Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.09.2009, 11:20:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Post Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi?

Domnul nostru Iisus Hristos ne spune fara echivoc:

Ioan 3:
3. Răspuns-a Iisus și i-a zis: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva de sus, nu va putea să vadă împărăția lui Dumnezeu.
4. Iar Nicodim a zis către El: Cum poate omul să se nască, fiind bătrân? Oare, poate să intre a doua oară în pântecele mamei sale și să se nască?
5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu.

Matei 11
12. Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăția cerurilor se ia prin străduință și cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Matei 18
3. Și a zis: Adevărat zic vouă: De nu vă veți întoarce și nu veți fi precum pruncii, nu veți intra în împărăția cerurilor.

Matei 5
3. Fericiți cei săraci cu duhul, că a lor este împărăția cerurilor.

10. Fericiți cei prigoniți pentru dreptate, că a lor este împărăția cerurilor.


Se vede ca sunt niste conditii clare si esentiale pentru a ajunge in Imparatia Cerurilor:

- trebuie sa fim nascuti de sus, adica botezat cu apa si cu Duh Sfant;
- trebuie sa fim nevinovati ca pruncii;
- trebuie sa fim saraci cu duhul, adica saraci in pacate din cate stiu eu;
- iar acestia care indeplinesc conditiile de mai sus de obicei sunt prigoniti de lumea rea in care traiesc, pentru credinta lor dreapta

Matei 8, 11 scrie asa:
Și zic vouă că mulți de la răsărit și de la apus vor veni și vor sta la masă cu Avraam, cu Isaac și cu Iacov în împărăția cerurilor.

Patriarhii din VT au mostenit Imparatia Cerurilor fiind sub alta lege, nefiind pe atunci necesitatea botezului si legea noua.

Concluzia este ca Imparatia Cerurilor este numai a celor desavarsiti.

Matei 19
20. Zis-a lui tânărul: Toate acestea le-am păzit din copilăria mea. Ce-mi mai lipsește?
21. Iisus i-a zis: Dacă voiești să fii desăvârșit, du-te, vinde averea ta, dă-o săracilor și vei avea comoară în cer; după aceea, vino și urmează-Mi.

Dar iata ca un vames reuseste sa se mantuiasca:

Luca 19
8. Iar Zaheu, stând, a zis către Domnul: Iată, jumătate din averea mea, Doamne, o dau săracilor și, dacă am năpăstuit pe cineva cu ceva, întorc împătrit.
9. Și a zis către el Iisus: Astăzi s-a făcut mântuire casei acesteia, căci și acesta este fiu al lui Avraam.

A vandut Zaheu toata averea urmandu-L pe Hristos? Nu, pentru ca nu a cautat desavarsirea. Poate ca nici nu avea cum sa fie desavarsit, pentru ca era avea familie, traia in lumea grijilor si a relelor care il impiedicau sa fie sfant.

Dar cum se explica atunci mantuirea talharului de-a dreapta?

Luca 23
42. Și zicea lui Iisus: Pomenește-mă, Doamne, când vei veni în împărăția Ta.
43. Și Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ție, astăzi vei fi cu Mine în rai.

Era botezat talharul? Sigur nu era. S-a mantuit talharul? Se vede ca da, Insusi Iisus Hristos l-a asigurat ca se va mantui. Dar a ajuns talharul in Imparatia Cerurilor? Nu, a ajuns in Rai - pentru ca Raiul nu este Imparatia Cerurilor sau in Imparatia Cerurilor.

Deci pentru mine este logic: mantuirea este a tuturor oamenilor - altfel ar fi absurd - a paganilor care nu stiu de Hristos, a evreilor, a crestinilor non-ortodocsi de tot felul care traiesc in traditiile lor locale si care nu au acces la Adevarul adevarat, insa desavarsirea si Imparatia Cerurilor si partasia la slava Lui Dumnezeu este numai a unora care indeplinesc conditiile puse de Mantuitor in primele versete scrise sus.

Ioan 14
2. În casa Tatălui Meu multe locașuri sunt. Iar de nu, v-aș fi spus. Mă duc să vă gătesc loc.

Ceea ce nu inteleg este care este pamantul pe care il vor mosteni cei blanzi? Este acest "pamant" globul nostru pamantesc sau Universul in maretia lui? Va fi acest pamant un loc separat de Rai si de Imparatia Cerurilor? Am mai ridicat problema asta, dar inca nu am un raspuns la ea:

5. Fericiți cei blânzi, că aceia vor moșteni pământul.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.09.2009, 19:13:26
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

undeva , se spune ca va fi un cer nou si un pamant nou.acesta va fi raiul.deci de alta natura decat pamantul pe care traim.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.09.2009, 20:17:32
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Raiul nu este totuna cu Imparatia Cerurilor.

Raiul este acum, pana la Parusie.
Acum, dreptii se odihnesc si pacatosii se muncesc doar cu sufletul, nu si cu trupul, care este in pamant.
Raiul nu este vesnic.

Imparatia Cerurilor se va intemeia deplin dupa Parusie. Acum se pregusta doar.
In Imparatie, dreptii se bucura atat cu sufletul, cat si cu trupul, iar pacatosii se vor munci atat cu sufletul cat si cu trupul.
Imparatia este vesnica.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.09.2009, 23:03:37
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Este o referire la un verset din psalmi:

Iar cei blânzi vor moșteni pământul și se vor desfăta de mulțimea păcii. (Ps 36, 11)

Omul blând este cel care nu riposteaza si astfel nu se face vinovat si nu cade sub pedeapsa spusa de Domnul: Cine ridica sabia de sabie va pieri.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.09.2009, 23:34:50
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Este o referire la un verset din psalmi:

Iar cei blânzi vor moșteni pământul și se vor desfăta de mulțimea păcii. (Ps 36, 11)

Omul blând este cel care nu riposteaza si astfel nu se face vinovat si nu cade sub pedeapsa spusa de Domnul: Cine ridica sabia de sabie va pieri.
De acord, dar ce este acest pamant? Pamantul cel nou de dupa Judecata de Apoi? Vor ramane pe Pamant oamenii din categoria celor blanzi, pe cand altii mai avansati spiritual vor ajunge in Ceruri?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.09.2009, 23:40:24
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

În psalm e vorba de pamântul de acum dar în fericire e probabil vorba atât de pamântul de acum cât si de cel din veacul viitor, pamântul nou fagaduit (2 Petru 3, 13, Apocalipsa 21, 1).
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.09.2009, 23:44:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Raiul nu este totuna cu Imparatia Cerurilor.

Raiul este acum, pana la Parusie.
Acum, dreptii se odihnesc si pacatosii se muncesc doar cu sufletul, nu si cu trupul, care este in pamant.
Raiul nu este vesnic.

Imparatia Cerurilor se va intemeia deplin dupa Parusie. Acum se pregusta doar.
In Imparatie, dreptii se bucura atat cu sufletul, cat si cu trupul, iar pacatosii se vor munci atat cu sufletul cat si cu trupul.
Imparatia este vesnica.
Interesante ganduri, dar poti sa ne spui cine le-a afirmat?

Mie mi se par niste speculatii gresite: daca Raiul ar fi temporar si Imparatia Cerurilor inca nu exista (la Matei 11, 12 se foloseste prezentul) si va fi creata dupa Judecata, atunci va fi populata doar de cei botezati si desavarsiti pentru ca Hristos ne asigura, sa nu ne amagim:

Ioan 3:
3. Răspuns-a Iisus și i-a zis: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva de sus, nu va putea să vadă împărăția lui Dumnezeu.
4. Iar Nicodim a zis către El: Cum poate omul să se nască, fiind bătrân? Oare, poate să intre a doua oară în pântecele mamei sale și să se nască?
5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu.

Matei 11
12. Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăția cerurilor se ia prin străduință și cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Matei 18
3. Și a zis: Adevărat zic vouă: De nu vă veți întoarce și nu veți fi precum pruncii, nu veți intra în împărăția cerurilor.

Matei 5
3. Fericiți cei săraci cu duhul, că a lor este împărăția cerurilor.

10. Fericiți cei prigoniți pentru dreptate, că a lor este împărăția cerurilor.



Ce va fi cu ceilalti minim 99 % ? Vor (vom) merge la pieire?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.12.2009, 09:51:39
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Luca 17:21
Căci, iată, împărăția lui Dumnezeu este înăuntrul vostru.

Se potriveste acest vers religiei ortodoxe?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.12.2009, 10:45:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Luca 17:21
Căci, iată, împărăția lui Dumnezeu este înăuntrul vostru.

Se potriveste acest vers religiei ortodoxe?
Inimile Sfintilor sunt locasuri ale Lui Dumnezeu, ale Duhului Sfant. Cand ne rugam spunand "vie Imparatia Ta", zicem de fapt "sa vina Imparatia Ta". Iar Imparatia este viata in Duhul Sfant, care incepe acum si se continua in veci.

Marcu 9, 1: Și le zicea lor: Adevărat grăiesc vouă că sunt unii, din cei ce stau aici, care nu vor gusta moartea, până ce nu vor vedea împărăția lui Dumnezeu, venind întru putere.

Ioan 14, 23: Iisus a răspuns și i-a zis: Dacă Mă iubește cineva, va păzi cuvântul Meu, și Tatăl Meu îl va iubi, și vom veni la el și vom face locaș la el.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.12.2009, 10:48:26
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Luca 17:21
Căci, iată, împărăția lui Dumnezeu este înăuntrul vostru.

Se potriveste acest vers religiei ortodoxe?
Nu numai ca se potriveste, dar este o importanta invatatura a Bisericii Ortodoxe. Versetul face referire la pregustarea Imparatiei inca din viata aceasta. Hristos se salasluieste inlauntrul nostru prin Taina Botezului facandu-ne mostenitori ai Imparatiei. Constientizam aceasta realitate a Imparatiei launtrice, pe masura ce progresam duhovniceste, pe masura ce ne desavarsim viata, in Hristos.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oare caut Imparatia cerurilor? AGabriela Generalitati 9 31.08.2012 18:04:27
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 17:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 17.08.2011 00:45:58
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 13:02:02
PACATOSII FURA IMPARATIA CERURILOR!!! sergiub Preotul 6 12.05.2008 00:50:11