Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.06.2022, 12:10:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit De ce se aprinde candela înaintea icoanelor ?

In primul rand, deoarece credinta noastra e lumina.Hristos a zis:Eu sunt Lumina lumii.Lumina candelei ne aduce aminte de lumina cu care Hristos lumineaza sufletele noastre.

In al doilea rand, ca sa ne aduca aminte de caracterul luminos al sfantului in fata caruia aprindem candela-fiindca sfintii sunt numiti fii ai luminii.

In al treilea rand, ca sa ne slujesca drept mustrare pentru faptele noastre intunecate si pentru gandurile si dorintele noastre rele, si sa ne cheme la calea sfinteniei evanghelice, ca astfel sa ne ostenim cu ravna pentru a implini porunca Mantuitorului : Asa sa lumineze lumina voastra inaintea oamenilor, ca sa vada lucrurile voastre cele bune.

In al patrulea rand, ca sa aducem o mica jertfa lui Dumnezeu, Care a jertfit totul pentru noi.Un mic semn al marii noastre recunostinte si luminoasei noastre dragoste pentru Cel de la Care cerem in rugaciune si viata si sanatate si mantuire si tot ce ne poate da numai nemarginita dragoste cereasca.

In al cincilea rand, ca sa fie o sperietoare pentru puterile cele rele, care navalesc uneoriasupra noastra si la rugaciune si ne abat gandurile de la Facatorul nostru-fiindca puterile cele rele iubesc intunericul si fug de orice lumina, mai ales de cea care este inchinata lui Dumnezeu si Sfintilor lui.

In al saselea rand, ca sa ne dea imbold la ardere de sine.Precum undelemnul si fitilul ard in candela, supuse voii noastre, asa sa arda si sufletele noastre cu flacara dragostei in toate patimirile, supuse totdeauna voii lui Dumnezeu.

In al saptelea rand, ca sa ne invete ca dupa cum candela nu poate sa se aprinda fara mana noastra, nici inima noastra, aceasta candela launtrica a noastra, nu poate sa se aprinda fara sfantul foc al al harului Dumnezeiesc, chiar daca ar fi plina cu toate virtutile noastre-fiindca toate virtutile noastre sunt ca un combustibil, iar de la Dumnezeu este focul ce le aprinde. (Sfantul Nicolae Velimirovici)

RUGACIUNE LA APRINDEREA CANDELEI

Prea Sfanta si Inalta Treime, primeste dragostea mea inaintea Ta si arde in focul Dumnezeirii Tale faradelegile mele si sterge multimea rautatilor mele si da-le ingroparii si uitarii Tale, Doamne.Amin!

Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, fa bine primita lumina darului meu si o du inaintea Fiului tau si Dumnezeului nostru pentru iertarea pacatelor noastre.Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.06.2022, 13:39:36
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

O tâlcuire utilă mulțumim, pe de altă parte e în jur de 9-10 lei cel mai ieftin litru de ulei, câți își mai permit să țină aprinsă candela mult timp la prețurile astea ?

E doar luna iunie, mai vin scumpiri și în toamnă și înainte de Nașterea Domnului deci până la finele anului poate urca la 13-15 lei litrul, în jermania e 3 oiro(15 lei) acuma litrul și cică Ro e țară agrară și are producție de floarea soarelui.

Dacă-ți iei ulei din angrouri, metro etc te costă combustibilul până acolo care nu stă pe loc deci nu faci nicio reducere chiar de e mai ieftin cu 1 leu sau 2, și să dai vreo 100 de euro pe câteva baxuri nu cred că merită să ai stocuri disproporționate, doar de ulei nu și de altele.

Cel mai bine ar fi să facem ulei în casă ca pe vremuri în gospodăria țărănească, presat la rece, dar îți trebuie moară să presezi nu ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 17.06.2022 at 13:41:49.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.06.2022, 14:24:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
O tâlcuire utilă mulțumim, pe de altă parte e în jur de 9-10 lei cel mai ieftin litru de ulei, câți își mai permit să țină aprinsă candela mult timp la prețurile astea ?

E doar luna iunie, mai vin scumpiri și în toamnă și înainte de Nașterea Domnului deci până la finele anului poate urca la 13-15 lei litrul, în jermania e 3 oiro(15 lei) acuma litrul și cică Ro e țară agrară și are producție de floarea soarelui.

Dacă-ți iei ulei din angrouri, metro etc te costă combustibilul până acolo care nu stă pe loc deci nu faci nicio reducere chiar de e mai ieftin cu 1 leu sau 2, și să dai vreo 100 de euro pe câteva baxuri nu cred că merită să ai stocuri disproporționate, doar de ulei nu și de altele.

Cel mai bine ar fi să facem ulei în casă ca pe vremuri în gospodăria țărănească, presat la rece, dar îți trebuie moară să presezi nu ?
Cel mai bine ar fi să fim cu băgare de seamă , să cumpărăm ulei , precum cumpărăm altele fără de folos....să nu exagerăm în neputințe noastre, să nu exagerăm , să fim cumpătați și cu luare aminte....
Nu cred că am ajuns așa de săraci pt candelele noastre pentru credință noastră ...
Cum avem bani pentru "poftele" noastre, avem și pentru o țară de ulei pentru candelele noastre !!!!
Să nu exagerăm !!!!!!!!!!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.06.2022, 14:32:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
O tâlcuire utilă mulțumim, pe de altă parte e în jur de 9-10 lei cel mai ieftin litru de ulei, câți își mai permit să țină aprinsă candela mult timp la prețurile astea ?

E doar luna iunie, mai vin scumpiri și în toamnă și înainte de Nașterea Domnului deci până la finele anului poate urca la 13-15 lei litrul, în jermania e 3 oiro(15 lei) acuma litrul și cică Ro e țară agrară și are producție de floarea soarelui.
Nu mă așteptam la astfel de inepții!!!
Vorbim, doar de dragul de a vorbi @!!!

Dacă-ți iei ulei din angrouri, metro etc te costă combustibilul până acolo care nu stă pe loc deci nu faci nicio reducere chiar de e mai ieftin cu 1 leu sau 2, și să dai vreo 100 de euro pe câteva baxuri nu cred că merită să ai stocuri disproporționate, doar de ulei nu și de altele.

Cel mai bine ar fi să facem ulei în casă ca pe vremuri în gospodăria țărănească, presat la rece, dar îți trebuie moară să presezi nu ?
Nu mă așteptam din partea ta , la astfel de inepții !!!
Vorbim doar de dragul de a vorbi , sau ce ....?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.06.2022, 14:33:21
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cel mai bine ar fi să fim cu băgare de seamă , să cumpărăm ulei , precum cumpărăm altele fără de folos....să nu exagerăm în neputințe noastre, să nu exagerăm , să fim cumpătați și cu luare aminte....
Nu cred că am ajuns așa de săraci pt candelele noastre pentru credință noastră ...
Cum avem bani pentru "poftele" noastre, avem și pentru o țară de ulei pentru candelele noastre !!!!
Să nu exagerăm !!!!!!!!!!
În 2019 era 4 lei.50 litrul de ulei în Kaufland Vitae- D'oro sau așa ceva, știu pt că eu fac cumpărături săptămânale, acum până la finele anului se duce spre 15 lei/litrul cel mai nefiltrat și mai nașparliu sortiment.

Sunt niște prețuri colosale, și gazul cu care se gătește s-a scumpit cu vreo 200-300% față de 2019, deci la același consum te nenorocește iarna ajungi la facturi de 2-3000 mii de lei/lună numai gazul fără curent, apă, salubritate, dacă e iarnă grea e jale, o factură de 5.000-6000 de lei/lună cred că apasă pe oricine, am văzut oameni care erau aproape de sinucidere de la facturi.
Iar la anul nu va mai fi nici subvenționat.

Eu singura soluție pe care o văd pt ulei la preț cât de cât bun, e să iei de la țăran floarea soarelui cu sacii și s-o presezi la rece dar trebuie să ai unelte și know-how, și dacă iei floare decojită de la magazin, e tot scumpă au scumpit și semințele, nimic n-a rămas nescumpit.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.06.2022, 17:40:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Se pare că prețul la ulei a ajuns la 15 lei/litru deja, după unele știri

https://www.fanatik.ro/pretul-la-ule...eturi-20066516

„Majoritatea tipurilor de ulei de floarea soarelui au prețuri care trec frecvent de 10 lei, chiar de 15 lei în unele situații.”



Încă nu am verificat independent să confirm știrea, mă uit la Lidl dacă e așa, nu mă interesează cât e la metro sau angrouri că acolo nu iei doar o sticlă trebuie să faci vânzare.

Nu știu dacă cel mai ieftin e 15 lei, la candelă merge să bagi și ulei făcut în casă pe vremea lui Nicolae Velimirovici nu erau multe unități procesatoare își făceau oamenii în gospodăria țărănească ulei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.06.2022, 19:45:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Eu singura soluție
Singura soluție e să fim cumpătați , să nu exagerărm , să nu disperăm , să fim echilibrați și mai ales să avem credință!
Gândește-te că mulți dau zilnic pe un pachet de țigări cât doi litri de ulei , poate și mai mult și ăsta e doar un exemplu al risipei fără rost ....
Oare noi cât risipim în lucruri fără rost ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.06.2022, 23:46:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Singura soluție e să fim cumpătați , să nu exagerărm , să nu disperăm , să fim echilibrați și mai ales să avem credință!
Mulțumesc pentru îndemn.

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Gândește-te că mulți dau zilnic pe un pachet de țigări cât doi litri de ulei , poate și mai mult și ăsta e doar un exemplu al risipei fără rost ....
Oare noi cât risipim în lucruri fără rost ?
Eu nu fumez, am văzut la lidl că era vreo 18 lei cel mai ieftin pachet, nu văd pe ce risipesc, poate risipesc curentul, la mâncare nu fac rabat pt că există riscul să te îmbolnăvești de multe boli de stomac și nu se face caliceală la mâncare.
Mâncarea prea ieftină pe termen lung e boală, parizer cu gheare de pui poate să dea cancer.

Azi e uleiul 15 lei, dar până-n 2024 poate e 30 și numai el e atât, iar toate cresc legume, fructe, paste făinoase, conserve etc, veniturile nu sunt indexate la rata inflației, deci tot taxe, impozite, combustibil mărite generează condiții de trai mizerabile fără a avea vicii sau a cheltui pe vicii.

Mai e o chestie într-un fel sunt veniturile la București, în altfel sunt la Vaslui, în Dâmbovița, Reșița sau prin alte zone, nu sunt salariile din primele 5 orașe din țară, deci veniturile sunt și mai mici decât așazisele oaze de dezvoltare, dar cheltuielile sunt mari peste tot.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 17.06.2022 at 23:52:10.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.06.2022, 11:42:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mulțumesc pentru îndemn.



Eu nu fumez, am văzut la lidl că era vreo 18 lei cel mai ieftin pachet, nu văd pe ce risipesc, poate risipesc curentul, la mâncare nu fac rabat pt că există riscul să te îmbolnăvești de multe boli de stomac și nu se face caliceală la mâncare.
Mâncarea prea ieftină pe termen lung e boală, parizer cu gheare de pui poate să dea cancer.

Azi e uleiul 15 lei, dar până-n 2024 poate e 30 și numai el e atât, iar toate cresc legume, fructe, paste făinoase, conserve etc, veniturile nu sunt indexate la rata inflației, deci tot taxe, impozite, combustibil mărite generează condiții de trai mizerabile fără a avea vicii sau a cheltui pe vicii.

Mai e o chestie într-un fel sunt veniturile la București, în altfel sunt la Vaslui, în Dâmbovița, Reșița sau prin alte zone, nu sunt salariile din primele 5 orașe din țară, deci veniturile sunt și mai mici decât așazisele oaze de dezvoltare, dar cheltuielile sunt mari peste tot.
*„Marto, Marto, pentru multe lucruri te îngrijorezi și te frămânți tu, dar un singur lucru trebuie. Maria și-a ales partea cea bună, care nu i se va lua.”
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.06.2022, 11:51:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mulțumesc pentru îndemn.



nu se face caliceală la mâncare.
Atunci să facem "𝐜𝐚𝐥𝐢𝐜𝐞𝐚𝐥𝐚" la uleiul pentru candelă , pentru lumânări , tămâie , pentru pomelnicul de la Sfântul Altar , pentru parastase ..... 😞
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare