Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2  
Vechi 03.04.2011, 21:28:24
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Cauza lor este pacatul oamenilor.

Perspectiva ortodoxa:
http://www.razbointrucuvant.ro/2011/...nu-vrea-sa-re/
“Fiecare dorește de istov și așteaptă cu în frigurare schimbarea vremurilor și a oameni*lor, dar nici unul nu încearcă să înceapă cu el însuși această prefacere. Ne mulțumim doar cu înfățișarea adevăratei credințe, dar prin purta rea noastră nechibzuită, tăgăduim puterea ei. Pentru astfel de păcate și alte multe fărădelegi, despre care rușine este a și grăi, din pri cina nesupunerii față de Tatăl Ceresc și a nesocotirii poruncilor lui, viața a ajuns o povară strivitoare, iar zilele pe care le trăim crunte și apăsătoare până la deznădejde”.


Alt articol:
Ceea ce însă nu se mărturisește îndeajuns este adevărul că tot ce se petrece în natură este o extindere a ceea ce se află în inima omului. O analiză atentă și responsabilă a istoriei omenirii arată faptul că sfințenia sau păcatul din om antrenează întreaga creație, influențând-o în bine sau în rău.

Viața curată a omului aduce bucurie și se revarsă ca un har de binecuvântare asupra universului. Atunci când omul își umple viața de Dumnezeu, zidirea, în totalitatea ei, primește lumină și slujește omului fără rezerve. Se explică astfel de ce ramurile copacilor se înclină la trecerea unui sfânt, de ce otrăvurile devin nevătămătoare pentru un om cu viață sfântă (Luca 10, 19) și de ce animalele încetează de a mai fi sălbatice în apropierea unui om pacificat lăuntric. Acest adevăr, transpus la nivelul unui popor întreg sau al societății umane în general, are drept consecință manifestarea naturii în mod pașnic, fără convulsii.

Dimpotrivă, generalizarea păcatului prelungește răul în interiorul creației și aceasta se manifestă, în consecință, la adresa omului prin cutremure, inundații, boli, secetă etc. După cum natura este receptivă la bunătatea, modestia, credința și frumusețea sufletească a omului, în același fel, ea nu este indiferentă față de răutatea, trufia, pretenția luciferică la superioritate manifestate de oameni. Nici furtunile, nici trăsnetele ucigătoare, nici norii de lăcuste, nici revărsarea nemiloasă a apelor nu vin la întâmplare. Ele prelungesc furtunile, agitația, seceta sufletească, necredința și cutremurele ce au loc în sufletele oamenilor și între oameni. (IPS Teofan)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.04.2011, 23:43:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cauza cutremurelor este pacatul oamenilor.
Oare in locurile nepopulate, sa zicem in Antarctica unde se produc cutremure tot pacatul este de vina?
Dar al cui, al pinguinilor?
Oare de ce?
Poate ca pinguina sefa nu a tinut post trupesc si a pacatuit cu pinguinul ei, sau in post fiind o fi mincat peste in loc de salata de alge si zapada?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.04.2011, 10:56:06
eeaotly eeaotly is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit

E o confuzie a planurilor aici. Mă refer la planul fizic, unde domnesc legile naturii, și planul nevăzut, unde stăpânește legea morală.

Natura este amorală. La fel și fenomenele fizice din natură, ca de exemplu, cele legate de dinamica litosferei. Cutremurele au loc datorită mișcării plăcilor tectonice. Iar mișcarea lor nu poate fi încetinită de virtute și nici accelerată de păcate.

A spune că din pricina păcatelor au loc cutremurele, e un mod de a spune indirect că dacă am fi cu toții virtuoși, nu ar mai exista cutremure. Deci e un mod de a spune că ideal e să nu existe astfel de fenomene. Într-adevăr, din perspectiva noastră strict umană, cutremurele sunt o pacoste. Dar Dumnezeu are o perspectivă mult mai largă, nu are ochelarii noștri de cal. El vrea o lume frumoasă, diversă, o lume vie, aflată în mișcare. Planeta nostră se "scutură" periodic, se mișcă, pentru că e "vie". Tot ceea ce ne înconjoară este în continuă mișcare, în continuă transformare.

Putem spune că Dumnezeu nu a lăsat să fie nimic static pentru că a stagna înseamnă a te anchiloza. Dumnezeu nu lasă sufletele în starea lor de cădere, ci le cheamă mereu să se înalțe, să se transforme... Pe de altă parte, cine a atins vreodată în viață un moment de înaltă sfințenie, nu-și are locul bătut în cuie, poate oricând decade. Și dacă această lege "a mișcării" e valabilă cu sufletul și cu lumea nevăzută, de ce nu s-ar aplica și în cea vizibilă, fizică?

A-i cere lui Dumnezeu să înceteze cutremurele e ca și cum i-am cere să facă prefacă marea în cafea cu lapte. Cutremurele sunt inevitabile. Însă putem să să-L rugăm, ca atunci când acestea se petrec, pagubele pe care noi, oamenii le suferim, să fie cât mai mici, la fel și pierderile umane.

Și da, este o legătură între păcat și cutremur, dar nu e cea menționată de inițiatorul threadului. Nu păcatul e cauza cutremurului - cauza, am văzut e strict fizică - ci, în timpul unui astfel de eveniment, oamenii, lipsiți de ocrotirea îngerească, din pricina păcatelor lor, se găsesc la locul și momentul nepotrivit și au de suferit. Nu știu cum să explic ca să înțelegeți nuanța...

Așa că, decât să te rogi să nu fie cutremure, mai bine să te rogi să trecem cu toții cu bine prin ele, iar dacă ne prinde vreun astfel de eveniment, să nu fim lipsiți de ocrotire. Iar dacă am avut de suferit, să ne dea puterea de a ne reface rapid.

Așa cum am spus, e o diferență de nuanță. Pe care o vedem dacă nu confundăm planurile. Pentru că dacă se confundă, atunci e valabil comentariul cu pinguinii...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.04.2011, 13:07:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Oare in locurile nepopulate, sa zicem in Antarctica unde se produc cutremure tot pacatul este de vina?
Dar al cui, al pinguinilor?
Oare de ce?
Poate ca pinguina sefa nu a tinut post trupesc si a pacatuit cu pinguinul ei, sau in post fiind o fi mincat peste in loc de salata de alge si zapada?
E vorba de cele care lovesc in oameni.
Restul sunt procese naturale. :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre unele lucruri care pot contine un adevar si ce face exagerarea din el claudiu-marius Generalitati 7 27.10.2010 23:52:50
Cauza mortii lui Toni Tecuceanu... inorog Stiri, actualitati, anunturi 7 20.03.2010 17:18:40
Dumnezeu nu este cauza raului Paisie Aghioritul Teologie si Stiinta 2 05.03.2010 07:10:28
Despre multul rau pe care l-am facut cu unele postari ale mele aci mihailt Generalitati 2 05.01.2010 18:17:06
sa fie din cauza unor vraji arifa Vrajitoria 5 16.09.2008 22:55:29