Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.07.2010, 19:00:49
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Domnule Kesarion,

văd că știi că e de la satana și știi ce e logica și știi că scrie la manualul de sectologie că toți sunt sectanți și eretici și numai tu nu... păi cine crezi că a scris manualul și l-a pus în practică și cu ce scop? Păi nu ți-am zis că s-au corcit cu lucsifer și cu antichrist?

De ce îi urăști pe cei din Vechiul că Domnul Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu nu i-a urât. El a trimis pe ucenici în toată gLumea să meargă primadată la oile cele căzute ale Casei lui Israel, căci erau fără Credință... deci i-a iubit și nu i-a urât dacă din o mie de Creștinii a rămas doar cu 10, nu i-a urât pe cei 990 care n-au priceput și n-au crezut ci i-a părut rău de ei și după ei...

Tu de ce ai devenit milițian? Ți-a încălcat teritoriul? Păi a Domnului este tot pămîntul... tu ai crezut că e a lui nenea doar pentru că și-a zis el că este ortodox? Păi nenea a dorit mărirea sa și de aia s-a scris manualul ăla de sectologie și de eretică, pentru ca să aibă cu ce acuza inqqqiziția lui lucsifer.

Deci dragul meu, eu știu ce e aia logica, dar tu nu știi ce e aia ispispita! Dacă ai judecat, dacă ai osândit, ai căzut! Nu te-a durut fiindcă nici n-ai știut c-ai căzut... că ți-a acoperit ochii doi draci și două satane și doi arhiconi.

Last edited by vsovivi; 28.07.2010 at 19:04:10.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.07.2010, 19:04:28
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Domnule Kesarion,

văd că știi că e de la satana și știi ce e logica și știi că scrie la manual de sectologie că toți sunt sectanți și eretici și numai tu nu... păi cine crezi că a scris manualul și l-a pus în practică și cu ce scop? Păi nu ți-am zis că s-au corcit cu lucsifer și cu antichrist?

De ce îi urăști pe cei din Vechiul că Domnul Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu nu i-a urât. El a trimis pe ucenici în toată gLumea să meargă primadată la oile cele căzute ale Casei lui Israel, căci erau fără Credință... deci i-a iubit și nu i-a urât dacă din o mie de Creștinii a rămas doar cu 10, nu i-a urât pe cei 990 ci i-a părut rău de ei și după ei...

Tu de ce ai devenit milițian? Ți-a încălcat teritoriul? Păi a Domnului este tot pămîntul... tu ai crezut că e a lui nenea doar pentru că și-a zis el că este ortodox? Păi nenea a dorit mărirea sa și de aia s-a scris manualul ăla de sectologie și de eretică, pentru ca să aibă cu ce acuza inqqqiziția lui lucsifer.

Deci dragul meu, eu știu ce e aia logica, dar tu nu știi ce e aia ispispita! Dacă ai judecat, dacă ai osândit, ai căzut! Nu te-a durut fiindcă nici n-ai știut c-ai căzut... că ți-a acoperit ochii doi draci și două satane și doi arhiconi.
Domnule cetatean, te rog frumos inainte de a mai face afirmatii, sa mergi sa iti faci niste consultatii la spitalul de psihiatrie !
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.07.2010, 19:05:50
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Minciunile aberante din aceasta "marturie reala"

Sa insiram aici o lista a minciunilor pe care le profereaza adeptul sectar:

1. Inca de la inceput el, care in prezent ar avea 46 de ani, ne povesteste despre "experientele" sale calugaresti pe care pretinde ca le-a avut la 27 de ani. Insa el spune foarte clar, si rog pe cei care asculta clipul 1, ca acum are frate bolnav de cancer la plamani, si ca acum are un frate mic paralizat (adica la vremea in care el avea 46 de ani!!) si ca acestea, pe langa pacatele parintilor, ar fi fost printre motivele care l-au determinat ca el sa se calugareasca la 27 de ani. Ca sa repet, problemele pe care pretinde ca le avea intr-o familie de oameni, ortodoxa, nu crestin-ortodoxa !!, chiar si la nivelul varstei de 46 de ani, l-au facut pe el sa se calugareasca la varsta de 27 de ani !!!!!!!!!!!! Deci el s-ar fi dus in manastire la 27 de ani pentru probleme pe care le avea la 46 de ani !!!! Asta da logica si marturie adevarata si credibila !!
http://www.youtube.com/watch?v=qJehEtHPL2s

2. Aceeasi minciuna o repeta in acelasi clip 1 al filmului de pe youtube, dar mai tarziu, cand spune ca el nu vroia sa ajunga blestemat ca fratii lui, desi recunoaste mai devreme ca fratii lui erau "blestemati" cand el avea 46 de ani, iar el vroia sa scape de aceste blesteme la 27 de ani !!!!!!!!!!! Din nou logica este trecuta cu vederea, iar minciuna este cat se poate de vizibila inca din primul clip al seriei de 6 clipuri de pe youtube.
http://www.youtube.com/watch?v=qJehEtHPL2s
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.07.2010, 19:09:03
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
Domnule cetatean, te rog frumos inainte de a mai face afirmatii, sa mergi sa iti faci niste consultatii la spitalul de psihiatrie !
Deci e clar cui slujești! Ce sens are să mai vorbim. Probabil ai și funcție în inqqqziție, la capitolul pisholojie sau psihiatrie...

Nu vezi că am boala respectivă în semnătură? Diagnosticul! Deci poate că așa ești mulțumit că nu mai trebuie să mă eticheteze alții înaintea domniei tale sau a inqqqziție domniilor voastre.

Brrrr ce nenorocire...

Last edited by vsovivi; 28.07.2010 at 19:11:11.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.07.2010, 19:11:05
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Minciunile aberante din aceasta "marturie reala"

Sa insiram aici o lista a minciunilor pe care le profereaza adeptul sectar:

1. Inca de la inceput el, care in prezent ar avea 46 de ani, ne povesteste despre "experientele" sale calugaresti pe care pretinde ca le-a avut la 27 de ani. Insa el spune foarte clar, si rog pe cei care asculta clipul 1, ca acum are frate bolnav de cancer la plamani, si ca acum are un frate mic paralizat (adica la vremea in care el avea 46 de ani!!) si ca acestea, pe langa pacatele parintilor, ar fi fost printre motivele care l-au determinat ca el sa se calugareasca la 27 de ani. Ca sa repet, problemele pe care pretinde ca le avea intr-o familie de oameni, ortodoxa, nu crestin-ortodoxa !!, chiar si la nivelul varstei de 46 de ani, l-au facut pe el sa se calugareasca la varsta de 27 de ani !!!!!!!!!!!! Deci el s-ar fi dus in manastire la 27 de ani pentru probleme pe care le avea la 46 de ani !!!! Asta da logica si marturie adevarata si credibila !!
http://www.youtube.com/watch?v=qJehEtHPL2s

2. Aceeasi minciuna o repeta in acelasi clip 1 al filmului de pe youtube, dar mai tarziu, cand spune ca el nu vroia sa ajunga blestemat ca fratii lui, desi recunoaste mai devreme ca fratii lui erau "blestemati" cand el avea 46 de ani, iar el vroia sa scape de aceste blesteme la 27 de ani !!!!!!!!!!! Din nou logica este trecuta cu vederea, iar minciuna este cat se poate de vizibila inca din primul clip al seriei de 6 clipuri de pe youtube.
http://www.youtube.com/watch?v=qJehEtHPL2s
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.07.2010, 19:15:53
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Domnule Kesarion,

văd că știi că e de la satana și știi ce e logica și știi că scrie la manualul de sectologie că toți sunt sectanți și eretici și numai tu nu... păi cine crezi că a scris manualul și l-a pus în practică și cu ce scop? Păi nu ți-am zis că s-au corcit cu lucsifer și cu antichrist?

De ce îi urăști pe cei din Vechiul că Domnul Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu nu i-a urât. El a trimis pe ucenici în toată gLumea să meargă primadată la oile cele căzute ale Casei lui Israel, căci erau fără Credință... deci i-a iubit și nu i-a urât dacă din o mie de Creștinii a rămas doar cu 10, nu i-a urât pe cei 990 care n-au priceput și n-au crezut ci i-a părut rău de ei și după ei...

Tu de ce ai devenit milițian? Ți-a încălcat teritoriul? Păi a Domnului este tot pămîntul... tu ai crezut că e a lui nenea doar pentru că și-a zis el că este ortodox? Păi nenea a dorit mărirea sa și de aia s-a scris manualul ăla de sectologie și de eretică, pentru ca să aibă cu ce acuza inqqqiziția lui lucsifer.

Deci dragul meu, eu știu ce e aia logica, dar tu nu știi ce e aia ispispita! Dacă ai judecat, dacă ai osândit, ai căzut! Nu te-a durut fiindcă nici n-ai știut c-ai căzut... că ți-a acoperit ochii doi draci și două satane și doi arhiconi.
Dar de unde să fi căzut dacă nu avem habar ce e ăla urcuș duhovnicesc, eu recunosc că nu prea știu, dar iată că dumneata te crezi pe munte și te și repeți la nesfârșit...

2, 2, 2... 2,2...2...

Nu ți-am zis eu?
Citat:

Deci dragul meu, eu știu ce e aia logica, dar tu nu știi ce e aia ispispita! Dacă ai judecat, dacă ai osândit, ai căzut! Nu te-a durut fiindcă nici n-ai știut c-ai căzut... că ți-a acoperit ochii doi draci și două satane și doi arhiconi.
Deci minciunile le-ai debitat dumneata stimate Kesarion! Și ți-am și explicat de ce!

Last edited by vsovivi; 28.07.2010 at 19:22:26.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.07.2010, 19:25:39
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Minciunile aberante din aceasta "marturie reala"

Sa insiram aici o lista a minciunilor pe care le profereaza adeptul sectar:

1. Inca de la inceput el, care in prezent ar avea 46 de ani, ne povesteste despre "experientele" sale calugaresti pe care pretinde ca le-a avut la 27 de ani. Insa el spune foarte clar, si rog pe cei care asculta clipul 1, ca acum are frate bolnav de cancer la plamani, si ca acum are un frate mic paralizat (adica la vremea in care el avea 46 de ani!!) si ca acestea, pe langa pacatele parintilor, ar fi fost printre motivele care l-au determinat ca el sa se calugareasca la 27 de ani. Ca sa repet, problemele pe care pretinde ca le avea intr-o familie de oameni, ortodoxa, nu crestin-ortodoxa !!, chiar si la nivelul varstei de 46 de ani, l-au facut pe el sa se calugareasca la varsta de 27 de ani !!!!!!!!!!!! Deci el s-ar fi dus in manastire la 27 de ani pentru probleme pe care le avea la 46 de ani !!!! Asta da logica si marturie adevarata si credibila !!
http://www.youtube.com/watch?v=qJehEtHPL2s

2. Aceeasi minciuna o repeta in acelasi clip 1 al filmului de pe youtube, dar mai tarziu, cand spune ca el nu vroia sa ajunga blestemat ca fratii lui, desi recunoaste mai devreme ca fratii lui erau "blestemati" cand el avea 46 de ani, iar el vroia sa scape de aceste blesteme la 27 de ani !!!!!!!!!!! Din nou logica este trecuta cu vederea, iar minciuna este cat se poate de vizibila inca din primul clip al seriei de 6 clipuri de pe youtube.
http://www.youtube.com/watch?v=qJehEtHPL2s
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.07.2010, 19:38:18
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

-sunt mai multe obiectii, in ceea ce-l priveste pe acest individ, la o ascultare atenta face urmatoarele confuzii:
- In cazul tunderii in monahism, nu te cheama asa direct din grajd si iti arunca o haina pe tine sit e stropeste cu 3 stropi de apa sfintita ci exista o slujba speciala de tundere , deci aici nu da marturia lui cu practica bisericii

-Dupa tunderea in monahism nu esti direct preot, el de ce nu le-a spus oamenilor ca nu e preot ci simplu monah?

-Ciudat, la Nicula nu a existat vreun staret cu numele Bartolomeu

-Postul Sf Marii nu tine 40 de zile cum zice el si nici cel al Pastelui, un calugar ar trebui sa stie

-Apoi el cum putea face slujbe de exorcizare, asa cum afirma, daca nu era preot?
-Apoi el confunda Molitfele Sf Vasile crezand ca Sf Vasile ar scoate diavolii,cand molitvele sunt defapt niste rugaciuni scrise de Sf Vasile catre Mantuitorul Hristos, sunt curios daca acest om a citit vreodata Molitfele Sf Vasile, tare ma tem ca nu

-Normal ca el nu avea putere sa scoata diavoli nefiind preot

-Apoi nu e obligatoriu sa ai puterea de exorcizare, nu oricine poate nu oricine este vrednic, diavolul iese cu rugaciune si cu post nu asa cu povesti sectare

-In ceea ce priveste nivelul de educatie a acestui individ, auzindu-I modul agramat de exprimare ma tem ca nu are mai mult de 8 clase , plus ca nu cunoaste teologia ortodoxa, afirmand ca ortodocsii nu ar crede ca diavolii s-ar scoate prin Iisus Hristos, ceea ce e fals
Deci nu cred ca poate fi luat drept etalon
Neo-protestantii convertiti la ortodoxie erau oameni care cunosteau solid invataturile neo-protestante, ortodocsii convertiti la neo-protestantism sunt cei cu un nivel scazut de cunostinte teologice si de intelegere a ortodoxiei,

Apoi nu exista insemnari cum ca la Nicula s-ar fi schimbat toti calugarii

E ciudat ca nu poti conform canoanelor sa te muti dintr-o manastire in alta dupa bunul plac
Si lista poate continua, dar ce rost are, am mai spus cu astfel de exemple nu isi fac cinste neo-protestantii
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)

Last edited by danyel; 28.07.2010 at 19:51:44.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.07.2010, 20:12:25
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
Si cine ti-a spus tie ca "lumina" pe care a primit-o era de la Dumnezeu ????? Pot sa fie multe lumini, de unde stia el si stii si tu ca acea "lumina" era de la Dumnezeu ? Din moment ce si diavolul poate lua chip de inger de lumina, pe ce criterii duhovnicesti a facut el discernerea ?

Insa avand in vedere ca s-a lepadat de Sfanta Biserica a lui Hristos si ca a ajuns in amagirea sectara, este evident ca "lumina" pe care a primit-o nu era de la Dumnezeu, ci de la satana !!!
Cine garanteaza ca tu nu esti vreun demon venit aici pe forum sa starneasca polemici?.Toti cei care cred in Hristos..sant crestini si placuti lui Dumnezeu..pe care nu il intereseaza teorii si filozofiile nimanui..ci doar sinceritatea si curatenia sufleteasca pe care din pacate o au foarte putini din cei care se bat cu caramida in piept si fac parada de credinta.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.07.2010, 20:16:23
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Cine garanteaza ca tu nu esti vreun demon venit aici pe forum sa starneasca polemici?.Toti cei care cred in Hristos..sant crestini si placuti lui Dumnezeu..pe care nu il intereseaza teorii si filozofiile nimanui..ci doar sinceritatea si curatenia sufleteasca pe care din pacate o au foarte putini din cei care se bat cu caramida in piept si fac parada de credinta.
Prietene, tocmai am demonstrat cu argumente evidente ca aceasta marturie este una mincinoasa !!! Daca dumneata crezi pe un om care isi permite sa isi bata joc de oameni prin serii de minciuni sfruntate si care pretinde ca a mai si primit lumina de la Dumnezeu pentru a profera atatea minciuni pe minut, inseamna ca iti meriti soarta !!

Last edited by kesarion_breb; 29.07.2010 at 21:14:13.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cei care au trecut la Domnul gabitzusv Slujba inmormantarii 19 07.03.2014 19:38:07
Calugarul care a salvat Ortodocsia! alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 9 05.03.2012 20:55:38
Ce ziceti de asta? kiralina Generalitati 121 06.06.2010 22:29:47
ce ziceti de luca 19:27 jezisovi_pivo_nelej Din Noul Testament 10 28.01.2007 01:29:22