vointa buna), dar cei nedrepti il percep ca pe un fluviu de foc care-i chinuieste (Sf. Isaac Sirul).

Cum ajungem sa devenim buni si sa-l cunoastem pe Dumnezeu? "Dumnezeu se afla ascuns in poruncile Sale si cei ce implinesc poruncile Il afla pe Dumnezeu" (Sf. Marcu Ascetul). Cand ne aflam pe cale si ne-am deprins cu acest drum anevoios, incepem sa intelegem mai bine cuvintele Mantuitorului:
"13. Intraţi prin poarta cea strâmtă, că largă este poarta şi lată este calea care duce la pieire şi mulţi sunt cei care o află.
14. Şi strâmtă este poarta şi îngustă este calea care duce la viaţă şi puţini sunt care o află." (Matei, cap.7)
Pentru ca raul (cugetele trupului) il savarsim cu usurinta, dar binele necesita efort.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 26.11.2006, 22:01:06
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Textul fara diacritice:
"Intrati pe poarta cea stramta, ca larga este poarta si lata este calea care duce la pieire si multi sunt cei care o afla.
Si stramta este poarta si ingusta este calea care duce la viata si putini sunt cei care o afla"
(Matei, cap. 7, v.13-14)

"... Cei ce sunt dupa trup cugeta cele ale trupului, iar cei ce sunt dupa Duh, cele ale Duhului.
Caci dorinta carnii este moarte, iar dorinta Duhului este viata si pace.
Fiindca dorinta carnii este vrajmasie impotriva lui Dumnezeu, caci nu se supune legii lui Dumnezeu, ca nici nu poate.
Iar cei ce sunt in carne nu pot sa placa lui Dumnezeu
....
Drept aceea, fratilor, nu suntem datori trupului, ca sa vietuim dupa trup.
Caci daca vietuiti dupa trup, veti muri, iar daca ucideti cu Duhul faptele trupului, veti fi vii.
...
Patimirile vremii de acum nu sunt vrednice de marirea care ni se va descoperi"
(Epistola Sf. Pavel catre Romani, cap.8)

Reply With Quote
  #44  
Vechi 26.11.2006, 22:13:53
moriane moriane is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2006
Mesaje: 18
Implicit

Intrebare pentru Grigore, ai facut teologia, sau ai fost autodidact? Nu trebuie sa raspunzi daca nu vrei.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 26.11.2006, 23:30:59
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Grigore ,
Sf.ap.Pavel spunea undeva ca " nu sintem ai nostri ,am fost rascumparati " .
Poti sa-mi traduci ?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 26.11.2006, 23:56:11
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

esti inteligent, Grigorie, in sfarsit un raspuns logic.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 27.11.2006, 02:35:59
ovidiuzachia ovidiuzachia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2006
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeniffer
Nici o sansa, nu m-as lasa influentata de magia credintei in zeu si zmeu.

Oamenii nu au simtit pe Dumnezeu, este doar fantasma si autosugestie, zeul fiind un simbol de idol spiritual, nimic mai mult.
Dar vre-un crez ai ?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 27.11.2006, 09:25:18
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

E usor sa zici faceti asa si nu altfel .
Dar ce ne facem cu neputinta omeneasca , credeti ca omul nu vrea sa faca binele ?
Pacatele cred ca sint ale mele , dar daca e ceva bun nu e al meu , de ce se zice te-a parasit Duhul Sfint nu te poti ruga ? Si stim cu totii ca asa e .
Apoi am intilnit oameni care spun ca mereu in viata sau simtit impinsi de o mana nevazuta ,la fiecare intersectie de drumuri . Daca pe drum au putut hotari singuri , la ce ajuta daca directia era gresita . Ba cineva mi-a spus ca facind o fapta buna , deci dintr-o lucrare binecuvintata a ajuns pe un drum dezastruos.
Nu cred ca le putem noi pricepe . Si apoi felul cum vorbim " Dumnezeu zice ..sau face .." , de unde stii tu omule judecatile Lui ?
Asa ca raman nesfirsit de multe intrebari fara raspuns ,chiar si cele care ni se par logice . Sintem neajutorati .
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 27.11.2006, 17:37:14
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Cred ca specia noastra este ca toate celelalte, chiar daca are o rationalitate dezvoltata, a evoluat de la o forma de viata primara, in milioane de ani. Cred in adevar si buna lege, dar nu date de duhuri, ele fiind doar unelte de gindire la inceputurile organizarii, prin spirit si lege.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 03.12.2006, 15:43:29
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Desi noi nu cunoastem ratiunea pentru care Dumnezeu l-a facut pe lucifer si l-a lasat liber, dupa care acela a cazut. Este clar ca exista si raul in lume, dar si mai clar este ca Dumnezeu este infinit mai puternic. Nu va mai temeti de rau. Atata timp cat va straduiti sa mergeti pe calea lui Dumnezeu, El apreciaza si va intinde o mana. Nici pe atei nu ii uita, vorba Consuelei, fiecare are masura lui. Desi exista frumos si bine absolut, care sunt unele din atributele lui Dumnezeu, fiecare este judecat in legea pe care a avut sansa sa o aiba si dupa curatenia sufletului sau ,indiferent de conceptiile si criteriile fiecaruia. Deci nu va mai temeti de satana, nu are asa putere, frica noastra ii exagereaza puterea ca o lupa. Domnul sa fie cu toti!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum corecteaza Dumnezeu raul NECTARIE Generalitati 3 10.01.2011 15:58:42
Minunea de la Raul Iordan Laurentiu Intamplari adevarate 11 19.01.2010 14:49:08
Ingerii, oamenii si raul Marius22 Generalitati 135 30.11.2009 16:09:06
De ce alege omul raul? Mikhael Generalitati 16 12.01.2008 22:56:45