Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.03.2010, 05:57:23
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit asa e...dar

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Asa e cum spui insa daca ai avut nesansa sa nu stii si sa intri cu ei, chiar ca numai Dumnezeu te mai scapa. Eu am avut de a face cu ei cand eram in liceu, au recrutat si selectat dintre colegii mei de liceu, la 17 ani faceau grade si initieri si asa mai departe, faceau tratamente, masuratori si alte lucruri (inclusiv pe mine).

E foarte greu sa le deschizi ochii, ei stiu ca se roaga si ca ansa aia, in mana lor, se misca, au sentimentul unei mari puteri si unei naturi "deosebite" (ca doar nu oricine are "potential" sau "parametri" sa faca asa ceva), simtindu-se "alesi", si avand acces la o cunoastere de ordin superior (vibratie, energii, biocamp, elucubratii).

La nivel psihologic, e un truc foarte simplu care de fiecare data functioneaza: daca eu, initiata, iti dau de inteles ca esti special, ca ai o sensibilitate in plus fata de ceilalti, oricat te-ai smeri, inconstient vei incerca si te vei autosugestiona sa te ridici la nivelul predictiei mele. Eu doar iti dau un branci in inselare, dar mai departe calea spre abis o gasesti singur.

Si toti astia de la radiestezie si bio-whatever sunt speciali nevoie mare, nu ii poate dezvata nimeni de mandria maligna care ii bantuie.

Pe mine m-a ferit Dumnezeu de-a ma duce la ei, cand s-au facut recrutarile si cei mai buni prieteni ai mei s-au dus, ceva din mine, inexplicabil, nu m-a lasat sa ma alatur lor in ciuda entuziasmului general generat de toata povestea asta care la vremea aceea era relativ noua in oras. In schimb am umblat cu ei pe coclauri, cand ei "masurau", mi-au masurat si mie campurile (uneori imi spuneau ca "nu ii las" si ca "ma inchid", faceau "tratamente" - si m-au curatat si pe mine, desi eu stateam ca un cobai si.. acum imi dau seama ca nu stiu daca am spovedit lucrul asta vreodata, hm; imi aratau tot felul de poze cu coloane de energie, faceau compatibilitati amoroase intre potentiali iubiti etc).

Dar repet, e foarte greu sa te eliberezi de asta o data ce ai aderat la ideile lor, din cauza satisfactiei de sine pe care ideile acestea o comporta, pentru ca oricum ai da-o, iti intra in cap ca esti deosebit, esti special, ai capacitati, ai parametri, nu esti ca restul oamenilor de rand etc. Greu greu greu cu lucrurile care-ti prind vanitatea in lat, oricat de smerit te-ai da.

Cred ca e una dintre cele mai fine - si simple - forme de manipulare: da-i cuiva iluzia ca e special, ca are o menire aparte, ca are un talent special, da-i iluzia puterii (nu sa rastoarne lumi, chiar si ceva marunt, dar pe care altii nu-l au), si l-ai avut, ca mai departe isi va croseta singur lanturile inselarii, cu mare entuziasm chiar.

Ca o ultima observatie, cam toti, ajungand sa stie una alta si sa vada ca ansa aia se misca, se transformau in mici despoti fata de noi restul, cei neinitiati si ignoranti. Mereu zambete misterioase, mereu mustaceli superioare, mergand in delirul lor pana la a-ti forta mana si liberul arbitru prin intermediul predictiilor lor, pentru ca in momentul in care ti se spune ca nu esti compabil, sau ca ai o energie negativa care te va determina sa faci un anume lucru, s-a terminat cu libertatea ta, pentru ca, vrei nu vrei, ce ai auzit te influenteaza. Plus masuratori facute impotriva vointei subiectului si asa mai departe, se considerau indreptatiti, in virtutea cunostintelor lor sa treaca si peste intimitate si peste tot.
sunt perfect cu tot ce a spus Jane ...in procent de 99%... mai ales ca am trait personal
o experientza ""extatica"" radiestezica (cu ghilimele Mari) ca ucenic la scoala aia cu nume de Apostol ( pe vremea aia nu stiam de unde primesc puterile baietzii astia ), unde aveam un maestru de gradu' 7... venise in inspectie si marele comandor claudian nu mai stiu cum care cica e de gradu 9... te durea capu cam ce atitudine superioara aveau fatza de noi profanii exact cum spune Jane "zambete misterioase si mustaceli superioare" in timp ce ne citeau gandurile,parca eram la harry potter school ;si cum ne invatzau sa facem cruce corect ,sa spunem Tatal Nostru si Crezul si alte blablauri ademenitoare cu aura crestina... (caci din gura lor erau blablauri) ; si la niste masuratori fizico-chimice-magnetice cu amarata aia de ansa am pus banala intrebare : "da de unde unde primim noi puterile sau energiile astea ca sa aflam aceste date impresionante?" raspunsul a fost super relevant pt a da un verdict final:" de la tine , tu ai in tine aceste energii si nu toata lumea le are, noi doar iti aratam butoanele pe care trebuie sa apesi ca sa le utilizezi!"
atunci am stiut clar ca primesc puterile de la al rau, era imposibil ca eu cu o viatza total dezordonata sa fac aceleashi minuni (daca nu cumva mai spectaculoase) ca si un Preot sau un Monah care isi dedica intreaga-i viatza Slujirii Lui Dumnezeu!!! E foarte limpede care e menirea lor : smintire, departare de valorile traditionale ale Bisericii Ortodoxe , manipulare (caci veneau multi si din politica si din mass media) si folosirea universului relational in interes propriu dupa reteta masonica (desi pareau oripilatzi de tagma!)
DAR
exista 1%, poate mai putini, despre care nu pot sa gandesc negativ caci nu am gasit pana acum ( poate ma luminati voi) punctul slab, erezia, !
e vorba de o forma de bioenergie care se cheama Sacro-Terapia si care are la baza Rugaciunea si Postul!!!
Am un prieten din copilarie care practica asa ceva ,foarte rar, caci e pictor de meserie
si mai ales o face fara bani, caci are 1000 de euro/luna pana la sfarshitul vietzii de la Amway (multilevel marketu ala...) a muncit 1 an la inceputurile businesului acu vreo 15 ani si acu e la adapost! maestrul lui dupa ce l-a invatzat chestiunile clasice despre bioenergie i-a spus :
"acum uita Tot caci fara Rugaciunea Mintzii tot ce te-am invatzat nu are nici un efect,
atat Tu cat si Pacientul trebuie sa va rugati neincetat , caci tu incerci sa tratezi Dar Numai Dumnezeu Vindeca! Si bineinteles punetzi pacientul sa-si imbunatateasca relatia cu Duhovnicul!"
Cum am spus o face fara bani, doar la cunoscuti , dar are grija Bunul Dumnezeu sa-i trimita in cale din cand in cand si cate unu mai pricopsit care ii mai face niste cadouri ! iata un exemplu despre cat de incurcate sunt caile Domnului si cum lucreaza Duhul Sfant :
Preotul din comuna lui natala unde e o Bisericutza mica si modesta( prin Bacau) l-a rugat ,stiind ca e de meserie,daca poate sa-l ajute cu pictura ,caci pictorul lor e batran si bolnav , si a raspuns ca picteaza el toata Biserica Gratis! Bucurie mare pt Preot , deja a anuntzat toti enoriashii din tot judetzul ca incep lucrarile si sa inceapa strangerea de bani pt materiale . Peste o saptamana treburile il mana in Bucuresti , mama unei cunostintze
are un cancer diificil si rar, o trateaza , ma rog , si pe cine credetzi ca intalneste cu aceasta ocazie? Unu din partenerii de afaceri a celui mai mare tenisman-businessman al tzarii ,si el cu o problema minora de sanatate... bineinteles ca businessmanu stia TOT DOSARUL prietenului meu cand ia calcat pragul... la sfarshit il intreaba :cat ma costa ?
-am venit aici la recomandarea unui prieten comun ,deci nu iau bani! iar businessmanu zice :
Ok atunci hai sa facem ceva cu Biserica aia darapanata din comuna X , te deranjeaza daca
platesc eu renovarea totala?"
...ca-n povesti nu? :) ... si inca ceva , a lucrat 3 ani intr-o manastire din Bucuresti , inca din studentzie , apoi a stat vreo 7 ani in munti (Sinaia) acum are 49 de ani si traieste in curatie dupa cele mai stricte canoane ortodoxe de 8 ani! (nefiind preot!)
io asa ma gandesc ca terapiile malefice sunt acelea care te indeparteaza de Biserica
sau care te smintesc cu niste informatii in contradictie cu doctrina Ortodoxa, dar asta din urma parca ar fi in regula voi ce ziceti? si fitoterapia ,apiterapia (aia cu plante si aia cu miere) de asemenea le vad inofensive !
conteaza cine le practica!
Doamne Ajuta!
__________________
"Doamne intoarce la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei, Amin!"
rugaciunea Parintelui Staret de la Busteni Gherontie Puiu
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.03.2010, 08:53:52
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Doamne ajuta!

...ca-n povesti nu? :) ... si inca ceva , a lucrat 3 ani intr-o manastire din Bucuresti , inca din studentzie , apoi a stat vreo 7 ani in munti (Sinaia) acum are 49 de ani si traieste in curatie dupa cele mai stricte canoane ortodoxe de 8 ani! (nefiind preot!)
io asa ma gandesc ca terapiile malefice sunt acelea care te indeparteaza de Biserica
sau care te smintesc cu niste informatii in contradictie cu doctrina Ortodoxa, dar asta din urma parca ar fi in regula voi ce ziceti? si fitoterapia ,apiterapia (aia cu plante si aia cu miere) de asemenea le vad inofensive !
conteaza cine le practica!
Doamne Ajuta![/quote]

Doamne ajuta! Dar sa nu ne jucam cu asemenea lucruri. Scris este ca, in vremurile din urma, diavolul va face minuni si semne mari, si va fi atat de mare inselarea, incat si din cei alesi vor cadea. Importanta nu e vindecarea cea trupeasca, importanta e starea noastra sufleteasca, felul in care primim totul, felul in care stam inaintea lui Dumnezeu. Zici: "... asta din urma pare a fi in regula..." - si ai dreptate: PARE a fi in regula. Si una este sa para si alta este sa fie. Cu asta se amagesc multi. Tot asa zic unii si de "magia alba", ca vezi Doamne, e "vrajitoare buna, ca lucreaza numai cu icoane si cu rugaciune"... Trebuie sa stim ca LUMINA nu se amesteca cu intunericul. Trebuie sa stim ca un strop de "vrajitorie", da radiestezie sau de orice bio-ceva, acolo, toate acestea sunt inselare. Spunea un parinte, intr-o discutie asemanatoare, ca tot asa cum, daca intr-o cana cu lapte bun, curat, punem un strop de murdarie, sau de otrava, tot laptele va fi infectat/otravit, la fel si daca intr-o lucrare aparent crestina amestecam un strop de altceva... se strica lucrarea crestina.
Sa nu ne lasam inselati!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.03.2010, 16:58:18
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
...ca-n povesti nu? :) ... si inca ceva , a lucrat 3 ani intr-o manastire din Bucuresti , inca din studentzie , apoi a stat vreo 7 ani in munti (Sinaia) acum are 49 de ani si traieste in curatie dupa cele mai stricte canoane ortodoxe de 8 ani! (nefiind preot!)
io asa ma gandesc ca terapiile malefice sunt acelea care te indeparteaza de Biserica
sau care te smintesc cu niste informatii in contradictie cu doctrina Ortodoxa, dar asta din urma parca ar fi in regula voi ce ziceti? si fitoterapia ,apiterapia (aia cu plante si aia cu miere) de asemenea le vad inofensive !
conteaza cine le practica!
Doamne Ajuta!
Doamne ajuta! Dar sa nu ne jucam cu asemenea lucruri. Scris este ca, in vremurile din urma, diavolul va face minuni si semne mari, si va fi atat de mare inselarea, incat si din cei alesi vor cadea. Importanta nu e vindecarea cea trupeasca, importanta e starea noastra sufleteasca, felul in care primim totul, felul in care stam inaintea lui Dumnezeu. Zici: "... asta din urma pare a fi in regula..." - si ai dreptate: PARE a fi in regula. Si una este sa para si alta este sa fie. Cu asta se amagesc multi. Tot asa zic unii si de "magia alba", ca vezi Doamne, e "vrajitoare buna, ca lucreaza numai cu icoane si cu rugaciune"... Trebuie sa stim ca LUMINA nu se amesteca cu intunericul. Trebuie sa stim ca un strop de "vrajitorie", da radiestezie sau de orice bio-ceva, acolo, toate acestea sunt inselare. Spunea un parinte, intr-o discutie asemanatoare, ca tot asa cum, daca intr-o cana cu lapte bun, curat, punem un strop de murdarie, sau de otrava, tot laptele va fi infectat/otravit, la fel si daca intr-o lucrare aparent crestina amestecam un strop de altceva... se strica lucrarea crestina.
Sa nu ne lasam inselati![/quote]

da frate , ai dreptate si eu sunt impotriva radiesteziei si tuturor ratacirilor din gama , dar
unde este erezia la spetza povestita de mine, ? unde este mai exact "picatura de murdarie" cum spui tu,caci sincer abia astept s-o descopar ca s-o mestec cu prietenul asta al meu!
( adica s-o discut) din moment ce incurajeaza absolut Toate Randuielile
Ortodoxe, si chiar ii cearta pe pacientzi ca nu merg la Biserica , eu nu bag mana in foc
pentru toti care practica sacroterapie( probabil mai sunt si intrushi ) dar pe baiatul asta
chiar il stiu de-o viatza ,e un artist,un intelectual rasat si totushi un model de smerenie si bunatate,si are un duhovnic extraordinar, Staretzul Manastirii Stavropoleus, crezi ca l-ar lasa sa orbecaiasca daca ar fi greshit? trebuie sa constientizam ca meridianele energetice
exista in corpul uman , asta nu e ratacire ! dau un exemplu pueril : unii pt dureri de cap iau un algocalmin altii prefera sa nu bage chimice in ei si se maseaza la tample ! E VREUNUL DIN EI VRAJITOR? :) o sa spui ca banalizez , ok! un exemplu mai serios : cand sunt constipati
unii iau ciocolax altii se maseaza in "fundul vaii" (la imbinarea degetului aratator cu indexu')
in sensul invers acelor de ceasornic... la mine are efect! asta inseamna ca sunt mai putin ortodox?
adevarul e ca este foarte stravezie linia dintre magie si medicatie normala ;cum e foarte stravezie si linia dintre credintza si habotnicie ...eu insumi cateodata ma surprind fiind habotnic
Doamne ajuta!
__________________
"Doamne intoarce la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei, Amin!"
rugaciunea Parintelui Staret de la Busteni Gherontie Puiu
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.03.2010, 19:21:33
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Cred ca e una dintre cele mai fine - si simple - forme de manipulare: da-i cuiva iluzia ca e special, ca are o menire aparte, ca are un talent special, da-i iluzia puterii (nu sa rastoarne lumi, chiar si ceva marunt, dar pe care altii nu-l au), si l-ai avut, ca mai departe isi va croseta singur lanturile inselarii, cu mare entuziasm chiar.
Cata dreptate ai!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.03.2010, 20:13:10
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de Remus Vezi mesajul
adevarul e ca este foarte stravezie linia dintre magie si medicatie normala ;cum e foarte stravezie si linia dintre credintza si habotnicie ...eu insumi cateodata ma surprind fiind habotnic
Doamne ajuta!
Fratioare, linia e subtire, dar e! exista! Si sa nu facem confuzie intre masarea tamplelor sau degetelor, sau mai stiu eu ce - cu, sa zicem, descantece si bolboroseli si taciuni stinsi in apa, si par de nu stiu ce ars nu stiu cum... duca-se! Deci, sa nu confundam! Si eu nu am spus despre prietenul acela al tau ca este murdar sau ca are murdarie in el. M-am referit la unele practici cu aparenta crestina, dar care sunt ramasite de idolatrie pagana, si pe care le vezi din pacata atat de des mai peste tot (gen: Scuipa-l, sa nu-l deochi! sau: Descanta-ma, ca s-a uitat careva la mine cu ochi rau, sau ... sau... )
Deci, nu m-am referit la persoana prietenului tau. Faptul ca are duhovnic e foarte important. Nu vreau sa despic firul in patru. De plecat am plecat de la practicile radiesteziei, bio-bla-bla si magie si ... si... Nu?
In ceea ce priveste demarcatia dintre magie si medicatia "normala"... ce e aia medicatie normala? Cea care te indoapa cu chimicale? Multam, nu! In general, nu iau medicamente, nici in situatii in care mi se recomanda. Unui Coldrex nu stiu cum, ii prefer oricand o cana de vin fiert! Decat un antinevralgic, mai bine o cafea buna! Decat un medicament care chipurile scade tensiunea, mai bine o jumatate de ora de joaca cu pisica, o bucatica de zi printre copii, printre flori, sau cu o carte buna... O rugaciune din suflet, etc...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.03.2010, 20:17:09
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Smile completare

Doamne ajuta![/quote]

Si inca ceva, scuze ca revin: care e diferenta intre aratator si index ?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.03.2010, 06:35:37
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Si inca ceva, scuze ca revin: care e diferenta intre aratator si index ?[/quote]

voiam sa spun policar si index!sorry
__________________
"Doamne intoarce la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei, Amin!"
rugaciunea Parintelui Staret de la Busteni Gherontie Puiu
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.03.2010, 06:56:31
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Fratioare, linia e subtire, dar e! exista! Si sa nu facem confuzie intre masarea tamplelor sau degetelor, sau mai stiu eu ce - cu, sa zicem, descantece si bolboroseli si taciuni stinsi in apa, si par de nu stiu ce ars nu stiu cum... duca-se! Deci, sa nu confundam! Si eu nu am spus despre prietenul acela al tau ca este murdar sau ca are murdarie in el. M-am referit la unele practici cu aparenta crestina, dar care sunt ramasite de idolatrie pagana, si pe care le vezi din pacata atat de des mai peste tot (gen: Scuipa-l, sa nu-l deochi! sau: Descanta-ma, ca s-a uitat careva la mine cu ochi rau, sau ... sau... )
Deci, nu m-am referit la persoana prietenului tau. Faptul ca are duhovnic e foarte important. Nu vreau sa despic firul in patru. De plecat am plecat de la practicile radiesteziei, bio-bla-bla si magie si ... si... Nu?
In ceea ce priveste demarcatia dintre magie si medicatia "normala"... ce e aia medicatie normala? Cea care te indoapa cu chimicale? Multam, nu! In general, nu iau medicamente, nici in situatii in care mi se recomanda. Unui Coldrex nu stiu cum, ii prefer oricand o cana de vin fiert! Decat un antinevralgic, mai bine o cafea buna! Decat un medicament care chipurile scade tensiunea, mai bine o jumatate de ora de joaca cu pisica, o bucatica de zi printre copii, printre flori, sau cu o carte buna... O rugaciune din suflet, etc...
frate Mishi dar io sunt perfect de acord cu tot ce s-a spus pe acest topic IMPOTRIVA TUTUROR FORMELOR DE RADIESTEZIE daca citesti mai atent mi-am subliniat pozitia inca de la inceput! sacroterapia este totushi altceva ! REPET are la baza Rugaciunea ,Postul si indeamna la o relatie mai puternica cu Duhovnicul!!!
cine a promovat astfel de pratici???:""Scuipa-l, sa nu-l deochi! sau: Descanta-ma, ca s-a uitat careva la mine cu ochi rau???"" aratami-l si mie ca sa-l scuip si eu! am mai amintit de fitoterapia (terapia cu plante) apiterapia (cu produse apicole) si presopunctura (aia cu meridiane energetice ! ATAT
divagam mult frate , daca poti sa -mi dai niste argumente palpabile clare ca terapiile pe care le-am enumerat sunt anti Ortodoxe (si in ce fel ne lezeaza credintza) e super ok Doamne Ajuta iti multumesc anticipat , daca nu , Tot Doamne ajuta!:)
__________________
"Doamne intoarce la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei, Amin!"
rugaciunea Parintelui Staret de la Busteni Gherontie Puiu
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.03.2010, 07:59:12
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de Remus Vezi mesajul
frate Mishi dar io sunt perfect de acord cu tot ce s-a spus pe acest topic IMPOTRIVA TUTUROR FORMELOR DE RADIESTEZIE daca citesti mai atent mi-am subliniat pozitia inca de la inceput! sacroterapia este totushi altceva ! REPET are la baza Rugaciunea ,Postul si indeamna la o relatie mai puternica cu Duhovnicul!!!
cine a promovat astfel de pratici???:""Scuipa-l, sa nu-l deochi! sau: Descanta-ma, ca s-a uitat careva la mine cu ochi rau???"" aratami-l si mie ca sa-l scuip si eu! am mai amintit de fitoterapia (terapia cu plante) apiterapia (cu produse apicole) si presopunctura (aia cu meridiane energetice ! ATAT
divagam mult frate , daca poti sa -mi dai niste argumente palpabile clare ca terapiile pe care le-am enumerat sunt anti Ortodoxe (si in ce fel ne lezeaza credintza) e super ok Doamne Ajuta iti multumesc anticipat , daca nu , Tot Doamne ajuta!:)
"Trebuie sa constientizam ca meridianele energetice exista in corpul uman , asta nu e ratacire ! " ---- Spui tu, frate Remus! BA ESTE RATACIRE !!! Si am sa-ti pun o intrebare simpla: ai gasit in vreun singur loc, la unul din sfintii parinti, vreo vorba despre meridianele energetice? Este mare ratacire!!! A facut Iisus vreo vindecare in acest fel? A lasat El apostolilor vreo indrumare sa afle cum e treaba cu meridianele astea? Ai spus ca linia intre... si intre... e foarte subtire. Ia seama, frate, ca ai pasit un pic dincolo! Nicaieri in Sfanta Evanghelie sau in Sfanta Traditie nu ni se vorbeste de meridianele energetice. Astea sunt intrate la noi prin practicile orientale - care, orice ai spune, nu sunt simple tratamente medicale, ci ating, afecteaza sufletul. Asa cum yoga nu este o simpla gimnastica a trupului.
Ia tu, frate, Patericul, Filocalia, vezi daca pomenesc macar pe departe de energii etc. Singura pomenire a "energiei" este cea a ENERGIILOR NECREATE, dar nicicum a meridianelor energetice si a altor ameteli. Am sa caut niste materiale, si in cateva zile (sper pana la sfarsitul saptamanii) am sa iti dau fie linkuri, fie fisiere din care sa te documentezi. Crede-ma ca nu vorbesc de la mine. Si nici nu imi culeg informatiile de pe site-uri, la intamplare. Sunt lucruri serioase. Nu ma joc cu asa ceva. Nu pot mai repede, dar iti promit sa iti aduc documentatia asta. Pana atunci, sa ne rugam sa ne fie postul cu folos!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.03.2010, 09:02:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Nicaieri in Sfanta Evanghelie sau in Sfanta Traditie nu ni se vorbeste de meridianele energetice. Astea sunt intrate la noi prin practicile orientale - care, orice ai spune, nu sunt simple tratamente medicale, ci ating, afecteaza sufletul. Asa cum yoga nu este o simpla gimnastica a trupului.
Nici Sfânta Evanghelie, nici Sfânta Tradiție nu pomenesc nimic despre prezervativ sau despre aspirină. Biserica este, însă, organism viu. Nu suntem (numai) Religia Cărții, suntem Religia Vieții. De aceea, în baza a ceea ce deja a acumulat și guvernată de Sfântul Spirit, Biserica face în mod infailibil judecăți morale asupra unor aspecte care nu apar nici în Sf. Scriptură, nici în Sf Tradiție. De exemplu, permite folosirea aspirinei și condamnă folosirea prezervativului.
Noi (cel puțin noi, catolicii) credem că păcat este ceea ce Biserica consideră ca atare. Atâta vreme cât nu consideră că tehnici care operează cu "energii" precum acupunctura, homeopatia sau fitoterapia sunt păcat, înseamnă că folosirea lor nu este păcat. E foarte simplu.

Citat:
Ia tu, frate, Patericul, Filocalia, vezi daca pomenesc macar pe departe de energii etc. Singura pomenire a "energiei" este cea a ENERGIILOR NECREATE, dar nicicum a meridianelor energetice si a altor ameteli.
Patericul nu spune o boabă despre Energii Necreate. Filocalia nu am citit-o toată, dar nu îmi amintesc să scrie despre așa ceva în partea pe care am citit-o. Asta nu înseamnă că Energii Necreate nu ar exista.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avort - pro sau contra? Bast-et Generalitati 224 25.02.2018 21:42:21
Calatorii astrale - pro sau contra? Nicador Intrebari utilizatori 49 01.02.2011 14:50:11
Solutie contra avort! ladyanda Generalitati 44 24.12.2010 20:13:14
Noua dreapta - pro sau contra ? heorhe Generalitati 25 15.08.2010 13:35:08
Contra prostitutiei Laurentiu Generalitati 1 25.10.2006 13:48:23