Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.04.2009, 09:59:16
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cea mai greau lupta a omului

"Lupta cu dracii e mai usoara decat cu oamenii fara Dumnezeu, pentru ca dracii au frica de Dumnezeu"

Parintele Arsenie Papacioc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.04.2009, 10:09:24
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Cea mai grea lupta este lupta cu tine insuti,iar cea mai frumoasa victorie este cea fata de tine insuti.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.04.2009, 10:14:14
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Desi greutatile ne vin "de la lume, de la noi si de la diavol", dupa cum auzim in unele rugaciuni, singura lupta a crestinului este cu el insusi. Sunt unii care zic: "Doamne, apara'ma de mine insumi!" Eu sunt cel ce strica toate, caci de as fi sfant, toate ar fi minunate si transparente in jurul meu. "Cel curat pe toate le vede curate", iar mintea murdara pe toate le vede murdare.

Sfantul Serafim de Sarov spune: "Dobandeste pace si multime de oameni se vor mantui in jurul tau."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.04.2009, 12:29:40
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Da omul se lupta cu el insesi caci el e singurul responsabil de ispitele care il mananca la un moment dat.De aceea avva Sisoe spunea ca omul credincios
trebuie sa petreaca in" smerita cugetare si sa faca fapte bune!"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.04.2009, 13:00:10
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cea mai grea lupta este cea cu pacatul care ne este cel mai apropiat. Daca nu esti atent, treaz, acesta te poate pune oricand la pamant. Iar daca nu l-ai biruit, te vei ridica doar pentru a cadea din nou.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.04.2009, 14:02:19
pacman46 pacman46 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Mesaje: 7
Implicit

Aici ,pe forum, vad multe idei care ma fac sa gandesc ca unii oameni reusesc sa traiasca niste experiente inedite, complet inaccesibile altori indivizi mai putin speciali.
Bunaoara acest citat de mai jos: As putea sa jur ca autorul a reusit cumva sa stabileasca o comunicare cu "dracii" care i-au transmis informatia ca au frica de Dumnezeu.Altfel nu stiu pe ce se bazeaza siguranta lor cand fac asemenea afirmatii.
Trecand de aceasta tehnicalitate vine problema "luptei".Oare de ce trebuie sa ne luptam? Oare de ce trebuie sa convingem pe cineva de ceva?

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
"Lupta cu dracii e mai usoara decat cu oamenii fara Dumnezeu, pentru ca dracii au frica de Dumnezeu"

Parintele Arsenie Papacioc
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.04.2009, 18:12:29
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cea mai grea lupta este cea cu pacatul care ne este cel mai apropiat. Daca nu esti atent, treaz, acesta te poate pune oricand la pamant. Iar daca nu l-ai biruit, te vei ridica doar pentru a cadea din nou.
Ai perfecta dreptate Costel. Asa cum spunea parintele Arsenie cel mai mare pericol este patima cea mai aproape de tine. Cu aceea duci cea mai crancena lupta. Si duhovnicul meu are o vorba "Tot privind spre cer risti sa nu vezi in ce calci". Si eu sunt de parere ca cea mai grea lupta este cu sinele tau. Nimic din afara nu te poate afecta/distruge mai mult decat propria-ti fire/slabiciune.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.04.2009, 18:15:12
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacman46 Vezi mesajul
Bunaoara acest citat de mai jos: As putea sa jur ca autorul a reusit cumva sa stabileasca o comunicare cu "dracii" care i-au transmis informatia ca au frica de Dumnezeu.Altfel nu stiu pe ce se bazeaza siguranta lor cand fac asemenea afirmatii.
Iti propun sincer sa mergi in plimbare (tot vine 1 Mai) pana la manstirea Sfanta Maria (Techirghiol). Acolo vei gasi un batran micut, uscativ si cu o fata transparenta, ce a stat prin pustie si inchisori. Intreaba-l direct pe sfintia sa, Arsenie il cheama.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.04.2009, 18:42:28
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacman46 Vezi mesajul
Bunaoara acest citat de mai jos: As putea sa jur ca autorul a reusit cumva sa stabileasca o comunicare cu "dracii" care i-au transmis informatia ca au frica de Dumnezeu.Altfel nu stiu pe ce se bazeaza siguranta lor cand fac asemenea afirmatii.
Trecand de aceasta tehnicalitate vine problema "luptei".Oare de ce trebuie sa ne luptam? Oare de ce trebuie sa convingem pe cineva de ceva?
Scrie si in biblie, Marcu capitolul 5, cum diavolii asculta de Domnul Iisus Hristos si Il roaga sa nu-i chinuie:
6. "Iar văzându-L de departe pe Iisus, a alergat și s-a închinat Lui.
7. Și strigând cu glas puternic, a zis: Ce ai cu mine, Iisuse, Fiule al lui Dumnezeu Celui Preaînalt? Te jur pe Dumnezeu să nu mă chinuiești.
8. Căci îi zicea: Ieși duh necurat din omul acesta.
9. Și l-a întrebat: Care îți este numele? Și I-a răspuns: Legiune este numele meu, căci suntem mulți.
10. Și Îl rugau mult să nu-i trimită afară din acel ținut.
11. Iar acolo, lângă munte, era o turmă mare de porci, care păștea.
12. Și L-au rugat, zicând: Trimite-ne pe noi în porci, ca să intrăm în ei.
13. Și El le-a dat voie. Atunci, ieșind, duhurile necurate au intrat în porci și turma s-a aruncat de pe țărmul înalt, în mare. Și erau ca la două mii și s-au înecat în mare. "

Pr. Arsenie Papacioc a fost o vreme pustnic, si mai toata viata calugar. Calugarii sunt cei, care duc lupta directa cu diavolii.

De ce lupta asta cu diavolii? Pentru ca omul e nascut liber, iar diavolii incearca sa-l faca rob prin pacate. Cat timp omul e rob, nu se poate apropia de Dumnezeu, Caruia ii apartinem. Diavolii ne ofera o falsa libertate, ne lasa sa facem ce vrem, dar de fapt ei sunt cei, care ne indeamna la acele fapte; si daca ascultam de indemnul lor, al lor suntem.
Se spune doar ca nu putem sluji la doi stapani in acelasi timp: ori lui Dumnezeu, ori satanei.

Atunci cand te hotarasti sa scapi de pacate, din care avem cu totii, caci materia e supusa pacatului, si vrei sa fii al lui Dumnezeu, tabara pe tine diavolii, caci nu vor sa te piarda si ai parte de multe ispite; dar primesti si f mult ajutor din partea lui Dumnezeu, care nu te lasa mai ales cand iti este mai greu, si te simti parasit. Este o lupta, care se da pentru tine, si peste tine, intre ingerii lui Dumnezeu si diavoli, din care tu ajungi sa simti doar o mica parte, caci lupta nu o duci singur. Se cheama "Razboiul nevazut".
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.04.2009, 21:48:41
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Cea mai grea lupta e lupta cu GANDUL!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lupta cu patimile myself00 Generalitati 0 20.08.2012 13:15:48
Lupta cu ecumenismul e lupta cu dracul spre_rasarit Generalitati 106 12.04.2011 21:13:50
Lupta pasiva vs. lupta activa catalin755 Generalitati 22 28.06.2010 16:35:42
lupta cu cancerul mirela.b Umanitare 16 16.01.2009 14:05:49
Lupta cu pacatele ancah Pocainta 28 16.10.2007 23:55:35