Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.07.2010, 10:17:45
armanda armanda is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit cum sa mi aleg un Sf protector?

De aproximativ 1 an ma aflu intr o tara straina (eu nu lucrez, doar sotul meu)si mi e greu.Nu reusesc sa ma obisnuiesc si pace. Acasa nu ne putem intoarce ....Asa am descoperit si acest site pe care il citesc uneori...Si aici se ivesc destule probleme. As vrea sa caut un sfant caruia sa ma rog mai deosebit sa ma ajute ...cum si unde sa l caut? poate imi dati voi idei...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.07.2010, 10:55:20
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Grabnic ajutatori sunt Sf Nectarie, sf. fanurie. cauta acatistele si minunile lor pe net. pe mine sf nectarie m-a gasit el, a intrat in viata mea singur si in mod minunat. Doamne ajuta.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.07.2010, 11:56:05
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

"Se intampla insa ca la un moment dat in viata sa intalnim (de fapt, sa fim gasiti) de un anumit sfant, pe care inima noastra il va indragi mai apoi toata viata."

Mi'a placut acest articol. Este ceva de genul a ceea ce zici tu. Sa cunoastem si sa iubim un sfant
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.07.2010, 12:09:34
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de armanda Vezi mesajul
De aproximativ 1 an ma aflu intr o tara straina (eu nu lucrez, doar sotul meu)si mi e greu.Nu reusesc sa ma obisnuiesc si pace. Acasa nu ne putem intoarce ....Asa am descoperit si acest site pe care il citesc uneori...Si aici se ivesc destule probleme. As vrea sa caut un sfant caruia sa ma rog mai deosebit sa ma ajute ...cum si unde sa l caut? poate imi dati voi idei...
Cel mai simplu ar fi sa te rogi la Sfanta Treime adica la Dumnezeu, deasemenea din cate stiu e foarte ajutatoare Maica Domnului. Chiar daca te rogi unui Sfant nu uita si nu omite pe Dumnezeu si Maica Domnului pt ca si acel Sfant tot la ei se roaga la randul lui! El de la sine putere nu are, decat tot de la Dumnezeu!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.07.2010, 14:05:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de armanda Vezi mesajul
De aproximativ 1 an ma aflu intr o tara straina (eu nu lucrez, doar sotul meu)si mi e greu.Nu reusesc sa ma obisnuiesc si pace. Acasa nu ne putem intoarce ....Asa am descoperit si acest site pe care il citesc uneori...Si aici se ivesc destule probleme. As vrea sa caut un sfant caruia sa ma rog mai deosebit sa ma ajute ...cum si unde sa l caut? poate imi dati voi idei...
Dragă Armanda, orice este posibil , numai să avem un grăunte de credință, iar la tine după câte observ există așa ceva . Dorința ta nu este întâmplătoare , ea e venită de undeva de Sus , căci Sfinții mijlocitori neobosiți și rugători pentru noi, își caută noi și noi prieteni aici printre noi . Ce bucuruie mai mare e pentru ei ca să știe că un frate pământean e salvat din înșelăciune, din boli și suferințe ! Citește pe net , de nu poți din cărți, viețile sfinților, sau gândește-te la cei dragi ție din neamul tău ce au nume de sfinți , și cu siguranță ei Sfinții se vor lăsa descoperiți . Sfânt cu sfânt îți va bate la ușa sufletului tău. Citește Acatistele lor, cumpără când poți o iconiță cu ei și îți vor deveni prieteni de nădejde și de nedespărțit. Eu am început cu doi , trei sfinți, acum având 12 sfinți ce îi știu aproape tot timpul sufletului meu. De dorești și crezi cu adevărat, ei ți se vor descoperi cu siguranță. Multă nădejde și credință !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.01.2012, 23:03:35
eeaotly eeaotly is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit A la recerche du saint patron...

Nu știu dacă experiența mea îți va fi de folos, dar cred că măcar te va ajuta să-ți faci o idee despre cum ai putea proceda. Firește, cel mai simplu și mai la îndemână lucru ar fi să alegi ca sfânt protector pe Maica Domnului ori pe Iisus Hristos, dar bănuiesc că știai deja acest lucru, și, dacă ai cerut un sfânt protector înseamnă că vrei să mai "particularizezi" cumva lucrurile.

Ei bine, cam așa eram eu acum câțiva ani, când, pentru prima dată mi-am pus întrebarea care-i sfântul meu, dacă e, cum s-o alege, etc. Mi se spusese că numele meu vine de la Cristos, și ca atare, că-l am patron pe Șeful-cel-mare, ca să zic așa. Prin urmare, nu prea mi-am bătut capul cu sfinții, exceptându-i pe cei mai populari, precum și pe atât de îndrăgitul "Moș Nicolae".

Dintre acești sfinți populari de care vorbeam, mi-a plăcut întotdeauna de Sf. Gheorghe. A fost așa, un quelque chose la el care m-a atras încă din copilărie. Odată am și mâncat o bătaie cruntă din cauză că am pus întrebări legate Sf Gheorghe, întrebări pe care adulții le-au interpretat ca fiind ofensatoare - voiam să știu dacă Sf. Gheorghe este patronul sau fratele de cruce al lui Făt Frumos în lupta împotriva răului. După bătaia aia am ajuns la concluzia că oamenii mari "au o problemă" cu religia și mi-am păstrat întrebările pentru mine. În schimb, am păstrat afinitatea pentru sfântul acesta, a cărui icoană mi se pare extrem de interesantă. Mă refer la reprezentarea clasică, ecvestră.

Dar să n-o mai lungesc mult. Destul că, acum câțiva ani, pe când mă frământau întrebările acestea legate de sfântul ocrotitor, stăteam eu și mă uitam la icoana lui Sf. Gheorghe meditând de zor și cu toată seriozitatea: "Dacă stau să mă gândesc bine, dintre toți sfinții, acesta mi-a plăcut cel mai mult, mi s-a părut întotdeauna cel mai interesant, ba am și mâncat bătaie pentru el. Nu știu ce a făcut la viața lui, dar icoana lui este plină de semnificații. Oare, el să fie patronul meu?". Și am stat așa, cred că vreo oră gândindu-mă...

A doua zi s-a întâmplat un lucru foarte interesant. Câteva persoane care mă cunoșteau bine, atunci când m-au văzut pe stradă, în loc să mi se adreseze cu numele meu, m-au strigat Georgiana! Au fost trei cazuri într-o singură zi. Peste vreo săptămână, seara, am petrecut iarăsi cam un ceas în fața icoanei cu aceleași întrebări în minte. A doua zi, mi s-a întâmplat același lucru - un prieten mi-a spus Georgiana.

Georgiana fiind un nume care se trage de la Gheorghe, am tras concluzia că acesta era un fel de răspuns. La urma urmei, coincidența era prea mare, iar oamenii aceia habar nu aveau ce gândeam eu. Nu mă cheamă Georgiana, nu sunt născută în ziua când e prăznuit Sf. Gheorghe, nu am pe nimeni în familie cu numele acesta, nu am nimic în comun cu el. Pur și simplu, mi-a plăcut mie în copilărie. Atât.

Un alt caz. Anul trecut mă rugam odată pentru o persoană foarte dragă mie, și am avut curiozitatea să aflu care este sfântul ocrotitor al acelei persoane. Bănuiala mea era că sfântul acela trebuie să fie Sf. Ioan Botezătorul (pentru că e născut într-una din zilele dedicate acelui sfânt), dar voiam să știu dacă mai este altcineva, voiam să știu cui să mă rog pentru binele acelei persoane. Am avut această întrebare în gând atunci când am ajuns în fața icoanei sfântului Ioan Botezătorul. La scurt timp, m-am întâlnit la biserică cu o prietenă care mi-a dăruit o cărticică - acatist al unei sfinte. Așa vrusese ea, să-mi facă un cadou. Când deschid eu cărticica, primul lucru pe care îmi cade privirea este data prăznuirii sfintei - exact data de naștere a persoanei pentru care mă rugasem! Prietena mea habar n-avea de asta, și când i-am arătat, mi-a zis că trebuie să fie un semn. Acuma, ce semn, nu știu. Poate însemna că sunt primite rugăciunile, ori că aceea e sfânta care-l ocrotește, nu știu, cert e, că e!

Dacă aceasta te ajută cu ceva, mă bucur.
__________________
http://poeziereligioasa.devhub.com Poezie religioasa

Last edited by eeaotly; 26.01.2012 at 23:08:20. Motiv: Lipsea un cuvânt.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.03.2012, 21:04:35
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acum cativa ani am trecut printr-o incercare. Am rugat-o pe Maicuta Sfanta sa ma ajute, am scapat din acea incercare.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...34&postcount=1
Ma gandeam cum sa-i multumesc Maicutei, si cum tocmai lucram ceva, am zis ca acela e cel mai potrivit dar... Am tot cautat unde sa-l duc, la care biserica. Niste prieteni mi-au spus ca ei merg la manastire, o manastire langa Cluj, la Tauti-Floresti, al carui hram este "Acoperamantul Maicii Domnului" si mi-au zis sa duc acolo darul meu de multumire.
Asa am facut.
La plecare maica Stareta, mi-a daruit un sirag de matanii si o carticica: Viata si minunile Sfantului Ioan Rusul, tocmai se intorsese din Grecia, unde trecuse si pe la Manastirea din insula Evvia, in Procopion, unde se afla moastele Sfantului Ioan Rusul.
(Coperta cartii este avatarul meu.)
Cand am ajuns acasa, am deschis carticica si am inceput sa citesc; mare mi-a fost uimirea cand am vazut ca praznicul Sfantului Ioan Rusul este in ziua mea de nastere!
Nu stiam acest lucru, atunci nu era trecut in calendarul nostru!
Am primi un dar de la Maicuta Sfanta, pe Sfantul Ioan Rusul!
Nu l-am ales eu, a venit in dar, maaaare dar.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.04.2012, 09:53:25
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Asta vroiam sa spun si eu, e posibil sa te aleaga el pe tine.
Si eu pot spune ca l-am intalnit pe Sf. Ioan Rusu tot asa, parca m-a gasit el pe mine mai degraba. Si pe Sf. Nectarie la fel.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.10.2012, 16:57:13
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Poti incepe sa citesti Vietile Sfintilor. Si cel care te va impresiona cel mai mult, poate fi luat drept ocrotitor. Acum nu e de ajuns doar sa ai ocrotitor, esential e sa te rogi cat mai mult lui, ca el sa mijloceasca pentru tine.

Sunt persoane care au auzit de minunile savarsite de un anumit sfant, s-au rugat aceluia cu credinta, au avut parte de minuni si de atunci ii cer mereu ajutorul. Sunt sigur ca sunt nenumarate caile de a primi un ocrotitor.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.10.2012, 19:15:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de armanda Vezi mesajul
De aproximativ 1 an ma aflu intr o tara straina (eu nu lucrez, doar sotul meu)si mi e greu.Nu reusesc sa ma obisnuiesc si pace. Acasa nu ne putem intoarce ....Asa am descoperit si acest site pe care il citesc uneori...Si aici se ivesc destule probleme. As vrea sa caut un sfant caruia sa ma rog mai deosebit sa ma ajute ...cum si unde sa l caut? poate imi dati voi idei...
Nu lucrati si totusi va este greu, de ce?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Sfant protector" ? derbyc Generalitati 7 06.05.2012 07:54:23
Sufletele celor ce aleg sa fie incinerati se ridica la cer? cornel cornel Intrebari utilizatori 23 04.04.2011 00:06:58
Cum l-ati descoperit pe Sfantul vostru protector? tigerAvalo9 Generalitati 19 15.03.2011 21:17:01