Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.03.2010, 17:03:18
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

si eu azi am mancat de dulce,nu am putut rezista :),dar este fireste sa gresim conteaza postul cuvintelor,conteaza sa ne pocaim nu numai acest regim alimentar
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.03.2010, 21:53:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
si eu azi am mancat de dulce,nu am putut rezista :),dar este fireste sa gresim conteaza postul cuvintelor,conteaza sa ne pocaim nu numai acest regim alimentar
Ufff , cam toate se leaga si conteaza , si asta o spun in cunostinta de cauza , find "Stan Patitul " . Atitudinea asta simplista si "nevinovata" a noastra e foarte gaunoasa si neproductiva , tragandu-ne mult in jos . Sa nu lasam niciodata pe maine ce putem face azi , caci in Pocainta acesta amanare , delasare , e sinucidere curata . Sa luam aminte !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.03.2010, 21:40:17
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Nu am avut ispite in post si ma sperie asta.Inseamna ca sunt prea neinsemnat pt diavol,ca ma are cu totul in mana,si ca nu am reusit inca sa pun un inceput bun vietii,care sa ii ameninte pozitia.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.03.2010, 21:51:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Nu am avut ispite in post si ma sperie asta.Inseamna ca sunt prea neinsemnat pt diavol,ca ma are cu totul in mana,si ca nu am reusit inca sa pun un inceput bun vietii,care sa ii ameninte pozitia.
Da , bine spus . . .!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.03.2011, 10:23:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu de cand am plecat din tara,dupa un timp am inceput sa am probleme cu posturile:daca reuseam sa tin post de bucate atunci in mod neasteptat ma certam cu cineva la serviciu,intamplare care ma tulbura peste masura si ma suparam in sinea mea caci ce rost mai are sa tin postul daca ma cert cu oamenii?daca era liniste si pace la serviciu,nu mai rezistam de foame si tot ce gaseam in cale sa mananc avea ceva de dulce in compozitie...ce sa spun,o lupta foarte mare

Si ca sa pun cireasa pe tort,ocupatia mea este aceea de asistent manager intr-un restaurant...toata ziua umblu printre mancare,inspectez mancare,alimente ,uneori trebuie sa le gust,asa ca posturile au ajuns cosmarul meu.
Abia ce mi-am revenit putin si cu ceva efort am reusit sa impun ca zile de post miercurile si vinerile(zile in care in continuare ma razboiesc cu intamplari negative,piedici,neplaceri),deci abia ce cu chiu cu vai ma chinui sa tin miercurile si vinerile,ca acum a venit Postul Mare si imi este groaza cu adevarat,deoarece nu ma vad in stare sa rezist postului alimentar

Aveti ceva idei sau remedii pt cum sa poti rezista postului aflandu-te printre mancare si mirosuri imbietoare??
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.03.2011, 11:07:47
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Aveti ceva idei sau remedii pt cum sa poti rezista postului aflandu-te printre mancare si mirosuri imbietoare??
Draga Yasmina, daca esti pofticioasa din fire, singura solutie este un supraomenesc efort de vointa.Dar sa tii cont ca asta te va frustra, daca vei reusi totusi sa te abtii.Si vei rabufni prin alte "sectoare"...probabil te vei certa cu careva..


E greu, dar mergem inainte! Sa retii ca mai important decat ce bagi in gura este ce scoti pe gura.Echilibrul si alegerea iti apartin!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.03.2011, 22:58:29
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Avva Antonie cel Mare spunea ca nimeni nu intra neispitit in Imparatia Cerurilor: Ridica ispitele si nimeni nu este care sa se mantuiasca.

Diavolul L-a ispitit pe Fiul lui Dumnezeu in vremea postului; la fel va proceda si cu cei care-i urmeaza Mantuitorului. Dar, daca ramanem nedespartiti de Dumnezeu, nu vom cadea in capcanele demonilor. Hristos ne va ajuta, ne va da cu siguranta putere sa rezistam ispitelor diavolesti.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.03.2011, 10:46:50
bibi.cris bibi.cris is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.03.2011
Mesaje: 1
Implicit ispite

Intr-adevara multe si grele sunt ispitele postului! Vreau sa va spun ca pana in acest post nu am avut niciodata atatea ispite, nici alimentare, nici sufletesti si ma tot rugam lui Dumnezeu sa-mi dea si mie ispite pentru ca nu simteam ca postesc. Si sa stiti ca mi-a dat ispite, mi-a dat fratilor si ispite culinare dar si sufletesti, iar pentru asta ii multumesc. Imi doresc ca la sfarsitul acestui post sa pot ajunge sa spun:Doamne fie voia ta, nu voia mea si sa accept si cele bune si cele rele ca fiind daruri de la Dumneze. Stiti, Sfintii Parinti din pustie atunci cand erau linistiti si nu aveau nici o boala si nici o suferinta se rugau asa: Doamne, mai da-mi o suferinta pentru ca acolo pot sa te simt mai bine! Bunul Dumnezeu sa ne ajute sa-L simtim in toate clipele vietii noastre!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Treptele Postului: alexmatei Postul 9 24.02.2014 07:42:00
Barbatul crestin si ispitele femeii - de data asta sophia Tinuta in Biserica 492 02.07.2011 11:43:54
Bucuria postului Marius22 Generalitati 22 21.06.2011 20:54:21
Ispitele incepatorului sau Impartasire cu nevrednicie? skicolour Impartasania (Taina Euharistiei) 1 11.05.2011 21:46:58
Ispitele dupa spovedanie Elena78 Pocainta 8 29.10.2009 17:40:59